Skocz do zawartości

Reset i zawieszanie się komputera podczas grania


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez szafa_23,

Recommended Posts

Witam,

 

Na wstępie podam specyfikację komputera:

 

CPU: AMD Athlon II x4 640

Płyta Główna: M4N68T-M LE V2

4Gb Ramu

Grafika: ASUS Radeon r9 270x (wcześniej geforce gtx460 se)

Zasilacz: Chieftec CTG-600-80p 600W

4Gb Ramu

 

Problem pojawił się dość dawno temu, jednak teraz postanowiłem zebrać się w sobie i coś z tym zrobić. Przeczytałem setki różnych tematów z podobnymi problemami, ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi.

 

Opis problemu:

 

Około 3 lata temu mój kumpel przyniósł dysk, bo chciał coś zgrać na mojego kompa. Podłączył, dysku nie znalazło, odłączył i przy następnym włączeniu komputera od razu przy ekranie powitalnym wyskoczyły kolorowe prostokąty (artefakty?). Mój komputer był wtedy nowy (pół roku) i wcześniej nie miałem z nim żadnych problemów nawet przy jakimś Crysisie.

 

Od tamtego czasu podczas gry komputer całkowicie się zawieszał, pojawiały się owe prostokąty, później czarny ekran z napisem No Signal na monitorze i komputer sam się resetował, albo siedział tak zawieszony i "medytował" do czasu aż sam nie zrobiłem restartu. Czasem mogłem grać około 2 tygodni (wow!) bez tego problemu, a czasem pojawiał się po minucie gry i nie dało się przez kolejne kilka dni w nic pograć. Sprawdzałem temperatury w stresie i w spoczynku i wszystkie były prawidłowe nawet tuż przed zacięciem (logi z gpu-z). Niestety nie posiadam ich już :(

 

Większość tematów, które czytałem mówiła "grafika!", a że i tak miałem to zrobić, to po tych trzech latach wymieniłem swojego dziadka gtx460se na radeona r9 270x. Niestety radość nie trwała zbyt długo, już po kilkunastu minutach gry ekran zrobił się szary z ciemnymi pionowymi paskami (temp gpu w tym momencie wynosiła 60stopni). Po restarcie komputera pojawił mi się piękny napis "disk read error occurred Press Ctrl + Alt + Del to restart". Wyłączyłem zasilacz, odczekałem chwilę, włączyłem, włączyłem komputer i działa normalnie. Nie chcę na razie uruchamiać żadnej gry, bo jak coś padnie, to kolejny wydatek.

 

W jednym z tematów dowiedziałem się, że to może być zasilacz, albo płyta główna. Jestem w stanie wymienić te podzespoły, ale chciałbym się dowiedzieć jakie jest wasze zdanie na ten temat. Nie mam niestety możliwości podmienienia jakiegokolwiek podzespołu w komputerze... :(

 

Na koniec informacje:

Sterowniki do karty graficznej mam najnowsze, lecz problem występował też na starszych

Stare sterowniki od karty graficznej usunąłem

Według tego, co znalazłem do mojej płyty głównej nie ma nowszego BIOS'u (ale mogę się mylić)

 

Wysyłam screeny HWMonitor, GPU-Z i HDTune (ze względu na ten błąd z dyskiem). Zrobiłem test FurMarkiem do temperatury 64 stopnie, wtedy się ustabilizowała i wyłączyłem test - żadnych problemów, 3D Mark także przechodzi bezproblemowo.

 

Screeny (w spoczynku): http://postimg.org/image/wv3aho24d/

 

Dzięki z góry za pomoc i pozdrawiam http://forum.pcformat.pl/images/smilies/sup/wesoly.gif

 

PS: Szczerze mówiąc piszę ten wątek z nadzieją na odpowiedź typu "Nie martw się stary, to zasilacz. Kup nowy i ciesz się, że jakimś cudem niczego Ci nie upiekło", ale trzeba stawić czoła prawdzie bez względu na to, co to by nie było. http://forum.pcformat.pl/images/smilies/sup/zeby2.gif

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Na dzień dobry to wymieniłbym kabel sata.

Martwi mnie tez wysokie napięcie na +12v ale max 12.60v ale tez błędnie może pokazywać program.

 

Napięcie Kolor przewodu Minimum Maksimum 12 V   11,40 V 12,60 V 5 V   4,75 V 5,25 V 3,3 V   3,14 V 3,47 V

 

w biosie na pewno wyświetlane jest prawidłowo.

Link to post
Share on other sites

Kable sata zmieniałem między tymi, co były przy komputerze bez większych efektów. Tym razem podepnę jakiś "obcy" z innego komputera i dam znać czy coś się zmieni.

 

BIOS powiedział, że ma:

 

VCore - 1.296V

3,3V - 3,357V

5V - 5,061

12v - 12.080V

 

Nie mam niestety innego zasilacza (tylko jakiś noname ze starego kompa), woltomierza też nie mam :( Co to za życie...

Link to post
Share on other sites

A zaglądałeś do podglądu zdarzeń i znalazłeś błędy krytyczne z opisem? Jest to oczywiście jedna z dróg poszukiwań,ale mnie akurat kilka razy pomogło....

Wszedłem do podglądu i taka oto lista przeraźliwych błędów co krytyczne się zowią ukazała się mym oczom:

 

http://postimg.org/image/788wmrdn1/

 

Żadnych więcej błędów nie było

Edytowane przez Ketchup Pikantny
Link to post
Share on other sites

Kable sata zmieniałem między tymi, co były przy komputerze bez większych efektów. Tym razem podepnę jakiś "obcy" z innego komputera i dam znać czy coś się zmieni.

 

BIOS powiedział, że ma:

 

VCore - 1.296V

3,3V - 3,357V

5V - 5,061

12v - 12.080V

 

Nie mam niestety innego zasilacza (tylko jakiś noname ze starego kompa), woltomierza też nie mam :( Co to za życie...

 

Zasilacz ma dobre napięcia.

Przyczyny trzeba szukać gdzie indziej.

Link to post
Share on other sites

Zmieniłem kabel SATA, po 4 godzinach gry nic złego się nie dzieję. Problem jak już mówiłem występuje w różnych przedziałach czasowych, więc jutro jeszcze przetestuję i dam znać. Dzięki za dotychczasową pomoc, miłej nocy :)

 

Zakończę post (kolejnym) optymistycznym akcentem, mianowicie jutro piątek, a później dwa dni wolnego (dla większości) :P

Edytowane przez Ketchup Pikantny
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...