Skocz do zawartości

Kierunek Informatyczny


Recommended Posts

Witam. Jestem dość młodym użytkownikiem tego forum. Ostatnimi czasy musiałem podjąć jedną z tych ważnych decyzji w swoim życiu, czyli wybór szkoły średniej. Postanowiłem wybrać technikum informatyczne, w dość małej miejscowości.  W każdym razie, interesuje się tą branżą, po prostu kręci mnie to. Stąd moje pytanie, czy nauka w zakresie szkolnym w technikum wystarczy, czy warto zainteresować się nauką ,,na własną rękę"?  Do września jeszcze sporo czasu, jednak chciałbym podjąć pewne decyzje już teraz, aby sobie jakoś to rozplanować. Może próbować coś programować? Może coś w kiernku sprzętów komputerowych?  Póki co, nauczyłem się podstawowych podstaw czyli porządnego składania komputerów, i chociaż często radzę się na forum odnośnie kompa, to robię to głównie w celu poradzenia się dodatkowego, a przy okazji posłuchania opinii kogoś bardziej obeznanego w temacie. Po technikum chciałbym oczywiście uderzyć w jakieś studia, aby po studiach podjąć pracę już w jakiejś branży, która pozwoli mi się usamodzielnić. Czy już na poziomie technikum, mógłbym opanować jakieś umiejętności które pozwoliłyby mi dorobić w branży? Będę wdzięczny każdą radę czy sugestię(o ile nie będą po prostu głupie). Pozdrawiam :)

Link to post
Share on other sites

Z doświadczenia wiem, że większość osób po technikum informatycznym nie potrafi wymienić podstawowych elementów komputera (płyta główna, procek itp). :D

 

Popytam paru znajomych, którzy to również zdecydowali się do technikum, wybierając jako zawód informatyka, czy robili cokolwiek w tym kierunku, co zamierzasz przykładowo Ty. Chociaż patrząc na nich... szczerze w to wątpię.

 

Idąc do takiej szkoły mógłbym na pewno polecić opanowanie, albo chociaż próbę opanowania podstawowych języków oprogramowania używanych do teraz w szkołach (nie wiem jakie, postaram się tą informację uzupełnić). Znajomość sprzętu ułatwi Ci życie, a także pozwoli zarobić sobie na boku, składając komputery dla innych za pieniądze. Często są to pokaźne sumki.

 

Na ten moment nie jestem w stanie przywołać innych, potrzebnych umiejętności, jestem po prostu zmęczony jak cholera. Dam znać później, jak tylko coś mi przyjdzie do głowy. No i chylę czoła przed osobą zdecydowaną co do swojej przyszłości. Oby te plany nie pozostały tylko planami.

Edytowane przez Fanbooj
Link to post
Share on other sites

Witaj Fanbooju ponownie :)

 

Podzespoły to już chyba opanowałem. Od września będę miał sporo wolnego czasu, z racji iż będę zmuszony do przesiadki na laptopa. Na tym będę mógł podszkolić się w wielu kierunkach, a nie marnować całe dnie na pykaniu w gierki. W wakacje mam zamiar właśnie składać komputer znajomemu, zawsze jakieś doświadczenie.

 

Odnośnie zarobków, nie spodziewam się dużych kwot, ot po prostu jakieś sumki które mógłbym sobie na coś wykorzystać. Wiele osób właśnie wybiera ten kierunek ze względu na zarobki. Sam znam właśnie przykłady które wyszły po 4 latach z technikum informatycznego, a nie potrafią wymienić podstawowych elementów, a o trudniejszych rzeczach lepiej nie wspominać. 

 

Największym problemem zdaje się będzie nauka języków. Po małym researchu, doszedłem do wniosku że najlepszą opcją byłaby nauka 1 języka, który znałbym najlepiej, a pozostałe uzupełniać wraz z czasem.

 

Jak najbardziej rozumiem Twoje zmęczenie, godzina już późna. Tak jak pisałem, czasu mam sporo, więc mi się póki co nie śpieszy. Dobrej nocy.

 

Ps. Podłapałem rozdzielanie każdej myśli, akapitu. Ładniej to wygląda. 

 

 

Link to post
Share on other sites

Sam jestem po Technikum Elektrycznym ale kierunek Informatyka. Jak technikum ma dużo pieniędzy to będziesz się w stanie nauczyć wiele. I tu nie chodzi o sprzęt, który zazwyczaj jest standardowy, ale kursy dodatkowe np. CISCO NetAcademy albo uprawnienia elektryczne do 1 kW, bo bez nich tak na prawdę nie masz prawa otworzyć żadnego komputera.

 

Co do organizacji to jeśli zamierzasz iść na studia o podobnym kierunku to będziesz bardzo musiał się skupić na matematyce i fizyce. To są podstawy wszystkiego. Sam jestem na Politechnice Wrocławskiej na kierunku Teleinformatyka i żeby wyrównać z ludźmi po liceum było ciężko. Może dlatego, że w liceach masz po 5-7 godzin matematyki w tygodniu, a ja mialem 2 ;D

 

Języki programowania : C, C#, PHP, TSQL. To są języki, które powinieneś się nauczyć przez 4 lata. Prawdopodobnie zaczniesz od C w szkole, później C++ i na tym skończysz. Sam będziesz musiał resztę ogarnąć, ale warto.

 

Zarobki : Po samym technikum oczywiście, że możesz się zatrudnić na pełen etat, ale po to robisz maturę, żeby iść na studia i dalej się rozwijać. Jeśli ogarniesz programowanie, to bez problemów powinieneś być w stanie dorabiać sobie chociaż przy tworzeniu stron internetowych, tu się kłania HTML5 + CSS3. Jeśli podejdziesz do praktyk poważnie to i po nich prawdopodobnie będziesz miał szansę dorobienia sobie w wolnym czasie. 

 

Znajomość sprzętu : Bardzo jest potrzebna, ale w szkole się bardziej nauczysz na jakiej zasadzie działa procesor, niż w jaki sposób składać sprzęt, dobierać odpowiednie konfigi. 

 

Rozpisałem się trochę, ale tak to wygląda z mojego punktu widzenia. 

Link to post
Share on other sites

Ja bym tak wyboru szkoły i studiów nie przeżywał. Kształcenie jest, jakie jest i nie daje potrzebnej wiedzy do zawodu informatyka. Tyle, że mam tu na myśli faktycznie informatykę w rozumieniu IT w solidnej firmie (a takich nie brakuje w dużych miastach). Składanie kompów w sklepie bym sobie odpuścił.

 

Skończyłem Politechnikę Wrocławską na 5 i po studiach po prostu nie miałem wiedzy potrzebnej do pracy. Studia dają tylko ogólny zarys tego, czym można się zajmować i poszerzają horyzonty. ;) Samemu trzeba wybrać, w czym się chce specjalizować i dużo, dużo się douczyć. Czy to big data, programowanie, sieci, bazy danych, czy cokolwiek innego. Dodatkowym problemem uczelni są archaiczne technologie i brak pojęcia, jak wygląda rzeczywistość w biznesie. Kiedy sobie przypomnę metody programowania, które wykładano i uczono, to.... ahem pozdrawiam prowadzących. :) A bazy danych i zarządzanie projektami informatycznymi... To były dopiero cuda. Pozdrawiam raz jeszcze. Nie ma mowy, by być w czymś dobrym z samą wiedzą ze studiów. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że z samą wiedzą po studiach, nie ma szans, by mieć pomysł od czego w ogóle zacząć, będąc postawionym przed prawdziwym problemem.

 

Ogólnie, nie spinałbym się w technikum i cieszył wypadami do miasta z kumplami. Dostać się na studia też nie powinno być problemu, bo matematyka jest be :), więc wielu chętnych nie ma. A na studiach sam sobie zdecydujesz, co jest ciekawe i kiedy warto się doszkolić. Miałem takich kolegów, co pracowali już na 1. roku i takich, co zaczynali prace po studiach. Co kto lubi.

Edytowane przez Karister
Link to post
Share on other sites

Ok, czyli już wiem od czego zacząć. Z matematyką i fizyką póki co nie mam problemu. Słyszałem że na 1 roku głównie poznaje się właśnie części do kompa, będę miał więc czas na np. naukę jednego z języków. 

 

Sam jestem po technikum informatycznym. Pierwszy rok to podstawy programowania (u mnie zaczynaliśmy od razu od C++, ale równie dobrze może okazać się, że będzie to Pascal... (potem doszła mi Java i SQL)), podstawy urządzeń komputerowych (sporo archaicznej już wiedzy, która raczej Ci się nie przyda). W dalszych latach będzie to rozwijane, ale jeżeli chcesz naprawdę się czegoś nauczyć to będziesz musiał przysiąść do tego sam. Szkoła da Ci najwyżej jakieś podstawy, będzie mogła nakierować Cie na interesujący Cie kierunek w informatyce. Jeżeli trafisz do dobrego technikum to jest szansa, że będziesz miał zapewnione kontakty z jakimiś firmami czy uczelniami wyższymi (np. moja szkoła współpracowała z Tieto) co też może pomóc Ci w jakimś stopniu w rozwoju. Jeżeli już wiesz w jakim kierunku chciałbyś się specjalizować to jasne, bierz się już do nauki tego na własną rękę. Ale jeżeli nie wiesz co dokładnie Cie interesuje to w sumie poczekaj jeszcze chwilę. Na początku będziesz uczonych podstaw z różnych dziedzin i wtedy stwierdzić czy wolisz programować czy zarządzać systemami/sieciami i wtedy zaczniesz się jeszcze doszkalać na własną rękę. Bo bez nauki samemu szkoła wiele Ci nie da.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...