Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Poszukuję laptopa do obsługi sklepu internetowego, amatorskiej obróbki grafiki i grania za <3300 złotych. Będzie to sprzęt raczej używany stacjonarnie. W zasadzie nie gram w mocno wymagające sprzętowo gry (głównie strategiczne i rpg), niemniej chciałbym w miarę przyzwoitych warunkach zapoznać się z trzecim Wiedźminem. Czy to jest w ogóle możliwe za taką cenę?

Polecono mi CLEVO P170SM i5-4300M 8GB RAM HDD 750GB GTX 765M za ponad 3100 złotych. Wydaje mi się, że za taką cenę można kupić wydajniejszy sprzęt, np Lenovo Y50-70. O Lenovo sporo się mówi w kwestii throttlingu, natomiast o Clevo słyszałem że jest bardzo głośny. 

Początkowo upierałem się przy 17-calowej matrycy, ale widzę, że trudno znaleźć wydajny sprzęt w budżecie, którym dysponuję. Tak więc matryca 15" również byłaby w porządku, ALE jednak bardzo preferuję 17".

Chciałbym wydajny procesor, najlepiej i7 i przyzwoite GPU. Dysk nie musi być duży, najlepiej SSD. Bez systemu operacyjnego. Zależy mi na jak największej wydajności za nie więcej niż 3300 złotych. Jednak wszystko to przy zachowaniu stabilności i rozsądnego poziomu hałasu.

Proszę o możliwie szybkie porady, bo mam bardzo ograniczony czas na zakup (w przyszłym tygodniu muszę mieć fakturę).

 

Dziękuję i pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Clevo jest głośny ale tylko pod większym obciążeniem. W czasie włączonej przeglądarki z kilkunastoma zakładkami spokojnie będzie cichutko.

Lenovo Y50-70 ze słabą matrycą, throttlingiem - ani do gier (throttling) ani do obróbki grafiki (przez wspomnianą słabą matrycę) laptop się nie nadaje.

 

 

 

 

 

Chciałbym wydajny procesor, najlepiej i7 i przyzwoite GPU. Dysk nie musi być duży, najlepiej SSD.

 

Musiałbyś sporo dołożyć albo szukać używek chyba,że z czegoś zrezygnujesz (nie mówię tu o SSD).

 

 

 

 

 

 

głównie strategiczne i rpg)

 

Jedne z bardziej wymagających gier przy których będziesz spędzał swój czas - podaj przykłady.

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź. 

 

Musiałbyś sporo dołożyć albo szukać używek chyba,że z czegoś zrezygnujesz (nie mówię tu o SSD).

 

Nie znam się dobrze na różnicach pomiędzy różnymi CPU i GPU, wydaje mi się jednak, że w tej sytuacji nieco ważniejsze jest GPU. Czy zatem procesor i5 i nieco silniejsze GPU byłoby lepszym rozwiązaniem? 

 

 

 

 

Jedne z bardziej wymagających gier przy których będziesz spędzał swój czas - podaj przykłady.

 

Bardzo chciałbym zagrać w Wiedźmina 3, ale jego wręcz kosmiczne wymagania (Minimalne: Intel Core i5-2500K 3.3 GHz/AMD Phenom II X4 940 3.7 GHz, 6 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660/Radeon HD 7870) chyba czynią granie na laptopie za mniej niż wielokrotność mojego budżetu mrzonką.

 

Natomiast moje gry strategiczne to Crusader Kings 2 i Europa Universalis 4, które chyba używają bardziej CPU niż GPU. Trudno mi powiedzieć, w co jeszcze będę grał, pewnie Hearts of Iron 4 a z rpg coś pokroju Shadow of Mordor.

Link to post
Share on other sites

Jak optymalizacja będzie dobra (ewentualnie po kilku/nastu patchach) to na minimalnych odpalisz Wiedźmina 3. Oprócz tego Shadow of Mordor będzie wyzwaniem. Reszta spokojnie pójdzie na  wysokich/najwyższych.

 

 

 

 

Czy zatem procesor i5 i nieco silniejsze GPU byłoby lepszym rozwiązaniem?

 

Myślę,że tak.

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za pomoc. Poświęciłem trochę czasu na znalezienie 17-calowego (jednak musi taki być) notebooka z najlepszymi możliwie GPU i CPU. Oto moje rezultaty; proszę o ich ocenę:

 
1)  MSI GP70 2PF-416XPL 17,3" FHD i5-4210H 1TB 8GB GTX850M - 3249 PLN
2)  MSI :: GX70 Destroyer A10-5750M/8GB/1000/DVD-RW R9-M290X - obecnie niedostępny w sklepach; wysłałem pytanie o dostępność
3)  Acer Aspire V3-772G i5-4200M 8GB 1000GB GTX850M W8.1 - 3499 - jednak trochę za drogi i skłanieam się ku temu pierwszemu MSI
Link to post
Share on other sites

Ok, zatem wyboru dokonam pomiędzy:

1) CLEVO P170SM i5-4300M VPRO 8GB GTX 765M 750GB

2) MSI GP70 2PF-416XPL i5-4210H 1TB 8GB GTX850M

 

MSI ma nieco lepszy procesor i kartę graficzną. Dodatkowym plusem jest matowa matryca, której ten Clevo nie posiada. Zatem bardziej skłaniam się ku MSI. Podzespoły w Clevo można wymienić, co oczywiście stanowi duży atut, jednak za kilka lat zamiast ładować kolejne tysiące złociszy w stary laptop raczej kupię nowy sprzęt. Ale msi to msi, a clevo to clevo; chyba trochę wyższa jakość. Co o tym myślisz? Czy kupno słabszego clevo może mieć sens, skoro i tak nie będę go rozbudowywał?

Link to post
Share on other sites

Przeczytałem już wcześniej i to kilka :D

Mam mętlik w głowie, bo pojawił się nowy problem. Otóż GTX850M (ta z MSI) występuje w 2 wersjach - ddr3 i gddr5, zaś na stronie sklepu nie ma informacji, jaka karta znajduje się w środku. Różnice w wydajności są znaczne, więc jest to bardzo ważna sprawa. Napisałem do nich e-mail i czekam na odpowiedź. Clevo zaś ma GTX765M gddr5. Czy da się jakoś sprawdzić, niezależnie od sklepu, co się w tym laptopie znajduje? Jego oznaczenie kodowe to MSI GP70 2PF-416XPL, może więc ten konkretny model występował wyłącznie z gpu z pamięcią gddr5? A może w 2 wariantach? I jeszce jedno: o ile GTX765M gddr5 jest słabszy niż GTX850m gddr5, to czy tak samo jest w przypadku GTX765M gddr5 i GTX850M ddr3? Jakie są różnice w wydajności?

 

EDIT:

 

Znalazłem opis tego laptopa MSI na innej stronie internetowej. GPU ma tam pamięć gddr5. Ta sama nazwa kodowa laptopa, co w moim sklepie- 2PF-416XPL. Na logikę wygląda więc na to, że i tam powinna być karta z gddr5? Mam rację? 

Edytowane przez calahir
Link to post
Share on other sites

Za to TUTAJ masz już DDR3 a dalej znowu DDR5 (KILK).

 

Żeby sprawdzić czy karta ma DDR3 czy DDR5 musiałbyś mieć przed sobą laptop i albo gdzieś poszukać w bardziej zaawansowanych programach ,,czytających" stan o komputerze albo rozkręcenie laptopa i na karcie (chociaż tutaj nie jestem do końca pewien).

 

W razie gdy sklep napisze DDR5 a będzie DDR3 to możesz zwrócić towar korzystając z przywileju ,,niezgodności towaru z umową".

 

Poczytaj :

http://dragonarmy.msi.com/home/info/labs/detail/288

http://forum.pclab.pl/topic/992255-Czy-warto-wymieniać-Asus-z-gtx850M-ddr3-na-Lenovo-z-gtx-860M-gddr5/

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2222926/850m-ddr3-gddr5.html

http://gpuboss.com/gpus/GeForce-GTX-850M-vs-GeForce-GTX-765M(pod kartami jest oznaczenie czy ddr3 czy ddr5)

Link to post
Share on other sites

Tylko jak udowodnić niezgodność towaru z umową, skoro w sklepie internetowym jest napisane po prostu gtx 850m, bez adnotacji i szczegółów. Ponadto nie mam czasu na zwroty, bo dostałem dotację na otwarcie firmy i muszę w przyszłym tygodniu przedstawić wszystkie faktury. Potem jakiekolwiek zmiany byłyby długotrwałe, trudne i być może niemożliwe. Jeśli więc nie odpowiedzą mi wyraźnie, że jest tam gddr5, to kupię clevo i ewentualnie dokupię jakąś folię anytrefleksyjną. Myślisz, że to dobry wybór?

Edytowane przez calahir
Link to post
Share on other sites
Tylko jak udowodnić niezgodność towaru z umową

 

 

Jak nie masz tego na piśmie to leżysz ...

 

 

 

 

 

 

Myślisz, że to dobry wybór?

 

Myślę,że tak przy czym proponowałbym trochę dołożyć czy to do jakiegoś i7 (obróbka grafiki) czy do nieco lepszej karty graficznej (gry) to już Twoja decyzja (skoro i tak nie będziesz wymieniał podzespołów).

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Postanowiłem odświerzyć lekko zalatujący temat, bo jutro zamierzam złożyć (w końcu!) zamówienie. Nie mogę się zdecydować pomiędzy:

 

CLEVO P170SM i7-4702MQ 8GB GTX 765M 750GB (można go znaleźć na allegro.pl)

MSI GE70 Apache i5-4210H/4GB/1000GB GTX850M DDR5

 

Dla porównania dorzucę jeszcze:

LENOVO Y70-70 i5 4200H 8GB 1TB GTX860M

 

Wszystkie są w podobnej cenie, MSI ma mniej RAM (co problemem nie jest), ale za to szybszy dysk (7200 vs 5400; wielkość nieistotna) i chyba lepszą (pytanie tylko jak bardzo) kartę grafiki. Clevo ma zaś wyraźnie lepszy procesor. Z kolei Lenovo ma najlepszy GPU i najsłabszy CPU, fatalne wzornictwo i zewnętrzny napęd dvd.

 

Osobiście skłaniam się ku Clevo, ale będę wdzięczny za Wasze spostrzeżenia. 

Edytowane przez calahir
Link to post
Share on other sites

Z tych trzech brałbym Clevo. Kilka dysków, dobra matryca i najlepszy procek z tej trójki.

Sam posiadam Lenovo z I7, ale ma słabą matrycę i możliwość włożenia tylko jednego dysko. Throttling nie występuje... Bajki. 

Link to post
Share on other sites

To tylko z tego modelu takie uwagi.

 

Widzę, że glare. Lenovo również. Z tych trzech tylko ten MSI jest matowy. Oczywiście wolałbym matową matrycę, ale obecnie mam błyszczącą i w mieszkaniu nie stanowi to problemu, a laptopa na słoneczku i tak nie używam.

Moje pytanie brzmi: który z tych trzech komputerów jest najbardziej opłacalny biorąc pod uwagę fakt, iż wszystkie kosztują 3500-3600 złociszy?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...