Skocz do zawartości

i5-760 - co na początek? (ustawienia Biosu dla ASUSA P7P55D)


Recommended Posts

Hej,

 

To mój pierwszy post więc witam wszystkich serdecznie.

Właśnie stałem się posiadaczem nowej stacjonarki na ASUSIE P7P55D + i5-760

 

Naczytałem się wiele na róznych forach i z tego co widzę u Was najrozsądniej mozna zdobyć informacje ;)

Chciałbym lekko podrasować CPU do 3.2GHz oraz ustawić 1600MHz dla RAMU (Kingston Hyperx 2x2Gb 1600)

 

Pobawiłem się troszkę w Biosie jednak sam nie mogę sobie poradzić - standardowo mnożnik dla CPU wynosił 20, BLCK 133.

Zmieniłem AI OVERCLOCK TUNER na manual i dla ramu ustawiłem DDR3-1600Mhz co spowodowało zmianę BLCK na 166MhZ a mnożnik CPU spadł do 18.

 

Czytam teraz że najrozsądniej jest usawić AI OVERCLOCK TUNER na XMP i wtedy zmieniać mnożnik..

 

Możecie mi pomóc i doradzić jak ustawić Bios tej płyty aby wszystko grało. Nie chcę bić rekordów wydajności.. 3.2Ghz spokojnie starczy (chłodzenie założyłem ZALMAN FLEX) plus wydajna praca pamięci na 1600Mhz.

 

Z góry bardzo dziękuje za pomoc i pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

dzięki za linki, czutając dziś setki postów mam jeszcze większy mętlik w głowie niż rano.

 

Zaraz wracam do domu i będę działał.

 

Czym rózni się ustawienie MANUAL i XMP dla AI OVERCLOCK TUNER???? jest jakieś jasne wytłumaczenie? (widze że kolega Teuton ma podobną płytę główną..)

Link to post
Share on other sites

dzięki, rozjaśniłeś mi to troszkę, czyli sporóbuje na manualu ustawić BLCK na 160 i kombinować z mnożnikami..

JAk mogę sprawdzić czy RAM pracuje już na taktowaniu 1600Mhz? w cpu-z pokazuje kilka częstotliwości dla RAMU i nie ma tam 1600.. a w Biosie mam profil ramu na DDR3-1600.. więc coś jest nie tak.

Będę dziś sprawdzał dalej.

Link to post
Share on other sites

Ustawiłem się na manual:

 

160 x 10 dla pamięci , x 20 dla CPU.. wywaliło mi blue screena 3 sekundy po załadowaniu windowsa, dwa razy z rzędu.. rozpoczął się zrzut pamięci i restart..

 

zmieniłem na:

133 x 10 dla pamięci. x 22 dla CPU i działa narazie ok..

w CPU-Z jest tak jak mówisz (dzięki) -DRAM Fr. 668.7 MHz

CPU Core speed 2942.4 (multiplayer x22, bus speed 133.7, QPI link 2407.6 Mhz)

 

Czyli można powiedzieć że podkręciłem coś pierwszy raz w życiu, przyspieszyłem taktowanie procka.. a pamięć pozostała na 1333, dlaczego przy 1600 wywalało?

Przecież kości są na 1600Mhz..

Link to post
Share on other sites

z pamieciami mam problem.. problem jaki ma wiele osób i nie mogę go rozwiązać, myślałem że wczoraj trochę polepszyłem ale nie wiem.. Może pomożesz.

 

Mam 2x2GB, składając komputer, jak sztuka każe wsadziłem je w jednokolorowe sloty pamięci na płycie.

DIMM_B1, DIMM_A1 (jaśniejsze sloty)

Podczas botowania system widzi 4GB, w jakiejś grze też było 4Gb.. ale w autocadzie już 2Gb.. myślę sobie co jest.. sprawdzę w systemie, a tam ten magiczny zapis

4Gb (użyteczne 2Gb) .... no i przeszukiwanie forum co jest.

 

Wczoraj wpadłem na pomysł że sprawdzę może jak będzie jak kości wsadzę w różnokolorowe sloty obok siebie:

DIMM_B1, DIMM_B2

No i ku mojemu zdziwieniu jest już 4Gb (użyteczne 3.5Gb) ale... w profilach pamięci jest ciągle dostępne 2Gb.. wrzuciłem to na screenach, wraz z obrazem z CPU-Z.

Co mogę jeszcze zrobić? Ile w końcu teraz mam użytecznej pamięci w systemie bo wydaje mi się że ciągle 2Gb... ;)

 

http://img508.imageshack.us/img508/1984/spuz.th.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to post
Share on other sites

Z tym znikaniem pamięci to dziwna sprawa, nie wiem co to może być.

 

Ze screena SPD wynika, że nie maksymalnie urzędowo mogą chodzic na 1370MHz przy 1.5V. Nie ma tutaj profilu XMP, więc może coś na stronie producenta jest więcej. W BIOS możesz wczytac profil XMP?

Link to post
Share on other sites

mogę wczytać, ale ustawia mi na tym profilu 1370... tak jak napisałeś. Dlatego 1600 ustawiłem dopiero na manualu, ewntualnie mogę to zrobić na D.O.C.P - wybrać DDR3-1600. Jak na manualu ustawiłem 1600 to wywalało blue screeny tak jak pisałem.

 

Pamięci to:

 

http://www.morele.net/pamiec-kingston-h ... 4g-333008/

Link to post
Share on other sites

Ustaw napięcie na pamięciach na 1,65 V. Wydaje mi się, że Twoje pracują dobrze na 1,7-1,9 V, co może być pewnym problemem, ale nie musi. Tak więc jeszcze raz: ustaw ręcznie napięcie i timingi dla pamięci: 9-9-9-27, jeśli dalej będa blue-sceeny, zwiększ timingi.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...