Skocz do zawartości

Zmniejszenie temperatury karty graficznej.


Recommended Posts

Witam!

 

Niedawno zakupiłem kartę r9 280x firmy msi i trochę żałuję,gdyż temperatura w stresie dochodzi do 85 stopni i karta staję się głośna.Wcześniej posiadałem kartę hd 7850 sapphire i tam max temp karty wynosiła 55-60 stopni.

Chciałbym jakoś zbić temperaturę karty.

Posiadam obudowę brutus 410 i tak się zastanawiam czy warto zamontować dodatkowe wentylatory w obudowie-jeden z dołu,drugi z góry,trzeci tylny wymienić na coś wydajniejszego.

Tylko pytanie czy jest sens?Czy moze są inne sposoby na zmniejszenie temperatury?

Czy sprzedać kartę i kupić taką samą od innego producenta z lepszym chłodzeniem?

Link to post
Share on other sites

To tak ok.10do15 stopni za dużo. Lepsza wentylacja na pewno zmniejszy temperatury.Trudno mi powiedzieć o ile, bo nie znam obudowy ale są przypadki,że może dość poważnie zmniejszyć sie temperatura karty (i nie tylko)...

Link to post
Share on other sites

Miałem r9 280X od MSI i temperatury to masakra ale to standard wszystkich 280x. Mi dochodziły do około 81 stopni podczas grania. OC nawet nie próbowałem :D Pasta raczej nic nie da, pod obciążeniem jeśli dotknęło się rurki to można było się oparzyć - dosłownie :) Spróbuj odpalić Furmarka i sprawdź temperatury.

Edytowane przez solaris557
Link to post
Share on other sites

Nie wiem Solaris557 jaką kartę miałeś i w co grałeś ale to dziwne. Najprostszy sposób to odjęcie napięcia na GPU. 1.256V to trochę sporo. Ustaw 1075mV jeżeli napotkasz problemy to 1100mV ale nie powinno być żadnych przy tak niskim taktowaniu.

Link to post
Share on other sites

Temperatury około 80 stopni to problem większości 280X od MSI, referenty około 95 stopni osiągają :) W grach takich jak BF3, 4 czy FC4 zawsze były takie temperatury. Mój znajomy też miał ta kartę i miał podobnie z temperaturami. Właśnie jeden ze sposobów na zmniejszenie temp na tej karcie to obniżenie V.

Link to post
Share on other sites

Mój Toxic na trochę zmniejszonym taktowaniu 1100/1600 i napięciu w grach nie chętnie dochodzi do 70stopni, a mam tragicznie chłodzoną obudowę pod tym względem.

 

Dalej polecam odjąć napięcie. Jeżeli jest zablokowane to trzeba zgrać BIOS przez GPU-Z. Edytować programem VBE7(zachowując oryginał). Zflashować kartę Atiwinflash używając interpretera DOS w Windowsie.

Uruchomienie Atiwinflash bez argumentów powinno wyświetlić manual.

Edytowane przez helfi
Link to post
Share on other sites

Chyba zdecyduje się kupić wentylatory do obudowy.

Posiadam obudowę brutus 410 i 2 fabryczne wentylatory.Mam miejsce na 4 wentylatory.

Chciałbym wymienić 2 fabryczne i dołożyć jeszcze 2 kolejne a dokładnie takie- http://www.morele.net/arctic-cooling-arctic-f12-pwm-rev-2-120mm-afaco-120p2-gba01-622366/

 

Z tego co wiem są na 4 pin i dzięki temu będę mógł kontrolować ich obroty,tylko problem w tym,że na płycie główne mam tylko dwa 4 pinowe wejścia a dwa pozostałe to 3 pinowe.Czy istnieje jakiś rozgałęźnik 4 pin na x2 4pin i czy takie coś będzie działać?

Link to post
Share on other sites

Kontroler to najlepsze rozwiązanie. Najwygodniejsze na pewno. Wentylatory możesz kupić spokojnie bez PWM i podłączyć do gniazd płyty oznaczonych XX_FAN. Wentylatory AC zwykle mają rozgałęzienie na następny. Prąd max zwykle takie gniazda mają bliski 0,7A.

 

Ja miałem wcześniej 2x Appolish. To rozwiązanie powodowało podobny problem z temperaturą. Jak powszechnie wiadomo co świeci to nie dmucha. Co prawda można je odkręcić na 1700rpm ale nikomu nie polecam. Appolish-a z przodu zastąpił AAB black jet fan i jest ok. Zasilacz też uczestniczy w obiegu bo w mojej archaicznej obudowie jest montowany na górze.

 

Zrobiłem, krótki test(pograłem godzinkę w stare Metro 2033(FHD,DX11,max)) z HWinfo. Max temperatury 65stopni C dla GPU i 67stopni C dla VRM. Ogólnie bardzo rzadko zapala mi się 4 i 5 LED na karcie.

 

CPU pracuje sobie spokojnie na 3,9GHz. Grafika na trochę obniżonym taktowaniu 1100/1600 przy VDDC 1075mV,1125mV dla stanów najwyższej wydajności.

Edytowane przez helfi
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...