Skocz do zawartości

Niska wydajność "dobrego" komputera?


Recommended Posts

Witam,

 

Chciałbym na wstępie zaznaczyć, że jestem tutaj nowy i nie bardzo wiedziałem gdzie założyć ten temat, z góry przepraszam za ewentualną pomyłkę i liczę na zrozumienie.

Przechodząc do sedna mojego problemu. Nie dawno złożyłem sobie zestawik oparty o takie bebeszki:

 

CPU: Athlon II 640 4 x 3,0GHz

MoBo: Gigabyte GA-MA770T-UD3

RAM: 2 x 2GB GOODRAM 1333MHz

GPU: MSI Radeon HD 5770 1GB

HDD: WD Caviar 250GB SATA2

PSU: OCZ Fatal1ty 400W

SYS: Win 7 64Bit

 

Mój problem polega m.in. na tym, że nie wiem czy ten komputer daje z siebie wszystko. Wiem, że nie jest to Hi-end, ale wydaje mi się, że zestawik powinien nieco lepiej się sprawować. Nie zajmuję się na codzień smarkami i innymi benkami, ale przy tym zestawie pokusiłem się o odpalenie 3DMarka '06 i wynik ogólny przy standard ustawieniach wyniósł zaledwie 14,3k pktów. Nie wiem czy to dobry wynik na taki zestaw, nigdzie nie mogłem znaleźć odpowiedzi na swoje pytanie, być może Wy mi na nie odpowiecie? Oczywiście w/w pytanie nie jest wszystkim o co chciałbym zapytać.

 

Przechodząc nieco dalej chciałbym się zapytać o działanie kilku gierek np. GTA4, które ma duuuuże wymagania. Z testów jakie przeprowadziłem w tej gierce wychodzi na to, że przy max detalach i max rozdziałce mojego monitora, która wynosi 1440x900 nie da się uczciwe pograć, bo fpsy często spadają nawet do 20 klatek. Na średnich detalach jest troszkę lepiej, ale sytuacja wygląda podobnie do tej wyżej opisanej. Dopiero jak ustawie wszystko na total minimum to jest ~40. Oczywiście cały czas mówię tu o miejscach w grze, które mocno obciążają sprzęt. Instalacje patchy raczej niewiele pomagają, jedyną rzeczą której nie próbowałem, to zabawy komendami.

 

W ogóle nie robiłbym zachodu gdybym nie masa testów i filmików jakie obejrzałem w necie na których ludzie grają na takich samych sprzętach, czasem nawet nieco gorszych od mojego w dużo lepszych ustawieniach bez pokazu slajdów... Nie wiem czy te wszystkie testy, to pic na wode, bo spotkałem się też z takimi opiniami, ale porównójąc swoje osiągi do tych uzyskanych m.in. tutaj na benchmarku wychodzi na to, że coś jest nie tak z tym kompem. Problem widzę nie tylko w GTA, ale także np. w najnowszym NFS HP, gdzie przy w/w rozdziałce i miernych max detalach jakie można ustawić w tej grze mam spadki fpsów czasem nawet do ~35.

 

Nie wiem co o tym wszystkim myśleć, może za dużo wymagam od tego kompa albo te wszystkie testy, których się naczytałem, to pic na wode? Jedyna rzecz, która przyszła mi na myśl odnośnie tego "zamulania", to wolny dysk od starszego zestawu. W indeksie wydajności systemu otrzymał on ocenę 5,9, natomiast procek 7,3, a karta 7,4 przez co ogólna ocena systemu wynosi 5,9.

 

Przez jakiś czas też siedziałem na tym zestawie ze starszą kartą tzn. Radeon X1950Pro i nie reinstalowałem systemu po zamontowaniu tego HD 5770, oczywiście przed jego montażem dokładnie wyczyściłem pozostałości po starej karcie, ale jako że wydajność mi nie pasowała postanowiłem przeinstalować system na XP 32Bit i porobić testy, a później spowrotem na Win 7 64Bit. Uzyskana wydajność w grach i w 3DMarku była podobna zarówno na XP-ku jak i 7-ce, więc wnioskuję, że nie jest to wina systemu. Robiłem też testy na różnych wersjach sterowników od karty i poprawa w markach i grach była marginalna, obecnie mam zainstalowaną najnowszą wersję Catalystów w ver. 10.12, najnowszego DX'a i wyniki cały czas są takie same. Komputer skanowałem NOD'em w poszukiwaniu dziadostwa, ale wszystko jest ok. Temperaturki też są w porządku, na procku 40*C w stresie, a na karcie rzadko przekracza 60*C. Nie mam miernika, żeby pomierzyć dokładnie napięcia, ale sprawdzając je w kilku programach wszystko jest ok.

 

Może problemem jest mój zasilacz, który został od starego zestawu? Ma około roku, parametry ma dobre 360W max loadu na 12V, 2 linie 12V po 18A, sprawność 80%. Zestawik nie jest wymagający procek ma max TDP 95W, a karta 108W, razem wychodzi 200W z hakiem + reszta powiedzmy 30W, to nawet jakby wyszło z 250W nie powinno być problemu. Resetów ani zwiech pod obciążeniem nie mam, spadków napięcia też nie ma. Przyczyna może leżeć w tym, że na płycie główej przy sekcji zasilania mam wpiętą tylko 1x wtyczkę 4 pinową zamiast wymaganych 2x4pin? Zasilacz posiada niestety tylko 1 taką wtyczkę, ale czytałem w necie jak i w manualu, że druga wtyczka 4 pin jest wymagana przy bardziej wymagających prockach i generalnie przy O/C.

 

Przepraszam, że się tak rozpisałem, ale nie mogłem opisać całości swoich spostrzeżeń i niepewności w dwóch zdaniach ;)

 

Prosiłbym też o konkretne wypowiedzi w odniesieniu do konkretnego fragmentu mojego posta, a nie tak ogólnie :D

 

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Witam.

GTA4 ma problemy i to wiadomo nie od dziś, zainstaluj najnowsze patche to powinni w jakimś stopniu pomóc, podkręć jeszcze bardziej proca tak do 3,6 oczywiście jak masz dobre temperatury lub jak masz dobre chłodzenie.

Jak wiem 35 klatek jest jak najbardziej plynne granie, więc nie ma co tu oczekiwać na więcej.

Zasilacz masz bardzo w porządku, więc nim sobie glowy nie zawracaj.

Zrób aktualizacje sterow do najnowszych, podkręć proca, może trochę grafę i będzie dobrze, a w przyszłości zmien dysk bo dziadowski. Jak znowu będą marne wyniki to może coś z windą i sprobuj ja przeinstalować, ale według mnie na możliwośc twojego kompa to jest OK.

Link to post
Share on other sites

Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź ;)

 

@toniek-94

Czyli mam rozumieć, że jego osiągi są jak najbardziej w porządku i nie mam się co martwić, że coś nie działa tak jak powinno? Ten wynik w 3DMarku jest na oko w porządku? Bo szczerze spodziewałem się coś koło 16k. Przy składaniu tego zestawu rozważałem zakup Phenoma II 955, ale były problemy z jego dostępnością, poza tym w testach jak i grach dzięki L3, które posiada przyrost wydajności był niewielki w porównaniu do Athlona, więc stwierdziłem, że nie ma co przepłacać, ale teraz widzę, że w takim GTA przydałby się lepszy procek. Jedno co mnie dziwi, to fakt, że podobno GTA dobrze współgra nawet z czterema rdzeniami, jednak widzę, że podobne albo nawet takie same osiągi uzyskuje się na dwurdzeniówkach, więc nie wiem co jest ważniejsze - ilość rdzeni czy większe taktowanie? Wiadomo, że najlepiej jest mieć jedno i drugie, ale sądząc po tym wszystkim czego się naczytałem w necie wnioskuję, że na procku X2 taktowanym załóżmy 2 x 3GHz osiąga się takie same wyniki jak na 4 x 3GHz.

 

@Richter

Czemu tak uważasz? Może podasz mi jakieś konkretne argumenty przemawiające za przesiadką na system 32 Bit?

Na Win 7 64 Bit siedzę ze względu na pełne wykorzystanie RAM'u oraz DX10/11.

 

EDIT:

Co do dysku. Myślę go wymienić za jakiś czas na Samsunga F3 500GB. Co o nim myślicie? Nie potrzebuję dużej ilości gigabajtów, wystarczy aby był względnie szybki i odpowiedni do tego zestawu.

Link to post
Share on other sites

Ja tam w "smarki" się nie bawię, więc nie wiem czy to dobry wynik, ale wiadomo w to się nie gra, więc nie zaprzątaj sobie tym głowy.Proca podkręć do 3,6Ghz albo i więcej i to powinno pomóc, grafę też wykręć i też coś da w tym GTA, choć nie wiem czy dla jednej gry chce Ci się w to bawić.

W dzisiejszych grach liczy się większe taktowanie, ale musi byc to co najmniej 2 rdzenie, obecnie są gry które wykorzytują 4 rdzenie, ale jest ich mało za pewne zmieni się to w przyszłym roku.

NFS HP chodzi Ci dobrze, więc może sprawdz inne gry na których Ci zależy i tam sprawdz swoje wyniki to nam powie więcej czy masz problem z PC czy po prostu masz za duże oczekiwania od niego.

Zapomniałem jeszcze że możesz odblokować w swoim procesorze L3 tak żebyś miał AMD 955BE

 

edyta Samsung F3 500GB jak najbardziej w porządku, szybki (chyba najszybszy), cichy.

edyta2 Jakiego używasz Direxa bo to ma ogromne znaczenie w ilości klatek w grach.

Link to post
Share on other sites

Pracuję w zawodzie, ostatnio styczność mam z Windows 7 i zawsze mamy problemy z wydajnością na 64bitach, ciągle właśnie nie zadowolenie pracowników, bo im wolno ten sprzęt chodzi a mają np. procesory i3-i5, etc. Dlatego z doświadczenia dobrze robiła przesiadka na 32bity, co nie oznacza że w twoim przypadku musi być podobnie, ale może mieć kluczowe znaczenie.

Link to post
Share on other sites

@toniek-94

Na Win 7 standardowo z tego co wiem jest już zainstalowany DX11, więc wsteczne wersje też w sobie zawiera, poza tym ściągnąłem i zainstalowałem sobie najnowszy pakiet DX11, ale szczerze nie widzę różnicy przed i po jego instalacji.

L3 nie odblokuję, bo to Propus, a Propusy fizycznie nie posiadają L3.

 

@Richter

Jest troszkę racji w tym co piszesz. Systemy jak i aplikacje 64 bitowe nie są jeszcze dopracowane odpowiednio, są też nieco bardziej wymagające od wersji 32 Bit. Największą bolączką Win 7 64 Bit u mnie jest chyba pobór ok. 1GB RAM'u w samym systemie, za to u mojego brata na lapku z Win 7 32 Bit to zapotrzebowanie jest mniejsze o jakieś 400MB w porównaniu do mojego, z tym że on ma 2GB RAM'u, a ja 4 dlatego też wybrałem wersję 64 Bitową ponieważ pozwala ona obsłużyć większą ilość pamięci w porównaniu do 32 Bit, które są w stanie zaadresować max. 3,25GB.

Link to post
Share on other sites

1) Wynik pi razy drzwi wygląda normalnie. Ale myślę, że te 15k wypadałoby jednak mieć.

2) GTA to "głupia" gra, wiecznie jej mało.

3) To nie wina zasilacza, ani dysku, ani płyty.

4) To, że Propus nie znaczy, że nie ma cache. AMD nie ma specjalnego projektu pod Athlony X4, wszystko klepią z Denebów, mniej lub bardziej sprawnych (pomijam X2 i X6).

5) System też bym zostawił na razie, bo na przykład mi działa :D Więc to wyklucza system sam w sobie. Ale dla testów można wybadać jak sprawa wygląda w XP.

 

Moim zdaniem trzeba trochę podkręcić sprzęt ;) Procesowi przynajmniej te 3,4GHz. Grafika bardzo fajnie się kręci, pobaw się suwakami w CCC (zakładka AMD Overdrive). Sporo można zyskać, zerowym kosztem.

 

PS Prześledź historie użycia GPU (np. w GPU-Z) i obciążenia rdzeni procesora podczas gier. Może np. GPU siedzi na 70%, albo wskakuje w niższy profil, zamiast maksymalny 3D.

Link to post
Share on other sites

Cześć! Mam podobny zestaw jak ty (wolniejsza karta, ale procesor szybszy). Wynik w 3dmarku masz powiedzmy w normie (powinien być troszkę wyższy, ale to akurat nie ważne)

 

Co do GTA to ja na moim sprzęcie mam stałe 40-45fps (min 30 max 60). Miałem podobny problem jak ty, próbowałem wielu ustawień i okazało się, że jedynym sposobem jest całkowicie wyłączenie cieni. Resztę ustawiłem na maxa i nawet podbiłem draw distance. Wszystko śmiga a wielkiej różnicy w obrazie nie widać.

Ta gra jak mało która jest zależna od procesora. Ja gram na OC do 3,4Ghz i jest wyraźna poprawa w stosunku do stockowych ustawień.

 

Co do innych gier to ten zestaw powinien sprawować się bardzo dobrze, więc jeżeli masz problemy z wydajnością to pokusiłbym się jednak o postawienie systemu albo przynajmniej sterowników na nowo.

Dodam, że nie mam problemów z wydajnością w grach mimo słabszej karty. (1680x1050)

 

Dzisiaj jeszcze przed wyjściem spróbuje odpalić dla ciebie 3dmarka 06 i zobaczymy jak to wygląda u mnie.

Link to post
Share on other sites

@torture

Czasem mi się zdarza zaobserwować podczas minimalizowania jakiejś gry właśnie w GPU-Z jak karta pracuje w niższych taktach, z tym że wchodzi tu w grę możliwość szybkiego przeskoku taktów z 3D do 2D, bo takie sytuacje też miałem nie raz, tyle że następowało to z lekkim opóźniemiem, a zazwyczaj jest tak, że jak zminimalizuję grę to takty są takie jak w 2D. Można jakoś wymusić, aby karta pracowała cały czas w nominalnych taktach? Przy okazji powiem, że podobną sytuację zauważyłem przy procku ponieważ on też posiada technologię do oszczędzania energii C1E i C'n'Q i dostosowywuje swoją prędkość do obciążenia, ale po wyłączeniu tych opcji na stałe w BIOS'ie widziałem różnicę w grach, oczywiście na lepsze.

Co do podkręcania próbowałem już na "próbę" podkręcać procka i z miejsca ustawiłem 3,3GHz, ale jakiejś wielkiej różnicy nie widziałem w porównaniu do 3GHz, może gdybym więcej podbił efekt byłby lepszy. Powiedzcie mi jeszcze czy jest sens podbijać RAM'y z 1333 do 1600MHz mnożnikiem, czy lepiej obniżyć nieco timingi / mnożnik i kręcić z procem? Co do cache L3 próbowałem u siebie zmian w BIOS'ie - ACC zmiana firmware aby uaktywnić "tryb inżynieryjny" dla procka, ale cache się nie ukazało, więc wnioskuję że u mnie go nie ma.

 

@CougarV6

Dziękuję za radę. Wypróbóję ją w wolnym czasie. Mam nadzieję, że mi również pomoże, bo już delikatnie zaczyna mnie denerwować taka sytuacja :D.

Mam znajomego, który ma Ahlona II 620, 4GB RAM'u 1600MHz i też Radka HD 5770 i jemu GTA też śmiga bez żadnych problemów w wysokich ustawieniach ;).

System już reinstalowałem, sterowniki też, wszystko najnowsze. Nawet BIOS'a zaktualizowałem do wersji F8 i też nic.

Powiedz mi jeszcze czy grasz na podstawowej wersji 1.0, czy może instalowałeś jakieś patche albo ustawiełeś coś w commandline?

Co do 3DMarka widzę, że jego wynik zależy w dużej mierze od procesora.

Link to post
Share on other sites

@CougarV6

Dzięki wielkie :)

FPS'y znacząco się polepszyły, aczkolwiek zainstalowałem do tego patcha 1.0.4.0 i poprawa jest jeszcze większa. Gierka idzie teraz praktycznie na full detalach i brak pokazu slajdów :o, widać te cienie mocno obciążają kompa. Dzięki też za test, który przeprowaziłeś w 3DMarku dla mnie.

U mnie procek jest punktowany na 4,2~4,4k, na karcie nie pamiętam ile miałem, może potem zapuszcza smarka, to dopiszę, w każdym razie wydaje mi się, że Twoja po tym O/C które zastosowałeś jest nieco szybsza od tej mojej.

Bez O/C w GPU-Z moja karta wygląda tak:

http://gpuz.techpowerup.com/10/12/31/ahn.png

 

Poza tym dziękuję jeszcze raz wszystkim, którzy zaangażowali się w jakikolwiek sposób w tym temacie, aby mi pomóc.

 

Przepraszam, że post pod postem, ale chciałbym uzyskać odpowiedź na jedno pytanie nie związane z tematem, a nie chcę otwierać nowego wątku.

Czy istnieje możliwość skasowania zapisanego profilu w BIOS'ie? Tzn chodzi mi tutaj o to, że jeżeli płyta posiada możliwość zapisu ustawień w BIOS'u w kilku profilach, to jak potem "wyczyścić" ten zapisany profil? W BIOS'ie nie ma możliwości jego usunięcia, można go jedynie nadpisać. Czy jedyną możliwością jest wgranie BIOS'u na nowo? Bo resetem tego nie idzie wyczyścić :), a z ciekawości chciałem sprawdzić jak to "działa" i teraz chciałbym to odwrócić. W manualu nic nie pisze na ten temat, w necie też nie mogłem nic znaleźć.

Link to post
Share on other sites

Looknij na to. Zrobiłem test po podkręceniu procka do 3,6GHz (na boxie , ofc tylko do testu)

Cały 3dmark06. :o Nie przejmuj się tymi wynikami. Szkoda czasu. Jak gry chodzą dobrze to najważniejsze. (na twoim sprzęcie w tej rozdziałce nie mają prawa źle chodzić, z wyjątkiem może 2-3 gier)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...