Skocz do zawartości

28GB zamiast 32GB RAM


Recommended Posts

Witam,

 

Mam pewien problem, w przeciagu ostatniego miesiaca zdarzylo sie ze komputer po uruchomieniu zawieszal sie na ekranie startowym plyty glownej - ASUS. Pogrzebalem troche i natrafilem na cos dziwnego, zamiast 32GB ram moj komputer uzywa tylko 28GB ( dostepne: 27,2 GB). Kompletnie nie wiem co jest grane, przepinalem pamiec ram do roznych slotow i nadal jest ten sam problem, wszystko jest podlaczone zgodnie z manualem: przy 4 kostkach producent sugeruje zeby wlozyc je do wejscia: A1, B1, C1 oraz D1, tak tez zrobilem. Nie mam pojecia w czym tkwi problem :( 

 

W linku ponizej sa wszystkie podzespoly mojego PC:

 

http://uk.pcpartpicker.com/p/bJc7nQ

 

Prosze o pomoc, dzieki z góry :)

 

 

Link to post
Share on other sites

Wpinalem po kolei, wczesniej pamiec ram byla w slotach a1 a2 b1 b2 i problem pojawial sie kiedy podpinalem ram do a2 alw teraz jest na a1 b1 c1 i d1 to nie powinno byc problemu, na a2 czytalo jakby polowe wartosci, czyli 4gb

 

System Win 7 Ulitmate x64

Teraz to wyskakuje blue screen i nie moge uruchomic kompa

http://m.imgur.com/gmSt0cp

 

Edit: wiem od czego jest blue screen, jestem idiota i w msconfig zmienilem ustawienia na 1 procesor i max 256mb ramu, co teraz?

Edytowane przez nagash93
Link to post
Share on other sites

a masz normalnie już pamięci ustawione ( tak jak w instrukcji zalecają i działa ci quad channel ) ?   

i rdzeni przy okazji żadnych nie pogubiłeś ?  bawiąc się tam ? 

 

tak, wszystko dziala cacy na teraz, ale juz bywalo ze pokazywalo 32Gb a pozniej znowu 28 GB, nie rozumiem dlaczego

Link to post
Share on other sites

Poczytałem w internetach. Ogólna opinie jest taka: "Corsair Vengeance ram is notorious for not running well on the X79 platform.".

Dalej wyczytałem: "Your best shot at getting the ram to work is to set the BIOS manually for your memory timings and ram voltage. Also I suggest giving your VCCSA/VTT a little bump. Perhaps to 1.2v. That might strengthen the performance of your IMC a little."
W skrócie chodzi o to że masz ustawić manualnie(ręcznie) ram, a dokładniej opóźnienia i napięcie. Dodatkowo jest sugestia ustawienia VCCSA/VTT na 1.2V.

https://rog.asus.com/forum/archive/index.php/t-22557.html

Poczytaj może znajdziesz więcej informacji.

Link to post
Share on other sites

Bezpieczne jest, ale najpierw sprawdź wartości z jakimi pracują twoje ramy i ustaw na sztywno takie jakie powinny być. BIOS czasami źle wykrywa i przykładowo wczoraj działało a dzisiaj zmieniło się coś. Jeśli aktualnie masz 32GB to nie ruszaj, ale gdyby znowu zniknęła część ramu to spróbuj ustawić na sztywno odpowiednie wartości dla twojego ramu.

Link to post
Share on other sites

 

 

sugestia ustawienia VCCSA/VTT na 1.2V.

Jak dla mnie to trochę wysoko ( ale bezpiecznie ), ja sam mam podniesione do 1.1V przy 4 kostkach ( tylko trzeba uważać, bo różnie jest to podpisane u różnych producentów, kiedyś wyjaśniliśmy to dość dobrze w jednym temacie tu na forum, poszukam ) 

nie mogę znaleźć tego tematu, a fajnie tam wszystko opisane było z podziałem na producentów płyt głównych, no nic 
Masz tu intelowskie dokumenty ( patrz na 7-10 i 7-13 głównie ) 


w 7-8 masz to przejrzyściej zapisane ( choć lekko zawyżone ) 

 

ahh no i znowu się pomyliłem, ja mówiłem o napięciu kontrolera VCCIO na 1.1 ( niby absolutny max to 1.4V ) 
VCCSA ( system agent ) absolutny max według mnieto 1.25V , ale zwykle jest się poniżej 1V ( mimo że maksimum to też niby 1.4V ale szczerze wątpię aby nawet 1.3 było bezpieczne nawet chwilowo ) 

VTT max dla 
ive bridge-e to 1.043V * 1V ± 3%

tu masz mniej więcej opisane co jest co jaśniej ( ale nie do tj architektury ) 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...