Skocz do zawartości

Wytrzymały+szybki HDD 1TB+ ~300zł


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kokosnh,

Recommended Posts

Witam,

 

Poprzednio kupiłem Dysk Seagate M002, który padł po 2 latach albo mniej, poszedł na gwarancję, wrócił do mnie nowy dysk i padł ponownie, więc nie chcę już żadnego dysku Seagate.

 

WD BLUE EZEX odpada - martwy niewiele po gwarancji.

 

//Początek historii o moim obecnym umierającym dysku.//

Mój obecny dysk systemowy zaczął szaleć - Wibruje jak szalony, jest głośny i w dodatku przy uruchomieniu drugiego systemu na innej partycji, pewnie po prostu w innym miejscu na talerzu, wydaje głośny dźwięk o wysokich tonach, bez żadnego kodu dźwiękowego, dość losowo przy czym system w tym czasie praktycznie stoi, po kilku minutach się uspokaja i można korzystać, ale Windows 10 też mi się uruchamia bardzo długo, nawet do kilku minut, wydaje mi się, że od nowości stracił dużo na wydajności. Kupiony był w 2013 więc też zbyt długo nie wytrzymał i gwarancja się skończyła, ale mam WD Green, który jest moim magazynem danych, który od około 7 lat pracuje 24/7 i żyje, więc nie mam nic przeciwko WD.

 

//koniec historii o moim obecnym umierającym dysku//

 

Mój komputer jest uruchomiony praktycznie 24/7 

//początek powodów//

po części z racji tego, że nie chcę tracić czasu na uruchamianie włączanie itd., po części, że służy mi jako budzik, ale też czasem potrzebuję z niego korzystać gdy nie mam do niego fizycznego dostępu.

//koniec powodów//

 

Dysk będzie systemowy, używany do grania, kompilacji programów, więc powinien być wydajny.

 

Nie musi być wybitnie cichy. Wolałbym żeby nie był jednak głośniejszy niż te, powiedzmy 20db.

 

Mam do wydania jakieś 300 zł. 1TB to minimum, ale jeśli jednak miałbym dopłacić te 50 zł za 2TB, albo nawet 100 zł w sytuacji gdy dysk będzie naprawdę wiele lepszy od konkurencji

 

Ktoś radził Toshibę P300, wersja 2TB wydaje się być w porządku, ale nigdy nie miałem żadnej styczności z ich dyskami, więc wolę zapytać.

 

Dzięki.

Link to post
Share on other sites
WD BLUE 1TB.

 

Nie jest szybki, ani wytrzymały  

 

 

WD RED 2TB

 

Nie jest szybki 

 

 

Ktoś radził Toshibę P300, wersja 2TB wydaje się być w porządku, ale nigdy nie miałem żadnej styczności z ich dyskami, więc wolę zapytać.

 

Parę osób je tu ma, był ostatnio temat z testami wersji 1TB i 2TB 

 

Jak chcesz szybkiego i wytrzymałego to coś pokroju WD black, se, re ( tylko uważaj na wersje, bo pancerne od WD to te z półokręgiem na obudowie ) np taki 

 

http://ecx.images-amazon.com/images/I/81CmJU-KswL._SY355_.jpg

 

nie takie kwadratowe http://www.purepc.pl/files/Image/artykul_zdjecia/2012/Test_HDD_1TB_2TB/test_dyskow_twardych_hdd_test_review_1tb_2tb_11.jpg

 

Wynika to z ilości talerzy, te oryginalne BLACK SE i RE mają talerze pojemności 800GB, więc mają też inną obudowę w odróżnieniu od innych linii WD ( niestety czasem się zdarza przyklejanie naklejek i po obudowie można to poznać ) 

 

niby podobne dyski, a zupełnie różne konstrukcje 

 

Tutaj test ( odnośnie ostatniego obrazka ) pokazujący że WD black 1TB w prostokątnym opakowaniu to tak naprawdę WD BLUE 1TB ( a wersja 2TB jest prawdziwa ) 

 

http://www.purepc.pl/files/Image/artykul_zdjecia/2012/Test_HDD_1TB_2TB/test_hdd_1tb_2tb_seagate_wd_review_barracuda_black_blue_red_green_avgp_pipelinehd_sv35_raptor_1.png

Edytowane przez kokosnh
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wyższe serie WD ( black, red pro, se, re ) ( wytrzymałe, szybkie ) lub coś w stylu WD red ( niestety nie jest to szybki dysk ) 

Jedno-talerzówki od seagate ( szybkie ) 

Lub coś w stylu własnie  P300 ( jako nowa konstrukcja ) 

Ja szukając kompromisu kupiłem WD red PRO ( szybkość/wydajność/cisza ale jest nieźle ponad budżet i zaczynają się od 2TB ) 

Edytowane przez kokosnh
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

WD Caviar RE4 2TB niestety może robić nawet 42 db hałasu, a to już będzie przeszkadzać. :(

@droid Są to chyba specjalne dyski serwerowe/nasowe z innymi płytkami i sprzętem.

@kokosnh mógłbym prosić, abyś podał mi kilka dysków wartych uwagi? Nie muszą to być dyski o topowej wydajności, ważniejsza dla mnie jest właśnie trwałość, a tutaj mam spory problem z poszukiwaniami. Komputer u mnie stoi jakieś 5 metrów od łóżka, więc RE4 odpada kompletnie. :(

Link to post
Share on other sites

cisza i trwałość w budżecie to WD red ( ale to jest 5400 rpm więc na demona prędkości nie licz ) jest to dysk serwerowy przeznaczony do 24/7 więc by pasował. ( wersja 1 lub 2TB ) 


ewentualnie 1TB od seagate ( ST1000DM003) szybki, ale głośniejszy i mniej pewny od RED-a 
 

 

Sprzedają to samo, ale drożej? 


Normalna praktyka firm,  mają kilka rewizji najbardziej popularnych dysków, oznaczone identycznym numerem ( seagate tutaj jest chyba największym graczem, bo w takim modelu jak np ST2000DM001 ma aż 3 różne konstrukcje, WD przynajmniej zaznacza rewizje dysków, ale to samo dotyczy WD BLACK 1TB, ale to nie jest oficjalne. Zdarzały się przypadki przyklejania etykiet, nie mam pojęcia kto był za to odpowiedzialny  ) 


OK ujmę to inaczej, ostatni wd black WD1003FZEX-00MK2A0 jest zbliżonej konstrukcji już z fabryki do WD BLUE ( wersja 2TB WD2003FZEX ma już zupełnie inną konstrukcje i wydajność ) stąd może ta plotka 

Edytowane przez kokosnh
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

O którym WD Red mówisz? Modeli jest mnóstwo, a pewnie mówisz o jakimś konkretnym. mając 5400 RPM będzie chyba nawet wolniejszy od mojego obecnego, ledwie żywego EZEX'a, prawda? WD10EFRX - 1TB WD Red jest aż o 30-40% wolniejszy od EZEX'a. :(

 

Ten seagate który mi zdechł dwa razy to był właśnie ST500DM002, leży teraz na półce, bo dalej sądzę, że może jeszcze kiedyś będzie żył (nie będzie), a nie chcę żeby to się powtórzyło.

 

Jest w ogóle możliwość kupna dysku, który wytrzyma więcej niż 26 miesięcy ciągłej pracy (ezex wg. smarta), byłby podobnej prędkości co EZEX i nie robił 40db hałasu w tym budżecie?

Edytowane przez olokos
Link to post
Share on other sites

Ode mnie testy świeżo zakupionego Seagate ST2000MD001, wygląda to to świetnie, zwłaszcza dla mnie, ponieważ przesiadłem się ze stareńkiego WD SE 250GB (prawie 9 lat). Nie mogę jednakże się wypowiedzieć na temat wytrzymałości, mam ten dysk dopiero od dziś.

 

Dysk systemowy.

 

EDIT. Zapomniałbym dodać, że jest to model dwutalerzowy, czyli ten teoretycznie najlepszy. No i mój stary WD aż po dziś dzień nie wykazuje żadnych problemów pokroju bad sectory itp.

 

http://i.imgur.com/6U54JpQ.png

Edytowane przez Fanbooj
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@Fanbooj dzięki :) Mógłbyś sprawdzić w smarcie Power on hours i napisać ile jest?

@kokosnh WD10EFRX dalej jest wolniejszy od mojego poprzedniego EZEX'a, przynajmniej według strony HDD Userbenchmarks, czy to będzie faktycznie aż tak odczuwalne przy wielu (ponad 50 tysięcy) operacjach na małych plikach? (Kompilacja kernela na androida, obecnie zajmuje to półtora minuty na moim sprzęcie)

Edytowane przez olokos
Link to post
Share on other sites

Jak chcesz coś typowo do pracy przy małych plikach, to bez zastanowienia powinieneś kupić SSD, bo wiele I/O zabije każdego talerzowca ( pamiętam te transfery 5MB/s przez sieć , gdy kopiowałem 350 tys plików ) 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Praca przy małych plikach zabije szybciej SSD czy HDD?
Czy taki Crucial MX200 wytrzyma ze mną dłużej niż WD10EFRX przy moich obecnych działaniach? tj. kilkadziesiąt operacji na wielu małych plikach raz/kilka razy w tygodniu i stałej pracy 24/7 w idle i też zwykłym korzystaniu z komputera? Jeśli tak jest i ten SSD posłuży mi dłużej niż WD Red, to biorę SSD. W końcu szybciej, a mniej ważne pliki mogę na tym trupku EZEX'ie trzymać. 250GB powinno raczej starczyć na 2 systemy, jeden 50 GB, drugi jakieś 100gb z plikami.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
Praca przy małych plikach zabije szybciej SSD czy HDD?

 

Jeśli są to tylko małe pliki, ale nie jakaś olbrzymia ich ilość ( tj wielkość w GB ) , to nie zabiją SSD jakoś szybko.  

Jak na serio dużo robisz, to polecam coś z dobrą gwarancją np iridium pro 240GB 5 lat gwarancji ograniczona aż 600TBW i dobra szybkość na małych plikach za 350zł 

( wychodzi jakieś 333GB zapisu na dzień przez 5 lat gwarancji, więc całkiem ładnie, raczej nie uda ci się go zajechać, czego byś nie robił   )    

Edytowane przez kokosnh
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

HD tune służy do testowania dysków HDD, do SSD użyj np "as SSD", ale pamiętaj, że testując dysk spod systemu na którym on się znajduje ( ssd jako systemowy ) to wyniki będą zaniżone ( bo winda używa dysku ciągle )  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No akceptowalne, gdybyś nie miał na nim systemu, to miałbyś coś takiego ( ale mniej więcej w tych granicach system spowalnia ) 

 

 

http://benczmark.pl/uploads/backend_img/b/fotki_recenzje/6681_GOODRAM_Iridium_PRO/goodram-iridium-pro-240gb-asssd.png

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...