Skocz do zawartości

Zużycie dysku SSD w grach ?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kokosnh,

Recommended Posts

To jeżeli ma się dysk SSD na którym jest system,programy itp i do tego ma się dysk  HDD który nic nie robi.To wtedy nie lepiej dać te pliki stronicowania np: z 10GB na dysk  HDD który by się tylko  tym zajmował .

Edytowane przez patryk414
Link to post
Share on other sites

A po co mieszać ani nie przeszkadza ani nie czyni szkody (swap na ssd)

 

Nie trzeba się martwic że wyskoczy komunikat brak ramu zwolnij lub zamknij programy i przy wyjęciu dysku hdd nie trzeba nic zmieniać w systemie.

 

Optymalizacja działania SSD polega na włączeniu AHCI by Trim działał i tyle a reszta to sztuczki które mają wydłużyć życie SSD tylko po co jeżeli przy zwykłym użytkowaniu będzie działać 10 lat i więcej. U siebie mam tylko system na SSD (60GB SSd) 

 

12983235_1128233837226969_36925973113394

Edytowane przez rolandwally83
Link to post
Share on other sites
Dlatego przy 8GB proponuję ustawić z 6GB pamięci wirtualnej i to na SSD. Jak ktoś sie boi coś trzymać na ssd to niech go najlepiej wyjmie i do ramki wstawi to się nie zużyje. Po to się kupuje szybki dysk żeby z niego korzystać. Równie dobrze może paść grafa za ponad tysiąc.

 

Tu jest inny problem, bo to SSD jest. Po pierwsze plik stronicowanie nie może być pofragmentowany, czyli musisz mieć wydzieloną partycję te parę GB, ale tu pojawia się problem, bo teraz mnóstwo danych będzie zapisywane tylko na tych paru GB i to pod rząd ( dość niezdrowe dla komórek pamięci, nie tyle duża ilość zapisów, co ich częstość ), a nie możesz go podzielić, bo stracisz spójność pliku stronicowania ( co samo z siebie powoduje błędy ).

 

Dlatego, jak martwi się o dysk poradziłem, aby usunął, lub przeniósł na HDD. 

Jak mu będzie wywalać, to wtedy coś poradzimy, ale to że u niego system będzie działał niestabilnie bez pliku stronicowania jest gdybaniem ( niech spróbuje bez i zobaczy ) 

 

Wy mi podajecie konkretne gry, a nie wiadomo, że w najnowszej wersji już tego nie załatali ( ja osobiście na 8 GB z tym problemów nie miałem, co mogę więcej powiedzieć ) 

 

 

 

panowie, jak oceniacie moje wartości jak na około 4-5 miesięcy użytkowania??

 

 

Ten parametr "A3" jest *****isty ( w sensie ile komórek było złych od nowości ? ) 

 

ogólnie błędów nie ma, ale masz strasznie nierówny zapis niektóre komórki nie były jeszcze zapisywane, a niektóre były już zapisane 68 razy. 

Algorytmy wear leveling  chyba nie działają najlepiej ( zobacz czy nie masz update softa dla niego ) 

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

Od tego jest TRIM więc bez obaw o katowanie komórek poza tym to jest SSD czas dostępu jest tak niski że nawet defragmentacja nie powoduje spadku wydajności.

 

Stronicowanie jest po to by zapobiec awarii systemu gdy zabraknie z jakiegoś powodu ramu najwyżej system zwolni. Wyłączenie swap nie przyśpieszy działania systemu to samo wydzielanie przestrzeni na dysku. System sam sobie wydziela ile i kiedy będzie mu potrzebnego swapu pula ruchoma.

 

Jak dla mnie za duzo pierdzielenia więc swap jest nie ruszany za wiele razy było komunikatów o braku ramu

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Ten parametr "A3" jest *****isty ( w sensie ile komórek było złych od nowości ? )

 

ogólnie błędów nie ma, ale masz strasznie nierówny zapis niektóre komórki nie były jeszcze zapisywane, a niektóre były już zapisane 68 razy. 

Algorytmy wear leveling  chyba nie działają najlepiej ( zobacz czy nie masz update softa dla niego ) 

 

od nowości to nie wiem bo screena nie zrobiłem jak go kupowałem, ale A3 jest w normie?

 

Nierówny zapis może być spowodowany, że jak niektóre dane zapisałem tak nigdy ich nie ruszałem? softu nowszego chyba nie ma wartość 68x na 5msc to dużo?

Link to post
Share on other sites

zwykle się ustawiło 1.5 razy pojemności RAM-u ( ale tobie starczy te 4 GB ), tylko najlepiej, niech będą na osobnej partycji na tym HDD, bo plik stronicowania nie powinien być pofragmentowany ( bo to powoduje błędy ) 


 

 

Nierówny zapis może być spowodowany, że jak niektóre dane zapisałem tak nigdy ich nie ruszałem? softu nowszego chyba nie ma wartość 68x na 5msc to dużo?
 

Ogólnie delta powinna wynosić max kilkanaście, bo algorytmy się tym zajmują, a to że nie ruszałeś danych, nie oznacza, że nie były kopiowane ( to nie HDD, tutaj zapisujesz dane całymi stronami, a kasujesz blokami  ) 
Ale na razie nie jest to jakoś bardzo niepokojące ( może po update, jak wypuszczą, coś się poprawi ) 
Link to post
Share on other sites

Nie błędy tylko spadek wydajności. takie sztuczki było można używać za czasów dysków HDD teraz mija się to z celem (osobna partycja na swap)

 

Po za tym najszybsze wartości dysk twardy ma na samym początku im dalej tym wydajność spada

 

Może i masz dużo postów ale trochę przesadzasz. Ktoś już dobrze napisał 

 

Kup ramkę i wsadź do niej SSD będzie się ładnie prezentował jak koledzy zawitają z piwkiem.

 

Dużo lepszym krokiem było by wydzielenie ramu na ramdisk no ale to można robić przy więcej niż 8 gb ram przynajmniej dla mnie 

 

Krótko i na temat w kółeczko 

 

13001115_1128917047158648_64092450721063

Edytowane przez rolandwally83
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

Karmicie trolla screenami na których widzi jakieś magiczne parametry, po czym rozpisuje się na ten temat technicznym bełkotem dodając za każdym razem nową teorię. Bredzi przy tym od rzeczy i nie na temat.

 

Gdzie masz dokumentację od microna do parametru A3.

Snujesz teorie i skutecznie zarażasz kolejnego użytkownika, który za chwile wyłaczy kompa i będzie się bał go właczyć.

 

A3 określa uszkodzone bloki w pamięciach TLC a powstaje podczas produkcji, odszyfrowanie tego parametru w Smart o niczym nie świadczy i niczego nie dowodzi. Samsung, Micron i inne fabryczki podają ile maksymalnie może być uszkodzone. Ot taka sztuka się trafiła, wyszła z fabryki z xx zdechłymi blokami.

 

Fragmentacja pagefile.sys to niestety norma, wyłaczenie badziewia skutkuje krashami gierek typu gtav. Przeniesienie na inny dysk ma sens w przypadku raid 1. Typowy użytkownik kompa powinien zostawić to ustrojstwo w spokoju zwłaszcza na ssd które ma większą wydajność. Zużycie dysku jest na pomijalnym poziomie.

 

Ale jak ktoś chce to czemu nie niech sobie przenośi na wolny w zapisie dysk hdd, którego wydajność dopasuje system do czasów z przed ssd. To samo tyczy się wielkości, serwer SQL z 128GB ramu ma do dyspozycji maksymalnie 384GB. No ale to tylko baza danych nie gierka, co dziwne może lecz nie musi urosnąć do takich rozmiarów. Ustawienie na stałe mniej może powodować krashe.

 

Reasumujac, jeżeli masz dysk ssd w kompie/laptopie i normalnie z niego korzystasz to prędzej wymienisz na nowe niż się spitoli.

 

Przykład dysku rolandwally, nie dość że opluwany Ocz, asynchroniczne pamięci MLC, gó*****y kontroler. To ma przejechane tyle na swoje 60GB że stanowi wyjątek od reguły. Ciekawe czy TLC dożyją połowy tego wyniku.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites
Gdzie masz dokumentację od microna do parametru A3.

 

 

Jakiego microna, tutaj kontroler jest ważny, a w dokumentacji Silicon Motion SM2246EN dostępnej ogólnie, nic nawet o SMART nie wspominają, poza tym, że jest. 

 

 

A3 określa uszkodzone bloki w pamięciach TLC a powstaje podczas produkcji, odszyfrowanie tego parametru w Smart o niczym nie świadczy i niczego nie dowodzi. Samsung, Micron i inne fabryczki podają ile maksymalnie może być uszkodzone. Ot taka sztuka się trafiła, wyszła z fabryki z xx zdechłymi blokami.

 

 

w sensie ile komórek było złych od nowości ?

 

 

Rozumiesz ? Bez źródła nie napiszę co to jest, dlatego ten znak zapytania, jednak ty właśnie to opisałeś, to może podasz nam jakieś źródło. 

ps BX100 jest na komórkach MLC ( tak tylko chciałem zauważyć ) 

http://i451.photobucket.com/albums/qq239/fantasywaitress/at-me-bro-you-come.jpeg

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

 

 

Tu jest inny problem, bo to SSD jest. Po pierwsze plik stronicowanie nie może być pofragmentowany, czyli musisz mieć wydzieloną partycję te parę GB, ale tu pojawia się problem, bo teraz mnóstwo danych będzie zapisywane tylko na tych paru GB i to pod rząd ( dość niezdrowe dla komórek pamięci, nie tyle duża ilość zapisów, co ich częstość ), a nie możesz go podzielić, bo stracisz spójność pliku stronicowania ( co samo z siebie powoduje błędy ).

 

A to co piszesz o fragmentacji to brednia

 

SWAP jest ustawiony przez system. Jeżeli zabraknie ramu to swap zaczyna rosnąć by system nadal był sprawny to nie jest wydzielone miejsce na dysku ono jest ruchome a jak wiadomo to instalowane programy nie ustawiają się w kolejce od 1 do 1000000000000000 tylko ich fragmenty są wklejane tam gdzie jest wolne miejsce. Wiec skoro działa to na Swapie ustawionym przez system (fragmetowany) 

Link to post
Share on other sites
SWAP

SWAP proszę ciebie jest to partycja w systemach linuksowych, która ma "identyczne" zadanie co plik stronicowania ( może być ustawiona na stałe jako partycja, może być również w pliku ). Plik stronicowania domyślnie jest "wszędzie" tzn nie ma jednego miejsca, przez co może ulegać fragmentacji, co jest niepożądane. Można umieścić plik stronicowania na osobnej partycji ( jest to zalecane działanie, w przypadku HDD ),. 

 

Co do umieszczania partycji SWAP, czy partycji z plikiem stronicowania na początku dysku HDD, to masz rację, ALE jeśli dysk ma więcej niż jedną głowicę ( prawie każdy powyżej 500GB ma ), to możesz go umieścić na początku strony talerza i uzyskasz taką sama wydajność ( tu dochodzi jeszcze odległość jaką musi pokonać głowica ( z tego powodu niektórzy radzą umieszczać tą partycję w środku dysku ) itp, ale nie będę zanudzać ) 

 

 

 

Jeżeli zabraknie ramu to swap zaczyna rosnąć by system nadal był sprawny

 

Nie do końca , zapis do pliku stronicowania/SWAP, może się odbyć również gdy system stwierdzi, że dany zasób nie jest używany i zechce go przenieść na dysk. 

 

 

to nie jest wydzielone miejsce na dysku ono jest ruchome a jak wiadomo to instalowane programy nie ustawiają się w kolejce od 1 do 1000000000000000 tylko ich fragmenty są wklejane tam gdzie jest wolne miejsce.

 

Jak powiedziałem wyżej, będzie taki jaki sobie ustawisz, może być stały, a może ruchomy ( pomijam algorytmy wear leveling na SSD bo one działają różnie, zależnie od kontrolera)  

 

a jak masz dobrze skonsolidowane dane na dysku, to ci wszystko ładnie instaluje bit po bicie ( to że ty masz burdel na dysku, nie znaczy, że każdy ma). 

 

 

Od tego jest TRIM więc bez obaw o katowanie komórek poza tym to jest SSD czas dostępu jest tak niski że nawet defragmentacja nie powoduje spadku wydajności.  

 

 

Powoduje, przejrzyj forum, masz parę ciekawych tematów odnośnie defragmentacji i wydajności SSD 

ps. TRIM jest od czegoś innego, chyba ci chodziło o algorytmy wear leveling, ale one działają różnie, zależnie od kontrolera, więc na jednym dysku nic nie będzie, a na drugim komórki będą zapisywane raz po raz, co jest dla nich niezdrowe ( powtarzam, częsty zapis komórki, jest dla nich niezdrowy, izolator na bramce pływającej, nie lubi być tłuczony non stop, woli raz na jakiś czas )  

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

A ku ku pierdu pierdu

 

Trim zapobiega katowaniu komórek.

 

Linuksa do tego nie mieszaj. Windows sam sobie nie tworzy partycji swap jak masz czas na zabawy z optymalizacja systemu to proszę bardzo mowa jest o jednym.

 

System sam sobie tworzy co mu jest do działania potrzebne.

 

A co do burdelu (jaki burdel) Popatrz sobie jak dane wyglądają na dysku systemowym. Nic a nic nie jest po kolei bo były by dziury pomiędzy danymi.

 

Czyta jąć to co piszesz nasuwa mi się tylko jedno Tuning Windows ale to nie Tuning Car gdzie zyskujesz osiągi.

 

To tak jak ktoś wpisuje msconfig i uruchamia system z parametrem 4 cpu (przy 4 rdzeniowym procku) i wmawia że system startuje szybciej lub wyłączając boot screan również przyspiesza uruchamianie windows.

 

Mit mit mit mit bajka bujda.

 

Kiedyś próbowałem wszystkiego z ciekawości  (optymalizacja tuning windows) to wszystko bzdety i nic więcej a pisanie o bajzlu w windows to już całkiem nie na miejscu.

 

Mam sąsiada co w takie triki wieży bardzo fajnie było popatrzeć na jego facjatę na na jego kompie pokazało mu się jak naprawdę wydajny jest jego system po tych zabiegach. Poczytaj obalanie mitów z tuningu windows czyste info o tym że to nie działa wcale  

Edytowane przez rolandwally83
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

Joda masz dysk skonsolidowany oraz wymuszone zapisy tam gdzie głowica dotyka początku talerza. Pogratulować pomysłowosci. Jesteś najmądrzejszy na tym forum i do tego taka skarbnica wiedzy. I pewnie po tym zabiegu plik wymiany ma 0 fragmentacji.

 

Podziel się z innymi jak to zrobić.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dobra dałem te pliki stronicowania 4GB  na dysk HDD następnego dnia pograłem specjalnie trochę w wiedzmina 3 w tym czasie nic innego nie było uruchomione oprócz AVG  i okazało się że zużycie SSD wzrosło 0.85TB na 0.88TB tak więc pliki stronicowania nie są przyczyną tego .Albo to przyczyna windowsa 10(który szpieguje itp) albo tak ma być z SSD i już ?

Edytowane przez patryk414
Link to post
Share on other sites

U mnie na win 10 ok 3 gb wcina w 24 h komp nie wyłączany. Forum i CDA Filmy z zajumaj.pl

 

12985369_1129422510441435_23706407530575

 

Nic nie modyfikowane w windows poza zamiana katalogu USER na inny dysk 

 

PS Wiedzmin zainstalowany na SSD?

Edytowane przez rolandwally83
Link to post
Share on other sites

To się nie dziw każdorazowe odpalenie gry oraz wgrywanie map i filmików i masz taki a nie inny zapis odczyt.

 

60 miesięcy GW ciesz się a potem GW lub wymiana na nowy model szybszy ten co masz na 99% będzie nadal działać  

 

Lektóra do poduszki 

 

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/test-wytrzymalosci-dyskow-ssd.html

Edytowane przez rolandwally83
Link to post
Share on other sites
Trim zapobiega katowaniu komórek.

 

:o

 

 

Linuksa do tego nie mieszaj.

 

To pisz normalnie, a nie SWAP ( bo to jest domyśleń osobna partycja w systemach linux-owych ) 

 

Czyta jąć to co piszesz nasuwa mi się tylko jedno Tuning Windows ale to nie Tuning Car gdzie zyskujesz osiągi.

Taa, czyli upierasz się że defragmentacja takiego SSD nie przyniesie wymiernych korzyści ? 

 

 

 

Podziel się z innymi jak to zrobić.

 

 

mam 16GB RAM, wyłączona hibernację i plik stronicowania, nie mam problemów z żadnymi z programów których używam. ( jeśli chodzi o "zużycie" RAM-u )  

Prawda że nie mam 0 fragmentacji, ale mam dość ładnie zrobione.  

 

 

oraz wymuszone zapisy tam gdzie głowica dotyka początku talerza. Pogratulować pomysłowosci.

 

Możesz czytać ze zrozumieniem, napisałem to bo KTOŚ wyżej napisał że SWAP na początku bo szybciej

 

 

Po za tym najszybsze wartości dysk twardy ma na samym początku im dalej tym wydajność spada

 

( a teraz mówi że tuning Windowsa nic nie daje, że sam sobie wszystko robi ) , wytknąłem że nie tylko na początku ( bo to jest zależne of fizycznego uwarunkowania dysku HDD ), więc czego się czepiacie 

 

 

 

Lektóra do poduszki    http://www.benchmark...dyskow-ssd.html

 

Tu winne były kontrolery i retencja danych w ostatnim dysku, nic co łatwo osiągnąć w domowych warunkach bo tego chcesz ( kontroler może paść dziś, a może za 10 lat ), co do retencji to da się to wymusić, ale.... 

 

 

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...