Skocz do zawartości

Jak ulepszyć komputer za 100zł?


Recommended Posts

Witam. Za dwa tygodnie przyjdzie do mnie komputer mojej dziewczyny, którego używa na stancji w ciągu roku akademickiego. Sprzęt wykorzystywany do: przeglądania Internetu, komunikatora, odbieranie/wysyłanie poczty, pisania prac w Wordzie, oglądania filmów, słuchania muzyki. Dodatkowo zestaw ma być możliwie cichy.

 

Bieżąca konfiguracja wygląda tak:

Procesor: AMD Sempron 3000+ 939 1800MHz

Płyta główna: Asus A8V-VM SE

Dysk: Western Digital WD400JB 40GB

Pamięć RAM: GoodRam DDR400 2x256MB dual channel

DVD: LiteOn DH-16D2S

Obudowa: I-Box Magic II

Zasilacz: NoName 300W

 

Zadaniem jest odświeżenie tego zestawu jak najmniejszym budżetem. Najlepiej do 100zł. Tak, żeby pożył jeszcze z rok. Od razu mówię, że nie chcę słuchać tekstów posiadaczy 295GTX, że to shit i przez okno z nim. Kupić nowego za 2000zł to nie sztuka. Mam swoją wizję, ale postawiłem napisać na forum, jako takie małe ćwiczenie dla wszystkich. Kto ma jakieś ciekawe pomysły, to chętnie posłucham.

 

Według mnie to należałoby kolejno zastanowić się nad:

1) Zasilaczem, ten NoName trzyma napięcia, ale nie jest za cichy. Jest okazja kupna prawie nowego Feel III 300W od znajomego. Odda za 30zł. Myślę, że to nie byłby zły interes. Ma wentylator 120mm i na pewno byłby cichszy i pewniejszy.

2) Chłodzeniem CPU, które jest boxowe z wentylatorem Spire 70mm, który nie jest regulowany w jakikolwiek sposób i wyje niemiłosiernie. Tutaj mam rozwiązanie, bo znalazłem w szafie takie COŚ. Powinno się zmieścić. Cena: 0zł.

3) RAM, jako że są tylko dwa sloty, na dodatek zajęte, ciężko coś dołożyć. Nie wiem czy zrobić 512+256 czy załatwiać dwie kości 512 i mieć 1GB w dualu. DDR jest dość drogi. Czekam na Wasze pomysły.

4) Dysk. 40GB to mimo wszystko trochę mało, a interfejs ATA w takiej obudowie to nie najlepszy pomysł. Przydałby się 80GB SATA, tylko tutaj trzeba by się było wykosztować. Jakieś pomysły? :D Licytować coś?

5) DVD, jest to tylko czytnik, a przydałaby się nagrywarka.

 

Czekam na Wasze propozycje :/ Jakby może ktoś miał coś pasującego na zbyciu, to możemy ponegocjować. Nie pogardzę tez ciekawymi aukcjami i linkami :P

Link to post
Share on other sites

Polecam Ci mój tekst o sprzęcie używanym, a takim najlepiej ulepszyć sprzęt dziewczyny benchmarkowca :mrgreen: To chłodzenie to nawet pasywnie będzie wystarczające :) RAMu nigdy nie za wiele, fakt jest drogi ale można wyrwać okazje na allegro - myślę, że lepiej w 1GB zainwestować :) Nagrywarka DVD to coś takiego: http://allegro.pl/item651523026_western ... dobry.html . Wszystko troszkę ponad 100zł ale to by było niezłe przyspieszenie dla komputera i oczywiście pamiętaj o optymalizacji systemu, domyślam się, że XP, więc wiesz co robić ;)

 

edit: no chyba, że właśnie nie można dwóch dysków, to jeden 80GB ;)

http://allegro.pl/item644081816_dysk_sa ... rawny.html na ten przykład :ugeek:

 

edit2: właśnie chodzi o to, żeby go jeszcze zoptymalizować (wywalić efekty graficzne) bo jak się doinstaluje co nieco to nie będzie już tak pięknie ;) Jeśli 40zł za dysk można odzyskać to weź jakiś 80GB, najlepiej używany od jakiegoś pewniaka (pozytywne komentarze) bo nie ma sensu nówki kupować. RAM serio daj 1GB ;)

 

pozdro, Y0ddh4

Link to post
Share on other sites

Więc po kolei:

1) Dysku drugiego nie da rady, w grę wchodzi tylko wymiana. Można odzyskać ze 40zł sprzedając stary.

2) Grafika mi niepotrzebna, a jeśli już to pci-ex.

3) RAM popytam, teraz mi się kojarzy, że kolega może mieć ;)

4) Postawię nowego XP i będzie wszystko ładnie zoptymalizowane :)

Link to post
Share on other sites

Najbardziej pomoże temu komputerowi, jeśli chodzi o komfort pracy:

1. Dołożenie /wymiana RAMu do 1GB

2. Wymiana dysku na nowszy, szybszy (np Barracuda 7200.9 80GB SATA, nie są chyba zbyt drogie) - od razu może być ciszej

Link to post
Share on other sites

Dlatego te dwie rzeczy na pewno. Chłodzenie akurat będzie "gratis", więc jest poza budżetem. Zasilacz chcę wymienić, bo tamten jest niewiadomą totalną. A ten Feel, przy tak oszczędnej platformie, pozwoli mi na małe OC procka. Chociaż do 2.0 podciągnąć :) U mnie kiedyś pracował na 2.2 beż żadnych kombinacji, tylko zwiększone FSB.

 

Ale RAM i dysk to priorytety.

Link to post
Share on other sites

Mały update - pamięci 2x512MB już są. Cena? Nie wiem, wzięte od kolegi i jak będzie działać to się rozliczymy. Będę próbował za 40zł ;)

 

PS Ktoś się orientuje w słuchawkach? :lol: Muszę wyszukać coś za ~40zł. Nie muszą grać świetnie, byle się kupy trzymały. Będą służyć głównie do filmów i oglądania tv z komputera, ogólnie mało wymagające rzeczy.

 

PS2 Przy okazji ponawiam pytanie - czy ktoś ma na zbyciu dysk >40GB?

Link to post
Share on other sites

News flash. 1GB RAM (2x512 w dual) i relatywnie nowy zasilacz Modecom Feel III 300W kupione w pakiecie od znajomego za całe 50zł. Jak tak dobrze pójdzie to może starczy na jakiegoś Athlona64, obserwuję kilka aukcji na allegro. Może jeszcze jakąś pasywną gafikę typu 7100/7300GS? Jakby się udało za ~20zł wylicytować, to by było miło. Odciążyć RAM, no i lepsza do multimediów. Szkoda, że dyski nowe są tak "drogie", od 130zł w górę. Aha, jeszcze jedno - nagrywarkę DVD skreślamy. Nie jest potrzebna.

 

Nie będę na razie zakładał tematu w osobnym dziale więc napiszę tutaj:

Będę miał do sprzedania: Goodram DDR1 400MHz 2x256MB i dysk WD400 40GB ATA133 :)

 

@y0ddh4: No właśnie też widziałem tego newsa. Chociaż myślę, że to nie ta kategoria cenowa ogólnie. Słuchawki zostawiam na sam koniec, to peryferia, więc dla mnie mało ważne :)

Link to post
Share on other sites

Karta za 20zł to będzie bardzo trudne :rudolph: Grunt, że RAM 1GB w dualu. Zasilacz nie za drogo? Dyski faktycznie trochę drogie są, a co do grafik to wypatrzyłem kilka interesujących aukcji. Co prawda mają GDDR2 i około 128MB ale do Crysis'a to chyba komputer nie będzie ;)

http://allegro.pl/item653572000_super_a ... cz_wa.html

http://allegro.pl/item661236708_xfx_gef ... l_dvi.html

http://allegro.pl/item657353132_x300_no ... v_out.html

http://allegro.pl/item660477564_ati_rad ... 8_bit.html

Najbardziej interesujące wydają się być druga i czwarta :)

 

pozdro, Y0ddh4

Link to post
Share on other sites

Zasilacz za drogo? Zestaw ram+zasilacz=50zł :rudolph: Więc chyba całkiem tanio, za darmo, można powiedzieć. Co do tej grafiki, raczej odpadają referenty z małym chłodzeniem. Jeżeli już to jakiś kompaktowy i tani passive, inaczej to lepiej zostawić tę integrę ;)

Link to post
Share on other sites

Nie zauważyłem, że w 'pakiecie' :rudolph: Tak to dobry interes ;) Grafika faktycznie pasywna, tylko skoro mówisz, że do filmów, internetu to zintegrowana powinna być wystarczająca :) Zresztą do 30/40zł ciężko znaleźć pasywną z czymś dobrym. Ewentualnie możesz się pobawić w montowanie radiatorów na karcie. Po przejrzeniu allegro uznałem, że taka opcja będzie bardzo kosztowna chyba lepiej poszukać 'fabrycznie' pasywnych :P

 

edit: więc zaczekajmy i potem się zastanawiajmy :D

Link to post
Share on other sites

Na razie wstrzymuje wszystko, czekam aż przyjdzie do mnie ten komputer. Wypruje z niego wszystko co na sprzedaż i zobaczymy ile ludzie wylicytują ;) Grafika to byłoby za dużo chyba, ale będzie mnie kusić, żeby coś tam zamontować :rudolph:

Link to post
Share on other sites

No i stało się, kupiłem pasywnie chłodzonego GeForce'a 6600 od MSI za całe 17zł :) Zobaczymy czy będzie się grzał (w 3D to rzadko sobie pochodzi w sumie) i czy w ogóle będzie działał :) Nawet jeśli nie wykorzystam go do tego zestawu, to przyda mi się jako karta testowa/zapasowa.

Link to post
Share on other sites

No dobra, za 17,50zł dokładnie :) Zobaczymy jak przyjdzie.

 

Więc jak na razie:

1) Pentagram Freezone HP-100 AlCu Lite - 0zł

2) Blitz DDR 400MHz CL3 1GB (2x512) - 30zł

3) Modecom Feel III 300W - 20zł

4) MSI GeForce 6600 - 17.50zł

 

Więc na dysk zostaje: 33zł. Trochę mało, ale liczę na jakieś 40zł ze sprzedaży starego dysku i pamięci. TBC... :)

 

PS Overclocker? Yyy... nie wiem :P

Link to post
Share on other sites

Co ciekawe, pasywny. Napisane na aukcji, że nie jest sprawdzony i nie wiadomo czy działa. Tak, wiem, wszyscy to piszą, ale... z tego co wyszukałem w Internecie, był to model rozprowadzony w Niemczech, więc to możliwe, że skądś przywieziony i nie dało rady się sprawdzić. Nawet jeżeli będzie działał tylko w 2D to i tak dobry zakup jak dla mnie, bo się przyda :)

 

Co do dysku, trzeba poczekać mniej więcej z tydzień.

Link to post
Share on other sites

Będę potrzebował jeszcze dysku. Najlepiej SATA i 80+. Obserwuję aukcje, będę próbował jakoś w 70zł się zmieścić. Tamta pięcioletnia 40stka nie dość, że za mała, to na dodatek niemiłosiernie mieli i spowalnia cały system. Dlatego przydałoby się coś nowszego, szybszego i pojemniejszego.

 

Zastanawiam się nad napisaniem minirecki pt.

"Ulepszamy sprzęt dziewczyny, czyli jak optymalnie wydać 100 zł na upgrade"

Tylko kto by to chciał czytać? :/

Link to post
Share on other sites

News flash

Mini recenzja już w połowie napisana. Nie zdradzę wszystkiego, oprócz tego, że dysk już zamówiony. Napotkałem kilka problemów z pamięciami, płytą i grafiką, ale walczę :o Większość już rozwiązana. Testy na starym zestawie już porobione, jak wszystko będzie gotowe to zrobię na zmodernizowanym i wklepię do recenzji ;)

 

PS Polecacie jakieś wersje odchudzonych Windowsów? Bo pełno takich wynalazków w sieci.

Link to post
Share on other sites

Kiedyś widziałem Windows XP MX Edition czy coś takiego, pamiętam, że było z MX.

 

edit: @kubbak, tak o tym właśnie piszę, poczytałem troszkę o nich i znalazłem jeszcze coś takiego jak Windows Mini, jednak nie wiem jak on się sprawuje, a tego MX'a miałem kiedyś na laptopie i całkiem dobrze chodził on z efektami graficznymi chodził lepiej jak zwykły XP bez efektów :o

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...