Skocz do zawartości

Radeon R7 260X - gasnący ekran przy obciążeniu


Recommended Posts

Specyfikacja komputera:

 

  • i3 4160 + boxowe chłodzenie
  • gigabyte ga h81m s1
  • aerocool vp 450w
  • goodram 4 gb
  • asus radeon r7 260x 1GB OC
  • Seagate Barracuda 500 GB
  • Zalman T4

 

Witam, mam dosyć nietypowy problem z prawdopodobnie moją kartą graficzną. Dlaczego nietypowy? Otóż, przy obciążeniu karty FurMark'iem ekran gaśnie przy no właśnie... około 60 stopniach. :roll:

Jest to dla mnie bardzo dziwne, bo w wielu testach widziałem, że ów karta w srtesie nagrzewa sie do 70-kilku stopni, ale działa jak najbardziej. Jednak u mnie, gdy temp. nie zbliża się do tych 60*C, wszystko jest okej. Grając w Wiedźmina 2 bardzo rzadko się to staje. Wentylatory mam podkręcone do ok. 60%, bo przy tych 20% karta przekracza ten magiczny próg 60*C i wszystko trafia szlag. Natomiast obecnie, pisząc ten post temperatura karty wynosi 35*C w spoczynku, przy minimalnej prędkości wentylatorów (20%)

 

Wątpie, aby była to wina procesora, jego temperatura w stresie to jakieś 45-50 stopni (pasta boxowa) a to chyba nie budzi podejrzeń.

 

 

Zastanawiam się, czy ów karta nie ma jakiegoś zabezpieczenia, przy którym po przekroczeniu danej temp. karta się "wyłącza" :?:

 

Jeszcze jedno, nie  bez powodu podałem model obudowę, ponieważ, muszę mięć zdjęty boczny panel, aby w ogóle móc grać. Może to wina słabo przewiewnej budy? Ma ona tylko jeden wentylator 92mm z tyłu, wydmuchujący ciepłe powietrze z komputera. Może trzeba kupić jakiś 120mm na przód? (mam miejsce)

 

 

Proszę o pomoc.

 

Link to post
Share on other sites

Wejdź w podgląd zdarzeń systemu i może tam będą jakieś informacje na temat tego wyłączania....Lepsza wentylacja obudowy jak najbardziej.

Sprawdź również w Biosie czy nie są włączone jakieś zabezpieczenia związane z temperaturą.

Edytowane przez jarrino
Link to post
Share on other sites

Wątpię żeby ta karta miała jakieś zabezpieczenia. Potrafi się ona nagrzać bez problemu i do 90 stopni i działać w najlepsze ( a serwis shitabyte twierdzi że temperatury powyżej 78 stopni są ok) więc problem może być z samą kartą graficzną, Warto przetestować ją w innym komputerze aby wykluczyć inne podzespoły. Ja jednak zacząłbym od aktualizacji biosu grafiki/płyty ( może być problem z kompatyblinością) + sterowników + wszystkich łatek windowsowych ( windows update) a dopiero później brałbym się od strony hardware.

Link to post
Share on other sites

Wiec tak, chcialem zacząć od update BIOS'u, tylko że nie wiem jakich sterowników mam użyć.

Pobrałem najpierw wersję F6 ze strony: http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4669&dl=1&RWD=0#bios

Ale nie mogę ich uruchomić, bo nie działają one z win 7 64 bity.

 

Ogólnie jest kilka wersji tych sterowników Biosa, poradźcie mi które wybrać.

http://www.gigabyte.com/support-downloads/download-center.aspx?kw=GA-H81M-S1&ck=2

 

@Remus: Wiesz jak sprawdzić Bios grafiki oraz gdzie mogę go pobrać? Sterowniki do karty mam najnowsze, 14.12 omega coś tam coś tam

 

@skrzacik555: Wiesz może ile trwa serwis naprawy karty? Przesłać karte do sklepu (Agito.pl) a oni do producenta czy jak? I czy sama faktura wystarczy, bo gdzieś zgubiłem karte gwarancyjną i du*a. Na fakturze pisze, że moja karta ma 3 lata gwarancji.

 

@gepardmak: Gdzie są te ustawienia sterowników?

Edytowane przez dan-mark
Link to post
Share on other sites

Wersję płyty głównej musisz ustalić sam. Zdejmij boczną blachę. Znajdź symbol płyty zawsze przy nim podawana jest rewizja. 1.0, 2.1 itp. np. Rev. 1.1. Pobierasz taki bios jaką masz rewizję. Flashowanie najlepiej robić programem z poziomu bios. Rozpakuj ściągnięty właściwy bios i skopuj na sformatowany pendrive tylko sam plik biosu. Wejdź do bios i odszukaj opcje Flashowania jest na pewno. Możesz zrobić aktualizację z pod Windows programem @bios.   

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

No to tak. Sprawdzilem plyte i mam rev 2.1. No i okazalo sie ze mam zainstalowane najnowsze stery - FF

Tak wiec nie jest to wina plyty...

Wie ktos jak dostac sie do tego AMD Overdrive?

 

 

Innych pomyslow nie mam...pozostaje jeszcze mozliwosc przetestowania karty na kompie kuzyna. Jak bedzie to samo, to leci na gwarancje. W miedzy czasie sprawdze jak to jest z reklamacja na agito.pl

Link to post
Share on other sites

Nie znalazłem informacji jaki masz system i czy jest aktualizowany. Są aktualizacje,które naprawiają problemy ze sterownikami do kart graficznych. Dowodem jest moja karta,która zaczęła w pewnym momencie sprawiać dziwne problemy.Już myślałem o wysyłaniu na gwarancję ale bardzo szybko win 8,1 zaktualizował się i problemy minęły. Do dziś działa bez problemu....Dobrze myślisz o przetestowaniu na innym komputerze.

Link to post
Share on other sites

@jarrino: System mam windows 7 professioinal 64 bit. System instalowałem jakieś 3 tygodnie emu i żadnych akutalizacji nie pobierałem. Jednak tak czy inaczej obecnie nie ma mowy o ich ściągnięciu, ponieważ dopiero 10 stycznia będę miał internet na komputerze. Może wtedy coś zdziałam.

 

@gepardmak: Miałem ją domyślnie wyłączoną, bo nawet nie wiedziałem że coś takiego mi sie zainstalowało :) Coś jeszcze mam tam pogrzebać?

 

 

Co do problemu....narazie odpuszcze gwarancje itd. Póki mam zdjęty bok obudowy i podkręcony wentylator do 50% temperatura nie dochodzi do tych 60*C, więc żadnych problemów jako tako nie mam. Boje sie pomyśleć, co będzie jak będę chciał pograć w bardziej wymagające gry....wtedy już chyba tylko zostaje gwarancja.

 

@EDIT:

 

 

http://patrz.pl/zdjecia/id/1299590

 

No to chyba mamy sprawcę moich problemów... Normalnie aż się za głowę złapałem!

 

Takie napięcia to ja chyba jakoś musiałem wyczarować.... Poszperam w bebechach komputera, może coś z kablami nie tak, ale 99% wina zasilacza.

Edytowane przez dan-mark
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...