Skocz do zawartości

1600MHz CL9 czy 2400MHz CL11 - nie tylko do gier


Recommended Posts

Jak to w końcu jest z tymi pamięciami RAM? Już miałem dzisiaj kupić HyperX Savage 16GB (2x 8GB) 2400MHz 11CL, ale zastanowiło mnie, że na Allegro większą popularnością cieszą się pamięci 1600MHz CL9. Wiem, że latencja (w ogóle jest takie słowo w języku polskim?) ma znaczenie i im mniej tym lepiej, jednak czy naprawdę przy wyborze pamięci lepiej wziąć mniej MHz i mniejsze CL, niż więcej MHz i większe CL?

 

Komputer oprócz multimediów, gier itd. używany jest przede wszystkim do montażu wideo. Do tego stawiam małe kroczki w Photoshopie i już widzę, że przy niezbyt złożonych projektach, program ten potrafi zjeść sporo pamięci wirtualnej.

 

Moja konfiguracja:

Asus Z-97 Pro-Gamer

Intel i7 4790k (+ "większe chłodzenie" SPC Grandis)

MSI 970

GoodRAM 8GB (2x 4GB) 1600MHz CL11

 

Wiem, że w sieci jest multum wątków tego typu, jednak co forum to skrajnie różne opinie można znaleźć. Jedni piszą, że szybkość się liczy, inni, że czas dostępu, a jeszcze inni, że tylko timingi. Można oszaleć. :)

Edytowane przez Player-01
Link to post
Share on other sites

Zdaje mi się że jeśli jest kontroler pamięci 1600MHz to nawet przy szybszych pamięciach nie uzyskamy pełnej przepustowości szybszych pamięci.

Tu są testy które chyba to potwierdzają bo nie zawsze najszybsze pamięci są pierwsze. http://pclab.pl/art59350-8.html

Sądzę że różnica to błąd pomiaru oraz to że szybsze pamięci potrafią działać z jak najwyższą przepustowością przez dłuższy czas.

Edytowane przez Djmnich
Link to post
Share on other sites

2400 MHz będzie lepsza , jak by tak nie był to by nie robili takich pamięci, zysk w grach  parę klatek , ale ogólny odczyt i zapis to inna bajka , nie samymi grami człowiek żyje :) twoja płyta obsługuje pamięci 3200MHz przez OC

 http://www.purepc.pl/pamieci_ram/jakie_pamieci_ram_wybrac_test_ddr3_13332400_mhz_w_grach?page=0,5

Edytowane przez king2127
Link to post
Share on other sites

No to może tak: co najlepiej z tych pamięci wybrać?

 

HyperX Savage 16GB (2x8GB) 2400MHz CL11

HyperX Savage 16GB (2x8GB) 1866MHz CL9

G.Skill Ares 16GB (4x4GB) 2133MHz CL9 (tylko, że tutaj już na starcie blokuję wszystkie cztery wejścia)

 

A może coś jeszcze innego byście polecili? Cena maks 500 zł.

Edytowane przez Player-01
Link to post
Share on other sites

A co z gwarancją w takim przypadku?

 

No i kolega tutaj podał 4 kostki po 4GB. Niby dzisiaj 16GB to dużo, ale zakładam, że w ciągu najbliższych 4-5 lat co najwyżej zmienię kartę w moim zestawie i szkoda by było wymieniać dodatkowo wszystkie kości, gdyby zaistniała potrzeba dorzucenia drugich 16GB (przypominam o montażu i obróbce wideo).

Link to post
Share on other sites

Zdaje mi się że jeśli jest kontroler pamięci 1600MHz to nawet przy szybszych pamięciach nie uzyskamy pełnej przepustowości szybszych pamięci.

Zdaje się, że nie masz kompletnie pojęcia o czym się wypowiadasz :>

 

Do autora

Pamięci 2400Mhz CL11 względem 1600 CL9 znacznie przyspieszą działanie większości aplikacji. Haswelle bardzo lubią wysoko taktowane pamięci z niskim opóźnieniem więc zysk będzie jak najbardziej widoczny. Czas przy obróbce wideo powinien się skrócić o 8-15%..

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

up@ mnie też wkurza jak ktoś pisze, że jak kupisz szybsze pamięci to nic ci to nie da , jak masz słabą płytę, która nie ogarnie takiej pamięci to rozumiem , ale pchać 1600 MHz do z77, z87lub z97 to masakra :)

Edytowane przez king2127
Link to post
Share on other sites

W takim razie co wybrać?

 

HyperX Savage 16GB (2x8GB) 2400MHz CL11

 

czy

 

HyperX Savage 16GB (2x8GB) 1866MHz CL9

 

Dodam, że te drugie są ciut droższe, co mnie dziwi. W ogóle HyperX to dobry wybór?

 

4-5 lat to trochę czasu w branży IT( prawdopodobnie nie będą dostępne) , myślę że do tego czasu różnice między DDR3 a DDR4 będą spore

ale to twoje pieniążki i wydasz je według własnego uznania ;)

 

Jeśli chodzi o 4790k to myślę, że na co najmniej najbliższe 4 lata będzie wystarczający i się nie zestarzeje (poniektóre osoby, z którymi rozmawiałem dają mu nawet 5-7 lat). Ramy, jak ramy - DDR4 na 100% będą wyraźnie szybsze, ale czy warto będzie np. za rok wymieniać płytę główną, może nawet procesor dla samych pamięci? Karta graficzna wiadomo - raz na 2-3 lata wypadałoby wymienić, ale to też nie reguła.

Link to post
Share on other sites

Od niedawna sam mam 16Gb (4x4) 2400MHz cl11 i porównując z 1600MHz cl 9 różnica w wydajności jest znaczącą - widoczna gołym okiem, zarówno w grach jak i programach. Za 4-5 lat rządzić już będzie DDR4. Jak brać to tylko 2400 cl 11 2x8 chyba,że potrzebujesz więcej ramu to 4x8

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...