Skocz do zawartości

Rozbudowa LC a pompa


Recommended Posts

Witam - sprawa prosta ale jednak do konsultacji.

Mam zamiar rozbudować swoje chłodzenie wodne, które aktualnie wygląda tak:

 

- 2 chłodnice Phobya G-Changer 360 ver. 1.2 Black  

- 2 bloki GPU aquacomputer gtx980

- 1 blok CPU XSPC Raystorm

- 1 zbiornik EK Water Blocks EK-BAY SPIN Reservoir 2x5,25"

- 1 pompka EK Water Blocks EK-DCP 4.0

 

Aktualnie czekam na backplate do bloków na GPU i jednocześnie planuję trochę zmienić kolorystykę.

Przy okazji stwierdziłem, że zamienię także blok na CPU na EK Water Blocks EK-Supremacy EVO - Full Nickel, lub ewentualnie na model Elite 2011-3, a kolorystycznie to tylko wymiana węży na czerwone z zielonych (rozmiary 10/16) i płyn.

 

Pojawił mi się jeszcze jeden pomysł, który wymaga opinii - chciałbym dołożyć jeszcze jedną chłodnicę 360, a wstępnie po wielu testach w necie wybór padnie na:

- Alphacool NexXxoS Monsta 360 lub

- Alphacool NexXxoS UT60 Full Copper 360mm

 

Teraz kwestia jednej sprawy, która mnie nurtuje - moja pompka. Wcześniej miałem także 2 chłodnice i 3 bloki na podobnej pompce, ale słabszej (EK 2,6m i 600l) i spokojnie dawała radę. Później jednak brałem full bloki na GPU i przy okazji dałem mocniejszą pompkę, którą mam aktualnie.

Niby dobra bo 4m podnoszenia i 800l/h wydajności. Bloki i chłodnice także mało restrykcyjne nawet po przejściu z Raystorma na EK EVO. Aktualnie na zbiorniku mam przepływomierz ale tylko taki wizualny i śmiga tak szybko, że rozmywają się w oczach jego łopatki - czyli przepływ jest szybki i bezproblemowy. 

Czy dodanie trzeciej chłodnicy nie zamęczy pompki ?

 

Link to post
Share on other sites

Przy 5960x kręconym na 4,0GHz w maksymalnym stresie temperatury zbliżają się do prawie 80*C na najcieplejszym z rdzeni.

Woda w idle ma ok.26-28*C, a przy długotrwałym grzaniu lub graniu ok.32*C, a czujnik mam w zbiorniku.

Jak na razie nie kręcę dalej procka, bo nie lubię takich temperatur, gdy przez jakiś czas miałem tylko chłodzonego procka bez graf to mogłem robić 4.4GHz z nawet niższymi temperaturami.

Link to post
Share on other sites

Skoro temperatura płynu to tylko 32 stopnie to problem wysokich temperatur nie leży w zbyt małej powierzchni chłodnic. Tak czy owak dorzucenie chłodnicy obniży temperatury ale na cuda bym nie liczył. Osobiście wymieniłem DCP4.0 na D5 mimo posiadania zdecydowanie mniejszego układu. Różnica jest spora. To jakie tornado robi w układzie D5 na pełnej mocy w porównaniu z DCP4.0 pokazuje tylko że dane podane w specyfikacji producenta można sobie włożyć w buty. Najważniejsze jest jednak to że D5 jest przy tym niesłyszalna a DCP4.0 na 12V to wiertarka. Dla mnie sensem LC jest również cisza a tutaj D5 to zupełnie inna liga. 

 

Co do mocy pompy. DCP4.0 jest oczywiście dość mocną konstrukcją ale 3 chłodnice 360 (w tym planowany monsta albo przynajmniej straszny grubas), dwa bloki GPU i jeden CPU to już sporo dla każdej pojedynczej pompy. Nikt Ci dokładnie nie powie czy pompa popchnie układ czy nie, pewnie jak pisał natsu da radę. Na pewno jest to już jednak przegięcie dla takiej konstrukcji i nie można oczekiwać od niej długiego i spokojnego życia w takich warunkach.

 

Jakie masz temperatury na tych GPU? To zazwyczaj dobrze oddaje sytuację w układzie. Jeśli grafiki nie przebijają 50 stopni to możesz być z temperatur zadowolony. Trzeba pamiętać że 5960x to wielki i bardzo gorący chip więc jeśli szukasz maksimum wydajności to pewnie warto pomyśleć też o topowym bloku i paście (koolance 380i? GC-ex albo zabawa z liquid metalami). Nie namawiam oczywiście 

Link to post
Share on other sites

Moja EK4.0 jest niesłyszalna - stoi na firmowo dołączonej przyklejanej gąbko-gumie, a po bokach jest obłożona gąbkami do oklejania obudowy (do wyciszania). Oczywiście nie jest zaklejona jak jakoś glut wokół, tylko bojąc się, że się odklei od podstawy i zacznie przemieszczać, zrobiłem wokół niej murek do połowy jej wysokości. Słyszę jakby "pszczółkę", a nie jakieś hałasy pompy.

 

Co do ciszy - to akurat u mnie nie występuje przy ogromnej liczbie wentylatorów i nie jest jakoś specjalnie istotne. Liczy się dla mnie wydajność układu.

 

Na GPU, które nie są podkręcone mam ok 47-42*C w obciążeniu. 50*C jeszcze nie widywałem. GPU1 jest cieplejsze, bo dostaje wodę prosto z procka.

 

Co do 5960x - jest na nim gelid extreme i Raystorm, wiele razy zakładany dla uzyskania max docisku i max wydajności. Zrezygnowałem z liquidów metalowych bo fajdają strasznie na procka oraz bloki i nie ma możliwości, aby uratować napisy na procku (4930k i 2600k lekko zmasakrowałem to wiem, a bajki producenta na ich stronie że izopropylem idzie łatwo usuwać to bzdura za którą powinni zostać przez kogoś w końcu pozwani do sądu).

 

Co do bloku - nadal chcę poprawy temperatur i tak jak pisałem - blok zamienię na EK Supremacy EVO może nawet elite 2011-3 (w testach widywałem, że mogę się spodziewać ok 3*C różnicy).

 

Oczywiście przy typowo domowym użytkowaniu to gorączki nie mam, ale zawsze zakładam najgorszy scenariusz, aby później nie być zdziwionym - dla przykłady po kilku godzinach BF4 w multi procek dochodzi do 60*C (czasami jakiś rdzeń może przekroczyć), a grafiki zbliżają się pod 50*C.

Link to post
Share on other sites

 

 

Słyszę jakby "pszczółkę"

 

 

jest niesłyszalna
 

Albo albo. Miałem tych pomp w rękach z 5. Żadna nie była niesłyszalna i mówię Ci to z pełną odpowiedzialnością- D5 jest mocniejsza i o wiele cichsza.

 

Trochę dziwią mnie takie zestawy gdzie ktoś pakuje najdroższy procesor na rynku, dwie topowe karty a później oszczędza na pompie i leci po akwariową DCP. Sam się na to złapałem i też kupiłem 4.0 do swojego pierwszego LC. Wymiana na D5 była jednak skokiem jakościowym. 

 

Tak czy owak mówię tu o kulturze pracy pompy więc jeśli Cię to nie obchodzi to olej temat. Dokup chłodnicę, zobacz czy pompa pcha wodę (bo za dużo tu zmiennych żeby ktoś Ci z całą pewnością to przewidział) i w razie co zdecydujesz się czy chcesz dorzucić drugą DCP w szereg czy szukać innych rozwiązań. 

Link to post
Share on other sites

Sama pompa wydaje odgłos pszczółki - gdy położyłem się koło otwartej obudowy z uchem przy niej przy składaniu chłodzenia.

Niesłyszalna - gdy już wszystko działa, łącznie z wentylami - to taka różnica albo-albo.

 

Oszczędzanie na pompie - nie - taki zestaw wodny mam od czasów 2600k - 4930k - 5960x.

Skok jakościowy skokiem, ale co to mi da do wydajności ? Moim priorytetem jest niższa temperatura.

Widziałem wiele testów, gdzie obliczano ile chłodnica 360 potrafi odebrać ciepła - w zależności od wentylatorów i przy dużych ich prędkościach (1500/1800/2200rpm) chłodnica 360 potrafi odebrać 280-320W. Ja mam dwie i pewnie z 500W do odebrania (300W dla procka w tym przypadku to mogę zrobić lekko przy OC - są informacje, że 4.5GHz z 1,3V+ używając AVX2 może pobierać 400W z płyty), do tego jeszcze 2x980. Taki zestawik oddaje sporo ciepełka do obiegu wody.

 

BIAFRA - Powiedz mi jeszcze o której pompie D5 mówisz dokładnie ? Są ich masy od różnych producentów, a niektóre z nich są wiele gorsze od EK.

 

Kiedyś zakładałem tutaj podobny temat pytając, czy EK2.6 da radę z 2xgtx460 i 2600k i wszyscy także tylko mówili o pompach.

Nie wiem dlaczego tak bardzo się naciska na pompy ? Zamieniłem ją wtedy na EK4.0 i było zero różnicy.

Link to post
Share on other sites

Pomp D5 jest wiele ale to w większości jedna i ta sama konstrukcja, różniąca się elektroniką (a to sterowanie pokrętłem, a to PWM, a to sterowanie po interfejsie wewnętrznego USB). Większą różnicę robią tutaj topy do tych pomp które znacząco wpływają na osiągi i kulturę ich pracy. Ja u siebie mam wersję od Aquacomputer z topem koolance bo podoba mi się bajer z kontrolą jej pod windą:

 

 

http://i.imgur.com/n03UDeo.jpg

 

 

 

Nacisk na dobre pompy jest dlatego że nie każdy podchodzi do LC tak jak Ty. Pompa to serce układu i jej żywotność, jakość i kultura pracy jest dla większości osób bardzo ważna. Opieranie się na danych producentów podanych w broszurkach to kompletna bzdura. Polecam jednak przeglądać testy gdzie ktoś zestawia konstrukcje w tych samych warunkach... D5-tki są tak lubiane właśnie ze względu na kulturę pracy i legendarną już żywotność. Jeśli ktoś buduje układ pod świetne wentylatory lecące na 600RPM to taka "pszczółka" będąca jedynym dźwiękiem wydawanym przez kompa doprowadza człowieka do szału (tak jak to miało miejsce ze mną). 

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

To ja zadam Tobie pytanie - po co pompa ? D5 ma taki sam lub mniejszy poziom podnoszenia i ma tylko lepszy przepływ.

Pompa dlatego, że masz fajny układ, w którym najsłabszym ogniwem jest pompka - pod względem kultury pracy.

 

 

I odpowiem na pytanie - chyba nie masz zielonego pojęcia jak grzeje się kręcony 5960x i 2x 980.

A to przepraszam, już nic nie mówię :x

(grzeją się na tyle, by 2 grube 360tki spokojnie wystarczyły....)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Pod względem kultury pracy w moim kompie to 12 wentylatorów 120mm scythe gentle typhoon 1850rpm na full speedzie tworzy ładny ul wewnątrz komputera, gdzie pompka EK to bardzo cicha królowa ula :D Jest jeszcze kilka innych wentylatorów 120mm i nawet 40mm, więc kultura pracy mnie akurat mało interesuje. Liczy się tylko i wyłącznie wydajność chłodzenia.

 

Tak czy siak nadal czekam na backplate do grafik i do tej pory będę szukał i czytał o wpływie pompki na układy i ich wielkości.

Gdy pojawią się backplate-y to wtedy na 100% zamieniam i tak blok cpu oraz węże. Wtedy też dokładnie przemyślę dodanie kolejnej 360. Istnieje też możliwość dodania do aktualnej konfiguracji chłodnicy Phobya G-Changer 140mm, która mi zalega w szafie, ale nie za bardzo mam miejsce na taki rozmiar w obudowie.

Link to post
Share on other sites

Niestety się nie zgodzę - wystarczy w goglach wpisać "360 rad roundup" i tam są testy z wentylami na różnych prędkościach. Między 600rpm a 1500rpm jest prawie 40% różnicy na korzyść szybszych wentyli. 6*C a 10*C delty to już sporo. Oczywiście przypominam że moje wentylki mają 1850rpm więc myślę że to będzie 50% delty.

 

Niestety nigdzie nie widzę ludzi z podobnym sprzętem jak mój (sprzęt WC). Szukałem już nawet 3x360 lub 1080 radiatorów z 3 blokami i 1 pompką. Niestety wszędzie jak już to po 2 pompy, ale co dziwne o sporo skręconych obrotach - jak np. D5 śrubokrętem ustawiona na 2, albo 7V. Dziwne to - no chyba że faktycznie estetyka i cisza ponad wszystko.

Link to post
Share on other sites
ale co dziwne o sporo skręconych obrotach - jak np. D5 śrubokrętem ustawiona na 2, albo 7V. Dziwne to - no chyba że faktycznie estetyka i cisza ponad wszystko.

 

Nic w tym dziwnego. Moja D5 też leci na 30% obrotów. Skoro zwiększanie przepływu nie zmienia temperatur to nie wiem po co ją pałować wyżej. 

Link to post
Share on other sites

Biafra - no właśnie skoro zwiększenie przepływu nic nie daje, to po co kupować mocną i ją skręcać ?

No chyba że faktycznie tak jak napisałeś - dasz mniejsze napięcie lub ręcznie obniżysz obroty to będzie dłużej żyła. To fakt.

Link to post
Share on other sites

Będzie bezgłośna i będzie dłużej żyła. To tyle. Układ powinien mieć dla mnie taką wydajność żeby obsługiwał sprzęt przy niskich obrotach wentylatorów, wtedy słychać pompę jeśli nie ma wystarczającego zapasu mocy żeby puścić ją na niskich obrotach. Moja dcp 4.0 chodziła na 7V i i tak mnie doprowadzała do szału przy budzie pełnej skręconych silent wingsów 2.

Link to post
Share on other sites

Wstępnie ustaliłem, że w wolnej chwili sprawdzę ilość miejsca na trzecią chłodnicę - czy 60mm grubości, czy dać max czyli 80mm.

Wstępnie jestem także na 95% przekonany, że wezmę jednak Monsta 360 (jak się zmieści).

Do tego węże takie jak mam teraz, ale czerwone 10/16 masterkelera, a co do bloku na CPU, to chyba zdecyduję się na EK Supremacy EVO Elite 2011-3. Niestety ze wszystkim czekam na backplate do gtx980 od aquacomputer, które miały być 2-3 tygodnie po blokach, a minęło już ponad 2 miesiące i nadal ich nie ma w ofercie producenta.

Link to post
Share on other sites

Niestety się nie zgodzę - wystarczy w goglach wpisać "360 rad roundup" i tam są testy z wentylami na różnych prędkościach. Między 600rpm a 1500rpm jest prawie 40% różnicy na korzyść szybszych wentyli. 6*C a 10*C delty to już sporo. Oczywiście przypominam że moje wentylki mają 1850rpm więc myślę że to będzie 50% delty.

 

Niestety też się nie zgodzę. Zobacz sobie jakie są różnice w chłodnicach z niskim fpi jak te phobye. One są stworzone do niskich prędkości a nie takich suszarek

 

Spójrz sobie na RX V3 1200 (a to przy GT jest cicho) a 1800 obrotów. 12.25 vs 8.2. Warto katować uszy dla 4c?

Chłodnice 480

http://i.imgur.com/IZpstLdl.png

 

 

http://i.imgur.com/myHAEO6l.png

 

Chłodnice 360

600rpm

http://abload.de/img/800bsav6.png

 

1500rpm 

http://abload.de/img/1500heyoc.png

 

2,5 stopnia różnicy. Katujesz swoje uszy, gdyby to jeszcze były chłodnice z wysokim fpi to ok, ale masz niskie fpi w chłodnicy, takiej xspc rx a jakie są wyniki na takich widać powyżej

Edytowane przez natsu
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

Moja dcp 4.0 chodziła na 7V

Moja dcp 4.0 chodzi na 5V(jest nie słyszalna pewien Pan mi to polecił :) ) i dawała radę 3 way CF i 3-em chłodnicom i nie było problemów  wtedy było gorąco, teraz mam 3 way sli z 980 i temperatura wody nie przekracza 45 stopni, wentylatory na 800 RPM-ów.

Jest cisza i o to w tym chodzi ja uważam że dcp 4.0 to dobra pompka i polecam Autorowi tematu sprawdzić czy ruszy na 5V-tach jak ruszy to tylko się cieszyć, co fakt posiadam też pompkę D5 w układzie ale ona cały czas na najniższych obrotach działa i ładnie wygląda  :) .

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...