Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich

Posiadam dysk twardy toshiba mk2546gsx który przez swoje życie służył jako dysk przenośny krutki czas chodził w laptopie jako główny i krótki czas w stacjonarne jako dysk na dane

Odszedł w zapomnienie leżał w szufladzie nieużywany ponad pół roku kilka dni temu chciałem na niego coś zgrać, nie dało się, w tamtym momencie Smart pokazywał 4 rellokowane sektory czyli wartość w normie. Obrazu napisze że dane na dysku znajdowały się mniej wiecej od 30 do 100 gigabajta (jest to dysk 250 GB), skan w mhdd wygląda bardzo dziwnie wszystkie te "bloczki " są Poniżej 3 albo 10 ms i przez ten obszar jaki był zajęty podczas postoju co tą samą ilość sektorów (poniżej 3 10 ms) pojawia się pasek w którym znajduje się po kilka badsektorów a praktycznie wszystkie są w okolicach 500 ms https://images.tapatalk-cdn.com/15/07/28/56ab257bfd258256b63c138c3149ecdd.jpg dysk przeszedł już 13 razy zerowanie (naprawdę ) 3 razy erase delays w mhdd i 2 razy remap (teraz remapuje się 2 raz) jeśli chodzi o Smart dysku po tych operacjach to jest to dokładnie 1983 rellokowane sektory 1 niestabilny jednak na dysk wkońcu można zgrać jakieś pliki :) obrazu mówię że chce poprostu coś z tego złomu zrobić. Najciekawsze jest to ze badsektory się przenoszą :huh: jeśli podczas skanowania znajdzie bad a potem dokładnie przepisze ten sektor to wychodzi na to se jest on w pełni sprawny (nie został zarellokowany) podejrzewam ze ma to związek z tym skaczacym odczytem/zapisem.jakby narysować wykres prędkości to była by to fala podejrzewam ze coś jest nie tak z elektronika ale z drugiej strony te fale są tylko w miejscu gdzie były dane. I chce zapytać ekspertów o co chodzi temu dyskowi. mogę jeszcze dać pełny raport Smart jak się zremapuje 2 raz

 

 

Dodam jeszcze ze zerowanie przebiega bez żadnego problemu cały czas z pełną prędkością

 

Edytowane przez damian_wisniewski
Link to post
Share on other sites

Jeśli po zerowaniu nadal masz bad sektory na scanie ( w SMART wartość zostaje, zerowanie nic jej nie robi ), to najprawdopodobniej masz jakieś uszkodzenia fizyczne ( o które podczas pracy w laptopie bardzo łatwo ).

zdjęcie scanu jest przed zerowaniem czy po ?

Jeśli rzeczywiste masz bad sektory od jakiegoś miejsca, a nie rozsiane po całej tarczy, to można odłączyć ten fragment dysku ( dużo poradników w sieci jak to robić )  i jeśli winne były rysy na talerzu, czy źle ułożona głowica w danym wychyleniu itp., to może to pomóc. ( jeśli coś innego, to nie pomoże :/ )

Oczywiście licz się z tym, ze optymistycznie będziesz miał dostęp to jakichś 3/5 dysku wiec nie jestem pewien czy jest sens bawić się w to dla tych 150 GB niepewnego HDD  

 

Link to post
Share on other sites

Na dysk zagrałem dokładnie 230 GB danych Windows ładnie wszystko skopiowal bez problemu na dodatek zarazem na niego GTA V popodmiebialem litery dysku i odpaliłem grę po ok godzinie grania zapomniałem że miałem tylko sprawdzić dysk wszystko jest ok jedyne co mnie niepokoi to błąd dma (czy jakoś tak) który informuje o złym kablu sprawdzałem dysk na 5 różnych kablach pod 6 różnymi portami w płycie (SATA II, III) i dalej jest to samo wiec wydaje mi się ze elektronika jest coś walnieta (tak wogóle to sporo razy upadł ten dysk) bo nie spodziewbym się tak rozwalonego dysku który przepracował nieco ponad 100 dni (ze Smart) ( mam 2 taki tylko hitachi ma ponad 300 dni przepracowanych i tylko 4 rellokowane sektory) dodam że Windows krzycząc wielkimi czerwonymi trójkąta z wykrzyknikiem zmuszał mnie do zrobienia kopi zapasowej pustego dysku ( ta logika)

 

 

 

Ps. Skan był robiony po 1 zerowaniu ale zdjęcie miało pokazać że te serie słabych bloków i dobrych się powtarzają co dokładnie tyle samo sektorów (nie wiem co mogłoby tak precyzyjnie pociąć dysk dlatego podejrzewam elektronikę)

Edytowane przez damian_wisniewski
Link to post
Share on other sites

Mógłbyś pokazać ten smart, a nie wybiórczo opisujesz niektóre parametry. Jak przyznajesz, potwierdzasz że dysk upadł nieraz. To mogły powstać rózne uszkodzenia. Nie tylko uszkodzenia powierzchni talerzy, ale też mozliwe że uszkodzeniu uległ podsystem mechaniczny. Elektronika też może mieć wpływ na niestabilność odczytu poszczególnych, tych samych sektorów. Jak i działanie podsystemu mechanicznego ,które sterowane jest przez elektronikę, np. objaw słyszalnego terkotania.  Wystarczy że styki czyli połączenie między płytką a dyskiem uległy zaśniedzeniu, czy nawet naderwaniu, pęknięciu posczególnych styków pinów, podczas upadku. I będą np. złe odczyty posczególnych sektorów, w losowych momentach czy okresach. Operacja zerowania niestabilnym zasilaczem, ogólnie zasilaniem. Może dać odwrotny skutek od zamierzonego. Czyli reasumując, jest wiele czynników które mogą powodować takie czy inne objawy. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

http://prntscr.com/7yct4u tutaj daje Smart aktualnie mam go z 2 dyskiem w raid 0 przechowywuje dane tymczasowe które i tak nie są mi za bardzo potrzebne wiec się nie boję. O zasilanie nie ma się co martwić bo zerowanie robiłem na spc deus g1 500w wiec luzik

 

Edytowane przez damian_wisniewski
Link to post
Share on other sites

Według smart, dysk jest w stanie agonalnym. Między innymi, pula zapasowych sektorów jest na wyczerpaniu. Taki dysk nie podaje się remapowi. Jak i problemy, byłe czy nadal z zasilaniem, komunikacją, buforem danych. Potwierdza jeszcze przesunięcie talerzy względem osi ,dając potwierdzenie upadkowi/ uderzeniu  i pochodny parametr BF, też potwierdza. Realokowanych sektorów, nie z regenerujesz i co gorsza, jest tendencja do pojawiania się nowych badów z tego co wykazuje skan. Nieważne, czy z uszkodzenia fizycznego ,czy z uszkodzonej elektroniki. Wykazany stan, o kończącej się puli zapasowych sektorów i inne problemy techniczne. Podpowiadają żeby, nie tracić czasu na jakieś próby naprawy. Tylko najlepiej z rezygnować z używania tego dysku, albo używać na trzymanie mniej ważnych danych. Bo z gon dysku, jeśli tendencja do pogarszania się stanu, będzie się utrzymywać. To nastapi dosyć szybko. Jak się utrzyma dłużej, to kwestia szczęśćia, losowa.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziwne no dysk błędy wykazuje tylko przy skanowaniu a pliki się bardzo dobrze zgrywaja odczytuja ze stabilna prędkością bez żadnych błędów. A napiszesz który parametr określa przesunięcie tyleży i jaka wartość jest "normalna" dla g-sense error rate byłbym wdzięczny bo wiedziałam na przyszłość. Napisze tutaj jak dysk padnie nie będę się bawił w raidy bo jak ma talerze poprzesówane to trochę się boje będzie jako archiwum mniej ważnych danych i tyle.

 

Ps. Dodam że dysk podczas remapu stracił z pojemności dokładnie 128 MB nie wiem jakim cudem

 

Edytowane przez damian_wisniewski
Link to post
Share on other sites
pliki się bardzo dobrze zgrywaja odczytuja ze stabilna prędkością bez żadnych błędów.

Jak na razie, smart nie wykazuje żeby były błędy odczytu 01 i prawdopodobnie zapisu. Smart nie pokazuje paramteru zapisu C8, ale jak nie ma problemów z normalnym użytkowaniem odczytu i zapisu, to smart może nie kłamie co do tych parametrów. Co nie wyklucza ogólnie, odczytwanie smart w jakimś stopniu, z pewną rezerwą, ograniczonym zaufaniem. Biorąc możliwość, że smart czasem może się nie aktualizować albo zatrzymać i nie pokazuje aktualnego rzeczywistego stanu.

 

 

 

Dziwne no dysk błędy wykazuje tylko przy skanowaniu

Może dysk jest w takim stanie że np. skanowanie mu nie służy. I na przyszłość nie męcz dysku, nawet skanowaniem ani też pełnym zerowaniem.

 

 

 

który parametr określa przesunięcie tyleży

DC, do pełniejszego opisu poszczególnych parametrów podaję linka http://dyski.cdrinfo.pl/artykuly/smart/strona3.php

Ale dla pewności dobrze jest się upewnić z innymi użytkownikami co do stanu dysku, nie tylko z podglądu samego smartu, ale też jakie są objawy i jaki dysk model.

 

 

 

jaka wartość jest "normalna" dla g-sense error rate

Nie ma jednoznacznej wykazanej liczby błędów. U jednych liczba błędów np. 100, nie będzie dawać widocznych objawów a w innym przypadku nawet mniejsza liczba błędów powoduje problemy. Liczbę podaną 100, jako błędy nie bierz jako wyznacznik, to jest tylko przykład. Ale z grubsza taka liczba czy kilkadziesiąt albo większa, z większym prawdopodobieństwem może potwierdzać problemy co nie znaczy że napewno. Ale jest też ostrzeżeniem żeby np. unikać wstrząsów, i delikatniej się obchodzić jeśli nie upadł. Chociaż w laptopach ten parametr raczej będzie wykazywał jakąś liczbę błędów wstrząsów, cięzko uniknąć żeby było 0. Chyba że laptop będzie tylko na biurku, ale i to nie daje pewności do utrzymania parametru od wstrząsów w stanie 0.

 

 

 

Dodam że dysk podczas remapu stracił z pojemności dokładnie 128 MB nie wiem jakim cudem

Możliwe że dysk nie ma juz zapasowych sektorów, to i pojemnośc będzie się zmniejszała po każdym remapie. To jest i tak najmniej bolesny efekt, gorzej jak po danej operacji dysk będzie miał wieksze problemy. 

 

Są jeszcze inne problemy według smart choćby parametr B8 krytyczny. Jest groźba przy błędach tego parametru że, przy nastepnym uruchomieniu dysku nie będzie dostępu do danych.

Parametr BC też ma dosyć dużo błędów i niskie atrybuty.

Więcej co do poszczególnych parametrów masz opisane z linka. 

Edytowane przez golin
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...