Skocz do zawartości

Cyrkulacja powietrza w obudowie / Montaż wentylatora.


Recommended Posts

Witam. Chcialbym zamontowac dodatkowy wentylator do mojej obudowy posiadam 12x12 cm cooler thermaltake mam mozliwosc zamieszczenia go z boku obudowy bo jest do tego przystosowana tylko mam pytanie jakbym zamontowal cooler 3 (widoczony na screenie ponizej) na bocznej scianie obudowy czy dobra by byla wtedy cyrkulacja powietrza? czy ten dodatkowy wentylator by rozpraszal powietrze w obudowie? zamieszczam screena obudowy bo posiadam podobna :)

---> http://img13.imageshack.us/img13/5936/obudowax.jpg <---

Ogolnie temaratury mam dobre w kompie tylko mam zbedny wentylator i mam mozliwosc zamieszczenia go w obudowie :) tylko nie wiem czy lepiej zostawic tak jak jest czy lepiej go tam zlozyc? te o to pytanie kieruje do was :) Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

W moim przypadku to on by wtedy dmuchal na CPU jakby mial wdmuchiwac powietrze a czasem powietrze w pokoju jest cieplejsze wiec obawiam sie zeby wtedy sie bardziej grzal a moze lepiej zeby on wydmuchiwal powietrze na zewnatrz obudowy?

Link to post
Share on other sites

"Cooler 3" powinien wciągać powietrze.

Kubbak tez tak wlasnie sie zastanawiam zeby on raczej wydmuchiwal powietrze, ale powiedz mi czy jak on bedzie wydmuchwial powietrze z obudowy to nie popsuje sie cyrkulacja powietrza? Cooler 1 wdmuchuje a Cooler 2 wyciaga powietrze na zewnatrz obudowy wiec jakbym zamonotwal Coolera 3 (zeby wyciagal powietrze) to jak myslicie obieg powietrza w obudowie bylby dobry?
Link to post
Share on other sites

Zaraz wezme sie za montaz :) mam nadzieje ze przyda sie do wydmuchiwania cieplego powietrza na zewnatrz obudowy :) jak juz go zamontuje to wroce i napisze jak sie sprawuje ;) dzieki za pomoc! Pozdrawiam.

 

//EDIT//

 

Cos mnie jeszcze skusilo zebym tu zajrzal przed montazem i jednak dobrze zrobilem :) to jednak ma wdmuchiwac powietrze? No zobaczymy jakby cos bylo nie tak to zawsze mozna zmienic :) dobra bede niedlugo.

Link to post
Share on other sites

no ale przykładowo mam wiatrak 80mm na dolnej sciance (tak jak cooler 3 na zdjeciu) no i zeby wciagal powietrze to jak go ustawic (bo mam go przykreconego ze przod jest skierowany do wewnatrz obudowy tzn. ta strona z naklejka na wiatraku) i nie wiem czy on mi wciaga czy wyciaga z dwoch stron podobnie wieje xD tak samo tylni 80 mm

Link to post
Share on other sites

Przód, bok (i ewentualnie dół) - tu umieszcza się wentylatory wciągające powietrze.

Tył, góra - tu umieszcza się wentylatory wyciągające powietrze.

 

Taki jest prawidłowy montaż wentylatorów, wytwarzający optymalne podciśnienie.

Link to post
Share on other sites

Ja mam na ściance wciągający powietrze do obudowy, ale on jest na wysokości karty graficznej, więc niżej. A jeśli Ty masz na wysokości CPU to daj na wyciąganie, wyjdzie lepiej.

Link to post
Share on other sites

Ja mam wentylator z przodu który wdmuchuje a z tyłu wyciąga. Cyrkulacja jest trochę upośledzona ponieważ mam źle zamontowany cooler na procesorze. Montaż wentylatora z boku obudowy jest problematyczny. Gdy dmucha n kartę to temperatura karty wcale nie spada. Gdy wyciąga powietrze to samo. Sądzę że bez sensu byłoby zamontować cooler na górze by wciskał powietrze na procesor. Jeśli już musisz zamontować coś na ściance bocznej to tak by wywalało powietrze z komputera.

 

Generalnie w chłodzeniu wszystko polega na tym że komponenty oddają ciepło prze radiatory etc. I to ciepło trzeb wywalić z obudowy czym prędzej. Jedynym wiatrakiem który powinien uzupełniać zapasy powietrza jest jeden znajdujący się z przodu na dole. Tak to powinno działać.

 

Aha. Przynajmniej u mnie, montaż wentylatora z boku powoduje że pracuje on bardzo głośno. Kratki po boku powietrze opływa dosyć głośno a cała blacha potrafi wpaść w wibracje.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...