Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzień dobry,

zwracam się z zapytaniem czy praca na tablecie/laptopie z włożoną baterią i podłączonym kablem zasilania ma negatywny wpływ na baterię? Pytam ponieważ spotkałm się kiedyś z opinią, że podczas pracy na laptopie, który jest podłączony do prądu nie powinno się mieć włożonej baterii ponieważ skraca to jej żywotność.

 

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Podczas pracy przy podłączonej ładowarce, nie powinno być włożonej baterii. Czytałem o tym w internecie, oraz to samo mówili mi w sklepie komputerowym. Żeby zapewnić dobrą kondycję baterii należy raz na jakiś czas ją wykorzystać do prawie całkowitego rozładowania. Ponoć jak jej się nie używa to najlepiej mieć ją naładowaną w ok. 70%, co ma zapobiec skróceniu jej żywotności. Nie powinna ona leżeć całkowicie rozładowana. Czytałem to jakiś czas temu, więc nie wiem, czy w aktualnych bateriach takie sposoby są polecane, jednak lepiej trzymać się zasady, że jak pracujemy na kablu to wyjmujemy baterię :)

Link to post
Share on other sites

Koncepcja wyjmowania baterii podczas pracy na zasilaniu nie jest pozbawiona teoretycznych podstaw, jednakże wpływ takiego działania jest trudny do ustalenia w praktyce. Wymagałoby to wieloletniego testu na przynajmniej kilkudziesięciu urządzeniach aby mieć rzeczywisty obraz.

W prawidłowo działającym urządzeniu podczas podłączenia do sieci bateria nie jest używana, a prąd do zasilania urządzenia pobierany jest z gniazdka. Negatywny efekt niesie nagrzewanie się baterii od działającego komputera, reszta rzeczy jest pomijalna, a i ten argument nie jest na tyle silny, żeby obawiać się pracy na komputerze z zainstalowaną baterią. Osobiście nigdy nie wyjmowałem baterii z urządzenia i na oryginalnej baterii laptop działał 4 lata.

Link to post
Share on other sites

 

 

Ponoć jak jej się nie używa to najlepiej mieć ją naładowaną w ok. 70%, co ma zapobiec skróceniu jej żywotności.

W moim laptopie samsunga nawet jest taka opcja iż trzyma poziom naładowania na określonym poziomie (nie ładuje do pełna). Niestety w żaden sposób nie pomogło to baterii pierwsza padła po pół roku, druga około roku.Głównie trzymany na kablu

 

W drugim laptopie Toshiba także cały czas prawie na kablu trzymany (6 lat) dopiero teraz widać różnicę w baterii.W przypadku tego laptopa nie było żadnej opcji trzymania nie w pełni naładowanej baterii.

 

Najwięcej moim zdaniem zależy od szczęścia jaka bateria nam się trafi. Operacje mające na celu wspomóc długość życia ogniwa, moim zdaniem może i coś dają ale tak naprawdę całość zależy od konkretnego ogniwa.

 

Obecnie przestałem już zwracać uwagę na to jaki poziom naładowania ma telefon czy laptop aby podłączyć czy wyłączyć ładowanie w odpowiednim momencie.

Link to post
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za odpowiedź.

Wiec z tabletem będzie podobnie, bo z nich niestety i tak nie da się wyjmować baterii. Jeżeli będę pracował przez wiele godzin, codziennie na tablecie podłączonym do prądu to nie wpłynie to na żywotność baterii?

Edytowane przez Licho
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...