Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wyzerować można w

DMDE

MHDD

Victoria

Vivard

lub narzędziami open source

badblock

dd

po zerowaniu wypadałoby wykonać remapowanie nośnika

jeśli nadal SMART będzie wykazywał błędne sektory

to będą to już uszkodzenia fizyczne

By skrócić czas operacji zerowania można do programu podać zakres adresów

który ma być wyzerowany

Dla DMDE

https://youtu.be/6NMAIF3Jpqo
 
tutek do MHDD

https://www.youtube.com/watch?v=3Sb9DOFJXJM
dla Vivard

https://www.youtube.com/watch?v=y_adRVRIU5U
 
Edytowane przez Fix00ser
Link to post
Share on other sites

Jest jeszcze firmowy program WD - data lifeguard diagnostics, którym zrobisz zerowanie i odpowiednik remapu. Jeśli chodzi o rozeznanie, robi się pierwsze skan. Z tym że MHDD z dos, należy do nielicznych programów, który po skanie wykazuje bardziej szczegółowy stanu sektorów. Inne programy ale z poziomu Windows, mogą dać zafałszowany wynik, mniej lub bardziej, zależnie od wpływu innych programów w tle i stabilności samego systemu. I dlatego jak chcesz mieć diagnozę wiarygodniejszą, to lepiej zrobić z dos. Smart dodatkowo, wykazuje błędy komunikacji i przed operacjami ,zalecane w tym przypadku, wymień kabel sygnałowy. Więc reasumując, możesz pokazać wyniki skanu MHDD na forum, przed dalszymi działaniami. Chyba że rutynowo zrobisz zerowanie, tylko  z kopiuj dane przed tą operacją, bo je wymaże , w szczególności jak zrobisz pełne zerowanie, w MHDD poprzez wpisanie komendy erase. Jak czujesz się na siłach to można pobawić się robić operacje na obszarach gdzie występują uszkodzone sektory. Ale jak skan potwierdzi, dużą liczbę złych sektorów jak wykazuje smart, może być pracochłonne. Przy potwierdzeniu dużej liczby złych sektorów, np. zerowanie może przebiegać z większymi mniejszymi problemami i miej to na względzie z nadzieją że będzie szło bez zawieszeń i zacięć w nieskończoność. Zerowanie może nie musi naprawić niestabilne sektory, to co zostanie, wtedy operacja remap.

Link to post
Share on other sites

Ogólnie źle wygląda to, że parametry 01 i C8 też są "niezerowe"

 

Ale na początek tak jak koledzy

Zerowanie + remap ( najlepiej bootowalnym programem ) i ponowny screen z smart + skan MHDD

 

W razie potrzeby wykonać ponownie zerowanie innym programem

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Witam.

Delikatny odkop dopiero teraz zabralem sie za niego. Po zerowaniu i remapowaniu jak sadze nie jestem pewny czy dobrze wykonalem remap, czy remap wyglada tak jak skanowanie ??

 

 

c0d8bd99587d0.png

5ec4111a9d424.png

 

 

Pytanie co do nastepnego dysku jaki jest jego stan?

Wysokie wartosci C7 na kazdym dysku mysle ze to nie wina kabli bo byly wymieniane raczej plyty glownej ktora byla poprawiana fabrycznie wlasnie przez problemy z sata.

 

 

 

301e9f63953d1.png

Edytowane przez cherbi
Link to post
Share on other sites

Jak masz tyle uszkodzonych sektorów, to daj sobie spokój z naprawą. Z czasem będzie ich tylko więcej. Jedyna słuszna opcja to szukanie nowego dysku.

EDIT kokos // niekompetencja ( brak uszkodzonych sektorów na wszystkich 3 zrzutach SMART, jedynie błędy odczytu i zapisu w pierwszych 2, które mogą, jednak nie wskazują bezpośrednio na sektory )  

Link to post
Share on other sites

 

 

Jak masz tyle uszkodzonych sektorów, to daj sobie spokój z naprawą. Z czasem będzie ich tylko więcej.
A gdzie masz wykazane w ostatnim smart o uszkodzonych sektorach, bo wykaz C6 do dysku WD, w liczbie 122 w tym przypadku, z jakimś prawdopodobieństwem, nie jest wykazem stanu rzeczywistego. Oczywiście na potwierdzenie tej tezy robi się ponowny skan MHDD. Ale ze samego ostatniego smart, mówienie o uszkodzonych sektorach , może być w prowadzaniem w błąd. Drugi dysk ma wykaz błędów zapisu i oba dyski komunikacji. Ale jak sam przyznajesz, że z pewnym prawdopodobieństwem wynika  z płyty głównej. Nie można wykluczyć możliwy wpływ na błędy odczytu i zapisu, błędy komunikacji. Aczkolwiek pozostałe parametry mogą sugerować do samsunga, początki problemów podsystemu mechanicznego. Ale też nie można wykluczyć że samsung, ma rzeczywiście problemy sam z zapisem, tylko nie z weryfikujemy tego z tą płytą główną.
Link to post
Share on other sites

Podczas dalszego użytkowania dysków, monitorować smart poszczególnych parametrów. Mianowicie ostatnie odczyty smart z tego tematu i parametry; (01) - odczytu, zerowy Samsunga  i WD z liczbą 1571, czy przy następnych podglądach liczby nie będą większe. Oraz błędy zapisu WD w liczbie 83 przy C8 i Samsunga z liczbą błędów 801. Błędy komunikacji C7 dysku WD przed i po operacji są takie same czyli C7- 5975. Analogicznie do pozostałych parametrów ta sama zasada aby wartość raw (data) nie zwiększała się np. parametry C5, 05 , 0A , 0B,. I przy zwiększających się ewentualnie błędach poszczególnych parametrów, z danego dysku lepiej z kopiować dane na inny sprawny.  Co do odpinania dysku, który jest po przejściach, w praktyce może nie musi być gorzej dla niego, jak dysk jest cały czas podpięty, w zasadzie każdy przypadek można traktować za indywidualny, poza potwierdzonymi przypadłościami danego modelu dysku.

Jeśli wziąć pod uwagę ostanie zalecenia kokosnh, da pełniejszy ogląd sytuacji.

Link to post
Share on other sites

Robisz skanowanie w MHDD jak to robiłeś z dyskiem WD. Oczywiście wyniki mogą się różnić między dyskami i dlatego robi się ten skan, jak to się przedstawia u poszczególnych dysków. Jeśli dysk WD, ma sektory nie przekraczające z czasem dostępu 50 ms, to pod tym względem dysk jest w dobrym stanie. Pozostaje tylko obserwować poszczególne parametry jak opisałem we wcześniejszym poście. Czyli żeby wartości raw podanych przykładowych parametrów nie rosły..

Link to post
Share on other sites

Jak masz tyle uszkodzonych sektorów, to daj sobie spokój z naprawą. Z czasem będzie ich tylko więcej. Jedyna słuszna opcja to szukanie nowego dysku.

 

EDIT kokos // niekompetencja ( brak uszkodzonych sektorów na wszystkich 3 zrzutach SMART, jedynie błędy odczytu i zapisu w pierwszych 2, które mogą, jednak nie wskazują bezpośrednio na sektory )  

Na pierwszym screenie przecież ma 102 podejrzane sektory. To że sobie sformatował dysk i  podmienił je z pulą rezerwową, to nie znaczy że na dysku ich nie ma. Smart ich po prostu nie widzi. Ale dysk dalej pozostaje niepewny i podejrzany.  Jak się pojawiło ich 102 to i pojawią się kolejne. Może jest zdrowy, może nie zdrowy. Dla mnie to gdybanie i taki dysk ląduje do elektrośmieci a nie na kluczowe dane. Jak kolega chce to niech używa i się sam przekona.

Link to post
Share on other sites

Kluczowe do stanu dysku będzie, czy niestabilne sektory będą się znowu pojawiać. Jak się udało za pierwszym podejściem, zerowania czy remapu, wskazuje na bady logiczne. Ale nie wiemy, czy bady będą pojawiać się znowu i w tym przypadku potrzeba czasu aby się przekonać. Miałem przypadek, że w jednym dysku, bady powracały kilkukrotnie w tym samym obszarze, sąsiednie sektory. I dopiero po którymś razie się uspokoiło, bo tak to można było stawiać że dysk umiera. I jaki wniosek, każdy przypadek należy traktować indywidualnie a nie z góry zakładać. Jedynie w takim przypadku jak pojawiają się bady, zrobić kopię danych na inny fizyczny dysk, czyli nie liczyć na dobry scenariusz jeśli są dane, a tym bardziej jak ważne i są tylko na podejrzanym dysku.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...