Skocz do zawartości

Problem z Gainward GTX 570 Phantom


Recommended Posts

Mam problem z kartą Gainward GTX 570 Phantom. Karta się przegrzewa przy fabrycznych zegarach. Temperatura GPU w FurMarku osiąga 98 st. C, podczas grania w wymagające gry (Crysis, Crysis Warhead) temperatura osiąga 88 st C. Wentylatory okropnie wyją (wchodzą na 100% obrotów czyli 3030 obr/min). Gdy temperatura dojdzie do 98 st C. na karcie włączają się zabezpieczenia i klatki na sekundę lecą w dół, aby utrzymać temperaturę i nie usmażyć karty. Kartę producent reklamuje jako 15 st C chłodniejszą i znacznie cichszą pod obciążeniem od konstrukcji referencyjnych. Z tego co wyczytałem w recenzjach kart referencyjnych to ich temperatura podczas męczenia FurMarkiem nie przekracza 89 st. C. Teraz nie wiem czy mam uszkodzoną kartę czy po prostu kupiłem przereklamowany bubel?

Link to post
Share on other sites

Otwórz bude i sprawdz przy otwartej jak wygladają temperatury. Reka tez sprawdź jak ciepły jest radiator.

 

Wygląd radiatora sugeruje, że powinna być zimna jak moja ex. Zdecydowanie nie takie temperatury jak podajesz. Wiec albo ta konstrukcja tylko ładnie wygląda albo tobie sie trafił wadliwy. Poszukaj może na forach w internecie opinie jak to wygląda u innych na tym modelu.

Link to post
Share on other sites

Obudowa to Chieftec Aegis - duża z porządną wentylacją. Przy otwartej obudowie jest dokładnmie to samo, postawiłem nawet obudowę w poziomie, żeby karta stała pionowo tak jak na tych testach gdzie mają płytę w poziomie na stole bez obudowy i jest to samo. Radiator karty się grzeje, z jej boków dmucha ciepłe powietrze, wentylatory ryczą jak szalone, a karta ewidentnie się przegrzewa - 98 st. C. Płytka z Heatpipami przylega dobrze do rdzenia graficznego. No chyba, że Chińczyki zapomniały nałożyć pasty termoprzewodzącej no ale tego nie sprawdzę, bo zdjęcie chłodzenia to utrata gwarancji (sticker na śrubkach) . A miało być tak kolorowo - 15 stopni mniej od karty referencjnej pod obciążeniem i 6,7 db ciszej.

Link to post
Share on other sites

Wszystkie 3 - kręcą się i to porządnie. Warkot jest niemiłosierny, aż uszy więdną :( Zastanawiam się czy przypadkiem to GPU nie ma schrzanionego aluminiowego HeatSpreadera tzn. ktoś zapomiał wsadzić pastę między krzemowym układem, a aluminową czapeczką?

 

Pytanie. Czy jest tu ktoś, kto ma taki sam model karty jak ja? Jeśli tak to prosiłbym o przetestowanie jej FurMarkiem i zamieszczeni tu odczytów temperatury w odpowiedzi.

Link to post
Share on other sites

Mam taką kartę, ale z mojego powodu jest teraz na gwarancji, gwarancja uznana ale muszę czekać na kartę ( przegiąłem z napięciami i pamięć poszła się .....). Co tu dużo gadać bez różnicy jaką kartę uruchomisz w Furmarku to będzie gorąca jak..... Co do Phantoma to u mnie po 3Dmarku11 karta ma ok 80 stopni, a po Furmarku na pewno mi się nie wyłączała, ale temperatura była wysoka. Obudowę mam Cooler Master Cosmos dosyć dobrze wentylowaną, także jeśli masz problemy, z kartą, w grach to coś nie tak z nią jest, jeśli chodzi o furmarka to sobie daruj bo żadna gra nie obciąża tak grafiki jak ten program. Furmark jest do extremalnych obciążeń i nie dziw się że karta się nagrzewa. Natomiast rzeczywiście przy otwartej obudowie u mnie Furmark chodził i chodził i nie przegrzewał karty ( nie pamiętam ale temp była chyba max 90 stopni), także nie wiem czy gwarancja to uznaje ale możesz spróbować oddać i czekać. Ja na twoim miejscu sprawdził bym temperaturę w grze np. Metro 2033, jeśli tam będziesz miał problemy z temperaturą i kartą to wtedy reklamuj karciochę, jeśli będzie na poziomie ok 80 stopni to jest ok. Temperatura przy grze Crysis ( 88 stopni) to przesada- zdecydowanie za wysoka, u mnie w Metro2033 była no poziomie 80-82 stopnie. PS jaką temp masz podczas pracy na pulpicie, po tym jak uruchomisz np. Furmarka, czy temp spada? Sprawdź ustawienia w BIOS-ie płyty głównej, wyjmij kartę przeczyść styki PCI Express w płycie itp.

Link to post
Share on other sites

po co cudowac z czyszczeniem czegokolwiek? RMA ( moze byc tez niezgodnosc towaru z umowa - temperatura ). byc moze ma problem z biosem, napieciami lub po prostu jest w jakis sposob uszkodzona. szkoda tylko czasu na szukanie rozwiazan ktore nic nie dadza.

Link to post
Share on other sites

Taaa, na gwarancję odda.....jakiś gość przetestuje i powie że ok...i też czas straci, i powiedzą mu tak "niech pan szuka problemu u siebie u nas temperatura jest ok", najpierw niech wykluczy problem u siebie a potem na gwarancję. U mnie też przyjęli pierwszy raz i stwierdzili, o dziwo,ze jest ok. Poproszono mnie o przetestowanie na innym kompie i dopiero wtedy uznano gwarancję. Niestety Polskie serwisy tak pracują, jak samemu nie udowodnisz to nic nie dostaniesz. Ale jeśli nie ma czasu i ma zapasową kartę to czemu nie - na gwarancje i po problemie.

Link to post
Share on other sites

a jak/gdzie ty cadet napięcie na pamieciach w gtx570 zmieniałeś? Jeśli chodzi o OC rdzenia to lecimy z suwakiem voltage w msi afterburner na maxa i ustawiamy 900mhz na rdzeniu, ta karta ma po to 6+8 pin i po to ma wydajniejszy układ chłodzący zeby sobie z takimi ustawieniami poradziła. Jak sobie nie radzi to RMA albo zwrot do 10dni i tyle. Dodam jeszcze że ta karta w idlu powinna być niewiele głośniejsza od integry (czyli układu pasywnego), to potwierdzają testy. Temp w granicach 35-40C.

Link to post
Share on other sites

Źle się wyraziłem oczywiście że nie na pamięciach tylko na rdzeniu, a co się z pamięciami stało nie wiem, tak stwierdzili technicy z Gainwarda (wysyłałem do nich screenshoty i filmiki) i stwierdzili ze prawdopodobnie ( 99%) pamięć lub możliwość uszkodzenia rdzenia. Co dziwne karta chodziła bez problemów, dopiero po zmianie napięcia w msi afterburner coś poszło się walić, chociaż chyba tak być nie powinno. U mnie temp podczas pracy na pulpicie jest w granicach 42-45 stopni.

Link to post
Share on other sites

W ogóle dla mnie podkręcanie tak szybkich kart graficznych dla paru fps więcej i ryzykowanie zepsucia czegoś to kompletny bezsens. Ja nie będę się nawet tykał swojej 580tki. Potem świecić oczami i wciskać ciemnote w serwisie żeby się tłumaczyć?

Link to post
Share on other sites

czym świecic? Weź najlepiej jej zmniejsz zegary skoro taka szybka ...żeby oczami nie świecić. Wśród wydajnych grafik właśnie OC decyduje o wyborze karty przez wymagającego konsumenta, jeśli układ nie jest w stanie pracować z podwyższonymi taktowaniami i napięciem to jest po prostu kiepski i to twórcy powinni się wstydzić że robią buble a nie właściciel że kupił kiepski model.

Tak się składa że ta karta idzie do mnie, będzie stroić fochy(kiepskie OC, piszczenie pod obciążeniem, głośność/temp) to wróci do sklepu, prosta sprawa.

Link to post
Share on other sites

Z kartą powinno być ok,pod obciążeniem nic nie piszczało, temp były ok itp, ogólnie uważam że jedna z lepszych kart, ale zdarzają się egzemplarze takie jak mój czy kolegi, jeśli chodzi o mój egzemplarz to prawdopodobnie ja coś spie....łem, ale nie będę się tłumaczył, bo może też trafiłem na kiepski egzemplarz.

Link to post
Share on other sites

Przeprowadziłem dokładne badania mojej dziwnej karty i oto wyniki: (każdy benchmark chodził w kółko po 6-8 minut):

FurMark - 98 st C (chodził 3,5 minuty)

Heaven Benchmark - 84 st C

Cryostasis demo z wł Physx - 85 st C

Nvidia Medusa - 83 st C

Nvidia Endless City - 88 st C

A teraz atrakcja: wywaliłem z tyłu obudowy pod kartą dwa śledzie i w ich kierunku skierowałem starą suszarkę do włosów dmuchającą zimnym powietrzem tak aby wdmuchiwała do obudowy prosto na układ chłodzenia karty powietrze o temp. pokojowej 22 st. C i oto rezultaty:

Endless City - 75 st C

FurMark - 90 st C

Wnioski:

1. Jeżeli to prawda co piszą w zagranicznych recenzjach tej karty to wszystkie temp. powinny być niższe o 20 st C - co oznacza, że coś jest nie tak na styku GPU - płytka z HeatPipami (prawdopodobnie bąbel powietrza zamiast pasty).

2. Jeżeli chłodzenie jest takie we wszystkich kartach jak w mojej to oznacza, że błędem było umieszaczanie wentylatorów pod radiatorem i należałoby je umieścić nad radiatorem żeby dmuchały na kartę przez finy radiatora lub pod radiatorem, ale skierować strumień powietrza w przeciwnym kierunku tak, aby wenty dmuchał na finy radiatora.

 

Więc mam teraz prośbę do użytkowników referencyjnych i niereferencyjnych GTX 570. Sprawdźcie jak waszae karty zachowują się pod FurMarkiem i dajcie tu wyniki z wykresu temperatury.

Link to post
Share on other sites

nic nie spier..iłeś, wszyscy wiedzą że różnie bywa, czasem karta już przychodzi sypiąc artami czasem pada po roku, dwóch. Robiłbyś hardmoda ołówkiem czy lutownicą to by można miec pretensje. Generalnie przy tak stosunkowo niewielkim napięciu maksymalnym jaki oferuje MSI Afterburner ta karta powinna śmigać bez zająknięcia (+5 do7 stopni cieplej), miała feler na pamieci/rdzeniu to padła i tyle, niepodciągałbyć też by padła. Od kilku lat jade na radeonach, robiłem z nimi dziwne rzeczy ale nigdy nic nie padło, jeśli ten GF mnie zawiedzie to ...po prostu wolałbym nie być na miejscu nvidii.

 

Kopciusch, twoja karta jest walnięta, nie ma co sprawdzac bo masz spieprzony egzemplarz(konkretnie to montaż lub wada chłodzenia). Powietrze dmucha przez finy, tak jak to się dzieje we wszystkich kartach (choc w innych modelach jest rozpraszane bardziej na boki), nie wiem o co ci chodzi? Jeśli w idlu wentyle wyją to znaczy że próbują ratowac twoją kartę, nie baw się nią tylko oddawaj do sklepu póki żyje.

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o Idla to wszystko jest ok. temp. 37-41 st. C. Tylko pod obciążeniem ta karta wariuje. Najbardziej mnie dobija recenzja tej karty na Overclock3D, gdzie kolo torturuje ją pod różnymi wymagającymi grami i benchmarkami, a na koniec pokazuje, że karta maksymalnie nagrzała się do 64 st C, więc albo to jakaś ściema, albo koleś robił testy w chłodni, albo ta karta rzeczywiście powinna tak dobrze działać. Tylko jak to wytłumaczyć tym osiołkom z serwisu. Wyśle im kartę a oni mi ją odeślą na mój koszt, bo stwierdzą, że karta jest dobra i nie ma tregedii, bo przecież się z niej nie dymi ani też się nie zapaliła. Chodzi mi o to, że kupiłem tą kartę bo zobaczyłem na ww. recenzji, że da się ją spokojnie podkręcić na 900 dla GPU i 2250 dla RAM. A tu lipa! Z tak kijowym chłodzeniem to zaraz karta złapie 98 st C i włączy się Throttle tak jak u Intela gdy się przegrzewa i nagle wymagająca gra zacznie mi ni z gruszki ni z pietruszki łapać lagi. Dmuchanie suszarką na kartę to też nie jest rozwiązanie, bo strasznie ta suszarka ryczy no i żre chyba ze 100W prądu. Jak mi odrzucą ją na gwarancji to spróbuję ją jeszcze wysłać bezpośrednio do Gainwarda, ale kurde to znowu miesiąc bez karty :( W ostateczności można jeszcze własnoręcznie nareperować chłodzenie wymieniając pastę na jakąś typu Liquid Metal czy Zalman STG2. Tylko kurde wtedy po gwarancji :) I jak coś się spierniczy elektronicznego to lipa.

Link to post
Share on other sites

Ale mnie gość z innego tematu, gdzie żaliłem się na moją kartę zagiął - podesłał mi linka do zrzutu ekranu z FurMarka, gdzie jego karta (ten sam model Gainward GTX 570 Phantom) pod pełnym obciążeniem przy fabrycznych zegarach nagrzewa się maksymalnie do 61 st C. Link pod spodem:

http://i.frazpc.pl/pliki/2002/board_tem ... 429646.jpg

Jeżeli to prawda to nie mam co zwlekać tylko karta w pudełko i heja na reklamację!

 

Edit:

a tutaj link do screenshota z mojego Furmarka:

http://img683.imageshack.us/img683/5388 ... rderca.jpg

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...