Skocz do zawartości

Wadliwa nowa pompa czy nowy panel?


Recommended Posts

"Zagadka" dla elektroników lub posiadaczy n/w elementów.
Problem dosyć nietypowy i nie wiem jak go rozgryźć. Postaram się go opisać w możliwie sensowny sposób.

Otóż złożyłem testowy układ:

1) Pompa Laing 3.25 nowa
2) Chłodnica SR-1 420
3) Rezerwuar EK 150

żeby sprawdzić działanie pompy i nie spalić jej na sucho i bez obciążenia.
Pompa zasilana bezpośrednio z molexa startuje i zapierdziela jak szalona- wszystko jest w tym wypadku OK.

Dorzuciłem do układu kontroler Lamptron FC5V2- nowy, nieużywany, świeżo wyjęty z pudełka. Obciążalność 30W na kanał a pompa pobiera 18W, więc teoretycznie wszystko powinno grać.
Jeżeli chodzi o napięcia, to bazuję na odczytach kontrolera. Dopiero dzisiaj przemierzę wszystko multimetrem.

Po podpięciu TYLKO pompy (pod obojętnie który kanał), napięcie waha się od 8.5-11.1V (początkowo 8.5-9.5V ale później się zmieniło) i pompa nie startuje (rotor próbuje ruszyć ale nie udaje mu się to- w momencie próby startu rotora napięcie spada do 9V- tak mi się wydaje, że potrafię wychwycić ten moment). Wg producenta napięcie startu to 8V ale nie każdy egzemplarz startuje nawet przy 9V- info z zagranicznych forów.

Jeżeli kanał, pod który wpięta jest pompa, podepnę inną pompę (12W poboru) lub wentylator (konkretnie 2.88W poboru- NZXT 140mm), to napięcie wynosi 12.1V, pompa startuje i DAJE SIĘ SKRĘCIĆ do 7V i pracuje dalej.

Teraz najciekawsze:
Podpięta pompa Laing i wentylator/druga pompa. Napięcie 12.1V i prawidłowa praca pompy. Jeżeli w tym momencie odepnę wentylator lub tę drugą pompę- napięcie spada do 9-11V i pompa SIĘ ZATRZYMUJE.

Sama inna pompa wpięta pod panel- 12.1V. Wpięty sam wentylator- również 12.1V.

Jak to wytłumaczyć?
Panel przy 30W daje 12.1V, więc to chyba nie jego wina. Układ również nie jest jakiś specjalnie restrykcyjny, żeby pompa nie wyrabiała.

Proszę o poradę, co ewentualnie mam zmierzyć. Panel mogę jeszcze zwrócić jako zwrot do 10 dni, natomiast okres zwrotu pompy minął wczoraj.

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...