Skocz do zawartości

Co ostatnio kupiliście?


Recommended Posts

Musisz mieć fajne rachunki za prąd :P

Są normalne.

W porównaniu do starego, o połowę mniejszego mieszkania (czyli dużo mniej urządzeń i żarówek), gdzie kuchenka była gazowa, rachunki są porównywalne (tu sam prąd, tam prąd + gaz). :]

 

Jeśli zainwestujesz w energooszczędne sprzęty i oświetlenie, to rachunki są fajne w pozytywnym sensie, tzn. nie wysokie. :D

 

 

A to indukcja nie jest czasami oszczędniejsza?

Jest najoszczędniejsza ze wszystkich elektrycznych. Ma najmniejsze straty, tylko kilka-kilkanascie procent, gdzie caramiczna ma już 30%

 

 

Od gazu? Nie. 

Koszt porównywalny do gazowej. Gaz jest tańszy, ale indukcja zagotuje ponad 3 x szybciej. Do tego dla gazu straty energii są 50-60%, czyli połowa idzie na grzanie kuchni :menda:

 

A że przyłącza gazu i tak nie mam to, to jest bez znaczenia.

Za to niezaprzeczalną zaletą jest to, że nie ma tego tłustego, ohydnego syfu w całej kuchni i salonie (kuchnia otwarta), który zostaje po spalaniu gazu. :D

Edytowane przez drVanSteiner
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

.... 

 

Dopadł mnie pech i płyta indukcyjna odmówiła współpracy,

a to jak już tak, to i u mnie też awaria była - zawór spustowy się rozsypał i trzeba było wczoraj na szybkości robić remont skoczni.....  :>

 

22f7bfd6cb9dfd50.png

 

A to myk, myślę cały nowy komplecik z napełniającym - nie będę dwa razy rąk moczył jak za tydzień napełniający zdechnie 8-), zrobiłem jak u siebie, do 22-gej zeszło, bo na chybił trafił złapałem 1/2" a tu klops 3/8" na rower i do casto.... przy okazji nowe berło wjechało...  %-)

a8fca8a944688cf8.png

Edytowane przez pendzel_3
  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

 

 

Od gazu? Nie. 

 

Wszystko zależy od dystrybucji mediów.

Jeśli mieszkasz w domku i masz dobrze zrobioną instalacje fotowoltaiczną, gaz będzie nieopłacalny niezależnie od tego czy to do kuchenki czy kotła.

No i tak jak to było wspomniane, przy kuchence indukcyjnej jest najmniejsza utrata energii więc i dla planety jest najzdrowsza :) 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Jeśli mieszkasz w domku i masz dobrze zrobioną instalacje fotowoltaiczną, gaz będzie nieopłacalny niezależnie od tego czy to do kuchenki czy kotła.
 

 

To jest akurat oczywiste, ale ktoś kto ma instalację raczej nie pyta co się bardziej opłaca tylko gdzie może wykorzystuje prąd z PV.

 

 

 

przy kuchence indukcyjnej jest najmniejsza utrata energii więc i dla planety jest najzdrowsza  
 

 

I tu można by się spierać. Straty w samym procesie może i są mniejsze, ale w przypadku prądu dochodzą znaczące straty na przesyle gdzie w Polsce mówi się o około 12% strat z tego powodu. Druga sprawa jest taka, że u nas nadal większość prądu mamy z węgla, więc nie wiem czy dla planety jest w jakikolwiek sposób zdrowsze to, że energia wzięła się z paliwa kopalnego w postaci węgla spalonego gdzieś w elektrowni, a nie gazu spalonego bezpośrednio u ciebie w domu, szczególnie, że gaz jest bardzo czystym paliwem gdzie na skutek spalania powstaje tylko dwutlenek węgla i para wodna. 

 

I ok, można powiedzieć, że nadal więcej ciepła "pójdzie bokiem" wokół garnka niż faktycznie ogrzeje potrawę. Tylko, że to ciepło i tak zostaje w mieszkaniu, które w naszym klimacie przez większość roku musisz tak czy inaczej ogrzewać. 

 

Oczywiście to są takie debaty o niczym, bo różnice tak naprawdę są tak niewielkie, że raczej nieistotne dla kogoś kto nie jest fanem przetworów czy browarnictwa gotującym duże ilości płynów całymi dniami.

 

Ja ze swojej strony, jako osoba która namontowała sporo różnych płyt dodam, że nowoczesne płyty indukcyjne często wymagają bardzo specyficznej konstrukcji mebli w swojej instrukcji montażu, która jest bardzo często prawie nierealna do uzyskania przy standardowych meblach, co bardzo często w przypadku jakiekolwiek usterki kończy się uwaleniem gwarancji. Producenci niejednokrotnie wymagają takich bzdur jeżeli o płyty indukcyjne chodzi, że jeżeli meble są zrobione bez wiedzy, że ma być w nich zamontowana indukcja to praktycznie nie ma możliwości spełniania tych warunków. 

 

Pomijam już takie kwiatki jak wymaganie przewodów 5x4 w instrukcji, gdzie połowa domów ma instalację na przewodach 2,5mm2. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nadal utrata 10% na płycie + 12% na dystrybucji jest mniejsza niż utrata 50% w na gazie.

 

Oczywiście, że w naszym przypadku jest to debata o niczym, szczególnie patrząc na rynek samochodów - coraz więcej elektryków, ekoludki spierają się ze wszystkimi jakie to dobre, ale żaden nie patrzy na to, że to co nie wyleci przez wydech auta wylatuje kominem elektrowni. Błędne koło.

 

Jeśli chodzi o domy, weź pod uwagę fakt, że ogromna część płyt indukcyjnych montowana jest w domach gdzie wcześniej były np kuchenki gazowe, często są to budynki z okresu, gdy tego typu rozwiązania nie były popularne więc nikt nie ciągnął takiego okablowania, bo było to zbędne. W nowych domkach praktycznie każdy już kładzie okablowanie pod kuchenkę. Dokładnie to samo masz z fotowoltaiką - kiedyś nikt o tym nie myślał, a teraz przewiduje sie pod to okablowanie, powierzchnie, czy miejsce do zamontowania falownika.

Link to post
Share on other sites

 

 

Jeśli chodzi o domy, weź pod uwagę fakt, że ogromna część płyt indukcyjnych montowana jest w domach gdzie wcześniej były np kuchenki gazowe, często są to budynki z okresu, gdy tego typu rozwiązania nie były popularne więc nikt nie ciągnął takiego okablowania, bo było to zbędne.

 

 

Dlatego właśnie przestrzegam by dwa razy przemyśleć montowanie indukcji na starej instalacji, czy w meblach gdzie wcześniej była płyta gazowa i np uległa awarii. Naprawdę to jakie czasami te płyty mają wymagania odnośnie wentylacji wewnątrz mebla itp sprawia, że niejednokrotnie ludzie to ignorują. I nie chodzi o to, że zaraz się coś zepsuje albo spali, ale o to, że serwisant jak tylko zerknie to w 20 sekund może stwierdzić, ze gwarancja jest nieważna a wizyta ze zgłoszenia na koszt klienta ;) 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

nowoczesne płyty indukcyjne często wymagają bardzo specyficznej konstrukcji mebli

wymaganie przewodów 5x4 w instrukcji

 

Widać masz nietypowych klientów z dziwnymi płytami. :roll:

Nie wszystkie płyty takie są, a nawet powiem, że większość taka nie jest.

 

Ta którą kupiłem (i poprzednia i u moich rodziców) może pracować na 230 lub 400V, a w przypadku 400V do podpięcia wystarczą 2 fazy na zwykłych przewodach 2,5mm2.

Do tego płyta jest w wersji slim fit, jest cieńsza od zwykłej, więc nie dość, że wystarczy blat 28mm, to jeszcze nie są wymagane otwory wentylacyjne od frontu, jak w starszych.

Link to post
Share on other sites

@@drVanSteiner, Różnych mam klientów. Wiadomo, że o tych bezproblemowych się nie pamięta. A, ze trafił się niejeden z dziwną płytą to mógłbym tak wymieniać dosyć długo. Chyba najbardziej udziwniony pomysł jaki kilkukrotnie miałem już w rękach to płyty gazowe z zamkniętą komorą spalania (solgaz). To dopiero dziwny twór, gdzie ktoś koniecznie chce grzać gazem, ale płytę chce mieć wyglądającą jak indukcja.  

 

 

EDIT:Kończąc offtop - musicie chłopaki zrozumieć, że jako osoby będące na forum dla entuzjastów, takiego czy innego sprzętu z natury pewnie jesteście raczej dociekliwi i wybieracie, a przynajmniej staracie się to robić świadomie. Niestety ja często współpracuję z ludźmi którzy już tak dociekliwi nie są. Ot, wymieniają kuchnię i muszą wybrać AGD, idą do sklepu nie dla idiotów i tam wybierają oczami, albo z pomocą sprzedawcy którego interesuje głównie kod na etykiecie sugerujący wysokość prowizji. Nie mówię, że wszyscy są tacy, ale tak jak wcześniej napisałem - tych bezproblemowych to się przerabia jeden po drugim i dwa dni później nie pamięta. 

Edytowane przez wojciechu15
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Co do instalacji elektrycznej, wszystko zależy od mocy płyty indukcyjnej.

Są płyty w okolicach 5kw - bez problemu na 1 fazie, w okolicach 7kw pewnie zdarzają się takie, które mogą pracować na 1 fazie ale w przypadku dużych płyt np 11kw nie ma mowy o jednofazowym kabelku :P

Link to post
Share on other sites

Pany indukcja najlepsza dwufazowa i koniec kropka. Podpięta do jednej fazy działa w ograniczonym zakresie, ale działa. Tylko że, gotuje 2-3 minuty dłużej i nie da się włączyć na wszystkie pola.

Drugi problem to przy jednofazowej instalacji trzeba się pilnować przy indukcji żeby pralka i piekarnik razem z nią nie ruszyły bo 80% szansy na ciemność.

 

Solgaz miałem i po pół roku mało mnie żona z nim razem z domu nie wykopała. Bo ją drażniło w niej wszystko.

Mnie ta durna reakcja na panel dotykowy też zresztą.

 

Jest znów w miarę zwykła kuchnia na butle i jej pasi. Butla mi na 2 miesiące starcza więc nie wiem jak wam coś taniej wychodzi.

 

Edytowane przez AudiAWX
Link to post
Share on other sites

Wow, jedno pytanie a jaka dyskusja :P

Byłam ciekawa jak jest z kosztami bo jak wszystko jest na prąd to chyba trzeba mieć specjalną taryfę by nie pójść z torbami :P A nie zawsze jest jak zamontować ogniwa fotowoltaiczne bo np spółdzielnia się nie zgadza.

Ale jest jedną rzecz gdzie gaz górą - > potrawy gotowane na gazie są smaczniejsze :D (potwierdzone przez znajomych z płytą indukcyjną)

Link to post
Share on other sites

Czemu na gazie miałyby być smaczniejsze? Przecież "gotuje" ciepło. A gaz lub indukcja, to tylko sposób wytworzenia tego ciepła.

 

I tak jak pisałem przy wykorzystaniu tylko prądu, nawet przy zwykłej taryfie, koszty są porównywalne do kosztów przy użyciu prądu + gazu.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...