Skocz do zawartości

GTX 960 nie działa na Asrock Z68 Extreme 4 gen3 z i72600k


Recommended Posts

Mam poważny problem.

 

Mam płytę główną Asrock Z68 Extreme 4 gen 3 z zainstalowanym procesorem Inter Core i7 2600k. Mam problem z kartami graficznymi obsługującymi PCIE 3.0. Po włożeniu ich do komputera (Geforce GTX 960 lub Radeon R7 250) na ekranie nie pojawia się obraz / brak sygnału. Jak uruchomię system z integry Intela to w menadżerze urządzeń nie widać nowego urządzenia . Wiem, że płyta główna obsługuje PCIE 3.0, ale procesor Sandy Bridge obsługuje tylko PCIE 2.0. Podejrzewam, że karty po włożeniu do tej płyty automatycznie ustawiają się w tryb PCIE 3.0 i nie mogą dogadać się z procesorem (PCIE 2.0). Czy ktoś z Was miał podobny problem i czy udało wam się go jakoś rozwiązać bez wymiany płyty lub procesora?

Link to post
Share on other sites

Miałem podobny problem w zeszłym roku.
Planowałem modernizację zestawu PC i zacząłem od karty graficznej (R9 280X), po zamontowaniu komputer jej nie wykrywał.
Co ciekawe po zamontowaniu grafiki do starszego komputera wszystko działało.

Ja byłem w o tyle korzystniejszej sytuacji, że i tak planowałem kupić całego nowego PC, a ta niespodzianka jedynie to przyśpieszyła.
Na Twoim miejscu spróbowałbym zaktualizować BIOS płyty głównej.

Link to post
Share on other sites
Podejrzewam, że karty po włożeniu do tej płyty automatycznie ustawiają się w tryb PCIE 3.0 i nie mogą dogadać się z procesorem (PCIE 2.0)

 

czy ja czegos nie rozumiem czegos tak idiotycznego dawno nie czytałem

 

co to ma byc

jak wkładasz karte do portu na płycie przypadkiem nie zapomniałes podłaczyc zasilania 

Edytowane przez stalkerpl
Link to post
Share on other sites

Zasilanie podłączyłem do GTX 960, a r7 nie wymaga podłączania niczego. Płyta po prostu kart nie widzi. Napisałem do pomocy technicznej Asrocka, zobaczymy co napiszą. Biosy, posprawdzałem na każdej dostępnej wersji i nie działa. Stare karty działają. Na starym kompie, z Core i3 1 generacji wszystkie kart działają. 

Link to post
Share on other sites

Podejrzewam, że karty po włożeniu do tej płyty automatycznie ustawiają się w tryb PCIE 3.0 i nie mogą dogadać się z procesorem (PCIE 2.0). ...Szkoda słów...Port jest kompatybilny w dół podobnie karta graficzna, aczkolwiek nie musi na nim działać.

 

Zaktualizuj bios

Wyłącz integrę w biosie

 

Z tego co piszesz sprawdziłeś 2 karty( mam nadzieje ze zasilanie zewnętrzne zostało podłączone) więc  możesz też przyjąć uszkodzenie portu.

Edytowane przez karaskiew
Link to post
Share on other sites

Zostawmy dyskusje na tematy teoretyczne w spokoju i zajmijmy się praktyką! Poszukuję gotowego rozwiązania problemu od osoby, która taki problem miała i sobie z nim poradziła lub osoby z podobną konfiguracją, u której wszystko chodzi jak należy. Jest tu w ogóle ktoś kto ma płytę z PCIE 3.0 z68 gen 3, z77 i włożonego w nią procka Core 2 generacji - Sandy Bridge, który ma tylko kontroler PCIE 2.0 i działającą w takim zestawie kartę GTX 7xx, GTX 9xx??? Radeon R7, R9 itp.???


Mam starszą płytę P67 Pro 3 i procka też SB i wszystko ładnie śmiga. Zresetuj bios oraz w biosie ustaw gpu na pci-e i wtedy zobacz.

 

Dzięki za odp. Kiedyś miałem z68 extreme 4 (bez gen 3) i też śmigał na nim Geforce serii GTX 6xx, ale później płyta się zepsuła i wymienili mi w serwisie na nowszą, która jak się okazuje nie lubi kart PCIE 3.0. Lubi GTX 570, lubi starego GeForce 8600. Na dole mam trzecie gniazdo PCIE 16 2.0 (x4). Zaraz tam wepchnę tego GTX 960 i zobaczymy czy zadziała. 

 

PS.

Biosy resetowane, zmieniane i nic..

Link to post
Share on other sites

Kabel siedzi w DVI na Radeon R7 240. Dodatkowego zasilania karta nie potrzebuje. Brak sygnału. Zauważyłem w gpuz, że te nowe karty mają bios UEFI. Może ten mój Asrock nie toleruje kart z biosem UEFI. Czekam na odpowiedź od pomocy technicznej Asrocka. W najgorszym wypadku wymienię płytę na Asusa Z77 z allegrowego demobilu.

Link to post
Share on other sites

Mam dokładnie tę płytkę - nigdy takowych problemów nie miałem - w slocie na i5 2300 siedziały - gtx 560ti, gtx 660 i gtx 670 - żadnych problemów... 

 

Teraz jest Ivy i była 670 i teraz 970 - również żadnych problemów...

Edytowane przez marcopl
Link to post
Share on other sites

Hmmm, a czy przypadkiem nie było jakiegoś problemu z płytami ASrock ? Coś mi po głowie chodzi, że jakieś GPU nie startowały na Asrock P67 Pro3 B3 .... 

 

A nie wyświetla Ci żadnych błędów na mobasie ? 

Błędów nie wyświetla żadnych. Po prostu te nowe karty są niewidzialne dla tej płyty głównej. Wentylatorki się kręcą. Dostałem odpowiedź od Asrocka i Asusa. Pierwsi zasugerowali, że to wina kart graficznych, które mają szemrane vbiosy, a drudzy, że to wina płyty głównej bo ma przestarzałe PCIE 2.0 zamiast 3.0. Jaki z tego wniosek? Szkoda, że ta płyta nie jest już na gwarancji :( Dodatkowo wziąłem tego Radeona wczoraj do pracy, gdzie jest Asrock na H61 z Core i5 2400 i też nie działa!

Link to post
Share on other sites

Raczej nie pomogę, ale mogę potwierdzić, że takie coś naprawdę się zdarza.

 

Kolega miał taki problem na Asusie z chipsetem P55 i i5 750. Jego karta (560Ti) działała u mnie, moja (HD7870) u niego, ale jego u niego już nie. Niestety pomogła dopiero wymiana płyty na jakiegoś Gigabyte (również na P55)...

Link to post
Share on other sites

Dzięki z info. W biosie 2.30 jest ta opcja. Zdaje mi się, że już ją próbowałem, ale dzisiaj spróbuję ustawić na legacy i zobaczę czy Geforce 960 i Radeon r7 ruszą. Zrobię jeszcze jeden eksperyment Ustawię na UEFI i zobaczę czy stary dobry GTX 570 przestanie działać.


Mam starszą płytę P67 Pro 3 i procka też SB i wszystko ładnie śmiga. Zresetuj bios oraz w biosie ustaw gpu na pci-e i wtedy zobacz.

Właśnie się zastanawiam nad zakupem tej płyty w miejsce mojej Z68. Jest jeszcze dostępna w sprzedaży w sklepach z pełną gwarancją, więc jak będzie z nią coś nie tak to wróci tam skąd przyszła :)


U mnie również Sandy Bridge na pokładzie Z68 - zero jakichkolwiek problemów z R9 270x swego czasu i aktualnie R9 280x. Oczywiście PCIE 3.0 i najnowszy BIOS.

Jaką masz wersję biosa na tym Z68 Extr. 4 gen 3? I czy musiałeś ustawiać coś w biosie, żeby karty działały (PCI Rom priority)?


Przeprowadziłem dalsze dochodzenie. Podłączyłem do mojego Asrocka Z68 procesor Ivy Bridge - Core i5-3470 i karta Radeon R7 250 działa, przełożyłem procesor Core i7-2600k do płyty Asrock B75M i włożyłem Radeona też działa, natomiast gdy wróciłem moim Core i7-2600k do Asrocka Z68 Extreme 4 gen 3. karta nie działa. I o co tu chodzi?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...