Skocz do zawartości

AMD Catalyst Fan Control


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez MasterBarti,

Recommended Posts

Witam,

Kupiłem niedawno dziecku nową grafikę MSI R9270. Zainstalowałem MSI Afterburner, ustawiłem autostart z systemem  i zrobiłem kilkustopniowy profil z automatyczną regulacją obrotów wentyli w zalezności od temperatury.

Wszystko jest cacy, jednak ku mojemu zdziwieniu okazało się, że Afterburner do uruchomienia wymaga praw aministratora LOL.

Oczywiście takich praw nie chce dziecku nadawać, a twórca tego programu zapewne nie przewidział takiej sytuacji.

 

Pytanie: Jak zachowa się karta w przypadku braki zainstalowanego afterburnera? Jest gdzies w biosie zaszyta taka autokontrola? Czy w ustawieniach CCC można coś takiego zrobić (ale autoamt, nie klikanie w profile)?  Może znacie jakiś inny programik, który mogę użyć do tego celu, a który nie wymaga praw admina? Z góry dzięki za wszelką pomoc.

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Ale w jakim celu chcesz modyfikować krzywą obrotów wentylatora w tej karcie ?

Przecież oryginalnie jest cicha i chłodna.

 

Jak już bardzo Cię do tego ciśnie, to rozważ modyfikację krzywej w biosie karty i problem z głowy.

Link to post
Share on other sites

Po prostu zauważyłem, że po włączeniu wymagającej gry obroty wentylatorów nie zwiększyły się, założyłem więc że same CCC lub BIOS karty tego jakby w tle nie robi, a nie mam zamiaru ryzykowac i wygrzewać karte w celu sprawdzenia tego, dlatego też pytam mądrzejszych jak sobie ta karta z tym radzi w przypadku braku zainstalowanego MSI Afterburnera.

Ja nie chce niczego modyfikowac, po prostu nie chce aby karta się upiekła jak mnie nie ma w domu i dzieciak sam sobie jakąś grożniejszą gre włączy.

Edytowane przez teuton
Link to post
Share on other sites

Ehh, włącz sobie gpu-z, i przełącz na zakładkę na której monitorowane są parametry karty graficznej, włącz sobie dowolną grę lub program obciążający i zobaczysz, że obroty wentylatora/ów trochę wzrosną, patrz na pole zarówno z prędkością w obr/min jak i %. Niewiele bo więcej nie potrzeba, a nie zauważasz tego bo różnica jest zbyt mała by usłyszeć ją uchem.

Karta na bank jest jak najbardziej w porządku i nie bądź nadgorliwy, bo kiedyś się zapomnisz i przełączysz na manualne sterowanie obrotami wentylatorów i sam usmażysz kartę.

Edytowane przez MasterBarti
Link to post
Share on other sites

dam111111 - dzięki, właśnie o taką odpowiedź mi chodziło, konkret,

80 stopni to troche dużo, czyli twierdzisz, że BIOS karty sam zwiększy prędkość wentyli dopiero po przekroczeniu tej temperatury, tak? Ciekawe jak przy takiej temperaturze grzeją się juz RAM i VRM?

 

MasterBarti - nie jestem nadgorliwy, chcę po prostu ustawić automatyczny profil, który dopsuje prędkość wentyli do rosnącej temperatury, bez ingerencji użytkownika - co w tym takiego dziwnego.  

"Ehh..." - tego akurat nie musiałeś pisać, ale ok, jesli przez to będziesz bardziej szczęśliwy i podniesie Ci się poziom czegoś, to na zdrowie

 

Reasumując:

- karta sama w sobie zwiększa poziom obrotów wentyli dopiero po przekoczeniu 80 stopni

- 80 stopni jest całkowicie nieszkodliwe na GPU, RAM i VRM i nie wpływa na ich żywotność

- czyli karta może pracować bez zainstalowanego afterburnera

 

Ponawiam jeszcze pytanie, czy ktoś zna podobny program do regulacji obrotów wentyli, który nie potrzebuje praw adninistratora do uruchomienia?

Edytowane przez teuton
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
nie jestem nadgorliwy, chcę po prostu ustawić automatyczny profil, który dopsuje prędkość wentyli do rosnącej temperatury, bez ingerencji użytkownika - co w tym takiego dziwnego.

Sęk w tym, że taki profil już ta karta "musi" fabrycznie mieć a ty chcesz go zmieniać po swojemu stąd wg mnie ta lekka nadgorliwość.

 

Jeśli masz MSI r9-270 gaming, to tak wygląda domyślna krzywa obrotów wentylatora zapisana w biosie (dla biosu w wersji 015.041.000.000.003038). Można ją bardzo łatwo i bezpiecznie sprawdzić.

http://images69.fotosik.pl/628/2a263b4adcda2661.jpg

 

Do temperatury 65°C obroty są na 18%,

potem razem ze wzrostem temperatury rosną i przy 80°C osiągają 30%,

znów ze wzrostem temperatury rosną tylko teraz zdecydowanie bardziej gwałtownie by przy 87°C osiągnąć już 100%.

 

Fabryczna krzywa jest dość ciulata, ale te karty i tak nie osiągają zazwyczaj więcej niż 70°C podczas grania.

 

 

 

Reasumując:

- karta sama w sobie zwiększa poziom obrotów wentyli dopiero po przekoczeniu 80 stopni

- 80 stopni jest całkowicie nieszkodliwe na GPU, RAM i VRM i nie wpływa na ich żywotność

- czyli karta może pracować bez zainstalowanego afterburnera

 

Ponawiam jeszcze pytanie, czy ktoś zna podobny program do regulacji obrotów wentyli, który nie potrzebuje praw adninistratora do uruchomienia?

 

Poprawka:

-opis pod wykresem/obrazkiem wyżej

-80°C może minimalnie wpłynąć na żywotność takiego układu, ale prędzej wymienisz kartę niż padnie z powodu takiej temperatury, ba w zasadzie wg testów, ten konkretny model będzie się trzymał z daleka od tej temperatury.

- ten pkt się zgadza

 

Co do pytania, to szczerze wątpię bo tego typu program musi mieć dostęp do ważnych plików systemowych/sterowników karty a bez praw administratora to chyba nie możliwe.

 

Jeśli faktycznie zależy Ci na zmianie tej krzywej, to chyba jedynym wyjściem w twoim przypadku będzie modyfikacja biosu przy pomocy programu z screena który zamieściłem wyżej i robiłbyś to tak:

Zapisujesz swój bios do pliku, np przy pomocy programu gpu-z (100% bezpieczne)

modyfikujesz tą krzywą wedle upodobania i zapisujesz plik

wgrywasz plik do karty tak jak opisano tutaj (z tym wiąże się już jest pewne ryzyko, bo jeśli zabraknie prądu, lub zwiesi się komputer to będzie już problem, ale zazwyczaj dalej można kartę uratować tylko to już więcej zabawy)

Edytowane przez MasterBarti
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

MasterBarti - dzięki wielkie, o to mi właśnie chodziło, konkretna odpowiedź na zadane pytanie.

 

Czyli jednak 65 stopni. Te 30%(tylko) przy 80 stopniach troche niepokojące, ale skoro tak producent ustawił to pewnie jest ok.

 

Ostatnie pytanie - gdyby karta musiała iśc na gwarancje, to reflash bios na starą oryginalną wersje wystarczy, nie wykryją jakiś czasowych podmian?

Edytowane przez teuton
Link to post
Share on other sites

Ja kontroluję obroty ASUS GPU Tweak, tylko warunkiem, żeby nie było konfliktów jest wywalenie catalyst z autostartu. Ale w sumie nie wiem po co on komu - system znacznie szybciej jest gotowy do pracy bez niego.

 

A uważam, że domyślne ustawienie wentylatorów jest lekko przegięte, do 30% różnica w hałasie jest znikoma, więc polecałbym jednak, żeby powyżej 60 stopni własnie na takich obrotach karta działała, wtedy na pewno jest dla niej zdrowiej :)


U mnie po OC na 1100MHz na 40% karta osiąga max. 71 stopni, ale obudowa stoi w mało przewienym miejscu. Więc takie czynniki też trzeba uwzględnić.


* W sumie to na 30% wyniki są niemal identyczne, więc uważam, że to jest optymalna prędkość wentylatorów podczas grania.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...