Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Co możecie polecić do tej kwoty? Zastanawiam się między Crucialem MX200, Goodram Iridium Pro i ewentualnie Samsungiem 850 Evo? Może macie jakieś swoje propozycje? Nie będę zmieniał przez długi czas dysku, więc chciałbym jak najlepszy. Będę wdzięczny za wszystkie sugestie.

Link to post
Share on other sites

 

 

Goodram Iridium Pro

 

Nie jest wart swojej ceny.

 

 

 

Samsungiem 850 Evo?

 

Kości TLC - unikać.

 

 

 

Crucialem MX200

 

Na dzień dzisiejszy chyba najsensowniejszy nośnik, który łączy świetne osiągi i IOPS z dość rozsądną ceną. 

Link to post
Share on other sites

Coś jeszcze polecasz (Intel, Plextor?)? Mam aktualnie Plextora M6S 256GB i byłbym w stanie dołożyć nawet te 150 zł do wersji 500 GB, ale czy jest sens? Martwi mnie trochę wadliwość tych dysków (a właściwie softu). Mój niby chodzi bez problemów, ale co z takim 500 GB np?

Link to post
Share on other sites

MX200, a nawet jego poprzednik - M550, wypada lepiej od M6S.

 

Z droższych i sensownych modeli jest jeszcze Plextor M6 PRO, ale jego opłacalność jest obecnie zerowa, oraz Samsung 850 PRO - szybszy i tańszy od Plextor'a M6 PRO, z 10-letnią gwarą.

 

850PRO 512 GB jest jednak o około 2 stówy droższy od MX200 500GB - IMHO nie warto dopłacać.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

OK. Czy ktoś posiada Sandiska Xtreme Pro 480GB? Sądzę, że Samsunga 850 Pro część osób ma. Wiem, że to praktycznie najlepszy na rynku obecnie dysk. Czy możecie napisać, ile się ładuje system, jak się szybko uruchamiają gry/programy? Jakieś swoje opinie (mogą być też opinie mniejszych pojemności)? No i fajnie, jakby się ktoś jeszcze o Sandisku wypowiedział. Warto dopłacać z pułapu Sandiska do Samsunga Pro?

Link to post
Share on other sites

Przesiadkę z hdd na dowolny ssd odczujesz i to mocno (zresztą masz ssd to wiesz o co chodzi). Różnice między poszczególnymi dyskami ssd trochę trudno odczuć w normalnym użytkowaniu. Jedynie z testach syntetycznych jest różnica. Polecam Tobie kierowanie się nie parametrami podanymi przez producenta ale właśnie opiniami co do niezawodności konkretnego modelu. Dostałeś od Nowaja dobre odpowiedzi więc po co jeszcze kombinujesz.................................

Link to post
Share on other sites

Alcedo1 nie kombinuję niczego, tylko chciałem poznać opinie użytkowników. No w sumie muszę przyznać, że 850 Evo jakoś bym nie kupił (właśnie ze względu na TLC). OK, skoro tak polecacie MX200, to o wezmę. Czy ktoś się orientuje, czy dodają jeszcze Acronisa do niego?

Link to post
Share on other sites

Ja bym jednak dopłacił do Samsunga pro na Twoim miejscu. 7 lat gwarancji więcej nie chodzi piechotą, jak chcesz mieć na długo spokój, a można założyć, że w każdym dysku się coś zepsuje to tutaj masz spokój, a w crucialu po 3 latach (przez które wszystko będzie w porządku), jeśli coś nawali, jesteś tam gdzie światło nie dochodzi. Ale to moje zdanie.

Link to post
Share on other sites

 

 

a można założyć, że w każdym dysku się coś zepsuje

 

Niezbyt logiczne założenie, ponieważ w SSD na dobrą sprawę nie ma co się zepsuć - jeśli ktoś nie trafi na wadliwy egzemplarz, co ujawnia się raczej szybko, to jest to zakup na dość długo, gdyż zajechanie kości jest w normalnych warunkach awykonalne.

 

Za kilka lat nośniki o takiej pojemności i osiągach i tak będą budzić raczej śmiech niż zazdrość, więc nie ma żadnego logicznego uzasadnienia, aby w tym konkretnym przypadku dopłacać do 850 PRO. 

 

Jedyny powód to połechtanie ego właściciela - dlatego osobiście sam kupiłem Samsung'a, ale nie jest to zbyt racjonalny argument ;)

Link to post
Share on other sites

Twój post jest bardzo logiczny i zgadzam sie z nim. Przy jednym założeniu - że będzie chciał wymienić dysk w perspektywie kilku lat. Jeśli jednak nie, a taka mu odpowiada pojemność, to nie ma znaczenia, że za kilka lat będą pojemniejsze, wydajniejsze nośniki pod pcie i z NVMe - no ale do tego i tak cały komp będzie musiał wymienić :) Jednakże faktycznie zajechanie kości MLC jest w normalnych warunkach awykonalne, a zajechanie TLC z 850 EVO - możliwe, ale bardzo trudne i tak. Więc, w końcowym rozrachunku racja jest po Twojej stronie - w dużej części. :)

Link to post
Share on other sites

Używam dysku SSD 256gb od ponad 2 lat i jakoś nie budzi śmiechu.

Pewnie że są nowsze i szybsze ale mój działa wyśmienicie i tylko do kupiłem drugi 256gb pod gry, bo są teraz trochę tańsze niż dwa lata temu.

Tak że inwestycja w SSD z zamiarem używania tak z 5lat to bez problemu.

Nie namawiam do TLC ale sam miałem ochotę na evo.

Sprzedawcy na allegro mnie skutecznie odwiedli od tego miejsca i kupiłem na amazonie inny dysk mlc.

Edytowane przez raf77
Link to post
Share on other sites

Ja bym brał Samsunga, jeśli masz budżet, bo jest szybszy, na o wiele lepszych ( żywotniejszych ) kościach pamieci. Oraz Samsunga zawsze spszedasz. Gdyż jego kości pamięci są praktycznie nie do zajechania i ma długą gwarancję ( zawsze będzie mieć kupców, po rozsądnej cenie ).

Edytowane przez kokosnh
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Długi czas kupuję tego SSD, ponieważ ciągle myślałem o innych firmach. Zamówiłem 850 PRO i mam nadzieję, że będzie się dobrze sprawował - pomyślałem jeszcze kilka dni temu. Później były myśli o Sandisku Extreme Pro 480GB oraz Goodramie Iridium Pro. Sandisk w realnym użytkowaniu jest nieco lepszy od Samsunga, ale pomyślałem tak: dysk jest mało popularny w Polsce, a niech będę miał z nim problemy i będę chciał się go pozbyć po naprawie gwarancyjnej, to go nikt nie kupi, więc pomysł został tylko wspomnieniem. Goodram - przejrzałem testy i mnie nie przekonuje, choć skłonny bym był go kupić, bo lubię wspierać naszą gospodarkę. Pomyślałem - przejrzę jeszcze raz testy MX200. Na PCL w realnym zastosowaniu MX200 wypada minimalnie gorzej od 850 Pro, inne portale też to mniej więcej potwierdzają. Są takie, które te dyski polecają, są też takie, które średnio je polecają (ale w tym wypadku są tylko testy w benchmarkach, które nijak nie mają się do realnego użytkowania i tym bardziej odczuć użytkownika). Kładąc się spać o 2 godzinie zamówiłem MX200 na smarcie, bo choć Pro już na mnie czeka, to chyba nie ma sensu ponad 200 zł dopłacać do niego.

 

Małe podsumowanie:

-Sandisk Extreme Pro - dla mnie świetny dysk, ale odpycha mnie trochę jego awaryjność, o czym piszą zagraniczni użytkownicy. W testach realnego użytkowania wypada minimalnie lepiej od 850 Pro. Jego minus to mniejsza pojemność od konkurenta

-Goodram Iridium Pro - mogło być lepiej, bo w testach realnego użytkowania wypada nieco gorzej od MX200, który jest tańszy. Nasza produkcja, niby fajna, ale nie do końca. Podobnie, jak u Sandiska pojemność mogłaby być większa, choć pewnie jakieś względy techniczne na to nie pozwalają.

-Samsung 850 Pro - wydajność w realnym użytkowaniu minimalnie gorsza od Sandiska, z tego co czytałem na zagranicznych forach, ale za to mamy większą pojemność 512GB, pamięci 3D V-NAND i długą gwarancję. Odstrasza jednak cena. Niektórzy zagraniczni użytkownicy piszą o pogorszeniu wydajności względem pierwszego FW.

-Crucial MX200 - dla mnie dobry stosunek cena/wydajność. Mamy dobrą pojemność, na pewno dobrą bezawaryjność, dla użytkownika domowego w realnych zastosowaniach punktuje wysoko. Może nie ma tak spektakularnych transferów w benchmarkach (no i czasem w realnym zastosowaniu też), jak Sandisk, Samsung czy nawet Goodram, ale czy jest sens dopłacać minimum 100 zł do konkurencji, gdy tego się nie odczuje? Dla mnie nie, ponieważ za parę lat te prędkości będą nas śmieszyć, a i ceny powinny spaść. 

 

Wiem, że się rozpisałem, ale mam nadzieję, że komuś pomogę, kto będzie miał podobny dylemat. Czekam zatem na dostawę MX200 o pojemności 500GB :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...