Skocz do zawartości

6700K czy 5820K do streamowania? (+GTX980Ti)


Recommended Posts

Modernizuję komputer. Jedno z kluczowych pytań: wybrać procesor 6700K czy 5820K?
 
Komputer będzie wykorzystywany głównie do gier i ich streamowania, w mniejszym stopniu do obróbki wideo.
 
Komputer będzie współpracował z kartą GTX980Ti. Rozważam delikatnie SLI, ale to nic pewnego. Całość będzie pracowała w obudowie Fractal Design R4, na zasilaczu Corsair AX860 (są to części z poprzedniego kompa).
 
  1. I druga kwestia: którą płytę główną (dopasowaną do reszty moich podzespołów) polecacie? Rozważam:

Co do płyty Asusa, to niestety czytam, że stwarza liczne i poważne problemy odnośnie kompatybilności z pamięciami RAM. Z kolei ponoć Asus lepszy jest do podkręcania od MSI. Co sądzicie?

Link to post
Share on other sites

Do tej budy nie wejdzie Ci platforma x99 bo to format E-ATX wiec myślac o 5820k musisz pomyśleć o nowej skrzynce. (polecam Phanteks Enthoo Pro sam kupiłem jakiś czas temu i jestem bardzo zadowolony buda warta 2x tyle niż się płaci.)

 

Co do pytania sam mam aktualnie ten sam problem skylake nowa architektura 14nm lepszy ips więc pojedynczo rdzenie mocniejsze od haswella-e ddr4 w obu opcjach, do robienia wielu rzeczy naraz i renderowania 5820k będzie lepszym wyborem. 6700k to mocny cpu jeśli nie zależy Ci na renderowaniu w dużej ilości czy bawienia się grafiką a chcesz za oszczędzić te 200zł to możesz śmiało go brać.

 

Ja osobiście skłaniam się ku 5820k uważam, że ten proc starczy na dłużej jako 6 rdzeni/12watkow a te proce śmiało idą na 4.3-4.8 podobnie do skylaków do tego w haswellu-e masz lutowana czapke a na skylake masz gluta :) 

 

Sam mam z tym duży dylemat ale podzieliłem się tym co sam uważam ;p 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie głupotą jest kupowanie high endowej platformy i szukanie na sile nie to co się chce kupić tylko to na co buda pozwala przy takim budżecie, np. fatalitki pro już nie wsadzi.

 

Może źle to ująłem chodziło mi o fakt, że na tej platformie np w moim przypadku każda z 4 płyt nad którą się zastanawiam jest E-ATX a przypuszczam po propozycjach płyt do skylake które kolega podał, że będzie szukał czegoś dobrego więc zmiana budy będzie musiała nastąpić aby nie miał zaskoczenia po kupnie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Panowie, dzięki za odpowiedzi.

 

Co do obudowy - niestety musi być Fractal Design R4, ewentualnia inna, która nie jest głębsza nawet o 1 cm. R4 mam teraz i pasuje idealnie do mojego biurka, natomiast gdyby była choćby odrobinę głębsza, to już by nie pasowała ze względu na niedomykające się drzwiczki. Przykładowo R5 już u mnie odpada. Co do szerokości i wysokości obudowy, to też wolałbym zachować mniej więcej obecne rozmiary, ewentualnie mogłaby być 1-2 cm szersza i wyższa.

 

Płytę natomiast, gdybym decydował się na X99, rzeczywiście chciałbym jakąś w miarę dobrą. Co polecilibyście w wymiarach pasujących do R4? (chyba że nic).

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Mam jeszcze trzy pytania:

1. czy kupując 5820K i płytę główną dostosowaną do 2011-3 będę mógł w przypadku kolejnej generacji (Broadwell-E?) zmienić procesor bez konieczności zmiany płyty głównej?

2. jaki do tej pory był mniej więcej wzrost wydajności procesorów tego typu z jednej generacji na drugą?

3. w jakich zastosowaniach warto byłoby dopłacać do 5930k?

Link to post
Share on other sites

Mam jeszcze trzy pytania:

1. czy kupując 5820K i płytę główną dostosowaną do 2011-3 będę mógł w przypadku kolejnej generacji (Broadwell-E?) zmienić procesor bez konieczności zmiany płyty głównej?

2. jaki do tej pory był mniej więcej wzrost wydajności procesorów tego typu z jednej generacji na drugą?

3. w jakich zastosowaniach warto byłoby dopłacać do 5930k?

1.Broadwell-E będzie korzystać z platformy opartej na podstawce LGA2011-3, w skład której wchodzi też obsługa modułów pamięci RAM typu DDR4.

2. 15% - 30%max

3. Profesjonalnych, autocad, generowanie obiektów 3d, rendering itd kupowanie takiego sprzętu ma sens jeżeli jest narzędziem twojej pracy i jeśli w pełni wykorzystasz potencjał, chyba że ktoś ma wór pieniędzy no to wtedy możne sobie pozwolić na takie zabawki, do gier zakup bez sensu na chwile obecną.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

grunt że to tego fractala wejdzie chłodzenie do 170 mm,co w przypadku 5820k daje dość szerokie pole manewru bo tdp ma spore(140w).a i na dodatkowe wiatraki miejsce jest gdyby coś.

a co do płyt,znajomy zakupił msi x99s gaming 7.

coś około 1(1,1?)k ale wg.mnie warto.

dlaczego?

różnica w cenie między skylake&płyta a 2011-v3&płyta jest nie za wielka.

a wydajnościowo to przepaść(przynajmniej w profesjonalnych zastosowaniach choć i gry zaczynają lubić cztery rdzenie+)

i 2011 starzeje się bardzo wolno,bez spektakularnych różnic w wydajności.

ale to tylko moje zdanie :D

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...