Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam problem z grami. Działają płynnie ale zacinają się co kilka sekund. Jest to dosyć uporczywe. Szukałem przyczyny w internecie i chyba znalazłem. Po przeskanowaniu w crystal disk info mam takie rezultaty

https://images.tapatalk-cdn.com/15/07/05/91e6632b36249c2075c278d7dc683ab3.jpg

 

Czy da się to naprawić, chociaż tymczasowo, softowo albo poprzez kompletny format dysku?

Może jest to wina tylko i wyłącznie temperatury? Kabli? Dodam że ani razu go nie formatowałem (tylko format partycji)

Edytowane przez XuX98
Link to post
Share on other sites

Na poczatek sprawdz jeszcze temperature dysku programem HDTune bo jest strasznie wysoka.

Przydaloby sie zamontowac tez jakis dodatkowy  wentylator.

Jak zbijesz temperature do normalnego poziomu i dalej bedzie sie problem z grami powtarzal to sie pomysli co dalej.

Chociaz do konca bym nie ufal samym programom tylko zaopatrzyl sie w jakis miernik temperatury.

 

Druga sprawa to ogromna liczba sektorow niestabilnych, ktora sprawia ze dysk nadaje sie juz tylko do kosza.

Mozesz sprobowac jeszcze tzw. zerowania dysku np.programem MHDD.Zerowanie nie usuwa fizycznych bad sektorow tylko logiczne.Nawet jak zerowanie zakonczy sie sukcesem to po jakims czasie uszkodzone sektory moga powrocic.

Edytowane przez sebki1
Link to post
Share on other sites

Zagotowałeś dysk, ja przy minimalnym nawiewie mam 32 stopnie podczas pracy. A u ciebie pisze ze miałeś 62 stopnie maksymalnie. 
Ilość bad sektorów i sektorów niestabilnych jest makabryczna, wymaksowales wartość SMART, nie wiedziałem ze się da. :o 

Najpierw kup wentylator i ustaw na wlocie przed dyskiem, później się zabieraj za zerowanie itp. 

Link to post
Share on other sites

Działa codziennie od 2007

W dodatku jest w niekorzystnym położeniu, tuż pod napędem. Jakbym chciał go zamontować niżej to zahaczałby o kartę graficzną a jeszcze niżej nie sięgają kable od zasilacza. No i nie zapominajmy że to Seagate ;)

Nawiew na dysk powinien być od spodu czy góry?

Edit:

Już zamontiwałem dwa wentylatory

Edytowane przez XuX98
Link to post
Share on other sites

dyski trzeba montować poziomo nóżkami do dołu ( czyli elektronika do dołu, a stalą do góry ).
W pionie tez mogą pracować, aczkolwiek szybciej się łożyska zużywają.  

dyski HDD nie mogą jedynie pracować pod katem.  ( mogą do góry nogami, aczkolwiek znacznie skraca to ich żywot, o wiele szybciej niż pionowo ) 

Najważniejsze jest, aby dysk był nieruchomy, oraz nie zaleca się zmieniać jego pozycji ( dysk będzie działać, ale skróci to jego żywot )

Link to post
Share on other sites

Podwyższona temperatura dysku, jest prawdopodobnie wynikiem występowania badów w użyciu. I mogące występować jeszcze wolne sektory z czasem dostępu powyżej 500 ms. Czyli dysk podczas działania systemu, męczy się z odczytem danych które są na uszkodzonych sektorach. I co za tym idzie, podwyższa się temperatura dysku. I nie jestem pewny czy dołożenie wiatraków do zbicia temperatury. Da jakiś pozytywny efekt ,dopóki są bady w użyciu, smart potwierdza i ewentualnie wolne sektory. Ale w praktyce można sprawdzić. Tylko jest ryzyko, że każde włączenie dysku i odczyt danych jest niepewny, zważywszy na liczbę badów.  Niestety ale pokrywająca się liczba wartości raw, przy parametrach C5 I C6. Podpowiada że prawdopodobnie wszystkie bady, są to bady fizyczne. A przynajmniej parametr C6 jest tym podpowiadającym. Czyli zapuszczenie zerowania, jeśli smart nie kłamie. Związane jest z ryzykiem że operacja zerowania może się zawiesić. Zważywszy na skalę czyli liczbę badów ze wskazaniem na fizyczne. Przestaw wartoś raw na dziesiętne:- funkcje - Advanced Feature - Wartośc Raw- zaznaczyć samo 10 [DEC]. I zobaczyć jak wielka jest liczba, w jakim procencie do wielkosci ilości sektorów ,całego dysku wykazywane w MHDD.

Jak masz gdzie z kopiować ważniejsze dane na inny nośnik/ i fizyczny/ e. Tak dla pewności, spokojnośći że te dane są zabezpieczone. 

Link to post
Share on other sites

Jutro się tym wszystkim zajme i jeszcze raz sprawdzę temperaturę (niestety programem) Da się jakoś oddzielić uszkodzone sektory żeby nie były zapisywane na nich żadne dane?

Udało mi się zmniejszyć temperaturę. Po 2h pracy zamiast 52°C jest 35-38°C Gry też działają jakby lepiej, nie widzę zacięć ale co do tego nie mam 100% pewności.

Edytowane przez XuX98
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...