Skocz do zawartości

G650M CoolerMaster po przepięciu


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez owoce morza,

Recommended Posts

Witam,

 

zastanawiałem się, gdzie umieścić to zapytanie i padło na zasilacze, bo to chyba najbardziej prawdopodobne. Mianowicie, po włączeniu pcta miał miejsce skok napięcia. Nie zanik, a skok, aż do wywalenia korków. W jednej listwie wpięty był komputer i monitor. Monitor ma się dobrze, natomiast pecet już się nie włącza. Pytanie brzmi, jak mogę jednoznacznie stwierdzić, że to zasilacz (a może płyta główna)? Bez odwiedzania serwisu za 100 PLN. Kiedyś, składając ten komputer miałem nadzieję, że g650m bronze ma jakieś zabezpieczenia na wypadek takich zdarzeń, ale sam już nie wiem. Może to asrock fatality z97x killer umarł? tylko jak wykluczyć jedno lub drugie w warunkach domowych?

 

Dzieki za pomoc i pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Wyjmij zasilacz z komputera, jak jest po gwarancji to odkręć i sprawdź wszystkie podzespoły czy nie ma śladów iskrzenia, czy wypukłych kondensatorów itp. 

Włącz bezpośrednio do sieci w innym gniazdku i z pomocą drucika odpal zasilacz i zobacz czy chodzi ( zielony do czarnego, no chyba że nie masz kolorowych, ale z zdjęć wynika że masz ) 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wczoraj sprawdzili mi ten zasilacz miernikiem i wyszlo, ze to kondensator. Po wylutowaniu i wlutowaniu nowego oraz probie generalnej, wywalilo 2 listwy przeciwprzepieciowe (1 wpieta w druga) i korki. Podobno problem lezy glebiej - w mostku. Kontaktowalem sie w miedzyczasie z live supportem coolermastera i tam mi powiedzieli, ze przy przepieciu zasilacz dogorewa kosztem ochrony innych podzespolow. Zastanawiam sie tylko czy bezpiecznie bedzie podpiac ten zasilacz po regeneracji, czy moze lepiej wziac nowy?

Link to post
Share on other sites

 

 

Zastanawiam sie tylko czy bezpiecznie bedzie podpiac ten zasilacz po regeneracji, czy moze lepiej wziac nowy?
pewnie że tak   podziel się opinnia. 

 

 

 

Odłączałeś zasilacz na dłuższy czas od sieci (napięcia), może po odcięciu zasilania na np. 30min zabezpieczenia same wrócą do normy i zasilacz zadziała???

:o

Link to post
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za pomoc. Finalnie okazało się, że całe przepięcie przyjął na siebie zasilacz. Wymieniłem go na nowy, który okazał się wadliwy (rzęził wentylator). Niestety, szukając który wentylator tak rzęzi (a mam ich siedem), uszkodziłem sobie gniazdo PCIEx16 i teraz mam sprawny zasilacz i uwalone gniazdo na MOBO, ale to już inna historia :)

 

http://i57.tinypic.com/t9yzpf.jpg

Link to post
Share on other sites

Nic nie odeszło od PCB, bo nie szarpałem. Na zdjęciu widać takie dwie złote nitki w tym slocie, obok białego zabezpieczenia przed samoistnym wypięciem się. Jak zacząłem wyciągać kartę to trzymałem tego bawoła (R9 290 Vapor-x) za lewą częsć, a prawa mi została przy tym białym klipsie zabezpieczającym. Nie żebym chciał ją wyszarpać, raczej niejednomiarowe wyjęcie pod kątem. Widziałem że nie idzie i przypomniałem sobie że jest klips. Włożyłem ją na powrót, wcisnąłem ten klips i się wyjęła płynnie. Po wyjęciu tej karty zorientowałem się że buczał wentylator od zasilacza. Wpiąłem kartę z powrotem i niby bez problemu, żadnych artefaktów, nic. Problem zaczął pojawiać się podczas oglądania filmów na YT, odpalania gier - słowem - jakiegokolwiek większe obciążania tej karty niż nominalne. Chwilę po odpaleniu gry - zawieszenie, czarny ekran, wywrotka do pulpitu z hasłem: "sterownik odzyskał sprawnosć po awarii...". Problem ten nie pojawia się w gnieździe niżej PCIe4 tylko to nie jest gniazdo x16. Czy to stanowi problem?

Poniżej zamieszczam 2 pozostałe zdjęcia tj. dwóch pozostałych slotów PCIE oraz jedno tego uwalonego - z profilu:

 

http://i60.tinypic.com/2dgw508.jpg

http://i62.tinypic.com/2i701ty.jpg

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

 

 

Niestety, szukając który wentylator tak rzęzi (a mam ich siedem), uszkodziłem sobie gniazdo PCIEx16 i teraz mam sprawny zasilacz i uwalone gniazdo na MOBO, ale to już inna historia

 

Co tu dużo pisać uwaliłeś piny masz inne sprawne PCI to cie ratuje  ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...