Skocz do zawartości

Komputer (czasami) nie chce się włączyć - świeci kontrolka dysku


Recommended Posts

Witam.

 

Ostatnio już drugi raz miałem problem z komputerem i się przestraszyłem trochę, bo tyle co wymieniłem grafikę i myślałem ,że po tym już przejdą wszelkie problemy.

 

Przy uruchamianiu komputera, jakoś po 2 sekundach (słychać dźwięk chyba rozpoczęcia pracy przez dysk, ale nie jestem pewien... nie są to raczej wentylatory) gdy na ekranie jest jeszcze czarno (w rogu na dole ekranu pojawiają się jakieś oznaczenia, ale jeszcze przed logo płyty głównej) komputer się jakby zawiesza. Kontrolka dysku pali isę cały czas na czerwono, a w komuterze ten dźwięk o którym wyzej pisałem słychać, jakby coś sie załączało cały czas od nowa. Nie rozbierałem komputera akurat przy tym, bo nie miałem czasu. Skutkuje tylko odłączenie go od prądu (reset nie), później uruchamia się normalnie.

 

Nie jestem pewien w czym rzecz. Informatyk wtedy, gdy miałem problem z kartą mówił, że niby ram wyrzucił mu błędy, ale później przestał. Możliwe, że to od ramów? Miał ktoś kiedyś podobne objawy?

Edytowane przez MoonWalk
Link to post
Share on other sites

Intel Core i5 3570K
Thermalright HR-02 Macho Rev.2
MSI Z77A-G45
Corsair Vengeance 2x4GB 1600MHz Cl9
Zotac GeForce GTX 770 AMP
WD Cavair Blue 500GB (AAKX)
OCZ Vertex 4 128GB
LG GH24NS90 DVD-RW
OCZ SealthXStream 2 600W
Fractal Design Core 3000
BitFenix Spectre Pro RED 120&140mm

 

Wcześniej zaczęło mi wyrzucać artefakty, to zmieniłem kartę. Problem był opisany w tym temacie. Po oddaniu kompa do znajomego okazało isę, że to karta graficzna. Lecz stwierdził też, że ram ponoć wywalił kilka razy błędy, ale po zmienieniu karty w końcu przestał.

 

Jak isę znowu tak stanie rozkręce kompa i spróbuję zobaczyć co dokładnie wydaje dźwięk.

 

 

Edit: Nie wiem czy to może mieć coś do rzeczy (raczej wątpie), ale system to w7.

Edytowane przez MoonWalk
Link to post
Share on other sites

Podczas uruchamiania nie mam żadnych "beepów", szczerze powiedziawszy to myślałem, że to już nie funkcjonuje, bo w poprzednim komputerze też czegoś takiego nie miałem. Ten głośnik odpowiadał również na włączanie shiftem funkcji "klawisze trwałe"? (5xshift). Bo teraz czegoś takiego faktycznie nie mam, a chyba na tę funkcję też odpowiadał dawniej z tego co pamiętam.

 

Ostatnio stało się znowu to samo, z tym że nie zdążyłem rozkręcić obudowy i zobaczyć co wydaje ten dźwięk. Powód - takie same objawy ujawniły się podczas przejścia komputera, a właściwie monitora w stan spoczynku - komputer nie wyłączył się, zgasnął tylko monitor. I wtedy jak podszedłem do komputera znowu to samo - kontrolka dysku i cichy dźwięk, jakby co chwilę się coś uruchamiało i stopowało. Jednakże tym razem nie wymagało to ponownego uruchamiania komputera. Po ruszeniu myszką wszystko przeszło.

 

Zaczynam podejrzewać, czy to przypadkiem nie wina monitora? Chociaż nie wiem jakim cudem wtedy miałby takie objawy dawać dysk. Jakis czas temu wymieniłem kartę graficzną, bo poprzednia wyrzuciła artefakty - istnieje możliwość, że to przez monitor?

Z samym monitorem od początku były problemy, tzn. czasami ma problem ze znalezieniem HDMI, niejednokrotnie trwało to 20 przepinań kabli i 10-krotne ponowne uruchamianie komputera, jednak zawsze później normalnie działa. Coś mu się po prostu dzieje. To samo jak go wyłączę pczy przejdzie w stan spoczynku, po prawej stronie ekranu rozrzucają sie wszystkie foldery. Nie wiem czy to ma jakis związek, nie wiem czy istnieje w ogóle jakaś możliwość, żeby takie objawy dawał monitor, ale piszę na wszelki wypadek.

 

Może ktoś zetknął się kiedyś z czymś podobnym.

Link to post
Share on other sites

Ten dźwięk który słyszysz to coś w stylu cykania czy narastający i malejący pisk ? Wykonaj test psu możesz do tego użyc occt ale najlepiej jakąś wymagającą grę.  Jeżeli masz mozliwośc to podmień zasilacz na inny i zobacz czy bedzie tak samo. Podobne objawy ( tylko wyłączenie zasilania od listwy pozwalało na późniejsze włączenie komputera) w innym temacie okazały się byc uwaloną płytą. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...