Skocz do zawartości

Wysoka temperatura rdzeni


Recommended Posts

Od pewnego czasu mam komputer z procesorem Core 2 Duo E8400 z zamontowanym chłodzeniem AC Freezer 7 Pro. Komputer działa na standardowych ustawieniach i napięciach, a temperatury rdzeni, jakie odnotowuje Core Temp, czy SpeedFan są niepokojące! 56 stopni w IDLE w SpeedFan i 52 w Core Temp.

 

Postanowiłem kupić porządną pastę termiczną (Revoltec Diamond) i jeszcze raz założyć chłodzenie. Efekt wcale nie jest taki, jak się spodziewałem - identyczne niemal temperatury w IDLE.

 

Wentylator CPU chodzi "tylko" na 1250 obrotach ale to chyba nie usprawiedliwia tak wysokich temperatur?

 

Zrzut ekranu po paru godzinach pracy:

http://img194.imageshack.us/img194/1975/tempw.jpg

 

(Chwilowo odłączyłem wentylator wyciągowy)

Link to post
Share on other sites

No, trochę dużo. Dziwna sprawa. Zakładając ponownie, zwróciłeś uwagę na mocowanie? Może jest nierówne i nie przylega jak należy. Ja na podkręconym E5200 do poziomu właśnie E8400 (3.00GHz) mam temperaturę zdecydowanie mniejszą (ok. 40 w idle) na boxie.

Link to post
Share on other sites

Czy nierówne, to nie wiem - mogę to jakoś sprawdzić? W każdym razie chłodzenie siedzi sztywno i docisnąłem je, jak trzeba.

 

Po paru godzinach pracy wyłączyłem komputer i szybko sprawdziłem temperatury miernikiem cyfrowym - radiator miał 36 stopni na górze i do 38 stopni w miejscu przy procesorze.

 

Może to wina czujnika?

 

EDIT:

Zrzut ekranu podczas stresu:

http://img193.imageshack.us/img193/7922/stres.jpg

(wentylator wyciągowy już podłączony, odłączony za to inny, na froncie - hałasował)

 

Temperatury wróciły do 57 po minucie. Po dwóch minutach stabilne 56/56 - CPU 26°C

 

(edytuję tą ostatnią temperaturę, bo ciągle spada o 1 stopień - pewnie nowa pasta się dogrzewa)

Link to post
Share on other sites

Czy nierówne, to nie wiem - mogę to jakoś sprawdzić? W każdym razie chłodzenie siedzi sztywno i docisnąłem je, jak trzeba.

 

Po paru godzinach pracy wyłączyłem komputer i szybko sprawdziłem temperatury miernikiem cyfrowym - radiator miał 36 stopni na górze i do 38 stopni w miejscu przy procesorze.

 

Może to wina czujnika?

 

EDIT:

Zrzut ekranu podczas stresu:

http://img193.imageshack.us/img193/7922/stres.jpg

(wentylator wyciągowy już podłączony, odłączony za to inny, na froncie - hałasował)

 

Temperatury wróciły do 57 po minucie. Po dwóch minutach stabilne 56/56 - CPU 26°C

 

(edytuję tą ostatnią temperaturę, bo ciągle spada o 1 stopień - pewnie nowa pasta się dogrzewa)

Mam podobnie, chyba nie ma co sie tym przejmowac. Prawdopodobnie sa to przeklamania na czujnikach - tak mysle.

Link to post
Share on other sites

@GreQonE - to mnie uspokaja :rudolph: Bo chyba wątpliwie, żeby to była jakaś wadliwa seria na produkcji?

 

@Krzychu2009 RealTemp pokazuje jeszcze niższe temperatury rdzeni - po 51°C.

 

@Sebool_uk W BIOS widzę tylko temperaturę CPU 30°C (podobnie do CPU w SpeedFan).

 

Dziwne, że temperatura CPU to zaledwie 26°...

Link to post
Share on other sites

Na poprzedniej paście były około 1° wyższe, tą dopiero dzisiaj kupiłem i nałożyłem. Pasta sama się z czasem dogrzeje, mam nadzieję? Czy zaleca się do tego jakieś specjalne metody, typu Orthos na cały dzień? :rudolph: Zresztą nawet po dogrzaniu pasty te temperatury rdzeni nie spadną do 40°C... CPU ok, rdzenie masakra... Może faktycznie to wina czujnika i nie ma się czym przejmować...

Link to post
Share on other sites

jezeli zle ci pokazuje to zrob upgrade BIOSA :rudolph:) i bedzie dobrze ;) a ma to znaczenie bo naprzyklad u mnie po wgraniu nowego biosa temperatura spadla o 10 stopni w idle :) (przed aktualizacja sprawdzalem paroma programami potem w biosie i temperatura byla wyzsza o 10 sotpni po zmianie nizsza o 10 :D mam athlona x2 5600@3200

Link to post
Share on other sites

Pastę zawsze trzeba wygrzać, niektóre specyfiki uzyskują pełną sprawność nawet po 200 godzinach.

 

@GreQonE - to mnie uspokaja :rudolph: Bo chyba wątpliwie, żeby to była jakaś wadliwa seria na produkcji?

Pierwsza/e seria/e Wolfdale'i miały uszkodzone czujniki - kuzyn takiego ma (tyle, że u niego pokazuje temperaturę w okolicach 10*C).
Link to post
Share on other sites

Co do pasty to tak z ciekawosci zapytam jaka nalozyles na procka?

Revoltec Diamond. Myślałem też o AC Silver 5...

 

Pastę zawsze trzeba wygrzać, niektóre specyfiki uzyskują pełną sprawność nawet po 200 godzinach.

Coś w tym jest - CPU spadło już do 25, a rdzenie 56/56°C.

 

 

chyba dam sobie z tym spokój, skoro tylu z was ma podobne temperatury - dzięki.

Link to post
Share on other sites

Revoltec Diamond. Myślałem też o AC Silver 5...

Co do Revoltec Diamond slyszalem, ze tez jest dobra ale ja obecnie uzywam AC Silver 5 ;)

 

Coś w tym jest - CPU spadło już do 25°, a rdzenie 56°/56°C.

Ja w everescie sprawdzalem temp. CPU i mam podobna do Ciebie 25°-26° a temp. rdzeni mam o 4° wiecej wiec wydaje mi sie, ze masz podobnie :) o ile sie nie myle :rudolph:
Link to post
Share on other sites

everest nie jest dobrym softem do sprawdzania temperatury, lepiej srpawdź w realtemp albo coretemp.

Tez myslalem, ze everest zle wskazuje temperature, ale coretemp czy real temp i ac suite pokazuje takie same temperatury wiec wychodzi na to ze temperatura jest taka sama wszedzie :rudolph:
Link to post
Share on other sites

Co do Revoltec Diamond slyszalem, ze tez jest dobra ale ja obecnie uzywam AC Silver 5

Zanim sie przesiadłem na Revoltec Diamond używałem właśnie AC Silver 5 i powiem wam że różnicy nie ma, temperatury są takie same tyle że "Diamond" jakoś tak ładnie brzmi :rudolph: ale naprawde nic więcej.

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...