Skocz do zawartości

Jak najlżejszy system do netbooka.


Recommended Posts

Witam, mam jakiś dziwny problem z moim netbookiem ASUS Aspire One D270. Oryginalnie był tam windows 7 starter, muliło go nieprzeciętnie więc zrobilem format i postawiłem XP.

No niestety nic z tego bo nie ma do niego sterowników WiFi, tzn teoretycznie są, ale w praktyce połączenie czy jego próba kończy się niebieskim ekranem śmierci.

Myśle sobie no to spoko, postawię W7 starter, znalazłem wersję 'lżejszą' czyli W7 starter mini dedykowany na słabe netbooki. Zainstalowałem, działa wszystko ale znowu mam takie dziwne przycinki. Tzn przeglądam tylko internet, nic nie jest uruchomione w tle, i przycina mozillę, co chwilę pojawia się przybielone okno i kręcące się kółeczko. Najpierw przycinało chromium, no ale 1 GB RAM to nic nie mówiłem. Dokupiłem 4GB kość RAM od kingstona, założyłem i tak samo. Pojęcia już nie mam dlaczego tak się dzieje. Fakt faktem że W7 starter obsługuje tylko 2GB no ale od przybytku głowa nie boli.

Wymieniając RAM troszkę go odkurzyłem, dysk nie ma bad sectorów, po defragmentacji. Nie używam praktycznie żadnych programów w tle, netbook tylko do surfowania po internecie.

Proszę, o ewentualne porady, co jeszcze można zrobić w gracie, żeby go nie tyle przyspieszyć, co ustabilizować.

A przechodząc do sedna sprawy chodzi mi o to abyście mi polecili jakiegoś lekkiego w miarę funkcjonalnego linuxa.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Ostatnio miałem podobny dylemat, już prawie linux mint działał super, ale po aktualizacjach zaczęły się problemy z pakietem office. Ostatecznie skończyło się na win 8.1 32bit. Xp miał problemy z kompatybilnoscią, win7 przycinał, podobnie 10'ka - instalowana przez aktualizacje poprzedniego systemu.

Link to post
Share on other sites

Sprzedaj to g... i kup coś na normalnym procesorze, Intel Atom po prostu jest za słaby do wygodnego użytkowania dzisiejszych przeglądarek internetowych, nawet wymiana HDD na SSD dużo nie pomaga... Sam mam podobne g.. na Atomie (wymieniłem HDD na SSD) i wprawdzie nie mam aż takich przycinek ale ogólnie jest to mordęga w dzisiejszych czasach.

Co do przycinek to poszukaj sterowników na stronach producenta poszczególnych kości, czyli: Intel (płyta główna, grafika, audio), Realtek (sieć), Broadcom (WiFi i bluetooth).

Edytowane przez Jacojj
Link to post
Share on other sites

tak jak kolega wyżej napisał to jest już sprzęt nie nadający się do dzisiejszych czasów Procesor już nie wyrabia nawet na necie i przycina miałem kilka netbooków w naprawie od asusa i acera  i wszystkie miały ten sam problem 100% wykorzystanie procesora przy najdrobniejszej rzeczy Zainstaluj sobie gadżet monitor systemu lub miernik cpu to zobaczysz na bieżąco wykorzystanie procesora co chwila 100%

Link to post
Share on other sites

@Jacojj To, że atom to jest szajs to ja wiem, ale przed zmianą systemu wystarczał do surfowania po internecie. Fakt, że komputer włączał się wieki i reagował równie długo, no ale w7 i 1gb ramu nie może dać nie wiadomo jakiej rozkoszy. Myślałem, ze właśnie po zmianie kości na 4gb będzie lepiej. Zupełnie niesłusznie jak się okazało.

Co do sterowników, testowałem różne konfiguracje i są one optymalne niestety. Niestety bo trzeba je wykluczyć. :(

 

@czesiekzdom Myślałem o Linux Mint, ale nie wiem za bardzo którą wersję, chyba 17.2?

 

@Jerry220476 No ale ten internet chodzi, tylko nie wiadomo skąd co chwile ma takie jakby 'connection dropy' i skacze to użycie procesora, to trwa ułamki sekund, ewentualnie sekundę z ułamkami, problem w tym, że tego nie było wcześniej.

Edytowane przez inzynier
Link to post
Share on other sites

Wymagania programów you tuba i multimediów rosną wystarczy porównać specyfikacje popularnych programów z przed paru lat do dzisiejszych różnica to kosmos kiedyś gadu gadu miało 3mb pojemności teraz to prawdziwy kombajn multimedialny i swoje wymagania wobec procesora ma tak jak i reszta programów tego już nie przeskoczysz

Link to post
Share on other sites

Ja kolegi netbooka też na Atomie i 1GB RAMu odratowałem instalując Xubuntu. Mimo że nie jest to demon prędkości to można swobodnie bez lagów surfować po internecie. Wcześniej był tam Win 7 Starter na którym nawet się nie uruchamiał. Xubuntu jest oparte o środowisko XFCE, czyli właśnie lekkie środowisko do słabszych komputerów, mimo to nie jest jakieś ograniczone czy brzydkie. Powiedziałbym że jest nawet w niektórych aspektach lepsze od GNOME czy KDE. Po za tym kolega jest teraz zmuszony korzystać z tego netbooka w wyłączność, zasilacz z "czarnej listy" spalił jego 7 letnie PC.

 

Także może to działać, tylko nie można się ograniczać do Windowsa, bo systemów Linuxowych jest pełno, tak samo różnych środowisk graficznych do nich.

Edytowane przez szymon.switalski
Link to post
Share on other sites

Jak koledzy radzili wyżej, w zasadzie dowolna dystrybucja Linuksa + lekkie środowisko graficzne.

 

Taki Fluxbox czy Openbox z pewnością zaoszczędzi pamięci, do tego można zainstalować starszą wersję Opery (12), która słynęła z mniejszego zużycia zasobów. Gorzej z wydajnością karty graficznej, która może nie uciągać materiałów HD na YouTube itp.

 

PS

Do XP można dociągnąć sterowniki modowane z "ruskich" stron, albo spróbować innej rewizji sterownika. Czasem działa też sterownik od podobnego modelu karty.

Edytowane przez ogotay
Link to post
Share on other sites
Także może to działać, tylko nie można się ograniczać do Windowsa, bo systemów Linuxowych jest pełno, tak samo różnych środowisk graficznych do nich.

Owszem, zadziała, może nawet będzie działać płynnie, ale odpal choćby głupiego Gmaila w przeglądarce i cały czar pryska. Wiem, bo jakiś czas temu reanimowałem nieznacznie lepszy sprzęt, przy użyciu Debiana z LXDE i o ile sam pulpit chodził OK, to pierwsza-lepsza strona WWW była barierą już praktycznie nie do przeskoczenia. Może jakieś 5 lat temu jeszcze miał rację bytu taki sprzęt, ale teraz to kiepsko.

BTW, to nie przeglądarki zużywają zasoby, a przeładowane strony internetowe. Można próbować kombinować,  odinstalować Flasha, zainstalować do przeglądarki AdBlock, NoScript, ale czy to dużo da? Naprawdę ciężko powiedzieć...

 

 

Gorzej z wydajnością karty graficznej, która może nie uciągać materiałów HD na YouTube itp.

Jaki jest w ogóle sens odpalania HD na wyświetlaczu 1024*600? %-)

Edytowane przez 030366
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...