Skocz do zawartości

e8200 84 stopnie C przy 3,2Ghz


Recommended Posts

Witam wszystkich,

 

Pierwszy raz podkręcam procesor podam moją specyfikacje:

 

C2D e8200

Gigabyte 8800GT rev.2

Gigabyte P35-DS4 rev. 2.0

Patriot 2x2GB 800Mhz 5-5-5-12

 

Standardowo w programie core temp rdzenie mają ok 50 stopni C.

W biosie pokazuje że procesor ma ok 46-47 stopni C.

 

Po podkręceniu na 3,2Ghz ( poprzez szyne FSB podniosłem na 400x8 ) temperatura osiągła 84! i to tylko jak odpaliłem komputer szybko wszedłem do biosu i szyne ustawiłem na standardowe 333x8 (2,66Ghz). Musiałem czekac aż ostygnie by ponownie uruchomić kompa.

 

Nie wiem co mam zrobić, nie podnosiłem żadnego napięcia wszystko jest ustawione na standardowe. W ciągu chwili temperatura podniosła się o ponad 30C.... :)

 

Co dziwne testowałem procesor przy standardowym taktowaniu 2,66GHz poprzez Orthosa i przy test2 temperatura rdzeni osiągała 70C wiec wyłaczałem tesy.

 

Co mam zrobić?? To wina procka?? Pomocy....

Link to post
Share on other sites

Procek jak procek - każdy się grzeje, ale przy standardowym taktowaniu 70st.

to już na prawdę sporo.

Pomyśl raczej o zmianie chłodzenia, a przy okazji o nałożeniu nowej dobrej pasty.

Może również należałoby zapewnić odpowiedni przewiew w obudowie,

a także sprężonym powietrzem oczyścić to i tamto.

Link to post
Share on other sites

Procesor "siedzi" na płycie 2,5roku mam BOXowe chłodzienie ale osiągniecie 3,2Ghz na tym procesorze powinno być dziecinnie proste z tego co czytałem spokojnie można dojechać do prawie 4Hz.

 

Tylko bardzo mnie zdziwiło że przy taktowaniu 2,66Ghz Orthos przy test 1 ok przechodzi ale nagrzea sie jak zaczyna się test2 to jest ok 3-4minuty testu rdzenie maja 70C. I to jest dziwne widziałem screeny jak ktoś miał podkreconego na 3,8GHz i przeszedł od test 1 do test 13.....

 

Nie wiem o co chodzi czy jak podniose napiecie i szyne to wtedy ta temperatura nie bedzie rosnąc?

 

Spróbuje poczyścić coś ale jak patrze na wentylator to źle nie wygląda.... może duża ilość pasty już wyparowała przez te 2,5 roku..... nie wiem sam.... nie znam się na tym troche boje się sciągać coolera bo czy go potem założe no i nie mam pasty nawet jak kupie to nie mam pojęcia jak ją nałożyć i ile. Słyszałem że to trzeba dość umiejetnie nałożyć nie za dużo nie za mało... no i czy to wina pasty..... może to coś innego...

Link to post
Share on other sites

Dzięki za info no to już coś nowego się dowiedziałem że po roku pasta boxowa ulatuje w powietrze. Ok to tak zrobie kupie dobrą paste i nałoże poczytam na necie jak to się wykonuje. Mam nadzieje że nie pogorsze sytuacji.

 

Co do chłodzenia może bym i zmienił ale czy to jest sens na boxowym chłodzeniu wg testów kreci sie bardzo dobrze a ja i tak nie chce osiągać 4Ghz tylko tak 3,2GHz maksimum 3,6Ghz. Dodatkowo dobre chłodzenie kosztuje ok 160zł Scynthe Mugen ver 2 i można sie pokusić na bardzo wysokie podkręcanie.

Link to post
Share on other sites

zamiast mugena 2 moglbys wziac rownie dobrze silentiumpc Fortis. Sporo tansze a prawie tak samo wydajne.

Stara paste ładnie wyczysc z procka (jakims spirytem na chusteczce), to samo z coolerem i naloz cienka warstwe nowej pasty. Fajna pasta jest Arctic cooling MX-2. Dosc tania, jest jej sporo, latwo sie naklada i wydajna.

Link to post
Share on other sites

Rozumiem, że nie chcesz wymieniać napięcia. Jeżeli nie pomogą żadne sposoby na zmniejszenie temperatur, spodziewaj się uszkodzenia procesora. Jest wiele chłodzeń, najbardziej odpowiednie przy tych tempach byłoby Scythe Ninja 2; Silentium PC Fortis o którym napisał wujashek (miałem te chłodzenie na dwujajowcu) lub Arctic Cooling Freezer Extreme R2 którego mam na quadzie albo Thermalright ULTRA120 REV A, tylko że będziesz musiał osobno kupić wiatrak 120mm.

Link to post
Share on other sites

No to zamówiłem mówi się trudno musze to zroić i kupiłem nowe chłodzenie: Coolink Corator DS wypadł bardzo dobrze w nowym teście wiec wybrałem go zobaczymy po założeniu jakie bede miał temperatury...... dodatkowo w poniedziałek przychodzi mi nowa karta przesiadam się z 8800GT na GTX460 1GB dlatego chce podkrecic procka by nadążył za nową kartą.

Link to post
Share on other sites

wiec odmow coolinga coratora i zamow fortisa jak juz proponowano cena nizsza a lepszy bezsprzecznie - masz czas na odmowienie

 

+ na milion procent masz kiepsko i za malo pasty nalozone

(przykladasz procesor do stopy radiatora , patrzysz pod swiatlo w szczeline miedzy nimi i widzisz ile jest przeswitu -ogrom- tyle ma byc pasty by go nie bylo wogole - sam oszacuj ile to ma byc)

Link to post
Share on other sites

Posiadam Chieftec GPS-450AA-101A 450W

Karta: EVGA GTX 460 SuperClocked 1GB

 

mam nadzieje że uciągnie e8200 po OC wraz z tą kartą chodz GTX460 1GB pobiera 160W ta karta podkręcona jest to musze zapewne dodać te 10W wiec coś koło 170W bedzie.

8800GT mam od Gigabyte Zalman Edition tez OC. Standardowe 8800GT ma 110W te co ja moze też +10W czyli 120W.

 

Moge odmówić, nie wiem czemu się uparliście na polski cooler... tu test 16 coolerów:

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj ... 11146.html

 

Fortis wypadł dobrze ale ocene końcową wyższą ma Coolink

 

Czyli co tam gdzie mi składali komputer taką kaszane odwalili? Czy po prostu już stara pasta i nie daje rady?

Link to post
Share on other sites

coolink dobry czy nie dobry - bez znaczenia- co 4 rury 8 mm to nie 5 x8mm i bez znaczenia ze jedna nie dochodzi do rdzenia procka to i tak jest wiecej do odprowadzania ciepla ze stopy a obroty nie maja nic do dobrosci radiatora obroty to mozna sobie dokrecic i rozkrecic jak kto chce i jak lubi sluchac - ilosc lisci jest wazna , rury i cena:p a nie pogibane testy gdzie co test to inny wynik

Link to post
Share on other sites

prosta sprawa jak mówisz że śmiga 2,5 roku to czym prędzej zabierz się za czyszczenie środka zdejmij schładzacz z procka i przeczyść dokładnie radiator+wentylator (najlepiej zdjąć jedno z drugiego) kup sobie jakaś pastę termo przewodzącą (jakaś nie droga a dobra to Zalman ZM-STG1 łatwo się nakłada) nałóż cienką równą warstwę a temperatury na pewno spadną sporo a dopiero w tedy zabieraj się za jakieś OC procka :) i na razie nie zmieniaj chłodzenia zobaczymy na co stać procka oraz czy coś innego nie wymięknie (płyta lub pamięci)

Link to post
Share on other sites

Panowie pomocy........

 

Załamałem się :rudolph: nie wiem co jest nie tak.......

 

Wymieniłem chłodzenie wygląda imponująco zajmuje dużo miejsca w obudowie cieżko kable podłączać :/

 

Takie są wyniki:

Temperatura procesora w biosie: nie przekracza 30C

Temperatura rdzeni w core temp Windows:

Core 0: 42C

Core 1: 40C

 

Spadły znacznie i byłem zadowolony wiec postanowiłem znowu przestawić szyne na 400x6 czyli 3,2Ghz.....i...... wchodze szybko do biosa by sprawdzić temp 50C ok niech bedzie ucieszyłem się poczekałem jakieś 40s by zobaczyć czy rośnie. Wychodze ponownie z biosu i mówie zrobie nareszcie testy w windowsie a tu właczył się biper czyli temp przekroczyła 60C wchodze szybko do biosu a tam 77C.......

 

Wydałem 200zł na chłodzenie wraz z sprezonym powietrzem i alkoholem izopropylowym..... i wynikiem tego jest chłodniejszy procesor ale nie moge dalej podkrecać :wariat:

 

Jak wróce zrobie zdjecia mojego biosu ale to chyba nic nie da.... ja tylko przestawiam szyne a reszta jest na standardowych ustawieniach.... :P

Link to post
Share on other sites

Witam no to się wyjaśniło........ już wiem co jest grane miałem ustawione w biosie na auto system voltage control i mi np Vcore ustawiało na 1,444V !

 

moje screeny z biosa:

http://img213.imageshack.us/img213/1769/dsc01239q.jpg

 

To jest pierwsze odpalenie komputera temperatura pokojowa 24C

 

a tu podkręcony na 3,0GHz (375x8) z ustawieniami na auto system voltage control

 

http://img686.imageshack.us/img686/1084/dsc01242f.jpg

 

Widać różnice w napięciu i temperatura podskoczyła ponad 20C

 

moje ustawienia standardowe:

http://img139.imageshack.us/img139/4749/dsc01240dt.jpg

 

http://img521.imageshack.us/img521/3033/dsc01241cp.jpg

 

Obecnie nie mam już ustawione na napieciu auto.

 

Teraz moje pytanie jak ustawić to wszystko?

Link to post
Share on other sites

czyli np FSB na 400x8=3.2GHz i podnosze Vcore o 0,025V i jeżeli nie wyskoczy blue screen moge testować w orthosie.

 

Dobrze to rozumiem?

 

wyczytałem też coś takiego:

system voltage control - manual.

pci express frequency - 100

system memory multiplier - daj na 2.0 (po oc podnieś żeby był jak najbliżej standardowej)

 

zmieniasz fsb podnosisz o 10 mhz i lecisz w górę po każdym 10 mhz odplasz kompa i patrzysz czy Windows sie ładuje do końca jeżeli tak restart i 10 więcej. potem dajesz wcześniejsze ustawienie (10 mhz mniej od tego przy którym się wyłączył) podbijasz lekko napięcie i testujesz pc prime95 od razu monitorując temp (jeżeli temp będzie przekraczać 75 podczas testu o zjedź z napięcia) jeżeli procesor nie będzie pracował stabilnie to zjedz z fsb zchodz po 5 (lub podbijaj napięcie)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...