Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam
od około tygodnia czasu praktycznie każdego dnia mam co najmniej jeden restart komputera i wraz z nim nowego BSODa - tak praktycznie za każdym razem kod błędu jest inny. Z tych, które zdążyłem spisać:

 

BAD_POOL_HEADER

SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION (w nawiasie było coś o Sys32)

IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

BAD_HEADER

MEMORY_MANAGEMENT_(...)

MEMORY_(...) - co innego niż wyżej

 

Było jeszcze kilka ale nie zdążyłem spisać. Wczoraj np. komputer włączył się i w zasadzie po minuty spędzonej na pulpicie (nic jeszcze nie robiłem, poza kanapkami ;) ) wyskoczył BSOD i restart. Potem po około godzinie komputer zawiesił się i dopiero ręczny restart go uruchomił. Dziś po włączeniu nie działało nic podpięte pod USB (mysz np świeciła (podświetlenie) ale nie działała). Dodatkowo po uruchomieniu komputera dzisiaj mam stockowe zegary procesora mimo, iż ustawienia biosu nie są zresetowane i wg ustawień biosu zegar nie powinien wynosić 1.8GHz a 2.88GHz - klika ponownych uruchomień nie pomogło - na razie zresetowałem sekcję podkręcania na płycie i lecę na stockowych zegarach.

Komputer to:

procesor:      Pentium Dual Core E2160 @ 2,86GHz (obecnie stock 1.8GHz)
chłodzenie:    Arctic Cooling Freezer 7 Pro
płyta główna:  Gigabyte GA-P35-DS3R
pamięci:       4x1GB Patriot LLK 800Mhz CL4 (nie kręcone)
grafika:         Sapphire HD6850 1GB GDDR5 256bit 
dysk1:          Seagate Barracuda 1TB 64MB ST1000DM003 
dysk2:          Seagate Baracuda 10 - 250GB 16mb NCQ SATAII
napęd:         Liteon iHAS524 SATA
zasilacz:      TAGAN TG380 U1
obudowa:       ANTEC 300

Pomóżcie! Co to może być?

 

Link to post
Share on other sites

Wyłącz sobie w ustawieniach automatyczne uruchamianie ponowne po wystąpieniu bsod, w zaawansowanych ustawieniach systemu. Włacz komputer tylko na jednej kości ram i zobacz czy problem będzie występował, odepnij też jeden dysk. być może zasilacz nie trzyma Ci już prawidłowo napięć i stąd bsody. Temperatura by musiała być kosmiczna żeby po minucie się resetował, więc to na pewno nie to zwlaszcza że autor pisał że komp chodzi na stock'owych zegarach. Jeżeli nie będzie problemu na jednej kości i na jednym dysku to zaintsaluj i zrób test PSU w OCCT, jeżeli wystąpi błąd to pewnie zasilacz. Instaloiwałeś coś ostatnio albo masz podpięte jakieś nowe urządzenie pod USB ? 

Link to post
Share on other sites

Temperatury są ok. poza tym blue screen potrafi wyskoczyć tuż po pojawieniu się pulpitu przy włączaniu kompa, więc nie zdążył by się nawet rozgrzać przy tym chłodzeniu i przewiewnej budzie (mam sporo wiatraków w tym antku 300 ;) )

EDIT:
Nic nie instalowałem już od dawna - ani urządzeń ani sterowników czy programów.

Edytowane przez Sz@kal
Link to post
Share on other sites

Potestuj komputer tak jak pisałem wcześniej i napisz czy były błędy. Możliwe jest to że sypnął Ci się dysk , przetestuj go crystal disk info albo hd tune i napisz co i jak. Jeżeli kompek się będzie wysypywał z jednym dyskiem i jedną kością to coś poszło i trzeba będzie części testować żeby ustalić co.

Link to post
Share on other sites

Chciałem przywrócić podkręcanie procka i zobaczyłem jeden szczegół - otóż kiedyś wraz z procesorem miałem "wykręcone pamięci z 800MHz na ok 1000MHz co wymagało podniesienia na kościach napięcia z 1.8V na 2.1V Dawno, dawno temu, kiedy dokupiłem kolejne 2 kości ramu musiałem zejść z zegarami z powrotem na 800MHz bo na 1000MHz przy 4 kościach potrafiło być czasem niestabilnie. Zegary obniżyłem ale napięcie musiałem przeoczyć bo wczoraj odkryłem, iż napięcie nadal ustawione jest na 2.1V. Póki co przywróciłem OC procka na 2,88GHz i zniżyłem napięcie na kościach na standardowe 1.8V i odpukać od wczoraj wieczora jest ok, zobaczymy jak będzie dalej. Tylko teraz moje pytanie - rozumiem, że podwyższone napięcie mogło stwarzać niestabilność ale czemu dopiero teraz i to z dnia na dzień, czemu komputer pracował w porządku ok roku czasu? Możliwe, że pamięci mimo wszystko zostały uszkodzone?

Link to post
Share on other sites

No to chyba jednak coś poleciało i to nie pamięć :( OC przestało działać... W biosie wszystko jest ustawione jak zawsze ale mimo wszystko procesor chodzi na stockowym zegarze. Zegar reaguje na zmianę mnożnika ale nie reaguje kompletnie na zmianę częstotliwości szyny...


Ok po resecie biosu wszystko wróciło do normy do dnia dzisiejszego kiedy to komp się wyłączył. I to by było na tyle... Po włączeniu wiatraki się odpadają, wydaje mi się, że dyski też ruszyły i na tym koniec - ekran czarny i tyle wyłączenie kompa na dłuższy czas pomaga - można go wtedy włączyć i działa do kolejnej zwiechy... Wszystkie zegary przywrócone są obecnie do stocka. Teraz udało się odpalić kompa i leci memtest. Ale zaczynam się po tym wszystkim zastanawiać czy to nie zasilacz?
Link to post
Share on other sites

Albo zasilacz, albo płyta. Najprawdopodobniej płyta się wysypała bo był już podobny temat i właśnie odcięcnie napięcia na dłuższy czas pomagało na właczenie kompa. Zobacz na płytę główną czy wszystkie kondensatory są płaskie czy przypadkiem któryś nie jest wybrzuszony. Jeżeli masz możliwość to spróbuj podmienić zasilacz na inny i przestestować.

Link to post
Share on other sites

No własnie nie mam skąd pożyczyć zasilacza a z kompem jest coraz gorzej. Potrafi przepracować dwie godziny i nic się nie dzieje a czasem wywala się bądź zawiesza co parę minut. Zegary już na stałe są przywrócone do stocka i nic nie pomaga... Będę chyba musiał kupić nowy zasilacz i liczyć, że to jego wina. I tu mam pytanie. Przeglądając różne wątki itp wybrałem 4 modele:
1. http://www.morele.net/zasilacz-xfx-pro-series-core-550w-psu-120mm-80-p1-550s-xxb9-379507/
2. http://www.morele.net/zasilacz-xfx-atx-core-450w-120mm-80-psu-p1-450s-x2b9-419031/
3. http://www.morele.net/zasilacz-thermaltake-smart-se-modular-530w-sps-530mpcbeu-549804/
4. http://www.morele.net/zasilacz-cooler-master-g550m-550w-modularny-120mm-80-rs-550-amaa-b1-629138/

W niedalekiej przyszłości i tak planuję wymienić procesor, płytę i pamięci więc i tak zasilacz szedł by do wymiany. I teraz pytanie, który zasilacz wybrać? Nie będę ukrywał, że cena gra tu bardzo dużą rolę ale nie chcę też wymieniać zasilacza za rok czy dwa. A może wybrać coś innego?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...