Skocz do zawartości

przycisk Clear CMOS Switch (CLRCBTN) - problem z kompem


Recommended Posts

Witam.

 

Opiszę mój problem. Może poklei.

Mam swój komputer, który działa (nowy zasilacz od 3 miesięcy). Podłączam znajomego komputer by mu coś zainstalować w moje biurko, po odpięciu wszystkich kabli zewnętrznych mój idzie obok.

I co dziwne, podłączam z powrotem swój - i nie odpala się. Nie świeci się klawiatura oraz myszka, brak obrazu na ekranie. Wiatraczki w obudowie wszystkie się kręcą, od zasilacza również. System nie odpala. Nie wiem co robić. Patrzę, a z tyłu obudowy świeci się przycisk Clear CMOS Switch  http://i.imgur.com/5V8JjID.jpg .

I zastanawiam się co jest powodem, przecież wszystkie kable dobrze podłączone.

Może faktycznie przypadkowo nacisnąłem ten przycisk "resetu biosa"?

 

Jako, że świecił, zacząłem go naciskać. Potem poszedłem do piwnicy pod sprężonym powietrzem wydmuchać z kurzu komputer. Podłączam z powrotem bez nowego kabla rj45 i kabla do dysku na USB3. I odpala.

Na pewno zresetował mi się bios, bo pytał się mnie z jakiego dysku odpalić system.

 

I moje pytanie teraz takie. Jak działa ten przycisk? Po co ten reset? Co mi mogło nakomplikować to? Na co teraz zwrócić uwagę? W zasadzie dalej podczas odpalania systemu przez chwile on się świeci (wcześniej chyba tego nie było).

 

A dwa:

Nawet nie pamiętam czy kiedyś bios aktualizowałem czy może się sam aktualizował, natomiast wchodzę na stronę producenta i nie widzę aktualizacji BIOSu

http://www.asrock.com/mb/Intel/P67%20Extreme4/index.pl.asp

Powiedzcie mi, która to pozycja?

 

Dzięki z góry za pomoc i sugestie! :)

 

PS. Generalnie podejrzewam, że coś mi nie łączyło, jakaś dziwna złośliwość rzeczy martwej, a później to na pewno sobie sam ten bios już zresetowałem naciskając na ten przycisk.

Aczkolwiek dziwne, że on świecił - jak nigdy.

Link to post
Share on other sites

Najnowszy BIOS znajdziesz (na lewo) w sekcji Download, na dole widnieje link do pobierania BIOSu.

Przycisk Clear CMOS resetuje BIOS do ustawień fabrycznych, jak pozmieniasz jakieś opcje w BIOSie to dalej będzie świecić?

Sprawdź czy Twoja płyta wstaje poprawnie po odcięciu jej prądu z gniazdka. Mój Z97 Extreme4 miał taki problem, że po wyłączeniu zasilacza/odcięciu prądu z gniazdka mobo nie wstawało dopóki nie nacisnąłem przycisku Clear CMOS.

Edytowane przez Crout
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Najnowszy BIOS znajdziesz (na lewo) w sekcji Download, na dole widnieje link do pobierania BIOSu.

Przycisk Clear CMOS resetuje BIOS do ustawień fabrycznych, jak pozmieniasz jakieś opcje w BIOSie to dalej będzie świecić?

Sprawdź czy Twoja płyta wstaje poprawnie po odcięciu jej prądu z gniazdka. Mój Z97 Extreme4 miał taki problem, że po wyłączeniu zasilacza/odcięciu prądu z gniazdka mobo nie wstawało dopóki nie nacisnąłem przycisku Clear CMOS.

Ok. Dzięki. Faktycznie jestem tam BIOS do ściągnięcia :D Ale jednak nie będę aktualizował, zgodnie z tym komentarzem co tam pisze, że nie zaleca się jak wszystko działa.

No właśnie też tak sądzę, że może jak bym coś zmienił w BIOSIE to czy przestanie świecić. Na razie zastanawiam się co :D Wiem, że kiedyś musiałem ustawić w BIOSIE, żeby mi odpalał kartę muzyczną a nie "jechał" na integrówce, lecz teraz po resecie wydaje mi się, że odpala muzyczną cały czas. A z kolejnością BOOTowania jest okej. Będę w domu to popatrzę, może coś z opcji zasilania zmienię.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...