Skocz do zawartości

haMac w NCase M1 i bezkompromisowe LC


Recommended Posts

Witam wszystkich.

 

Koncepcyjnie taki projekt chodził za mną od kiedy po raz pierwszy zobaczyłem NCase M1, ale jakoś nigdy nie było mi po drodze aby go zrealizować. Wreszcie się zebrałem i jestem w trakcie budowy maszyny, która w założeniu ma być bezkompromisowym hackintoshem, działającym jak prawdziwy Macintosh, ale za to lepszy, mniejszy, wydajniejszy, ładniejszy i totalnie bezkompromisowy i wyglądać tak jak powinien wyglądać Mac. W tej maszynie NIE będzie żadnych kompromisów, ani oszczędności. Ze względu na specyfikę OS X na PC musiałem wybrać odpowiednie podzespoły i ostatecznie po walce z myślami padło na taki zestaw:

 

Obudowa - NCase M1 V4.0 - srebrna slot-in

  • CPU - Intel i7-4790K
  • MOBO - ASUS MAXIMUS VII IMPACT
  • RAM - G.SKILL 2400CL10 16GB
  • VGA - EVGA GTX 980 Ti 
  • SSD - 1 x Samsung 850 Pro + 1x Crucial MX100 512GB - czekam na Samsunga 950 Pro M.2 512GB
  • PSU - Silverstone SX600-G - 600W SFX
  • BR - Panasonic UJ-265
Tymczasowo do uruchomienia zestawu użyłem powietrznego chłodzenia:
  • CPU FAN - Noctua NH-L9x65 - maluch, ale zadziwiająco świetnie daje sobie radę. 
Nie będę zanudzał tu po co i dlaczego takie graty, jak ktoś chce się dowiedzieć czemu takie podzespoły wybrałem dla OS X to odsyłam do mojego tematu tu: http://hamac.pl/topic/12122-hamac-ncase-m1-v40-czyli-jak-powinien-wyglądać-nowy-mac-pro/

 

Sprzęt w podstawie uruchomiony, wszystko działa i zacząłem kompletować rzeczy potrzebne do porządnego zrobienia okablowania i LC. Do okablowania mam nadzieję wszystko mi się już udało zebrać, ale potrzebuję parę porad i pomocy w dobraniu właściwych komponentów do LC. Chłodzenie ma być kompleksowe, żadnego AIO. Ciche w idle, ale może pohałasować sobie pod obciążeniem.

 

Na tę chwilę mam już kupione:

Potrzebuję Waszej pomocy w wybraniu jak najlepszych pozostałych komponentów.
  • Sterowanie - chcę zastosować aquaero 5 LT.
  • Chłodnicę - obecnie najbardziej mi się podoba i z wymiarów pasuje Black Ice Nemesis 240GTS.
  • Pompki - możliwie cichej, sterownej z aquaero, dopasowanej do układu i tu największe wyzwanie, bo trzeba ją gdzieś upchnąć, a jedyne sensowne miejsce jest między spodem obudowy a przyszłym blokiem VGA, a tam będzie MAX ~53mm wysokości, więc nawet nie za bardzo mam pojęcie co da się upchać... jakąś DDC z specyficznym topem... 
  • Wentylatorów - podoba mi się Noctua  NF-F12... 
  • Złączek.
  • Węży.
  • Czujników - temperatury, przepływu, ciśnień, etc, co warto założyć, a co zbędną fanaberią
  • Płynu do układu.
  • Innych - o których nie pamiętam/nie wiem. 
Z góry dziękuję też za wszelkie porady jak to dalej sklecić i jakie elementy układanki zastosować aby finalnie wyszedł zestaw z klasą jakiego nie powstydził się nikt.

 

Parę fotek zestawu o którym mowa:

IMG_9567.jpg?raw=1

IMG_9648.jpg?raw=1

IMG_9806.jpg?raw=1

IMG_9810.jpg?raw=1

IMG_9820.jpg?raw=1

IMG_9828.jpg?raw=1

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

NCASE M1 z tak mocnymi komponentami i 240rad do schłodzenia tego?

Nie przejdzie nawet przy wariackich obrotach wentylatorów i głośności pracy kompa na poziomie suszarki do włosów.

 

Irek ma zewnętrzną chłodnicę 560mm do takiego zestawu w swoim NCASE M1...ukrytą pod blatem biurka.

Miał tam 240rad inside i wszystko mu się gotowało w stresie...o OC podzespołów nie było mowy.

 

 

http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture33086.jpg

 

 

Krystianowi wpakowałem AIO240 na równie mocne CPU a GPU seria została i w stresie to ciche nie jest ale tak chciał.

http://www.abload.de/gallery.php?key=jObxSFwy

Jak by chciał wydajne i ciche LC to też zewnętrzną dużą chłodnicą by się skończyło.

 

 

 

 

http://abload.de/img/p1340212voexw.jpg

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

OK, rozumiem i też się tego obawiam.

 

Zdaję sobie sprawę że może być zonk pod obciążeniem, ale chcę to sprawdzić w praktycznym zastosowaniu jakiego używam, a nie hipotetycznych syntentycznych benchmarkach.

 

Dla mnie ważne jest aby w idle system był możliwie niesłyszalny, a to powinno być do osiagnięcia. Ja tego sprzetu poza zwykłą pracą do której mi i i3 by wystałczyło, lubię sobie wieczorami z godzinkę czy dwie pograć w jakieś wymagające FPSy i stąd też taki sprzęt. Żadnych renderów czy kodowania video nie będę robił, więc i obciążenia nie będą extremalne. Wtedy i tak mam słuchawki na uszach, więc hałasem czy to będzie 25, 35 czy 45 decybeli nie ma dla mnie większego znaczenia... ale i tak chcę obecnie przewidzieć możliwość dostawienia zewnętrznej chłodnicy na wypadek jak faktycznie ten układ nie sprawdził się w praniu.

 

Obecnie potrzebuję pomocy w dobraniu pozostałych komponentów, możliwie najwydajniejszych i najlepszych na rynku, mam nadzieję, że mi w tym pomożecie.

Link to post
Share on other sites

specyfikacja podobno do mojej... powiem szczerze, że przez ostatnie 2-3 miesiące jechałem na H110 (280 rad.) + jeden wentylator wydmuc-ujący z tyłu (zapomniałem podłączyć 3 wentylatory na froncie po powrocie od Eldera i... tak już zostało). Jeśli chodzi o temperatury to przy procku na 4,500@1,18v pod obciążeniem przez kilka godzin w okolicy 80-90% procesora + 8-10GB ramu to temperatury sięgały około 80 stopni... dodam, że wentylatory na chłodnicy i ten jeden z tyłu skręcone na 5-6v, a więc nie miałem nic co by wciągało chłodne do środka a dodatkowo cisza i mała wydajność wentylatorów

 

...tylko, że ja nie posiadam karty graficznej no i moja obudowa jest sporo większa (50x50x25cm) i pomimo faktu, że jest dosyć podobna do M1 to jednak przewiew w środku jest a tu jego brak..

Edytowane przez Vieworld
Link to post
Share on other sites

Założenie jest takie, że ma być cicho w idle i to powinno dać radę osiągnąć... w stresie na tę chwilę nie widzę przeszkód aby 2xNF-F12 pracowały na 2000 RPM pod obciążeniem.

 

Stąd ponawiam pytanie o kompletację gratów... chłodnica wymieniona wyżej jest najlepszą dostępną w tym rozmiarze czy jest coś wydajniejszego? Jaką pompkę itd...

Link to post
Share on other sites

W takim razie po co LC? skoro w stresie nie będzie ani super chłodno, ani super cicho. 

 

Bo chcę, bo mogę, bo potrafię...

 

Po co w ogóle taki komentarz? Co on wnosi do tematu?

 

Proszę wszystkich o powstrzymanie się od ewangelizowania, to nic nie wnosi do tematu.

Edytowane przez 314TeR
Link to post
Share on other sites

No dobra, rozumiem zamysł i ideę, ale to nie dość że mała buda (dużą można odwalić i postawić z wielkim oknem na środku pokoju), to koledzy wyżej poniekąd skreślili ten pomysł.

Dla mnie LC się robi dla ciszy, wydajności i wyglądu.
Sukcesem jest połączenie tych aspektów.

No ale cóż, powodzenia ;)

Edytowane przez Ten_Wredny
Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o Slim to tak, GTS240 będzie najwydajniejsza a wiem bo sam szukałem i bedę brał 360+240 gtsy - nic lepszego nie znalazłem ze wszystkich testów jakie widziałem., chyba, że do czasu zanim wyjdzie Pascal to ktoś coś nowego pokaże, ale w tej chwili GTS. Co do pompki to może być np. ta: link (z D5 będzie ciszej)

 

A o idle bym się nie martwił, to w pełnym pasywie nie powinno przekroczyć 40 stopni w tej obudowie po delikatnym kręceniu - więc na upartego można dać tutaj nawet turbiny po 5000rpm i je wyłączać w idle - a włączać podczas grania, jeśli faktycznie dźwięk nie będzie przeszkadzał nikomu :)

Edytowane przez Vieworld
Link to post
Share on other sites

 

 

nie powinno przekroczyć 40 stopni
 

No dobra, to możemy włożyć między bajki. Aktualnie mam tylko i5 2500k stock i temperatury jak poniżej, a chłodnicę mam znacznie większą.. (sr1 560)

 

 

http://i.imgur.com/IKLEKQY.png

 



@@314TeR, składaj wszystko do kupy, bo jestem bardzo ciekawy co z tego wyjdzie i jak temperatury. Powodzenia w składaniu tego maleństwa :) 

 

Link to post
Share on other sites

W idle taki set będzie pracował i z 240rad ...ale tylko w idle,

w stresie chłodnica mimo wysokich rpm wentylatorów będzie kumulować ciepło i mamy piekło na rdzeniach CPU i rdzeniu GPU

kończące się BS albo throttlingiem.

To bardzo mocny zestaw,mocniejszy niż ten Irka który nie wyrabiał z 240rad.

 

Oczywiście można później dołączyć dodatkową zewnętrzna chłodnicę a teraz mordować się z tą 240tką.

 

Pomysł na pompę D5 w NCASE nie trafiony,D5 to wielkie bydlę...nie do tak małej budki,

tam DDC 10W spox da radę w zaplanowanym loop.

Tyle że po ewentualnej rozbudowie układu nie da rady i lepiej od razu DDC 18W zamontować i skręcić na minimum rpm.

 

Jak tam chcesz jeszcze z pompą i rezem też aquaero pomieścić to mnie zainteresowałeś...napisz jak to ma być wykonane

i gdzie zamontowane.

Miałem tam problem Poweradjust 2 Ultra wpakować w projekcie HexxeH a full recabling był zrobiony aby kable nie zawalały budki.

Link to post
Share on other sites

No dobra, rozumiem zamysł i ideę, ale to nie dość że mała buda (dużą można odwalić i postawić z wielkim oknem na środku pokoju), to koledzy wyżej poniekąd skreślili ten pomysł.

 

Dla mnie LC się robi dla ciszy, wydajności i wyglądu.

Sukcesem jest połączenie tych aspektów.

 

No ale cóż, powodzenia ;)

 

Stereotypowe myślenie... nie robię tego projektu aby aby inni się nim podniecali, a dla samego siebie. System ma być technicznie sprawny, na to stawiam największy nacisk, wygląd jest dla mnie drugorzędny, po prostu ma być schludnie i ma być wszystko podporządkowane technicznym aspektom. Także nie planuję żadnych odpustów, światełek, szybek czy innych wycinanek kurpiowskich. Ma być surowy techniczny wygląd, kable poukładane skrojone pod wymiar, a wszystko posadzone i zaplanowane jakby w fabryce rok nad tym tylko pracowali.

 

Vieworld - tak jak napisał elder - nie wsadzę D5. Tam jest szansa z tego co się rozeznałem do dziś na jakąś DDC.

 

Najlepsze miejsce do posadzenia pompy jest spód obudowy. Po założeniu bloku na VGA zluzuje się trochę miejsca i jak liczyłem będzie max 53mm odstępu od spodu obudowy do bloku GPU. Teraz pytanie czy da radę znaleźć stosowny top do DDC aby miał oba wyjścia boczne, bo z wejściem od góry po prostu nic nie wlezie.

 

@elder, daję sobie z ułomności 240, ale też weź trochę pod uwagę, że tamto to był AiO, a tu szukam możliwie najwydajniejszych komponentów. Dodatkowo paradoksalnie zwodowanie VGA luzuje właśnie sporo miejsca na spodzie obudowy. Kabelki też będę robił idealnie na wymiar aby niepotrzebną kablologie maksymalnie skrócić.

 

Rez jakie mam to dedyk do NCase od FrozenQ, jego montuje się w miejscu 80mm wentylatora na zewnątrz budy, tak jak tu np:

http://imagizer-cv.imageshack.us/v2/640x480q90/819/v783.jpg

 

Także wewnątrz muszę upchnąć jedynie pompkę i sterowanie aquaero 5 LT.

 

Zależy aby układ był maksymalnie autonomiczny. Po OS X nie będę miał dostępu do softu aquaero (no mogę mieć pośrednio przez zwirtualizowany win).

 

Jeśli będą konieczne jakieś przeróbki, np zrobienie dedykowanego topu, czy podpórek, mocowań, itp itd, to chcę je zrobić. Dla mnie liczy się przede wszystkim techniczne aspekty... W końcu gdyby to było proste i łatwe to co to by było za wyzwanie...

Link to post
Share on other sites

Buduj i testuj układ,nie zwracaj uwagi na moje przywiązanie do oversized rad,

mam dwie chłodnice 560mm wpięte do systemu 700W poboru mocy

a dalej jest jak dla mnie za ciepło i za głośno w stresie ...taka mania.

Nigdy nie jest tak dobrze by nie mogło być lepiej.

 

Top do pompy DDC od Bitsa ma wejście płynu z boku oprócz wejścia z góry

więc cały set z tym topem jest max niski i można go prawdopodobnie pomieścić między GPU a dnem budy.

To trzeba jeszcze sprawdzić ile dokładnie wysokości ma takie combo i pamiętać o korku wkręconym w top od góry który też z 3mm dodaje.

http://www.performance-pcs.com/bitspower-premium-magic-cube-type-ddc-mod-top-g1-4-pom-version.html

 

 

 

 

http://www.bitspower.com.tw/images/BP-PMCTDDCTPP-BK--1024X768-2.jpg

Edytowane przez elder
Link to post
Share on other sites

Top od Bitspower ma 25mm wysokości. Podobne topy robi też Alphacool i też ma on 25mm wysokości. Czy te topy pasują na wszystkie pompy DDC? I która z nich będzie najlepsza, w paru artykułach wyczytałem że najlepszą obecnie dostępną DDC jest Swiftech MCP35X - będzie ona pasować do w/w topów i będzie współgrała z aquaero bez konieczności stosowania dodatkowo poweradjust?

 

Edit - nigdzie nie mogę też znaleźć wymiarów netto MCP35X bez fabrycznego topu, ie ma tego wymiaru nawet w pdfie producenta. Czy to możliwe że wszystkie pompy DDC mają te same wymiary? np Alphacool Laing DDC310 ma wysokość netto (bez topu) 21mm, więc jeśli MCP35X ma tyle samo + 25mm top to mamy 46mm + 3mm korek i wszystko powinno wejść idealnie na styk, może uda się zmieścić jeszcze jakąś podstawę i zamontować na podkładkach antywibracyjnych na spodzie obudowy.

 

Powiedzcie tylko czy MCP35X będzie OK do mojego układu i siądzie z topem od bitspower lub Alphacool.

Edytowane przez 314TeR
Link to post
Share on other sites

Tak każdy top do DDC pasuje do tych pomp, gdyż są one nie mal identyczne, różnią się tylko naklejką producenta oraz tym jak zostały przez niego zmodyfikowane,a modyfikowana jest zazwyczaj elektronika, żeby pompa była np mocniejsza lub sterowana PWM. Po zdjęciu fabrycznego topu masz praktycznie taką samą wysokość na każdej DDC (wszystkie firym robią tak naprawdę w pewnym sensie rebrand Laing DDC).

 

MCP35X to świetna pompa o ogromnych osiągach i możliwościach do twojego układu nawet aż nadto ale sterowana jest przez PWM więc spoko można ją skręcić wtedy jest bardzo cicha. Aquaero sobie z nią poradzi ponieważ ma ona oddzielne zasilanie MOLEX oraz oddzielne wyjście PWM, które daje tylko sygnał do sterowania, podpinasz i sterujesz :)


Jeszcze jedno, w Polsce raczej nie dostaniesz MCP35X i musisz ściągać z zagranicy, sam się naszukałem jak głupi, jeśli jakiś cudem uda Ci się ją znaleźć daj proszę znać gdzie :)

Link to post
Share on other sites

Dzięki za upewnieniem mnie. Z rysunków i pomiarów wynika, że MCP35X po zdjęciu topu ma 25mm wysokości - dla mnie idealnie, ponieważ znalazłem top aquacomputer do DDC z układem wyjść jaki mi pasuje i wysokością 20mm, co daje mi kanapkę o wysokości 45mm. Przy takich wymiarach bezproblemowo mi to siądzie na spodzie obudowy, będę miał nawet miejsce do wymyślenia jakiegoś antywibracyjnego mocowania. Niestety nie znalazłem nigdzie MCP35X w PL.

Link to post
Share on other sites

taniej z USA wyjdzie ale przesylka nadal $40... http://www.performance-pcs.com/swiftech-mcp35x-bk-12-vdc-pump.html  i mozliwe ze celnicy coś dorzucą

a tutaj w wersji białej (zawsze lubiłem tę wersję) - http://www.ebay.pl/itm/Swiftech-MCP35X-WT-White-12-VDC-Small-Footprint-Pump-/331289680302?hash=item4d226759ae:g:OHsAAOSwxH1T7EiP(ale znów możliwi celnicy)

Edytowane przez Vieworld
Link to post
Share on other sites

Dzięki Mlody za namiary na ten sklep... mają zarówno pompę jak i chłodnicę jaka mnie interesuje...

 

Z przesyłkami z US już nie jest tak różowo... przelicznik dolara przy zakupie wychodzi ~4,05-4.1, dla przykładowej tutaj pompy MCP35X:

 

USA - $85 + $40 przesyłka = $125 x 4,1 = 512PLN i na 90% jeszcze doliczą na cle VAT, czyli brutto wyjdzie 630PLN.

EU - 110 + €15 przesyła = €125 x 4,4 = 550 PLN wszystkiego, bo to cena brutto z VAT.

 

Jeśli wysyłka jest kurierem, GLS, DHL, TNT etc, to w PL jest e ~3dni. Niestety ten stan nie będzie trwał długo, wkrótce w EU ceny sprzętu made in usa podskoczą.

 

 

Podpowiedzcie jakie typ węża byłby do mojego setupu byście rekomendowali z doświadczenia. Z zbyt grubą "parówą" nie chcę walczyć, ale z drugiej strony chcę uniknąć załamań na łukach, etc...

Edytowane przez 314TeR
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...