Skocz do zawartości

Instalacja Linux'a


Recommended Posts

Witam, mam dość dziwny problem, ale do rzeczy.


 


Muszę zainstalować na moim komputerze system Linux.


 


Obecnie mam Win 10 bete.


 


Mój problem wygląda tak: instaluje OBRAZ ISO (nie plik, obraz) na płytke DVD. Mam ją w nośniku. Robie prawilny restart, ustawiam w Biosie na rozruch z napędu. Wychodzę z Biosu i on "Ładuje system" i w efekcie ładuje win 10...


 


Kiedyś miałem Ubuntu i Win 8 na tym komputerze. Zrezygnowałem z Linuxa, miałem później tylko WIn'a, ale sytuacja sprawiła, że muszę mieć Linuxa bez WIn'a.


 


Co mnie najbardziej irytuje w instrukcjach wszędzie pokazywanych to tak: albo jest na instalowanie Linuxa z Pendrive'a (odpada ta opcja), albo na normalny instal z płyty, ale tam jest, że powinno się pokazać okno instalacji Linux - a tu się nie pokazuje..


 


Chciałem zainstalować na początku Linux Mint Mate. Nie mogłem zainstalować to mówie spróbuje chociaż Ubuntu.. A tu ten sam problem. 


 


Tak więc proszę o pomoc, nośnik nie jest kopnięty to odrazu mówie, żeby nie marnować czasu na to.


 


Podsumowując. Linux mi się nie bootuje - nie wiem dlaczego, Bios prawilnie ustawiam, a on się nie słucha i włącza 10... 


 


Pozdrawiam i liczę na szybką, pomoc http://forum.dobreprogramy.pl/public/style_emoticons/default/icon_wink.gif


 

Link to post
Share on other sites

Tak więc, zrobiłem jak kolega radził. Efekt jest taki, że dalej rozruch z płyty niejako nie istnieje. 

 

Jestem otwarty na dalsze propozycje ;)

 

Płytka z Win'em np. XP bootuje się idealnie.. niestety..

Edytowane przez Pr1nc33
Link to post
Share on other sites

W pierwszej kolejności sprawdził bym płytę na innym PC

2. W boot settings w biosie próbował zmienić np z uefi boot w zwykły i na odwrót

3. Można spróbować zainstalować z pendrive

3. Możesz odłączyć dysk twardy i sprawdzić czy płyta bootuje, dodatkowo możesz zainstalować linuxa na np. pendrive'ie i z niego odpalać linuxa przestawiając boot options w biosie 

Link to post
Share on other sites

Jedna płyta z Linuxem Ubuntu (przyjazny puchacz) kiedyś instalowałem i było "git". Teraz to wgl nie reaguje.. Jakby była pusta.

Opcja z pendrivem odpada, przez to, że nie mam pendrive'a,

Ja mam Bios taki granatowy - stary (bodajze phoenix?).

Ustawiam tam:

1. CD-ROM

2. Disabled

3. Disabled

A mimo to, włącza się system na HDD - win 10, a nie instalator Linuxa.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...