Skocz do zawartości

Uziemienie lampki - spięcie elektryczne


Recommended Posts

Hey,

Mam następujący problem.

Miałem lampkę typu lava podłączoną do listwy z bezpiecznikiem Acar F5.

Lampka na kablu dwużyłowym - czyli bez uziemienia.

Było spięcie, niczemu nic się nie stało, tylko ta nieszczęsna lampka przestała działać.

Rozebrałem ją na części i wychodzi na to, że zarówno żarówka, kabel jak i oprawka są do wyrzucenia.

 

Chciałbym ją naprawić i zastosować kabel i wtyczkę z uziemieniem, które podłączyłbym np. do metalowej obudowy lampki.

Czy taka konstrukcja uchroni ją przed tego typu zdarzeniami w przyszłości?

Link to post
Share on other sites

Uziemienie nie chroni sprzętu przed uszkodzeniem.

Potrzebne jest bardziej do ochrony człowieka. I stosuje się je zazwyczaj w sprzetach, które sa metalowe lub posiadają metalowe elementy, które można dotknąć.

Link to post
Share on other sites

Lampka ma metalową obudowę, do której chciałem podłączyć uziemienie.

Podłączona była do listwy z bezpiecznikiem i przy zwarciu w innym pomieszczeniu wywaliło korki - wtedy też przestała działać.

Zastanawiam się co spowodowało, że jej się oberwało, a reszta sprzętu przeszła bez szwanku. Jak się przed tym uchronić?

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź. Kolejne laickie pytanie - skąd wezmę nie-chińską oprawkę?

Zdecydowana większość naszego rynku to właśnie chińszczyzna. Jest kilka bardzo tanich polskich firm jak Kanlux czy Brilum, ale nie zdziwiłbym się, gdyby z racji ceny nie ustępowały jakością tym tandetnym.

Link to post
Share on other sites

Uziemienie – przewód wykonany z przewodnika łączący ciało naelektryzowane z ziemią. W wyniku połączenia ciało naelektryzowane oddaje lub przyjmuje odpowiednią liczbę ładunków ulegając zobojętnieniu (staje się elektrycznie obojętne).

W elektrotechnice i elektronice – połączenie określonego punktu obwodu elektrycznego z ziemią, celem zapewnienia bezpiecznej i prawidłowej pracy urządzeń elektrycznych.

 

Coś źle Cię zrozumiałem i tak walnąłem...:)

Edytowane przez jarrino
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...