Skocz do zawartości

Uszkodzone sekory na laptopie z allegro


Recommended Posts

Witam serdecznie,

zakupiłem laptop na allegro z opisem jako sprawny, okazało się że ma on ponad 240 realekowanych sektorów oraz wartość "Reallocated event cound=21". Sprzedający upiera się, że w serwisie sprawdzili laptop i że jest on w pełni sprawny, ale nie ma na to żadnego dowodu. Mam odesłać laptop, a serwis ma wystwić odpowiednią opinię. Czy przy takich parametrach SMART może ona wystawić zaświadczenie że komputer jest sprawny? Pytam bo nie chcę się pakować w dodatkowe koszta wysyłki.

Edytowane przez Ligeza
Link to post
Share on other sites

Jest pewna ilość sektorów zapasowych zarezerwowanych właśnie po to ( ilość różni się zależnie od producenta i pojemności ) 

Daj screen z tabelką SAMRT ( z tabelką RAW w systemie dziesiętnym ) to zobaczymy w jakiej kondycji jest DYSK. 240 relokowanych sektorów to nie jest mało ( ale zarazem prawdopodobnie mieści się w puli rezerwowych ) 

Puki parametry C5 i C6 są zerowe to oznacza że masz jeszcze zapasowe sektory i nie jest to fizyczne uszkodzenie powierzchni, ale najlepiej daj screen z SMATR-a to się wypowiemy

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

Co to za laptop, serwis zawsze wystawia papier czy jest naprawiony co było naprawie lub papier ze przeprowadzono takie i takie testy i jest on w pełni sprawny niech nie p*erdoli koleś bo w c*uja leci i tyle. Czy laptop ma gwarancje producenta masz paragon lub FV VAT?

Edytowane przez kamil_18_19
Link to post
Share on other sites

Laptop był zakupiony od osoby prywatnej więc żadnej gwarancji nie posiadam. Po sprawdzeniu smarta dysku zadzwoniłem do niego że dysk raczej długo nie pociągnie, ale on się upiera że przed wysyłką laptop był w serwisie i mu powiedzieli że laptop jest sprawny. Link do aukcji: http://allegro.pl/hp-envy-m6-i5-8gb-640gb-i5661397914.html Na aukcji jest również przedstawione na zrzutach jakoby posiadał drugą kartę grafiki, tylko nie zainstalowaną, w rzeczywistości jest ona uszkodzona, a on twierdzi że fizycznie jej tam nie ma i tak mu w serwisie również powiedzieli.

 

O to chodziło?

 

http://obrazki.elektroda.pl/3560186900_1442760273.jpg

Edytowane przez Ligeza
Link to post
Share on other sites

Umiesz czytać ze zrozumieniem?

Jaki to jest laptop?

Skąd go masz prywatna osoba czy sklep?

Sam możesz wysłać go do serwisu i zazwyczaj serwis jest door-to- door za free

Czy masz paragon lub fakturę vat

Nie ma sensu się unosić, tym bardziej, że autor tematu odpowiedział na te pytania w poście nad Twoim. Oskarżanie o brak czytania ze zrozumieniem wydaje się w takim wypadku... nie na miejscu, nieprawdaż?  :)

 

@Ligeza - skanowałeś dysk w poszukiwaniu uszkodzonych sektorów (Error Scan)?

Edytowane przez Dreacreator
Link to post
Share on other sites

Nie skanowałem dokładnie dysku, bo SMART według mnie mówił sam za siebie, ale w tej chwili nie jestem pewien czy rzeczywiście na tej podstawie mogę cokolwiek zdziałać. Z doświadczenia wiem że jak pokazują się bad sectory to z dyskiem będzie tylko coraz gorzej, a to nie są jakieś groszowe sprawy.

Link to post
Share on other sites

A przepraszam nie zauważyłem edycji posta powyżej. Krótko mówiąc zrobił Cię na szaro. Dysk padnięty i grafika trupek zew. Cenowo 180 dysk i przelut z wymianą grafiki około 300 zł netto. Koleś mówiąc takie rzeczy leci z tobą w c*uja. Już brak sterownika od nie integry powinno Ci dać do Myślenia że coś jest nie tak, jakby jej nie było to by jej nie było a nie sterownik nie zainstalowany.

Link to post
Share on other sites

Mnie tylko interesuje czy serwis może wystawić papierek że laptop sprawny i ma do tego podstawy, czy też w przypadku takiego papierka mogę podważyć jego opinię. Bo jeśli w opisie jest napisany że laptop jest sprawny, to w przypadku opinii negatywnej mogę ubiegać się o niezgodność z opisem. 

Link to post
Share on other sites

Opis sprzedawanego laptopa, nie jest zgodny ze stanem faktycznym. Sprzedający co do uszkodzeń, wymienił tylko o delikatnych pęknięciach ramki matrycy. Pozostałe, uszkodzona; np. grafika przemilczał, jedynie widać na screenach że takowa jest, i nie wyjaśnił w opisie co do tej grafiki z wykrzyknikiem. Co do dysku, może kręcić, bezpośredni sprzedający albo serwis. Że sprawność dysku określa na podstawie skanu ,który może nie wykazuje badów w użyciu. Jeśli dysk ma jeszcze okres gwarancyjny, to serwis powinien wymienić ze wzlędu na bady realokowane. Chociaż jak kolega wyżej zasugerował, serwis może się powołać na  niezerowe parametry; BF, DC. A jak po okresie gwarancyjnym, to dysk może jest jako tako sprawny, ale z większym ryzykiem na pojawianie się następnych badów.  Przed kupnem laptopa można było się upewnić co do stanu dysku, jeśli co nie co wiesz np. o realokowanych sektorach i żadac pokazania smart. Ale to się tak mówi ,co by można było przed tranzakcją.

Moim zdaniem ,przemilczenie uszkodzonej grafiki, przemawia za żądaniem zwrotu towaru. Bo do dysku to sprawa może się odbijać zależnie od punktu siedzenia. Ale można dodać ze swojej strony, dysk jako nie wpełni sprawny, albo przynajmniej dysk podwyższonego ryzyka, ze względu na realokowane sektory. No i ta grafika uszkodzona do kompletu z pękniętą ramką matrycy.

Edytowane przez golin
Link to post
Share on other sites

Przede wszystkim ilość zdarzeń relokowania nie pokrywa się z relokowanymi sektorami i to już z mojego punktu widzenia mówi, że ten dysk ma bady(nie musi mieć, jednak mając całą szafę dysków z podobnymi smartami i konkretną ilością badów uważam, że ma). O dysku możesz się przekonać jedynie robiąc mapę sektorów, będziesz wiedział czy jeszcze do czegoś się to nadaje. Cena tego laptopa dla mnie jest też podejrzanie niska i pewnie ze względu na cenę wpakowałeś się na bombę. Będzie Ci ciężko odzyskać za to pieniądze. 

Edytowane przez Gadget
Link to post
Share on other sites
C4" powinien być równy bądź większy od "05", to że nie jest, może wskazywać na fizyczne "bady"

Parametr C4 i wartość raw mniejsza czy większa od parametru 05?. Może chodzo o C5 . Jeśli w tym przypadku ma większą od C5 do zerowej wartości. Wskazuje że operacje realokacji były udane, i dlatego C5 jest czysto z raw. To że są bady zakwalifikowane jako fizyczne wskazuje na to parametr 05.  Bo C 4 w tym przypadku nie jest większe ani równe od parametru 05.  A parametr C4 ma pokazywać udane i nieudane operacje reampowania. W tym przypadku wskazuje że są udane i świadczy o tym C5 i warość zerowa raw, ale może świadczyć że były większe problemy jak zostało 21 przy C4, ale w ostateczności udane. Ale sytuacja może zmieniać się z biegiem czasu, mogą pojawiać się nowe bady, jak dysk się sypie.. To jaki jest stan aktualny sektorów robi się skanowanie powierzchni. I co wykaże ten skan, czy są nowe bady które jeszcze nie wykazuje smart, i może są sektory z dłuższym czasem odczytu.  C4 jest pomocnicze, ale nie jest wyznacznikiem że są aktualnie bady w użyciu, bo od tego jest C5, a dla pewności skan powierchni, jeśli smart z jakiś względów nie z aktualizował się do stanu aktualnego.

Edytowane przez golin
Link to post
Share on other sites

mój błąd, parametr "C6" jest zerowy więc nie wskazuje uszkodzenie tarczy. 

No i "C5" też jest zerowy, więc operacje ramapowania były udane 

Teraz się zastanawiam o czy myślałem pisząc poprzedni post...
( operacje relokowania "C4" są liczone od każdego sektora z osobna ? Czy liczy jako całą operację ? Czy zależy od dysku jak to liczy ? )

Link to post
Share on other sites

 

 

operacje relokowania "C4" są liczone od każdego sektora z osobna ? Czy liczy jako całą operację ? Czy zależy od dysku jak to liczy ? )
Na przykładzie dysku autora. Stan przy C4 w liczbie 21 nijak się ma do liczby 237 przy 05. Parametr C4 jest pomocniczy do C5 jak i 05. I nie można na podstawie tylko C4, mówić czy są bady, czy nie. A to jak z licza, można ocenić dopiero po rozwoju sytuacji. W tym przypadku nie zlicza wszystkich opeacji realokacji, remapowania. Mozna się tylko domyślać czego liczba przy C4 jest mniejsza od liczby przy 05. Albo sumie parametrów 05 i C5, tylko w tym przypadku C5 jest zerowe. Podobnie parametr C6 jest też pomocniczy do C5 i wskazuje na bad fizyczny. Chociaż w praktyce nie zawsze ,jak zerowanie nieraz naprawia.
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...