Skocz do zawartości

Router Wi-Fi z przepustowością 300Mb/s ale na kablu (600PLN)


Recommended Posts

Witam, obecnie posiadam takie cuś:
http://draytek.pl/index.php?k=produkty&d=26&n=219&m=0
Jestem z tego bardzo zadowolony, ale czas na zmiany.
 
Potrzeby:
1. Przepustowość po kablu 300Mb/s lub więcej ale z włączonym firewallem (mało regułek).
2. Podłączenie przez Wi-Fi kilku urządzeń (1 komputer,  2 tablety, 3 smartfony) w mieszkaniu.
3. Firewall z syslogiem.
 
Ad.1 Niestety jak już jest router z Wi-Fi to zazwyczaj brak w specyfikacji przepustowości po zwykłym kablu, a w recenzjach ten temat w ogole się pomija. Aktualnie mam łącze z kablówki UPC 250 Mb/s, a mój stary Draytek jest w stanie z tego przetworzyć tylko 120-130 Mb/s. Potrzebuje więc routera z mocnym prockiem, który wyciągnie co najmniej 300 Mb/spo kablu, bo włączenie firewalla to zawsze spore dodatkowe obciążenie. Połączenie wired WAN-LAN będzie tylko do jednego kompa (download z netu dużych plików).

Ad.2 Mieszkanie 100m2, pokój z kompem który trzeba podłączyć oddzielony 3 ściankami i szafą. Tutaj bardziej niz na trasferze zależy mi na jakości połączenia, bo na tym kompie dzieciak gierczy sporo w multi (tutaj też prośba o propozycje karty Wi-Fi do odbioru). Dodatkowo z WiFi bedzie korzystac 5 urzadzeń mobilnych.

Nie wiem czy to są wysokie wymagania w budżecie do 600PLN?
Z góry dzięki za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Praktycznie każdy (?) współczesny router gigabit NATuje blisko prędkości interfejsu bo NAT jest sprzętowy. Kilka lat temu bywały z tym problemy (np. wczesne wersje 1043ND od TP-Linka). Na ile obciążają go reguły... nie mam w ręku konkretnych testów.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Czyli twierdzisz, że przykładowo nawet taki Archer C1200 lub RT-AC1200G+ będą miały przepustowość na kablu nawet 1000Mb/s? Tak patrze na tą tabelke u drayteka i tutaj nawet drogie modele za 1500PLN (np. 2925ac) mają problem z 300Mb/s.

 

http://www.draytek.co.uk/products/comparison

Edytowane przez teuton
Link to post
Share on other sites

Czyli twierdzisz, że przykładowo nawet taki Archer C1200 lub RT-AC1200G+ będą miały przepustowość na kablu nawet 1000Mb/s? Tak patrze na tą tabelke u drayteka i tutaj nawet drogie modele za 1500PLN (np. 2925ac) mają problem z 300Mb/s.

 

http://www.draytek.co.uk/products/comparison

 

900Mbps w routerach ze sprzętowym NATem jest do zrobienia. Drayteka nie komentuję.

 

http://www.smallnetbuilder.com/wireless/wireless-reviews/33015-tp-link-ac1200-wireless-dual-band-gigabit-router-archer-c5-v2-reviewed?showall=&start=1

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołożenie reguł z pewnością zmniejszy wydajność a o ile nie odpowiem. 200-300Mbps to wydajność z softowym NATem. Kiedyś OpenWRT też nie potrafiło korzystać ze sprzętowego NAT i spadała wydajność względem oryginalnego softu.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Poczytałem troche manuale tanich routerów typu Archer C1200 lub RT-AC1200G+ i wygląda na to, że są wystarczające do moich zastosowań, ale w ich opcjach konfiguracji nie ma w ogóle syslogu, a możliwości ustawień firewalli są bardzo małe. Jak wy w ogóel analizujecie ruch przez nie, sa jakieś dodatkowe softy?

Link to post
Share on other sites

OpenWRT to dla mnie za wysokie progi niestety, zresztą jak widze CLI zamisat webowego interfejsu to od razu uciekam  :)

 

Dobra ostatnie juz pytanie: mam modem USB 3G i chciałbym go używać jako łącze backupowe w przypadku awarii łącza podstawowego. Czy do tego celu wystarczy router z wejściem USB, czy jednak trzeba kupić router 3g, 4g i w niego po prostu włozyć samą karte SIM?

Link to post
Share on other sites

Mikrotiki wyglądają na urządzenia z wielką mocą, ale wydaje się że są raczej dla użytkowników bardziej zaawansowanych.

 

Może to dla Was troche dziwne co teraz napisze, ale dla mnie brak porządnego manuala do konkretnego modelu na stronie producenta to poprostu brak szacunku dla klienta. Mam sobie go sam gdzieś szukać na necie, jest wspólny dla wszystkich urządzeń, a przecież niektóre modele pewnych funkcji na pewno nie obsługują, więc dla mnie to jest po prostu nieprzydatne.

Ja nie jestem informatykiem, tylko księgowym, komputery to po prostu moje hobby. Jak wybieram jakis sprzęt to nie patrze na specyfikacje marketingowe tylko właśnie pierwsze co robie to czytam manual, bo tylko tak moge dopiero sprawdzić co ten sprzęt może, a czego nie. Dlatego w przypadki mikrotików nie jestem w stanie tego sprawdzić po prostu. Do tej pory używałem tylko routery firm Zyxel i Draytek i tam manuale miały nawet po 800 stron.

 

Przykład: wybrałem wstępnie ten model "Synology RT1900ac", wydaje się ma wszystko czego potrzebuje, a nawet ma syslog  :D

wszystke fajnie wygląda, dobre transfery i wydajność i nagle na stronie 23 manuala o konfiguracji firewalla czytam coś takiego:  "Firewall rules can apply to traffic from WAN to LAN or from WAN to SRM."

https://s29.postimg.org/en16fnbk7/Clipboard01.jpg

No a gdzie możliwość konfigurowania reguł dla ruchu LAN-->WAN?

Nie rozumiem, albo źle to interpretuje?

Edytowane przez teuton
Link to post
Share on other sites

źle rozumiesz. Masz pełny manual do systemu Mikrotik http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:TOC . Kazdy routerboard działa pod kontrolą tego systemu . Z tym że manual nie obejmuje "wyklikiwania" rzeczy jak w przypadku tp-linkow czy innych urzadzen komercyjnych . To fakt że znacznie przydaje sie wiedza w zakresie sieci kompterowych zeby ten system ogarnać ale jest pelno poradnikow na necie / youtubie dla rzeczy ktore chcesz osiagnac . 

Link to post
Share on other sites

"Wyklikiwanie" - bardzo dobrze to nazwałeś. Dla zaawansowanego eksperta to po prostu wyklikiwanie, dla innych słabszych takich jak ja to konfiguracja i odkrywanie.  Tak że mikrotiki niestety nie dla mnie :/

 

Z tym Synology RT1900ac to dobrze to rozumiem, że nie można filtrować ruchu LAN--->WAN. Tak wszyscy chwalą możliwości konfiguracyjne tego routera, a dla mnie to po prostu niepojęte :roll:

Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się że w dalszym ciąglu źle mnie rozumiesz. Wyklikiwanie możesz uzyskać za pomocą przeglądarki lub programu dedykowanego WinBox. Z tym że panel zarządzający tych urządzeń nie należy do najłatwiejszych, Ale po to właśnie są poradniki na necie / youtube żeby " iść za rączke " i osiagniesz wszystko co tylko chcesz . 

 

Manual tego systemu słuzy raczej zaawansowanym użytkownikom sieci , ale miktroik wyszedł na przeciw " zwykłemu kowalskiemu" i skonfigurował fabrycznie urządzenia do gotowej pracy . Wpinasz kabel od neta do portu nr 1 , urządzenia do pozostałych portów i ma działać . Wi-Fi rownież jest włączone bez hasła . Takze 99% podstawowych ustawień jest już zrobione

Link to post
Share on other sites

Potwierdzam słowa Janiaking.

Sam od niedawna posiadam w/w router Mikrotika i jako średnio zaawansowany w budowie PC oraz mało zaawansowany w sieciach komputerowych bez problemu ogarnąłem tego Mikrotika.

Na początku trzeba tylko ogarnąć interfejs WinBoxa...a potrafiąc korzystać z Windowsa też byś szybko załapał .Masz w nim multum możliwości ustawień...z których nie musisz wcale korzystać. A z tego co wiem są to routery typu ustaw i ...zapomnij , że go masz. Mój sprawuje się od 3 miesięcy super.

Edytowane przez wexel2
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

No więc zwiększyłem troche budżet i wstępnie wybrałem te dwa modele:

https://www.zyxel.com/uk/en/products_services/armor_z2.shtml?t=p#productDetailTab3

http://www.netgear.pl/home/products/networking/wifi-routers/R7800.aspx#tab-danetechniczne

Mało jest testów wydajności Wi-FI tego Zyxela, ale jako jedyny ma jakieś normalne opcje w firewallu, o których wcześniej pisałem.

 

Druga opcja to zakup samej wydajnej maszyny, np. Netgear 6400 i wgranie alternatywnego firmware, który zaspokoi moje potrzeby. Pogoogliłem troche o tym i niem wiem czy dobrze to ogarniam, że są trzy najpopularniejsze alternatywy:

1. Tomato

2. OpenWRT

3. DD-WRT

 

Czy w przypadku tych wszystkich firmware są graficzne interfejsy i jakieś oficjalne pełne manuale, gdzie wszystko jest po kolei wyjaśnione i pokazane, a nie tak jak  przy mikrotiku, że trzeba gdzieś po youtubach i  blogach szukać?

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Jednak się zdecyduje na tego Mikrotika, przekonaliście mnie. Mam nadzieje, że poradzę sobie z konfiguracją.

https://www.mikrotik.org.pl/?produkt,4648

 

Rozumiem, że jeśli chodzi o prędkości Wi-Fi, to odpowiada on temu modelowi Asusa przykładowo?

https://www.asus.com/pl/Networking/RTAC66U/

Mam tylko nadzieje, że w realu transfery nie będą gorsze. Oczywiście wygrywa z nim jeśli chodzi o funkcjonalność softu.

 

Czy do tego routera taka karta bedzie dobra i w pełni wykorzysta jego moc?

https://www.morele.net/karta-sieciowa-tp-link-archer-t4uh-wireless-ac1200-2-4ghz-5ghz-cable-usb-3-0-714150/

Edytowane przez teuton
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...