Skocz do zawartości

Długotrwałe problemy z komputerem. Jaka przyczyna ?


Recommended Posts

Witam wszystkich. Temat dla wytrwałych oraz z większa wiedza w dziedzinie informatyki by się przydała :) Wielu infoirmatyków załamywało ręcę nad moim komputerem, więc jeżeli ktoś rozwiążę mój problem, będę ogromnie wdzięczny. No więc... od czasu modernizacji komputera (2 lata temu) męczę się z ogromnymi problemami z moją jednostką. Mam tutaj na myśli ciągłę BSODy (kilka-kilkanaście razy dziennie o różnej treści) oraz ciągłe problemy z wydajnością komputera. No więc kiedy problemy te zaczęły mi dosyć mocno dokuczać, tzn. wydajność oraz częstotliwość BSODów nie pozwalały na swobodne korzystanie z komputera, zacząłem wymieniać podzespoły. Na początku mówili, że to zasilacz daje za mało mocy (miałem budżetowy za 70zł, ale polecony przez elektryka), więc wymieniłem na SilentiumPC Deus G1 600W- polecany przez osoby, które ponoić się na tym znają. Nic to nie zmieniło, więc znawcy twierdzili, że to na pewno dysk nie wyrabia i nie ogarnia operacji (WD Caviar Black 1002FAEX 1TB). Kupiłem SSD (Kingston V300) i przerzuciłem system na niego, a WD służy tylko jako magazyn. Również nie pomogło. No to powiedzili, że jak multimedia słabo działają, to na pewno karta graficzna (Gigabyte GTX 460 wersja 1GB). Zmieniłem kilka dni temu na Gigabyte Radeon R9 280X. Niby trochę pomogło, muszę to przyznać, ale również bez szału. W ciągu 2 dni wyskoczył mi tylko jeden BSOD (ntfs_file, coś takiego- dziowne, bo system mam na półrocznym SSD i stary HDD chyba nic nie ma do tego BSODa) Dlaczego bez szału? Z początku karta w ogóle nie chciała mi wystartować, doszedłem, że to przez płytę główną (ASRock 870 Extreme 3 Rev.2). Zainstalowałem beta sterowniki do BIOSu i wystartowała, ale jest problem z tym związany... kartę kupiłem głównie do renderowania w Adobe Premiere Pro CS6 w 4K (o ironio, 10 lat korzystałem z GeForce'ów i technologii CUDA w późniejszym czasie, a teraz, gdy kupiłem kartę pod rendering, to wybrałem Radeona, bez podobnej funkcji, tj. CUDA...). Przeżyłem szok, kiedy zobaczyłem, że obrabiany materiał w 1920x1080p (bez nałożonych żadnych efektów) po 10 sekundach ZACINA SIĘ na połowie jakości! Nie wspominając już o tym, co dzieje się przy 4K... załamałem się, więć postanowiłem chociaż sprawdzić jak się w grach spisuje karta. Odpaliłem coś wymagającego (Metro 2033 Redux) na FULL detalach, synchronizacji, teselacji i innych pierdołach. Gra tnie się już w menu, a zużycie karty, to 100% w MSI Afterburner... wiem, że gra jest wymagająca, ale wydaje mi się, że R9 280X powinna to uciągnąć. Może nie jest to najnowsza karta, ale nie jest też jakiś staroć... zastanawiam się, czy nie znam się kompletnie na dobieraniu części i coś dobrałem nie tak, czy mam takie szczęście, że trafiłem na uszkodzoną kartę ? Bo to GPU chyba nie jest aż tak słabe ? Może ktoś zajechał kartę przez kopanie ? A może to zasilacz nie daje rady zasilić tej karty ? Ale czy wtedy zużycie byłoby 100%, gdyby zasiłka nie dawała rady ? Jest to dla mnie niezrozumiałe. Zastanawiam się nad tym zasilaczem, ponieważ jakiś czas temu pewien "spec" powiedział mi, że coś jest nie tak z tymi Deusami G1, że ponoć rok temu były ok, teraz nie są ok, nie wiem właściwie o co chodzi... mało tego, po wymianie karty graficznej przy większym obciążeniu z komputera słychać dziwne dźwięki, jakby... hmm... trykotanie, nie jestem tego inaczej w stanie określić lub świst, zależy w jaki sposób obciążę komputer. "Najśmieszniejsze" jest to, że te dźwięki nie są wydawane przez żaden z wentylatorów. Zatrzymałem na chwilę wszystkie, łącznie z tym w zasilaczu i dalej było słychać ten dźwięk, tutaj LINK. Teraz nie wiem, czy to zasilacz, czy płyta po aktualizacji sterów, a może jeszcze coś innego... Jak przykładam ucho, to WYDAJE mi się, że to płyta lub zasiłka, gdzieś w tych okolicach słychać. Naprawdę nie mam już siły na ten komputer, proszę, pomóżcie, bo po 2 latach już kończą mi się pomysły co dalej z tym robić, a ciągłe wymienianie podzespołów jest dość kosztowne. Lubię tworzyć wideo, trochę czasu mi to pochłania i muszę mieć sprawny komputer. Pozdrawiam

 

Screen po 10 minutach w Metro 2033 Redux:

http://www.tinypic.pl/5g601pmvni7m

 

Specyfikacja:

CPU: AMD FX-8320
GPU: Gigabyte Radeon R9 280X
PSU: SilentiumPC Deus G1 600W
MOBO: ASRock 870 Extreme 3
HDD: WD Caviar Black 1002FAEX
SSD: Kingston V300

RAM: 2x2GB DDR3 GEIL Black Dragon

Link to post
Share on other sites

Dzisiaj wieczorem przetestuje RAMy. Wykorzystać memtest, czy jakiś inny program ? Jak długo testować poszczególną kość ? Co do Super PI Mod, to czy nie jest to czasami program do testowania CPU ? System stawiany był przy zakupie SSD, pół roku temu.

Tak ale wykorzystuje mocno przepustowość pamięci i jeśli coś jest nie tak to od razu nie przechodzi testu 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Test pamięci możesz zrobić np. tym http://www.dobreprogramy.pl/Memtest86,Program,Windows,12556.html wypalasz iso na płycie i odpalasz tak jak instalator Windows. Płyta jest botowalna a cały test 100% przebiega pod DOS. Długość testu zależy od ilości pamięci i jej szybkości. Test musi być 1 Pass (100%), no errors. W innym przypadku to winna pamięci ram lub ustawień w bios dotyczących taktowania pamięci(nie aktywne profile X.M.P). 

Link to post
Share on other sites

A więc po kolei.

Dobrze by było, jakbyś wymienił nam jakie kody mają te bsody. Jeśli nie masz pojęcia jakie to były, to możesz to sprawdzić programem, wpisz sobie w google bsod viewer.

Jeśli chcesz mieć czas na obejrzenie tych bsodów, to można wyłączyć automatyczne uruchamianie komputera po bsodzie.

Mój komputer -> ppm -> właściwości -> zaawansowane ustawienia systemu -> uruchamianie i odzyskiwanie (ustawienia) -> odznacz "Automatycznie uruchom ponownie" i zatwierdź.

 

Potem odpal memtest86 na kilka godzin, przynajmniej by były ze 3 lub 4 pełne przebiegi.

 

Jeśli faktycznie mogło być to z winy dysku, to powinieneś go odpiąć od komputera bo dopóki jest podłączony to może powodować bsody. Jeśli będzie odłączony i wyskoczy bsod, to już wiesz, że to nie jego wina. Dobrze by było sprawdzić jego smart, aczkolwiek spotkałem dysk z dobrym smartem który powodował właśnie bsody.

 

Zasilacze Deus nie są jakieś całkiem tragiczne do momentu gdy mocno je obciążymy. Mają problem z zabezpieczeniem przeciw przeciążeniowym i zamiast się wyłączyć, to palą podzespoły i siebie :/ Aczkolwiek 600w do twojego zestawu jest ok.

W ostateczności podejrzewał bym problemy z winy płyty głównej a dokładnie jej sekcji zasilania i/lub biosu. Proponowałbym obniżyć na sztywno trochę zegary procesora oraz obniżyć  trochę napięcie względem standardowego.

 

Co do dziwnych dźwięków to na 99% cewki karty graficznej, niestety taka przypadłość która w większości przypadków nie podlega gwarancji bo nie wpływa w żadnym wypadku na żywotność czy wydajność karty.

Edytowane przez MasterBarti
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No więc tak... przetestowałem pamięć RAM programem Super PI Mod, ustawionym na test 16M. Wszystko odbyło się bez problemu. Komputer nawet nie spowolnił podczas tego testu, normalnie dało się z niego korzystać, w przeciwieństwie do testów chociażby CPU, czy GPU. Przetestowałem również RAMy MemTestem, po kolei. Obie koście przyszły 4 cykle testu, czyli 2 pełne testy zostały wykonane. Wszystko w porządku, żadnych błędów. Czyli wychodziłoby na to, że z pamięcią jest wszystko w porządku, czy testować ją jeszcze na inne sposoby ?

Co do BSODów, to wykorzystałem polecony BSOD viewer. Nie mam pojęcia dlaczego w folderze minidump znajdują się tylko 3 BSODy. Czy resetują się one po jakimś czasie lub po wymianie podzespołów ? Na to by wyglądało, bo z tego co pamiętam, to rodzajów BSODów było przynajmniej kilkanaście. 3 aktualne BSODy: LINK LINK2 LINK3

Jeżeli chodzi o HDD, to czy może on powodować BSODy, jeżeli nie jest postawiony na nim system ? Przetestować ten dysk i wrzucić screeny ?

Wezmę się za ten procesor, w jaki sposób to zrobić, żeby nic nie uszkodzić ? Rozumiem, że obniżanie napięcia ma być chwilowe, tylko w celach sprawdzenia przyczyny problemu ? Pytam, ponieważ chciałbym w najbliższym czasie podkręcić ten procek, ludzie mówią, że do 4,0 można podkręcać bez żadnej obawy, ale... ja się obawiam, czy płyta na to pozwoli ?

Hmm, więc z tymi dźwiękami będzie problem, pewnie konieczne byłoby sprawdzenie sprzętu na innej płycie...

Link to post
Share on other sites

Uruchom wiersz poleceń cmd jako administrator. Wpisz polecenie chkdsk C: /R i poczekaj na wykonanie. Gdyby nie było dostępu do dysku zostaniesz zapytany czy skanowanie chcesz wykonać przy uruchomieniu systemu. Potwierdź tak i zamknij konsolę po czym uruchom ponownie komputer. Skanowanie powinno się rozpocząć tuż przed ładowaniem systemu poczekaj, aż się zakończy i system uruchomi się normalnie. Usuniesz w ten sposób błędy logiczne danych na dysku. Potem dysk przetestuj programem HDTune(Erro Scan) wrzuć screen jeśli coś wykryje, info S.M.A.R.T z tego programu też nie zaszkodzi jak wrzucisz, pomoże stwierdzić stan fizyczny dysku. Profilaktycznie możesz również wymienić taśmy sata na inne. Jakiego antywirusa używasz bo błędy pliku ndis.sys czasami powoduje przestarzała instalacja Avasta. Wystarczy zmienić program antywirusowy na inny i nie będzie problemów.     

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Wezmę się za ten procesor, w jaki sposób to zrobić, żeby nic nie uszkodzić ? Rozumiem, że obniżanie napięcia ma być chwilowe, tylko w celach sprawdzenia przyczyny problemu

 

 https://www.google.pl/search?q=catalyst+control+center&espv=2&biw=1280&bih=909&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=X8YqVP-wJIfWPMeegcAC&ved=0CAYQ_AUoAQ#tbm=isch&q=amd+catalyst+control+center&facrc=_&imgdii=_&imgrc=w39EvNuVJDV5YM%253A%3BVzpK7YsCKlu9jM%3Bhttp%253A%252F%252Fi.imgur.com%252F3xzYE.png%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.tomshardware.com%252Fforum%252F1171-73-majority-options-catalyst-control-centre-upgrading%3B802%3B766

 

Przesuń suwak w lewo o jedno oczko obniżysz taktowanie procesora i napięcie 

to spowoduje mniejsze obciążenie sekcji zasilania na płycie możesz spróbować 

odpalić program OCCT  tylko pilnuj temperatury 

Edytowane przez m2434
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Przetestowałem dysk przez wiersz poleceń, żadnych błędów. Użyłem HD Tune na obu dyskach, bez błędów. Jutro zrobię screeny ze smarta.

Zrobiłem kolejne testy, w ruch poszedł occt. Przetestowałem CPU, wszystko e porządku, tempy w normie. Następnie przetestowałem GPU i od początku pojawił się ten dźwięk. Następnie przetestowałem zasilacz i znowu pojawił się ten dźwięk. Wnioski? Wydaje mi się, że zasilacz nie wyrabia, czy mam rację? Bo w końcu grafika pobiera więcej mocy, niż procesor i dopiero przy takim obciążeniu to wychodzi. Jeżeli chodzi o antywirusa, to używam Eseta 7.

Link to post
Share on other sites

OK. Coś już wiemy. Z grafiką zrób tak. W sterownikach wyłącz całkowicie funkcję AMD Overdrive(wpływa na stabilność). Zainstaluj sobie program MSI Afterburner i w opcjach tego programu(Settings-zakładka Ogólne), włącz(zaznacz) wszystkie opcje w panelu Właściwości ogólne i Właściwości kompatybilności. Na zakładce Wentylator włącz automatyczną kontrolę wentylatora zdefiniowaną przez użytkownika. Wykres to charakterystyka obrotów do temperatury. Program poprosi o ponowne uruchomienie komputera(jest konieczne). Uzyskasz w ten sposób dostęp do możliwości zmiany zegarów oraz napięcia rdzenia grafiki. Dodatkowo jedna z opcji wymusza stałe napięcie rdzenia, które może ustabilizować grafikę. Po ponownym uruchomieniu w programie MSI AB. Zmień standardowe napięcie grafiki (1,254V) na 1,3V. I przetestuj stabilność(bez obaw nic nie uszkodzisz, efekt uboczny wyższe temperatury). Test pozwoli stwierdzić nie dovoltowanie karty grafiki. Jeśli ta zmiana nie poprawi stabilności, przywróć standardowe napięcie a zacznij zmniejszać zegary grafiki na początek o 100MHz. Efektem zmian zegarów powinna być dłuższa praca aż do wystąpienia błędu lub nawet stabilna praca. Taki test pomoże zdiagnozować czy zasilacz ma wystarczającą moc. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Po dłuższym czasie wracam do tematu. Zaznaczyłem wszystkie wskazane opcje w MSI AB, jednak nie pozwoliło mi to na zmianę napięcia. Ta opcja wciąż jest zablokowała. Korzystam z wersji 4.0. Dodatkowo, powracam z garścią ostatnich BSODów:

 

http://www.tinypic.pl/1xpgb0r9zwcr

http://www.tinypic.pl/uyptfy0jnvke

http://www.tinypic.pl/epk9ozhmvpbj

http://www.tinypic.pl/4z8q6u9v2m3y

http://www.tinypic.pl/mxev6by7l285

http://www.tinypic.pl/mr248nbplch9

 

Zapomniałem o tym wspomnieć, ale zauważyłem pewną zależność. Kiedy zostawię komputer na 5-15 minut, to w 95% przypadków pojawia się BSOD. Wystarczy, że mam włączony program, który wymaga pracy komputera lub film włączony na czas, kiedy nie ma mnie przy komputerze (specjalnie tak robiłem żeby zapobiegać), wtedy nic się nie dzieje i jest ok. Oczywiście BSODy występują w różnych momentach, niezależnie od tego co robię, ale kiedy komputer jest kompletnie bezczynny, to wtedy w 95% przypadków pojawiają się te problemy. Mało tego, zauważyłem coś, co może wydać się absurdalne, ale po około 50-razie stwierdzam, że to nie przypadek i praktycznie zawsze tak jest- im dłużej komputer nie jest włączany, tym więcej BSODów pojawia się przy starcie. Tzn. jeżeli korzystam z komputera codziennie, jest ich mniej, ale za każdym razem kiedy przez kilka dni komputer nie zostanie uruchomiony, wyskakuje nawet po 8 BSODów przy starcie lub zaraz po uruchomieniu komputera. Wtedy restart, restart, restart, aż w końcu się uspokoi. Czy mogłoby to wskazywać na płytę główną ? Tylko to mi przychodzi do głowy, ponieważ z tego co się orientuje, to płyta główna żyje własnym życiem przez bateryjkę i tak skojarzyłem, że może obie rzeczy mają ze sobą coś wspólnego. Dodam jeszcze, że nigdy (a przynajmniej nie przypominam sobie) nie pojawił się BSOD podczas grania w grę, czy obróbki wideo, czyli w momentach, kiedy komputer jest mocno obciążony. Słaba wydajność swoją drogą, o tym wspominałem, ale co do BSODów, nigdy nie pojawiały się. Jakieś pomysły ?

 

A i zapomniałbym dodać... co do tych dźwięków, to rozumiem, że nie podlega to reklamacji ? Przypominam sobie, że kiedy kupowałem na Allegro zasilacz (nowy) i już go dostałem, to przerwana była plomba i tak sobie pomyślałem, że może to być zasilacz pogwarancyjny i żeby go odesłać, bo w końcu kupowałem z myślą o dostaniu nowego sprzętu, ale już nie chciałem robić problemu i machnąłem na to ręką. Co o tym myślicie ?

Edytowane przez Master070
Link to post
Share on other sites

Zasilacz prawdopodobnie był naprawiany. Możliwe, też, że to z jego powodu masz problemy ze stabilnym działaniem komputera. Warto wypróbować inną mocniejszą konstrukcję zasilacza. Co do programu MSI AB. Brak możliwości odblokowania napięcia może być spowodowany brakiem pełnego wsparcia programu dla kart ATI R 280X. Możesz w tym celu spróbować wykorzystać podobny soft np. EVGA lub Gigabyte. Nic nie stoi na przeszkodzie by taki wariant sprawdzić. 

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Wymieniłem parę podzespołów, dlatego pozwolę sobie odświeżyć temat. Kolejnymi podzespołami, które wymieniłem w swoim komputerze są: zasilacz Be Quiet Pure Power L8 630W oraz płyta główna Asus M5A97 PRO. Jedynymi podzespołami, które nie zostały wymienione, są kości RAM oraz dysk pomocniczy, który robi za magazyn. Jutro go odłączę, żeby sprawdzić, czy problemy będą wciąż występowały. Zobaczcie, znowu się tych BSODów nazbierało KLIK. Najczęstszy problem jest z plikiem ntoskrnl.exe. Jaka może być tego przyczyna ?

Edytowane przez Master070
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...