Skocz do zawartości

2400MHz 3000MHz przy tym samym CL


Recommended Posts

Piszę ponieważ zastanawia mnie pewna sprawa. W dziale "zestawy komputerowe" użytkownicy namiętnie polecają te pamięci:

http://www.esc.pl/product_info.php?products_id=70645

A także podobne (czyli w okolicach 15cl i 2400MHz) i to nawet jeśli użytkownik składa komputer za 5000zł+. Rożnica cenowa między podaną przeze mnie pamięcią, a na przykład tą:
http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=113_425&products_id=68897

to 50zł, a testy wyraźnie pokazują, że pamięci o takim samym CL pomiędzy niższym i wyższym taktowaniem robią dużą różnicę w FPS'ach w stosunku FPSy/cena. Paro procentowa różnica jest chyba warta 50zł przy składaniu komputera za 5000zł?

Proszę o wyjaśnienie bo staram się ale naprawdę nie rozumiem czemu polecane są pamięci o niższym taktowaniu.

Link to post
Share on other sites

zapewne bedzie z 3 fpf wiecej ale jak kupujesz pamieci o nizszym tankowaniu zawsze mozna je podkrecić a po drugie jezeli komputer tylko do grania to nie ma sensu ladować az16gb ramu, 8 gb na razie w zupełności wystarczy

nie każdy dysponuje kwotą 5tys. zł

 ja mam G.Skill RipjawsV DDR4 2x4GB 2400MHz CL15 podkrecone do 3000mhz i zaplaciłem w promocji niecałe 180zł, to ze ktoś poleca nie znaczy ze to akurat jest najlepsze i nie ma zadnej alternatywy

masz kase kupujesz nie masz szukasz czegoś innego

Link to post
Share on other sites

to kup se takie 2x8GB 3000MHz cl16-16-16-36 1.35V 339zł i po problemie ( cena taka jak twoje 2400MHz ) 

Co do 8GB vs 16GB to niestety już jest kilka gier, co im 8GB nie starcza, co prawda w większości nie ma tak dużej różnicy, ale w niektórych można zobaczyć przycięcia, bo komputer wspomaga się plikiem stronicowania. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

 

 

jezeli komputer tylko do grania to nie ma sensu ladować az16gb ramu, 8 gb na razie w zupełności wystarczy


Największa bzdura dzisiejszych czasów. GTA 5 przy najwyższych ustawieniach bierze więcej niż 8GB. 16GB to jest standard jutra.
Kupowanie w dzisiejszych czasach komputera z 8GB ramu bo starczy do wszystkiego to jak kupowanie komputera z 4GB ramu jakiś 1-2 lata temu. Takie "do większości starczy a jak będzie ci trzeba więcej to dokupisz." A często prawda jest taka że nie dokupisz bo stwierdzisz że w sumie starczy, a że jakoś to będzie a jak już serio zechcesz dokupić to będzie problem ze znalezieniem drugiej takiej samej kości do pary bo albo nie produkują już jej albo są tylko używane i jeszcze nie dość że używane to i drogie i trzeba sprzedać swoją i kupić komplet nowych 2x8GB. I tak się potem kończy takie januszowanie przy oszczędzaniu na pamięciach ram które do wszystkiego starczą.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeżeli już dopłacać do lepszego ramu to najlepiej najtańszego z górno-półkowej serii np:

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z-ddr4-2x4gb-2800mhz-cl15-f4-2800c15d-8gtzb-788200/

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z-ddr4-2x4gb-3866mhz-cl18-f4-3866c18d-8gtz-831830/

różnica w cenie prawie 200zł, a na 99% obie kości mają identyczne moduły i te tańsze można wykręcić do poziomu tych droższych, jest gdzieś na pclabie cały artykuł na ten temat. Kwestia taka, że potrzeba do tego odpowiedniej płyty głównej, która umożliwi ustawienie takich parametrów, co do samej wydajności, to wzrost jest w 90% przypadkach znikomych, najbardziej widoczny tam gdzie cep najmocniej pracuje/ogranicza wtedy te +10% może nawet i przybyć z wyższego taktowania. Intel z reguły robi większy użytek z wyższego taktowania niż niższego cl - nie wiem dlaczego, mogę się jedynie domyślać, że jego konstrukcja ma świetne kolejkowanie zadań, a na pewno lepsze o niebo niż amd, który z przyrostu szybkości ramu odnotowuje trochę mniejsze wzrosty za to lepiej korzysta z niższych timingów. Jeśli ja bym polecał jakiś ram w dopłacie 50-100 do tego co autor podał to coś tego typu:

1.https://www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z-ddr4-2x8gb-3000mhz-cl15-f4-3000c15d-16gtzb-788189/

2.https://www.morele.net/pamiec-hyperx-predator-ddr4-2x8gb-3000mhz-cl15-hx430c15pb3k2-16-774205/

3.https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-2x8gb-3000mhz-cl15-cmk16gx4m2b3000c15-776617/

Zauważ, że każda z tych opcji ma potencjalnie bardzo duży potencjał oc, co sugeruje obecność o wiele droższych modeli i lepiej taktowanych z tej samej serii.

To jest trochę jak z procesorami amd fx83xx, kto chce ten kupuje drogi 8370, a kto sprytny ten kupuje 8300 i robi oc. Oba mają taki sam potencjał oc i taką samą wydajność po oc...

Edytowane przez luck85
Link to post
Share on other sites

 

 

Zauważ, że każda z tych opcji ma potencjalnie bardzo duży potencjał oc, co sugeruje obecność o wiele droższych modeli i lepiej taktowanych z tej samej serii.
 

Co to za argument ? W wyższych seriach są zwykle selekty, a IC's potrafią się zmieniać nawet w jednym konkretnym modelu zależnie od czasu produkcji. 
Ogólnie co do za dyskusja ?
temat się skończył parę tygodni temu 
 
Link to post
Share on other sites

Sory nie zauważyłem, że ktoś to  odkopał co do samego OC, to był artykuł na ten temat na PC labie co do samych testów, to wkładając dwie kości 4gb g.skill ripjaws 4 o nominale cl15 2666mhz i 1,2V, spokojnie poszły na cl16 3200mhz i 1,35V i było ok w/g memtesta... i tyle mojego doświadczenia z tym, jednak wiem, że są ludzie, którzy kręcą w ten sposób ram i tak jak pisze, prawie zawsze to działa, może to takie same selekty jak te cepy od AMD z serii fx 83xx, gdzie selektem mógł być 8300 wykręcony na 5ghz. No i druga sprawa na jakim etapie niby jest selekcja ? bo ja tego nie jestem pewien to raz, a dwa, że nie sądzę aby co chwilę zmieniali technologię produkcji samych kostek, tylko dlatego, żeby zapełnić różne segmenty na półce sklepowej.

Edytowane przez luck85
Link to post
Share on other sites

Największa bzdura dzisiejszych czasów. GTA 5 przy najwyższych ustawieniach bierze więcej niż 8GB. 16GB to jest standard jutra.

Kupowanie w dzisiejszych czasach komputera z 8GB ramu bo starczy do wszystkiego to jak kupowanie komputera z 4GB ramu jakiś 1-2 lata temu. 

 

Ja przeszedłem GTAV przy 4GB ramu, na ustawieniach Ultra, dobrze się grało

potem pamiątki sprzedałem i kupiłem szybsze 8GB, doprawdy wielkiej różnicy nie było.

 

gdy grze zacznie brakować pamięci, po prostu wyrzuca stare nie używane alokacje i wrzuca nowe

według mnie nie ma sensu od razu na pałę pakować się w 16GB ramu gdy budżet już ponad max.

 

To też kwestia użytkownika, jak ktoś świadomie albo po prostu jest głupi,

odpali naraz Chroma z wieloma kartami + Adobe w tle + grę pokroju GTAV

to wiadomo że wtedy 8GB ramu nie wystarczy do wydajnej pracy PC.

Link to post
Share on other sites
No i druga sprawa na jakim etapie niby jest selekcja ?

 Selekcja jest u producentów końcowych, producent DDR dostarcza zwykle tylko kostki W przypadku DDR4 z tego co wiem wszystkie to 2133MHz lub 2400MHz, producenci później wgrywają profile i załóżmy że do 3200MHz po prostu testują gotowe moduły ( jeśli przejdą testy to są sprzedawane jako 3200MHz, jeśli nie to jest zmniejszana prędkość, mimo że w środku nadal jest 2133MHz IC's tylko podkręcony ) oczywiście testy są mało rygorystyczne w porównaniu do pierwotnych producentów ( dlatego zdarzają się kostki które są niestabilne po włączeniu XMP ) 

z selektami jest inaczej ( choć nie wiem czy wszędzie jest identycznie ) testują osobno każdy IC's, zwykle testują po kilka z danej partii i później wybierają najlepsze z niej.

 

dwa, że nie sądzę aby co chwilę zmieniali technologię produkcji samych kostek, tylko dlatego, żeby zapełnić różne segmenty na półce sklepowej.

 

 

Co do procesu to obecnie przechodzi się z 20nm do 19 i 16 nm przy DDR4 

 

Ale odbiegamy od tematu, ogólnie masz racje z tym że niby można podkręcić, tylko że nie wszystkie kostki się kręcą 

poprzednio miałem 4x2GB ocz reaper 1600MHz cl8 i kręciły się do 2133MHz cl7, a obecne 4x4GB 1600MHz cl8 nawet przy 1700MHz cl 10 są niestabilne, 

OC ramu to ogólnie trudna sztuka, a nie wszystkie kostki da się kręcić stabilnie. 

przykład DDR3 g.skill tridentX 2400MHz cl10 ( były 3 wersje IC's w tych kostkach, w w Polsce obecnie dostępne są te z gorszymi IC's samsunga i nikt nie może uzyskać na nich nawet 2500MHz ) 

Link to post
Share on other sites

 

 

Ja przeszedłem GTAV przy 4GB ramu, na ustawieniach Ultra,

Albo to nie były ultra, albo jeśli były ultra to w 800x600 lub 1024x768. Inna sprawa że jak miałeś wtedy SSD to ten SSD jeszcze ratował ci sytuacje i zaczął robić za dodatkowy ram. Ewentualnie miałeś stabilne 20-30fps i stwierdziłeś że jest dobrze, podczas gdy gdybyś miał więcej niż 4GB nie miałbyś takich dropów FPS.

 

gdy grze zacznie brakować pamięci, po prostu wyrzuca stare nie używane alokacje i wrzuca nowe


To nie do końca tak działa, z resztą dużo zależy od samej gry i od jej optymalizacji.
Link to post
Share on other sites

przykład DDR3 g.skill tridentX 2400MHz cl10 ( były 3 wersje IC's w tych kostkach, w w Polsce obecnie dostępne są te z gorszymi IC's samsunga i nikt nie może uzyskać na nich nawet 2500MHz ) 

No to chyba właśnie tajemnica moich niekręcących się wogóle 2400 Tridentów została wyjaśniona :)

Ja przeszedłem GTAV przy 4GB ramu, na ustawieniach Ultra, dobrze się grało

potem pamiątki sprzedałem i kupiłem szybsze 8GB, doprawdy wielkiej różnicy nie było.

Ultra w GTA5 i GTX 970 na 4 GB Ram? To niesamowite. Co do tego jak działa Ram, jeśli ci go brakuje, to system korzysta z pliku wymiany, a jesli plik wymiany jest na dysku SSD, to nie zawsze może [mocno] dokuczać brak Ramu, wszystko zależy od gry.

 

Co do szybkości pamięci, GTA 5 to jedna z niewielu gier, które zyskuja na szybszych pamięciach praktycznie tyle co nic. Niestety czasami tak jest.

Edytowane przez ReznoR
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ultra w GTA5 i GTX 970 na 4 GB Ram? To niesamowite. Co do tego jak działa Ram, jeśli ci go brakuje, to system korzysta z pliku wymiany, a jesli plik wymiany jest na dysku SSD, to nie zawsze może [mocno] dokuczać brak Ramu, wszystko zależy od gry.

Co do szybkości pamięci, GTA 5 to jedna z niewielu gier, które zyskuja na szybszych pamięciach praktycznie tyle co nic. Niestety czasami tak jest.

 

Oprócz 4GB RAM jest jeszcze parę czynników wspomagających np.

 

1.) odchudzony windows 7 z zbędnych usług,

2.) brak wirusów w systemie,

3.) nie zaśmiecony system,

4.) wyłączone wszystkie efekty interfejsu systemowego i tryb klasyczny.

 

oprócz tego jak zauważyłeś sprzętowo ultra GTAV wspomagał i7-4790K + GTX970 + 2x dyski SSD

tak wiem o pliku wymiany, ale nie było problemów z płynnością :P

 

09dc100d7a7eb.png

Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites

Widocznie gra nie potrzebuje aż tyle Ramu do poprawnego działania na dyskach SSD jako te z plikami wymiany. Bo rozumiem, że GTA 5 było też zainstalowane na jednym z SSD? Wtedy to bardzo ułatwiałoby sprawę doczytywania w tle (ta gra jest z tego znana). No i nieużywane i niekrytyczne zasoby systemowe na czas grania Windows przenosi sobie zwyczajnie do pliku wymiany. :)

Ten GTX nie kręcony widzę!

Edytowane przez ReznoR
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...