Skocz do zawartości

Problem z UEFI Asrock z77 extreme4


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez mariusz985x,

Recommended Posts

Witam Posiadam płytę główną Asrock z77 extreme4. Do dzisiaj wszystko chodziło sprawnie procesor i7-2600k podkręcony był do 4.7 wszystko chodziło sprawnie i bezproblemowo, ram patriot 2x4 8GB 1600 podkręcony był do 2133 na timingach 11-12-11-32 2T. Dziś rano postanowiłem lekko poluzować timingi na 10-11-10-28, niestety komputer zawiesił się i tu zaczęły się problemy. Musiałem zresetować płytę za pomocą zworki cmos. Przywróciłem również uefi defaultc i niestety zaczęły się problemy. UEFI nie wykrywa profili xmp w ogóle nie ma tej opcji wcześniej była miałem zaznaczone XMP1.2 bodajże. Ręcznie szybkość ram mogę ustawić jedynie na 1600 maks nie ma opcji 2133. Procesor przy zmianie mnożnika z 38 na 47 po kliknięciu enter zmienia na 38 poniżej 38 przełącza normalnie. Komputer działa normalnie niestety nie można go podkręcić nawet opcja automatycznego podkręcania nic nie daje taktowanie cpu pozostaje bez zmian zarówno w biosie jak i win, po wejściu do windowsa włączeniu cpuz i prime maks taktowanie to 3.7 a mnożnik w cpuz pokazuje od 16-38 a nie 47. Ma ktoś jakieś pomysły co się stało? Jak wrócić do poprzednich ustawień? Nie wiem czy było tak wcześniej(nie zwróciłem uwagi) ale gdy jestem w biosie na płycie wyświetla się błąd A6 SCSI detected, gdy jestem w windowsie nie na wyświetlaczu nie pojawia się ten kod.

Edytowane przez mariusz985x
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Witam temat do zamknięcia sprawa została rozwiązana, dla zainteresowanych podaje rozwiązanie. Podczas przywrócenia ustawień domyślnych biosu oraz użycia zworki cmos został uszkodzony bios niestety ponowne jego wgranie nie rozwiązuje problemu. Należy go wgrać za pomocą programatora bios lub włożenie nowego chipu z biosem. Po opisaniu sprawy i kontakcie z supportem zaproponowano mi bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów wysłanie nowego chipu(normalnie są one dostępne na ebay w cenie ok. 50zł z wysyłką). Chip przyszedł do mnie po około tygodniu, do tego dostałem instrukcje iż po zainstalowaniu nowego chipu jeśli go wyciągnę będąc w biosie włożę stary i sflaszuje oba powinny być sprawne i tak się rzeczywiście stało, tak więc mam drugi w zapasie gdyby sytuacja się powtórzyła. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...