Skocz do zawartości

SKYLAKE 6700K - BSOD 124


Recommended Posts

Witam.

Mam problemik - jeden z klientów uparł się na "nowość" i zażyczył sobie Skylake, wbrew moim radą ... No i ma - dziś z rana otrzymałem telefon że komputer nie działa i wywala BSOD 124. Poczatkowo wywalał się po jakimś tam czasie pracy, obecnie wywala instant, zaraz po załadowaniu systemu, czy tam podczas ładowania. Wygląda mi to na degradację, skoro z upływem czasu BSOD pojawiał się coraz szybciej. Maszyna ma kilka dni, dokładnie popracowała kilka godzin.

OS to win7 PRO.

Mobo - nie pamiętam już dokładnie, ale ASUS ze średniej półki

RAM - G.Skill DDR4 2800 CL14 4x4GB

CPU - i7 6700K

Po wstępnym rozeznaniu znalazłem info o problemach skylake + win7, żeby było mało znalazłem kilka przypadków gdzie CPU szedł do wymiany - dodam że cały czas mowa o tym samym kodzie BSOD.

Co mogę zrobić zanim odeślę procka na gwarancję ? 

Szczerze się przyznaję że moja wiedza na temat skylake jest co najmniej marna - osobiście omijam nowości, szczególnie te które nic nie wnoszą pod kontem wydajności, ale tu się uparła menda .. no i ma :) 

Jakieś rady w czym może być problem ??

Link to post
Share on other sites

Prześwietliłem kilka stron.
 
Często wynikiem tego błędu jest oprogramowanie sprzętu dla graczy (bardzo często chodzi tu o firmę Logitcech).
Więc jeżeli Twój klient używa przede wszystkim w/w firmy będzie zmuszony do kombinowania i instalowwania różnych wersji programu.
 
 
Można sprawwdzić coś z tym: (Wiem, że w wątku jest mowa o W7, ale możliwe, że to ten sam błąd)

 

 

 

 

Możliwa jest również wada procesora, który okazuje się być stabilny tylko na pierwszym rdzeniu - CPU do wymiany.

 

Jest też możliwość, że to aktualizacja:

 

 

 

Niech klient najpierw sprawdzi aktualizację oraz perypetia dla graczy, a później można przewidywać czarne scenariusze.

Link to post
Share on other sites

Wszystko jest nowe, nie podkręcane, żadnych sterowników bo wywala się podczas instalacji windowsa ... Podbiłem napięcia i działa, ale czy o to chodzi  ? Procek jest "NEW", bez OC to jakim wałem nie działa na stockowym napięciu i zegarze ? Pierwszy raz takie cos spotykam ... czyżby degradacja ? 

Aktualnie leci instalka OSa, póki co bez błędów ... zobaczymy co będzie dalej  :/

Link to post
Share on other sites

Karta graficzna to gtx970, więc motyw integry odpada.

Niewiem czy będę szukał o coman - na podniesionych napięciach pracuje stabilnie, zostawie go tak i oleje temat ... a Skylake będę omijał szerokim łukiem, w szczególności że różnica cenowa pomiędzy s2011-3 (i7 5820) jest niewielka, a tam po za 2 rdzeniami więcej, jest lut pod czepkiem ;)  

Link to post
Share on other sites

No nie wiem czy 45 fps na 2 mapie  crysis 3 w i5  K  hasell  to złapanie pan boga za nogi  ;)

Własciwie to wiem  .Jest cieńko :o

Ano jak sprzet biurowy to bym wolał sobie zapodac jakieś i5 4460 ;)

 

 

 

Szczerze się przyznaję że moja wiedza na temat skylake jest co najmniej marna

A dla mnie jest taka sama jak od 2500K 8-)

Edytowane przez damianek1
Link to post
Share on other sites

Mówisz żeby słać na gwarancję ? Klient się pochlasta, jak usłyszy o przerwie kilkutygodniowej  :/

 

 

Ano jak sprzet biurowy to bym wolał sobie zapodac jakieś i5 4460
Nie mierz wszystkich swoja miarą ;) procek będzie wykorzystany  odpowiednio, a i5 mogłaby się zadławić - stanowisko z 3x LCD 24", od razu widać że ktoś na serio pracuje i wie czego chce.
Link to post
Share on other sites

Możesz zostawić jeśli to akurat konieczne, ale z czasem procek będzie potrzebował z czasem coraz to większego napięcia do poprawnego funkcjonowania, już nawet nie mówię tu o oc, ale żeby nie mógł uciągnąć standardowego taktowania na fabrycznym napięciu, no coś jest tutaj nie halo.

Link to post
Share on other sites

To, że wywala błąd 124 nie koniecznie oznacza, że to procesor jest winny. Ja obstawiam płytę główną ;).

@stelek

Pokombinuj z opcjami zasilania na tej płycie i jeśli możesz sprawdź procesor na innej płycie.

Możesz również wyłączyć opcję oszczędzania energii i stany pośrednie bo to jest często problemem na płytach. Obecne Biosy nie są jeszcze dobrze dopracowane.

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

Napięcie 1,30V @4,2Ghz to raczej nie jest normalne i nie wygląda mi to na winę mobaska. Reset ustawień BIOS do defaultowych nie pomógł, pomogło dopiero ręczne podbicie Vcore i innych sraczek jakie udało mi się zlokalizować - swoją drogą, dlatego nie przepadam za ostatnimi nowościami, bo poza dodatkowymi opcjami napięciami nic nie wnoszą. Co do sidestepów itp. - osobiście nie stosuje - jestem zwolennikiem "twardego" OC i jak już podkręcam CPU to głównie w ten sposób z racji większej stabilności i lepszych wyników w benchamrkach  :) W tym przypadku jako że maszyna miała pracować na fabrycznych zegarach wsio pozostawiłem bez zmian, a tu taka niespodzianka. Przez ostatnie 15lat nie trafiłem na uszkodzonego CPU - widać technologia idzie na przód, a raczej cały konsumpcjonizm :/ Miałem nadzieję że Intel jest inny przez te jego start'upy, ale rynek jak widać dyktuje jasne zasady i raczej niema co liczyć że któryś z molochów postępuje inaczej ... kasa, kasa, kasa i nic więcej się nie liczy ....

Link to post
Share on other sites

Napięcie 1,30V @4,2Ghz to raczej nie jest normalne

Na mojej płycie jak dawałem 1.36V to pod obciążeniem procesor dostawał 1.27v więc vdrop olbrzymi. Po odpowiednim ogarnięciu LLC i zasilania dla 4.5Ghz ustawiam 1.280V a pod obciążeniem procesor dostaje 1.270-1.274v. Różnica olbrzymia a w pierwszym przypadku miałem sporadyczne bsody.

To na 99% wina płyty a nie procesora ;)

Ale pechowa sztuka 1.3V przy 4.2GHz...

 

Zwróć procek nic nie tłumacząc.

To, że ustawił 1.3v nie oznacza, że tyle procesor dostaje. Kwestia ogarnięcia LLC i zasilania ;)

Edytowane przez DjXbeat
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Napięcie vcore realne 1,28V (zadane 1,30V), Vdrop na +0,02V, a reszty już nie pamiętam. 

 

 

To, że ustawił 1.3v nie oznacza, że tyle procesor dostaje. Kwestia ogarnięcia LLC i zasilania
Wielka mi filozofia.

Rusz głową - jakie mobo skoro procek pracował jakiś czas na fabrycznych zegarach, napięciach, następnie posypały się BSODy i były coraz częstsze, aż doszło do tego że Bluescreena widziałem zaraz po starcie. Podniesienie napięcie pomogło i póki co CPU działa stabilnie. Kilka razy miałem przyjemność zdegradować CPU i to dokładnie na degradacje mi wygląda, a problem jest w tym że to nowy CPU stąd proźba o radę, bo być może dla tej generacji to normalne że napięcie za niskie jest. Do tego to pierwszy rzut jest i może być wadliwy pod ty kątem ... nie wiem, stąd pytam. A ty uparcie cały czas twierdzisz że to mobo. 

 

 

Zwróć procek nic nie tłumacząc.
Kupuje na FV także raczej gwara wchodzi w grę, lub jak się uda to wymiana na nową sztukę ... znając życie będzie to trwało  :/
Link to post
Share on other sites

Po co brać od razu na fakturę jak można w ciągu trzech miesięcy ubiegać o fakturę. Masz 3 miesiące od daty zakupu jak chcesz fakturę. :)

Właśnie nigdy nie wiadomo czy nie zwrócisz zakupiony produkt. A fakturę poprosisz w sklepie po miesiącu jak będziesz już pewny. :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...