Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam! Od dłuższego czasu borykam się z moim laptopem, a dokładnie jego dyskiem twardym. Mianowicie od czasu, gdy przeprowadziłem aktualizacje z Windows 8.1 do Windows 10 z zachowaniem wszystkich danych mój laptop strasznie zaczął "mulić". Dzisiaj zrobiłem "clean install" i myślałem, że rozwiążę to problem, lecz już przy samej instalacji był problem. Podczas wybierania partycji do zainstalowania Windowsa pokazywało mi, iż nie warto instalować systemu na danym dysku, gdyż może on ulec awarii. Mimo to zainstalowałem go i jak się można domyślić problem nie zniknął, natomiast zaczęły wyskakiwać ostrzeżenia systemowe dotyczące wymiany dysku, ponieważ ten, który jest aktualnie w moim laptopie może być uszkodzony. Moje pytanie brzmi czy rzeczywiście jest do wymiany czy da się go jakoś uratować(co byłoby dla mnie zbawiennym rozwiązaniem...). Liczę na waszą pomoc i pozdrawiam!

 

HDTune:

http://i.imgur.com/NCTYHzu.jpg

 

Link to post
Share on other sites

zrób scan powierzchni talerzy dysku MHDD lub hd tune "error check" z odznaczoną opcją quick scn ( szybkie skanowanie ) 

parametry "05";"C4";"C5";"C6" nie są spójne ( bez skanu trudno wyciągać wnioski )
Co więcej "05" ma wartość 1 przy zerowej tabelce zdarzeń ( raw/data )

Ogólnie przyczyną tak złego stanu rzeczy jest wysoka temperatura 49°C to nie są idealne warunki do pracy 
No i parametr "BF" jest wysoki, co oznacza że podczas pracy laptopa był ruszany, rzucany, spadł, lub ktoś nim żonglował ( i to nie raz ) Co mogło spowodować rysy na talerzach. 

BEZ skanu trudno interpretować 
 
 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Pokaż obrazek z programu CrystalDiskInfo, niektórzy mówią że HDTune przekłamuje, więc zostaje porównać. Ze wględu na dziwny wykaz parametru 05. Dla pewności bezpieczeństwa danych, zrób kopię wpierwszej kolejności ważniejszych danych, w zależności od możliwości / pojemności, dostępnych innych fizycznych nośników.

Jeśli zrobisz skan MHDD i wykaże wolne sektory. Może wskazywać na prawdopodobieństwo, realokowanych sektorów. Chociaż nie musi tak być. Podwyższona temperatura, jednak może świadczyć o nie najlepszym stanie powierzchni talerzy, może potwierdzi skan i wolne sektory, które są kandydatami do następnych badów,  i podejrzenie że wcześniej były realokowane.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No laptop był czasami ruszany podczas pracy, ale bez przesady żonglować nim nie żonglowałem.Co do temperatury to ten screen był świeżo robiony po instalacji Windowsa, a poźniej go wyłączyłem i dałem chwile odpocząć, po czym odpaliłem "error check" w HD Tune. Przez jakieś 2h temperatura dysku utrzymywała się na poziomie 31 stopni, następnie po 3h wzrosła do 46 i w okół tej temperatury oscylowała. Odpaliłem dzisiaj rano jeszcze tego CrystalDiskInfo , którego również screen wrzucam i tutaj już z temperaturami nie jest kolorowo od samego odpalenia lapka, skacze nawet do 46 stopni.

 

HD Tune:

http://i.imgur.com/KG26Jwh.jpg

 

Logi HD Tune:http://pastebin.com/Y7vvxXtq

 

 

CrystalDiskInfo:

http://i.imgur.com/JybpNFf.jpg

Link to post
Share on other sites

CrystalDiskInfo pokazuje niemal to samo co HDTune. Jeśli skan wykazuje bady, to smart nie pokazuje stanu rzeczywistego, i ogólnie ma dziwne wskazania, nie tylko do jednego parametru. Jeśli przyjąć założenie , że pula zapasowych sektorów jest na wyczerpaniu albo już ich nie ma. To liczba badów będzie się zwiekszać bez mozliwości naprawy , jeśli bady są fizyczne nie logiczne. Taki stan rzeczy, przy dalszym użytkowaniu, skazuje dysk na trzymanie mniej ważnych rzeczy, a tym bardziej niewskazane jako dysk systemowy. Możesz zrobić skan MHDD. Zrobi dokładnieszy wykaz, nie tylko czy potwierdzi bady ,,UNC,, ale czy są wolne sekotry. Można zrobić pełne zerowanie, czy naprawi bady i wolne sektory. A decydując się na remap, czy po operacji pojemnośc dysku się nie zmniejszy, albo inny gorszy objaw.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ech..., czyli rozumiem, że bardzo słabo z tym dyskiem? :(  Ogólnie rzecz biorąc warto się z nim bawić czy lepiej nie ryzykować tym, iż w końcu kiedyś padnie całkowicie(czego raczej bym nie chciał tak znienacka stracić wszystkie ważne pliki tym bardziej, że studiuje i trochę ich jest...) i kupić nowy?


Już przy okazji zapytam, bo trochę bardzo mi jest potrzebny ten laptop, a niestety nie jestem w stanie z niego korzystać, bo "muli" niemiłosiernie, czy jeśli z tamtym dyskiem nie da się już nic zrobić to ten nadawałby się na zastępce? http://allegro.pl/nowy-dysk-hdd-1tb-1000gb-2-5-sata3-hitachi-i5690152213.html Chyba, że polecacie jakiś inny do tej półki cenowej. Z góry dzięki wam za pomoc!

Link to post
Share on other sites

Dysk jak dla mnie nadaje się do kosza ( wysoki parametr BF, bady na scanie, złe odczyty parametru 05 i wysoka temperatura ). Czym prędzej kup sobie nowy dysk ( ten podany przez ciebie jest dobry, ale cena rynkowa jest 50 zł wyższa )  i skopiuj sobie wszystkie dane osobiste. 

I proszę nie ruszać laptopa podczas pracy ( a jak chcesz go ruszać to kup sobie dysk SSD, lub tableta ) 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dysk można spróbować naprawić, przez zerowanie. Ale oczywiście mieć kopię danych na innym nośniku. Z tym że nawet jakby się udało naprawić zerowaniem, to nie ma pewności że nastepne bady nie będą się pojawiać. I ten dysk nie używać w laptopie, możliwie najszybciej jak się da. Dysk jest po przejściach i niektórych uszkodzeń nie cofniesz, a trzeba się liczyć na pogarszający się stan. Muli system, bo masz bady na partycji systemowej . Dysk z linka może być, chyba że zdecysjujesz się na dysk SSD na system i HDD na dane. Nierozsądne jest mieć dane ,tylko na dysku laptopa, ze wzgledu na większe zagrożenie uszkodzenia .To dysk na kopię, dla bezpieczeństwa danych wskazane, chyba że ;liczysz na nieograniczoną czasowo opatrzność.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
@golin Szczerze wątpię że zerowanie pomoże temu dyskowi ( można spróbować, no ale... )

Dlatego napisałem

 

Dysk można spróbować naprawić, przez zerowanie

Czyli próba, a nie stawianie że naprawi. Jest jeszcze operacja remap, ale nie radzą jej robić, jak zapasowe sektory są wyczerpane. I z pewnym prawdopodobieństwem, tak może być w przypadku dysku autora. Czyli stosując się do unikania remapu zostaje zerowanie. Można zaryzokować ten remap, ale w ostateczności, jak zerowanie nie da rady. Bo i tak nie ma nic do stracenia, co z takiego dysku z badami w użyciu. Skan MHDD może wykazać więcej badów, albo jeszcze wolne sektory. I wtedy dysk, jego stan nie napawa optymizmem. Ale zawsze spróbować można, pod warunkiem że dane, z kopiuje na inne nośniki fizyczne. Zważywszy na przymulony system, z przyczyn istniejących badów na partycji systemowej. Nie pozostaje nic innego jak najszybciej kupić nowy dysk. Zainstalować system, z kopiować dane ze starego dysku i podjąć próbę naprawy. Nawet jak uda się wyeliminować bady przez zerowanie, pod warunkiem że są logiczne żeby była szansa. To jak długo pociągnie bez pojawiania się nowych badów, nik nie zagwarantuje.

Edytowane przez golin
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ok, więc tak odpuściłem sobie naprawę tamtego dysku jako, iż pisaliście ze raczej większego sensu to nie ma i kupiłem tamten z podanego linku, który mam nadzieje, ze dobrze zamontowałem ( :) ). Wczoraj z ciekawości pobrałem HD Tune i CrystalDiskInfo, aby sprawdzić ten nowy dysk (jego temp. itd.). Zauważyłem, iż temperatura utrzymywała się w okolicy 45-48(w sumie później było stałe 45 stopni) i teraz własnie nie wiem czy spowodowane było to, iż instalowałem w sumie 3 razy Windowsa (dowiedziałem się po zainstalowaniu Windows 10, że aby aktywować go muszę upgrade'owac go z Windows 8...), czy po prostu z tym dyskiem, lub moim lapkiem jest coś nie tak... Wrzucam screeny z obu programów i dodam tylko, ze wszystko działa teraz  o niebo lepiej. BTW screeny robiłem dzisiaj rano i temperatura już wzrosła z 22 do 33 stopni.

 

HDTune:

http://i.imgur.com/o8BR9GT.png

 

CrystalDiskInfo:

http://i.imgur.com/KbLFZ0o.png

Link to post
Share on other sites

Weź po uwagę, że dysk pracuje w laptopie. I może mieć, troszkę wyższą temperaturę podczas pracy, jakby miał pracować w PC. Temp. dysku 32 stopnie w spoczynku, jest bardzo dobra jak na pracę w laptopie. Jak temperatura dysku nie przekracza 50 stopni, to bym się nie przejmował. Dyski mogą pracować  maks w okolicach 60 stopni, ale to już jest temp. graniczna. Zresztą można sprawdzić jak dany dysk model, może mieć maks. temp. W praktyce przyjmuje się, żeby temp. nie przekraczała 50 stopni. Po osiąganiu wyższej jak 50 stopni, można zastosować podkładkę chłodzącą. A temperatura podwyższona , może nie być, ze złego stanu dysku a z gorącego laptopa, z innych nagrzewających się podzespołów. Co w Twoim przypadku nie jest chyba źle.   

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Pozostaje jeszcze jedna kwestia. Partycja systemowa na cały dysk, CrystalDiskInfo wykazuje tylko partycję C. Na system powinno wystarczyć 100 GB albo 200GB. Pozostałą pojemność wydzielić na partycję z danymi. Można było podzielić podczas instalacji systemu, ale widać nie bawiłeś się. Póki masz świeży system, można spróbować wydzielić na tą drugą partycje z danymi. Można do tego użyć np. z pod działającego systemu, programem Easeus Partition Master, albo z bootowania gparted. W razie jakiś komplikacji, to na świeżym systemie nie będzie chyba tyle straty. Oczywiście, wydzielenie drugiej partycji jest tylko propozycją i nie musisz. Z tym że raczej, rozsądniej jest mieć dane na wydzielonej partycji, jakby system trzeba było na nowo stawiać, to dane będą na wydzielonej. Chybą, że z jakiś względów musisz mieć tylko jedną partycję na cały dysk, to już Twoja sprawa. Dzisiaj już nie będę miał czasu, to koledzy może poinstruują, w razie jakbyś się zdecydował na podział dysku. 

Link to post
Share on other sites

@golin Dyski mogą działać do tam 50 stopni ( zależnie od modeli temperatura waha się od 55-65 z wyjątkami ) 
Ale temperatura powyżej 40 °C już negatywnie wpływa na pracę ( spada trafność odczytu głowicy, można wyraźnie zauważyć że dysk działa wolniej, wzrasta podatność na błędy ) idealne warunki to 27-30 stopni podczas pracy ( niestety nieosiągalne w domowych PC-tach ) 37°C jest przyjmowane  jako granica ( ale to nie jest jednoznaczna temperatura, bo co innego wolnoobrotowy dysk 5400rpm, a wydajny 7200/10000 rpm przy tej temperaturze ). 
W laptopach jest trochę wyższy zakres, przez słabą wentylacje ( ale gołym okiem widzisz że dysk jest dużo chłodniejszy od poprzednika ) 

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

@golin hmm.. w sumie zawsze miałem wszystko na jednej partycji, ale masz rację, lepiej byłoby mieć osobno system i dane. Dałbyś radę mnie poinstruować jak tego dokonać tym programem co podałeś? Plus dzisiaj odebrałem laptopa z czyszczenia i wymiany pasty, lecz mam znów problem z dyskiem (prawdopodobnie z przewodem SATA), ponieważ pojawia mi się znów jakiś błąd w HDTune ( pojawiał się też przed czyszczeniem jak coś, lecz w kolumnie "data" miał wartość 4, a nie 5 jak jest teraz). Ogólnie ma to jakiś duży wpływ na dysk, jakieś bad sectory mogą powstać czy coś? System teraz chodzi o wiele szybciej niż wcześniej ( jakbym wymienił malucha na porsche), lecz czasami właśnie mam problem z odpaleniem niektórych aplikacji (dopiero po restarcie systemu odpalają się normalnie) co pewnie może być spowodowane tym błędem jak mniemam. Z góry ponownie dzięki za pomoc i pozdrawiam!

 

HDTune:

http://i.imgur.com/eUd2sE6.png

Link to post
Share on other sites

Tak to gniazdo lub kabel ( jesteś pewien że jest dobrze wpięty, nie zagięty ), czasem  może występować z iny kontrolera, ale wątpię. Masz tam nowy kabel SATA, czy ten stary  ( bo na starym też były błędy ) 

Dysk pracuje w AHCI ? 


JA zawsze kupuje kable z zatrzaskiem 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...