Skocz do zawartości

Fanswap w R9 280X Vapor-X Tri-X


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Wento,

Recommended Posts

Cześć,

Stwierdziłem, że od jakiegoś czasu irytuje mnie głośność R9 280X Vapor-X w idle. Czy istnieją jakieś wentylatorki, które wsadziłbym zamiast tych stockowych, które byłyby jednak cichsze? Wydaje mi się, że są to wentylatory 85mm. Chodzi głównie o wyciszenie tej karty, myślałem o Accelero, ale nie pasuje mi ono stylistycznie, z kolei LQ wyszłoby mnie za drogo. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie :).

Edytowane przez Crout
Link to post
Share on other sites

Piszą, że można podłączyć na trzy sposoby - do PCB katy grafiki, do płyty głównej lub poprzez dołaczoną przejściówkę pod kontroler obrotów. Ja miałem kiedyś podobną konstrukcję Coolinka z wentylatorami tyle, że 80/15mm/ 2000obr./min i nie było to specjalnie uciążliwe mimo podłączenia na sztywno, czyli bez kontroli ale  to była jednak nieco inna konstrukcja i niekoniecznie Gelid będzie cichszy. Gdzieś czytałem, że akurat ciszej chodzi od Vapor-x a do tego jest kilkustopniowy spadek temperatury. A już mam znalazłem ten test :

http://www.pctechreview.com.pl/coolery-gpu/gelid-icy-vision-a-rev-2-test-coolera-gpu/

Najlepszym wyjściem było by kupno Prolimatecha MK-26, z tym że to dosyć droga opcja ale za to jaka cisza ;-) Mam ale po kupnie następnej karty jakoś nie mam weny żeby wymienić fabryczne chłodzenie Asusa, tym bardziej, że jest ono bardzo ciche, nawet pod obciążeniem.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Kurcze ciężko, już mam pod mojego Lamptrona podłączone pod 4 kanały wentylatory z budy. Wydaje mi się, że podpięte pod mobo na 3 pin, które bodajże daje 7V byłoby dosyć cicho. Pure Wingsy 2 i Macho robią ~20dB, a ten vapor w idlu ponad 30 parę spokojnie,

Edytowane przez Crout
Link to post
Share on other sites

Kurcze ciężko, już mam pod mojego Lamptrona podłączone pod 4 kanały wentylatory z budy. Wydaje mi się, że podpięte pod mobo na 3 pin, które bodajże daje 7V byłoby dosyć cicho. Pure Wingsy 2 i Macho robią ~20dB, a ten vapor w idlu ponad 30 parę spokojnie,

Spokojnie na 7V będzie ciszej. A ten Lmaptron ile watów ma na kanał? Pytam bo ewentualnie pod rozdzielacz mógłbyś podpiąć jeszcze te dwa z chłodzenia karty.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Lamptron FC5 v2 ma do 30W na kanał, kurcze zastanawiam sie jak to zrobić, żeby to estetycznie wyciągnąć w takim razie. W takim wypadku podłączyłbym pod kanał z wylotowym 120mm.

1 kanał: 2x 120 BQ PW2

2 kanał: 2x 140 BQ PW2

3 kanał: 2x 140 BQ PW2

4 kanał: 1x 120 BQ PW2

Nie wiem ile daje konkretnie moje mobo, ale podpięty BQ PW2 140 z zasilacza poprzez low-noise connector(od noctuy) jest niesłyszalny.

 

Zależałoby mi na estetyce tego rozwiązania :D.

Edytowane przez Crout
Link to post
Share on other sites

Lamptron FC5 v2 ma do 30W na kanał, kurcze zastanawiam sie jak to zrobić, żeby to estetycznie wyciągnąć w takim razie. W takim wypadku podłączyłbym pod kanał z wylotowym 120mm.

1 kanał: 2x 120 BQ PW2

2 kanał: 2x 140 BQ PW2

3 kanał: 2x 140 BQ PW2

4 kanał: 1x 120 BQ PW2

Nie wiem ile daje konkretnie moje mobo, ale podpięty BQ PW2 140 z zasilacza poprzez low-noise connector(od noctuy) jest niesłyszalny.

 

Zależałoby mi na estetyce tego rozwiązania :D.

 Mobo będzie dawało max do.12V. Ło matko, ten Lamptron obsłużyłby Ci wszystkie wentylatory na jednym kanale ;) Spokojnie dasz radę jakoś to ułożyć. A tak z ciekawości, to gniazdo na mobo czy przypadkiem nie ma możliwości ustawienia napięcia w biosie? Wtedy przejściówkę mógłbyś wpiąć pod PCB karty graficznej i problem z głowy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mam tylko profile procentowe, bez napięcia. Ale jakoś nie ufam nigdy ustawieniom w BIOSie, mam wrażenie, że czasem nie działają.

Czyli można sterować napięciem tyle, że wyskalowane jest w procentach. Bardziej obawiałbym się sterowaniem poprzez aplikacje windowsowskie niż w biosie. U mnie można ustawić obroty w biosie lub z aplikacji, i z jednym i z drugim odpukać nigdy nie miałem problemów.Z tym, że ja mogę jeszcze ustawić krzywą stosunek temperatury do obrotów. W Twoim przypadku przy karcie grafiki chyba jednak sensowniej by było podłączyć wentylatory Gelida pod kontroler.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Z tego co widze ASRock Z97 Extreme4 nie bieduje pod wzgledem ustawień. Jak podłącze przejściówke z Gelida pod 3pinowe gniazdo na płycie to bedzie bezproblemowa kontrola obrotow poprzez mobo? Nawet przy podpieciu 4pina pod 3pin?

Edytowane przez Crout
Link to post
Share on other sites

Z tego co widze ASRock Z97 Extreme4 nie bieduje pod wzgledem ustawień. Jak podłącze przejściówke z Gelida pod 3pinowe gniazdo na płycie to bedzie bezproblemowa kontrola obrotow poprzez mobo? Nawet przy podpieciu 4pina pod 3pin?

Ja mam mobo Asusa Z97pro. U Ciebie też powinno działać bez problemów, zresztą masz kilka możliwości. A i jeszcze jedno pytanie, czy na ASrocku z tego co słyszałem na FAN_pwr nie ma możliwości ustawień obrotów inaczej jak przez przejściówkę ?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Pod pwr fan mam podpięty zasilacz i z tego co się orientuje to właśnie to gniazdo jest przewidziane dla zasilacza :), nie mogę tego kontrolować z poziomu BIOSu. Tak patrze na rozmiary tego Gelida i na Vapor-X Tri-X i mam wrażenie, że to nie będzie chłodzić tego podkręconego 280X, poprawcie mnie jeśli się mylę.

Edytowane przez Crout
Link to post
Share on other sites

Powinien bez problemu zbić temperatury nawet przy niższych obrotach, to inna konstrukcja niż komora w Sapphire vapor-x. Do tego wentylatory są większe, niewiele ale jednak. Jeżeli się obawiasz, ze nie podoła to musisz szukać jakiegoś używanego MK-26 ale jak wspomniałem wcześniej to chyba najdroższa opcja nie licząc wodowania. A jest jeszcze trochę tańszy Alpenfohn Peter2 na 100% kompatybilny z R9 280x ale u nas chyba nie do kupienia.

Edit:

Peter2 już nie jest taki tani, został jeszcze Accelero ale jak pisałeś nie bierzesz go pod uwage.

Edytowane przez choleryk65
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dobra, to padnie na Gelida. Tylko odrzuca mnie nieco to kombinowanie z obrotami ale coś sie wymyśli :D.


/edit

Wykombinowałem, że podłącze pod kanał 1 wentylatory wlotowe, pod drugi wylotowe, pod trzeci zasilacz, a pod czwarty grafikę. Zastanawiam się czy pod czwarty nie dać wentylatorów na GPU i na Macho(CPU) razem, czy samego GPU a Macho pod Mobo.

Edytowane przez Crout
Link to post
Share on other sites

 

/edit

Wykombinowałem, że podłącze pod kanał 1 wentylatory wlotowe, pod drugi wylotowe, pod trzeci zasilacz, a pod czwarty grafikę. Zastanawiam się czy pod czwarty nie dać wentylatorów na GPU i na Macho(CPU) razem, czy samego GPU a Macho pod Mobo.

Zostawić Macho pod kontrolą płyty a GPU pod kontroler, najprościej bez kombinacji alpejskich ;)

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Niestety, z przykrością informuję, iż w trakcie montażu, okazało się, że nie zamontuje Gelida na mojej sztuce R9 280X. Ma o milimetry przebudowane PCB, czego nie zauważyłem na zdjęciach, po przyklejeniu thermalpadów na VRAM i przyłożeniu chłodzenia okazało się równiez, że płytka montażowa nie mieści się między radiatorami od vramu. Radiator na sekcję zasilania również nie pasuje na otwory montażowe. 

 

Niestety, 150zł w błoto.


Możesz wziąć pod uwagę chłodzenie Gelida:  http://proline.pl/?p=GC-VGA02-02

Gdybyś się nim zaiteresował to warto w necie sprawdzić czy jest w pełni kompatybilne z Twoją kartą. Zdarza się, rzadko bo rzadko, ale w przypadku kart autorskich opcjonalne chłodzenia firm trzecich mogą nie pasować.

I niestety na milimetry nie pasuje, nie dało się na zdjęciach tego zauważyć moim zdaniem.

 

 

/edit

Uwaga!

Udało mi się zamontować Gelida na ów karcie, jednakże: 

W kilku miejscach musiałem zastosować pewne zmiany - nie przykręciłem radiatora na sekcji zasilania- trzyma się na samym termopadzie. W kilku miejcsach zastosowałem niższe radiatory(np. na pamięciach). Suma sumarum - chłodzenie zamontowałem, działa ale na dniach dam znać czy dobrze się sprawuje,


/edit2 Temperatury póki co gorsze niż na vaporze.

Edytowane przez Crout
Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy jak praktycznie now,e skoro taśmy zużyte i thermopady.

Obecnie karta nie wyrabia się z temperaturami w BF4(wszystko na ultra), dochodzi od 70C i zaczynają się artefakty, a potem utrata sprawności sterownika. W furmarku również nie daje rady z wentylatorami na 1/3 lub 1/2 gwizdka.

W poniedziałek będę miał trytytki to zobaczę, czy to nie wina nieprzykręconego radiatora na VRM i najwyżej docisnę go ów zipperkiem.

 

Coś mi się wydaje, że to nie mozliwe, aby 280X z IcyVision miała takie problemy z temperaturami. Co prawda na paru kościach musiałem dać mniejsze radiatorki aby całe chłodzenie weszło sukcesywnie na kartę. Ale reszta pomijając to VRM jest zamontowana bez problemu. Może to kwestia wygrzania się pasty. Może dałem za grubą warstwę, na pewno dam znać w tym temacie dla potomnych :D.

Edytowane przez Crout
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Wróciłem,

Powalczyłem trochę z tym Gelidem. Nałożyłem troche więcej pasty(wtedy chyba nałożyłem jej za mało ;)), oraz udało mi sie znaleźć sposób na dociśnięcie thermopada i radiatora na VRM. Wydaje mi się też, że trochę uporałem się ze złymi na milimetr otworami montażowymi.

Zdjęcia w spoilerach

 

Montaż od tyłu:

 

 

http://i.imgur.com/cjmD4GH.jpg

 

 

 

Sposób na thermopad i radiator :wariat:

#1

 

http://i.imgur.com/tWEeTcE.jpg

 

 

 

#2

 

http://i.imgur.com/NdRxZhe.jpg

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...