Skocz do zawartości

Samoczynne wyłączanie się komputera podczas gry.


Recommended Posts

Hej, mam mały problem z komputerem i prosiłbym o pomoc.

Na początek specyfikacja komputera:

-i5 2300

-mobo Gigabyte H61M-D2H-USB3

-SSD 256gb Crucial MX100 (a na nim windows 7)

-HD7970 Sapphire

-zasilacz 550W BeQuiet! dokładnie ten: http://proline.pl/?p=BQT+E6+550W

-ram Adata 2x4GB 1600 (tak wiem, mobo obniża ich taktowanie do 1333 ale kupiłem je w dobrej cenie a w przeciągu 0,5-1 roku zmienię mobo z prockiem to wykorzystam 1600)

 

Z istotnych części kompa to chyba wszystko.

Problem wygląda następująco, przy normalnym użytkowaniu kompa poza grami wszystko w 100% działa poprawnie, czasami jednak gdy odpalę grę to komputer sam z siebie się wyłącza i odpala ponownie. Pierwszy raz pojawiło się to przy Wiedźminie 3 i Total War Rome 2, jednak postanowiłem zdjąć boczne drzwiczki aby zasilacz wciągał chłodniejsze powietrze (zasilkę mam na górze więc wciąga gorące powietrze) a przy okazji chłodzenie procka i GPU miałyby lżej. Problem ustał, jednak dzisiaj przy odpaleniu Wiedźmina komp znowu się wyłączył po około 20-30 minutach gry.

 

Co może być tego powodem? Ja chyba stawiam na zasilacz, moc jest odpowiednia do takiego zestawu ale być może jest uszkodzony czy coś. Wiem, że jest jakiś sposób aby po odpaleniu kompa sprawdzić jakiś kod i po nim dojść co spowodowało wyłączenie, jak to zrobić?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Skoro,otwarcie obudowy pomogło na jakiś czas to radzę:

-przeczyścić chłodzenie procka,grafiki i zasilacza.

-kontrolować temperatury podczas obciążenia.

Te czynności pozwolą odrzucić problem z temperaturą.

Edytowane przez Djmnich
Link to post
Share on other sites

Wybaczcie, zapomniałem dopisać.

 

Kompa poskładałem może z 4 miechy temu, porządnie przedmuchałem powietrzem w sprayu chłodzenie GPU i CPU oraz cały zasilacz więc tą kwestię bym pominął.

Pastę wymieniłem mniej więcej w tym samym czasie na MX2 więc jedną z lepszych. Temperatury w Wiedźminie według wskazań MSI Afterburner nie przekraczają 65*C na GPU po OC (stabilne, sporo poniżej granicy gdzie zaczynają się artefakty i zwiechy ekranu, więc wykluczyłbym OC jako przyczynę). Chłodzenie CPU mam BOXowe ale wymieniłem te plastikowe kołki na stalowe śruby z mocnymi sprężynami + backplate i naprawdę chłodzenie jest baaardzo mocno dociskane do procka. Temperatury nie przekraczają 60*C.

 

Miałem podobne wrażenie co Wy, coś się grzeje więc wywala ale temperatury na to nie wskazują.

Edytowane przez skapskiadi
Link to post
Share on other sites

Po napisaniu posta odpaliłem Wiedźmina, po 15 minutach wywaliło kompa. Temperatura na CPU i GPU zaraz przed wywaleniem wynosiły 58 i 68*C więc myślę, że jak na 7970 bardzo dobre.

 

@Jarrino, nie zaglądałem, tzn wiem jak tam wejść ale nie bardzo wiem czego dalej szukać.

 

PS. Pogrzebałem w tym podglądzie i zaraz po wyłączeniu kompa jest zdarzenie "krytyczne" "Kernel-Power" "identyfikator zdarzenia 41". Po wyświetleniu informacji o tym zdarzeniu mam takie okno: http://i.imgur.com/JsmRphi.png

 

Nie wiem czy o to chodzi, jeśli trzeba poszukać czegoś innego to dajcie znać.

Edytowane przez skapskiadi
Link to post
Share on other sites

Wiem,że to trudne,co widać po ilości postów w necie na ten temat. I nie ma jednoznacznej odpowiedzi.Mam jeszcze pytanie,czy aktualizowany masz system oraz bios ze wszystkimi sterownikami do płyty ?

Edytowane przez jarrino
Link to post
Share on other sites

Sterowniki zapewne są aktualne bo instalowałem je z 4 miechy temu a to podstawowa płyta pod s1155 więc wyszła na rynek pare lat, myślę, że nic nowszego nie wyszło do tego czasu. Bios zapewne jest aktualny, wcześniej tej płyty używał znajomy i nie miał tego problemu.

 

Jutro sprawdzę kompa na zasilaczu Amacrox Warrior 500W bo mam taką możliwość, jeśli nic się nie zmieni to dam znać i będziemy myśleć dalej :)

Edytowane przez skapskiadi
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...