Skocz do zawartości

3 zestawy dual do płyty X58 ?


Recommended Posts

Mam pytanie doś proste - czy 3 zestawy pamięci 2x2GB będą bez problemu działać w płycie intela x58 ?

Pytam dlatego, że zastanawiałem się naz zamianą płyty P55 na x58. Mam 2 zestawy ramów - 4sztuki po 2GB, łącznie 8GB, a wiadomo, że x58 jest 3 kanałowy.

Jak bym dokupił kolejny zestaw 2x2, miałbym 3 kanały na x58 6x2=12GB. Pytanie teraz ciutkę grubsze:

- pamięci - 2 zestawy GSkill F3-16000CL9D-4GBTD (1 zestaw do dokupienia)

- płyta - Asus Rampage III Extreme (asus potwierdza kompatybilność z 4 sztukami)

Sprawdzałem listę kompatybilności RAM z tą płytą, ze stronki asusa.

Dziwi mnie trochę dlaczego 4 sztuki będą działać na tym asusie, a co z trybem Triple 6 sztuk ? Skoro działają 4 sztuki to będzie to tylko dual channel hmmm, a dlaczego nie jest zaznaczona kompatybilność z 6x2GB ? Nie działa, czy nie testowali ?

Link to post
Share on other sites

Chodzi mi o max wykorzystanie platformy. Single/dual channel to nie to samo co triple. Zwłaszcza wykorzystując podkręcanie i pamięci takie jak moje - 2000MHz. Wiem, że między dual a triple to może 5% wydajności, ale zawsze coś. Teoretycznie mogę przecież wsadzić 3 sztuki mojego ramu i mieć 6GB (triple channel), ale szkoda aby 1 sztuka sobie leżała, skoro można dołożyć 2 kolejne i mieć 12GB triple. Wiem wiem - zaraz 95% odpowiedzi będzie - po co ci 12GB triple channel, przecież tego nie wykorzystasz - odpowiem - przy 8GB czasami widziałem 500-600MB wolnego ramu więc wykorzystam.

Link to post
Share on other sites

Zasadnicze pytanie - do czego wykorzystujesz kompa ? Nawet jezeli pol-profesjonalnie to roznicy miedzy dual a triple nie zobaczysz nawet 5%.

Ograniczeniem bedzie predzej procesor dla przepustowosci ramu niz dual channel. Zwlaszcza ze Intel zrezygnowal z triple w Sandy Bridge, bo jest nieoplacalne - nie daje realnego wzrostu wydajnosci zwyklym uzytkownikom.

 

Roznicy nie zobaczysz nawet 0,5% miedzy dual a triple (jedynie w benchmarkach testujacych pamiec ^_^ ale na co to komu, suche cyferki i nic wiecej), gry czy programy nie maja prawa pracowac nawet 1% szybciej, zwlaszcza ze masz kosci 2000Mhz ktore oferuja sporo za duza przepustowosc, nawet dla core i7. (dowodem bedzie nadchodzacy SB intela ktory wrocil do DualChannel)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...