Skocz do zawartości

Nasze retro zestawy


Recommended Posts

Monitor masz podłączony do Amigi przez scandoubler ?

 

Mam zewnętrzny tuner telewizyjny AverMedia: http://www.avermedia.eu/avertv/pl/Product/ProductDetail.aspx?Id=433

 

Sygnał idzie przez Compositive, niestety nie jest idealny. Ma takie lekkie zakłócenia. 

Przydał by się jakiś adapter z RGB na S-Video, albo RGB na YPbPr. 

 

Wgrałem dziś sterowniki.

 

1. Pendrive pod USB 1.1 na płycie głównej działa.

Nie działa USB2.0 na karcie PCI - sterowniki wgrane, a nie ma reakcji po włożeniu Pendrive.

Karta na Chipie NEC. 

 

2. Po wgraniu sterowników od płyty głównej - komputer dalej nie wyłącza, jedynie reset robi. 

Edytowane przez roberto231
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Wczoraj przełożyłem całego PeCeta do większej obudowy. Tej otwieraną z przodu klapą. 

Zostało mi tylko przykręcić blachy. Voodoo 1 już działa :)

 

Wyłączanie komputera też już działa. W obudowie do której przekładałem był zasilacz (mocniejszy w sumie jest nawet) 

i z tym zasilaczem komputer wyłącza się bez problemów. 

 

Zostało jedynie zainstalować na drugim (większym) dysku 40GB z laptopa na nowo system i prawie skończyłem. 

 

I teraz pytanko jeszcze Voodoo 1 do Collina Rally 2.0 domyślam się za słabe jest?
Gra się włączyła, ale przycina ciut, a z TNT2 jest idealnie. Nigdy nie miałem Voodoo z stąd pytanie. 

 

I teraz tak GTA1 przez Voodoo:

http://photos-e.ak.instagram.com/hphotos-ak-xaf1/t51.2885-15/10945252_650934741695580_1473088216_n.jpg

i GTA1 bez Voodoo:

http://photos-h.ak.instagram.com/hphotos-ak-xaf1/t51.2885-15/10954263_1535338236736167_446822274_n.jpg

Edytowane przez roberto231
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Collin 2.0 ma za wysokie wymagania dla V1.

TnT2 nawet w wersji okrojonej M64/Vanta to karty o dwie generacje wydajniejsze.

GTA fajnie wygląda na Glide. Jak miałem, V1 to przy GTA trzeba było koniecznie włączyć synchronizację pionową bo się robił mocny tearing.

Link to post
Share on other sites

Znalazłem w szafie takie podzespoły, co o nich powiecie, są już "retro" ? :D :

MOBO - A7N8X-X

CPU- AMD Athlon XP2200+

RAM - Elixir 256MB DDR-400MHz-CL3

           Kingston KVR333X64C25/512

GPU- G FX5200 128MB DDR TV

 

Czekaj bo już czegoś nie rozumiem. Czy my przypadkiem nie nadużywamy słowa "RETRO"?

RETRO komputer nie da się zakwalifikować po podzespołach.

Moim skromnym zdaniem RETRO to będzie każdy skompletowany komputer ,który będzie potrafił odpalić nam stare poczciwe gry i programy z dawnych lat.

Jeżeli po złożeniu tego sprzętu odpalisz na nim Prince of persia czy DOOM to myślę, że jest jak najbardziej RETRO, bo chyba o to w tym wszystkim chodzi.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeśli pójdzie na tym stabilnie W98 i zawarty w nim DOS to z pewnością jakieś retro by z tego wyszło :)

Może być jednak problem z ilością pamięci, wtedy trzeba by wyjąć  jeden moduł i spróbować działania na 512MB lub 256MB. Według mnie PC bez DOS'a to nie jest retro a dos to podstawa do starszych gier/programów.

Edytowane przez Fenio
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeśli pójdzie na tym stabilnie W98 i zawarty w nim DOS to z pewnością jakieś retro by z tego wyszło :)

Może być jednak problem z ilością pamięci, wtedy trzeba by wyjąć  jeden moduł i spróbować działania na 512MB lub 256MB. Według mnie PC bez DOS'a to nie jest retro a dos to podstawa do starszych gier/programów.

Bardzo ładnie dopełniłeś moją wypowiedź.  ;)

Link to post
Share on other sites
Znalazłem w szafie takie podzespoły, co o nich powiecie, są już "retro" ? :D :

MOBO - A7N8X-X

CPU- AMD Athlon XP2200+

RAM - Elixir 256MB DDR-400MHz-CL3

Kingston KVR333X64C25/512

GPU- G FX5200 128MB DDR TV

Moim zdaniem to taki youngtimer a nie retro.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Witam. Wczoraj zagościł u mnie iMac G4. Jeden się włącza, ale nie ma dysku. drugi nie ma dysku i niestety zasilacza w środku (brak zasilacza jest sporym problemem - trudno dostępny).

 

Specyfikacja:

1. iMac G4 (Flac Panel) Model: M6497 Order: M8535LL/A, Procesor: 800MHz, RAM: 256MB + 512MB, Napęd DVD-RW, AirCard (działa)

2. iMac G4 (Spring 2003) Model: M6497 Order: M9105LL/A, Procesor: 800MHz, RAM: 256MB + 512MB, Napęd COMBO DVD+CDRW (brak zasilacza)

 

 http://photos-a.ak.instagram.com/hphotos-ak-xfa1/t51.2885-15/10932092_789911701076736_1352028508_n.jpg

http://photos-c.ak.instagram.com/hphotos-ak-xpa1/t51.2885-15/927773_1600026156883010_255980073_n.jpg

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

No to dorobić zasilacz trzeba o ile nie jest to jakoś bardzo skomplikowane. Nie znam się na makach, nigdy maka nie miałem to i nie wiem jakie tam napięcia są potrzebne.

 

Za to w Amidze kupionej od Ciebie zrobiłem moda na 1MB chipramu (wcześniej 512KB chip i 512KB slow). Lutownica, cyna, nóż do tapet i ze 20 minut roboty :) Dzięki temu niektóre gierki lepiej działają, np. w Isharach jest możliwość włączenia muzyki podczas gry. Druga modyfikacja to przerobienie trochę wejścia na dyskietki tak żeby dało się używać USB w Gotku bez zahaczania o plastik. Przy okazji dodałem "oczko" w miejscu migającej zielonej diody Gotka sygnalizującej transfer.

 

http://oi57.tinypic.com/2e3bdw0.jpg

 

Nie wyszło to idealnie, raz mi szlifierka zeszła i trochę popsuła plastik  :/ Wypolerowałem to ile się dało (jeszcze widać włókna od tarczy polerskiej) ale nie tak równo jak być powinno.

 

http://oi60.tinypic.com/wkfpxt.jpg

Edytowane przez Fenio
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Są wyprowadzone dwa przyciski góra / dół do przełączania dyskietek. Bez tych przycisków nie wyobrażam sobie używania gotka w miejscu flopa :)

http://oi60.tinypic.com/ogang4.jpg

 

W C64 zrobiłem sobie wyprowadzenie 2xRCA (czincze żeńskie) na dźwięk i obraz (sygnał kompozytowy) bo już miałem dosyć paskudnego śnieżenia na podłączeniu antenowym.

http://oi61.tinypic.com/2h7i1cg.jpg

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites

Przyciski do Gotka nie są mojego autorstwa, zrobił je zapewne roberto231 bo od niego kupowałem ta Amigę i już miała przyciski zamontowane. Co do grzebalstwa to faktycznie już nie tylko pecet, jak by tak pieniążków jeszcze było pod dostatkiem to na pewno doszło by Atari 130XE, Amiga 1200, ACA500 do A500, przydał by się też kickstart 3.1 do A500... i jeszcze jednego PC.

11 lat temu za spore (jak na moją kieszeń) i co istotne pierwsze w pełni samodzielnie zarobione pieniądze ze stałej pracy kupiłem Winfasta Geforca 6600GT na AGP. Wtedy to był dla mnie sprzęt marzenie. Odbierałem zakup w Komputroniku gdzie przy kasie sprzedawca z westchnieniem aż wspomniał "też bym chciał mieć taką kartę" :) Po około 2 latach podarowałem tą kartę koledze w prezencie, dzisiaj ten kolega to mój szagier i szukając na strychu części i kaset do C64 przypadkowo znalazł zarzuconego gdzieś w kącie tego Geforca co dostał kiedyś ode mnie. Tym razem to on mi go podarował i tak z sentymentu chciał bym złożyć na nim jakiegoś mocnego do Windowsa XP peceta właśnie z tą kartą  :) Ale że na razie funduszy na to nie ma to realizacja pomysłu odłożona w czasie.

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites

Myślałem o Athlonie 64 lub Pentium 4, nie muszą być w najwyższych wersjach bo te są trudno dostępne. Nie opłaca się też kupować osobno płyty, procesora, i całej reszty kompa. Lepiej kupić całość i ewentualnie samemu wprowadzić drobne zmiany w konfiguracji. Na chwilę obecną koszt takiego kompa to około 100zł.

Link to post
Share on other sites

To też mój pierwszy Mac.

 

W iMacu 15" na pamięciach PC133 napięcia na zasilaczu standardowe 12V, 5V i masa. Zasilacz ma nietypowy kształt i składa się z dwóch części, ma chyba 170W. W iMacu na pamięciach DDR (17" i 20") sprawa się komplikuje bo zasilacz na na jednym pinie napięcie 24V. 

Na szczęście mam ten 15". Jeden już działa na dysku 40GB z laptopa. Drugi sprawdziłem też jest sprawny, brak mu tylko zasilacza i dysku. Na razie stoi jako zapas na części.

 

Może pokuszę się o wyciągnięcie płyty głównej i w to miejsce Raspberry Pi 2 wstawię?

Widziałem, że nieźle na tym emulacja Amigi chodzi. Fotka z grupy Amigowej na Facebook-u: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10153091191972442&set=gm.10152688655959157&type=1&theater a koszt zakupu 25 funtów.

W iMacu sygnał w kabelku który idzie od inwertera do płyty głównej jest w standardzie TMDS wiec łatwo go przerobić na HDMI.   

 

 

Ogólnie z tego co widzę użytkownicy Mac-ów to typowi Userzy (jak Steve nakazał) nie bawiący się jak Amigowcy w modyfikacje sprzętu. 

 

http://photos-d.ak.instagram.com/hphotos-ak-xfa1/t51.2885-15/10954055_789656517754955_1233947066_n.jpg

 

Co do Amigi wiesz co zauważyłem niedawno, że gra Lotus 2 na Kickstarcie 2.04 (z A500+) przy konfiguracji pamięci 512Chip i 512Slow się wiesza przy wgrywaniu. Trzeba zaniżyć Kickstart do 1.3 z dyskietki, aby się wgrała.Natomiast przy ustawieniu pamięci jako 1MB Chip i z Kickstart 2.04 gra się wgrywa bez problemu :-) Przypadkiem zauważyłem, muszę to jeszcze przetestować na innych grach.

 

Przyciski z boku obudowy do przełączania Goteka to najlepszy pomysł jaki mi przyszedł do głowy i wykonaniu prosty. Amiga miała już jedną dziurkę w obudowie po wyłączniku pamięci w trapie, ale miejsce na taki przełącznik nie najlepsze bo można go przypadkiem przełączyć sięgając do stacji dyskietek wiec przełącznik wyciągnąłem, a w to miejsce dałem wciskany przycisk który po prostu jest podlutowany pod przycisk w Goteku.  

 

Jak masz zamiar kupować ACA500 do Amigi 500 to Kickstartu 3.1 nie musisz kupować, karta ACA500 ma już Kickstart 3.1 w sobie. 

 

Linka do przeróbki Audio-Video w C64 poproszę :)

 

http://photos-h.ak.instagram.com/hphotos-ak-xfa1/t51.2885-15/10932086_1053179101364591_1075591294_n.jpg

Edytowane przez roberto231
Link to post
Share on other sites

Może pokuszę się o wyciągnięcie płyty głównej i w to miejsce Raspberry Pi 2 wstawię?

Jeśli do emulacji Amigi to taka wymiana ma sens. Fani Apple na ich forum pewnie dali by ci bana za sam pomysł wybebeszania ich świętego komputera i wkładania tam prostackiego ARM'a ;)

 

Co do Amigi wiesz co zauważyłem niedawno, że gra Lotus 2 na Kickstarcie 2.04 (z A500+) przy konfiguracji pamięci 512Chip i 512Slow się wiesza przy wgrywaniu. Trzeba zaniżyć Kickstart do 1.3 z dyskietki, aby się wgrała.Natomiast przy ustawieniu pamięci jako 1MB Chip i z Kickstart 2.04 gra się wgrywa bez problemu :-) Przypadkiem zauważyłem, muszę to jeszcze przetestować na innych grach.

 

Pamiętam że jak miałem A600 to Lotus 2 nie działał bez zaniżania Kick'a do 1.3. W A500+ masz podział na 0,5 chip i 0,5 slow czy to jest A500 z kickiem przełożonym od A500+ ?

Pamięć slow jest generalnie bez sensu :) Wszystkie wady pamięci chip plus wady pamięci fast i żadnych zalet. Poza najstarszymi i źle napisanymi grami według mnie posiadanie chipramu jest korzystniejsze. Commodore zawaliło sprawę że od razu nie ustawili mapowania pamięci z pod klapki jako chip ( może by wydzielić osobny wątek o Commodore ?)

 

Jak masz zamiar kupować ACA500 do Amigi 500 to Kickstartu 3.1 nie musisz kupować, karta ACA500 ma już Kickstart 3.1 w sobie.

 

Tak ma w sobie ale tylko w formie ROM'u wgrywanego do RAM'u. Zajmuje to 0,5MB czyli z 2MB zostaje 1,5MB fastu. Jeszcze ok. 300KB jest zużywane przy włączonym drugim wejściu na karty pamięci. Lepiej jest mieć fizyczny rom i te 0,5MB pamięci więcej.

Inna sprawa że nawet przy 2MB fastu i 1MB chipu może być problem z używaniem WHDload. Może orientujesz się jak to działa w praktyce ? 

 

Linka do przeróbki Audio-Video w C64 poproszę

 

Nie korzystałem z żadnego gotowego opisu więc linka do takiego nie podam ale sama przeróbka jest prosta. Kabelki lutujemy do wyprowadzeń na pcb od złącza Video (od spodu pcb). 

 

http://www.atariage.com/forums/uploads/post-119-1053723058_thumb.png  

 

Zdjęcie nie mojego autorstwa samej płytki bez złącza video tak dla informacji który pin do którego miejsca wchodzi na płytce. Żeby mieć takie wyprowadzenie jak w moim C64 to jeden RCA z sygnałem wideo lutujemy do pinu nr 4, ekran kabla wiadomo do masy. W drugim RCA z dźwiękiem sygnałowy do pinu 3 i masa. To samo można uzyskać gotowymi kablami do C64 z 8 pinowym DIN i różnymi wyprowadzeniami (kompozytowe, svideo, audio) no ale po co wydawać ok. 20zł jak można samemu zrobić po swojemu :) Jak już się kable przylutuje to wypada je przykleić żeby się nie pourywały, ja zalałem miejsce lutowania klejem na gorąco z "pistoletu".

 

c64-vidcon-pcb.jpg

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites

W Amidze 500 mam przełącznik Kicksatrtów z oryginalnym ROM-em 1.3 i 2.04 (z A500+)

Wcześniej w tej Amidze miałem 512 KB Chip + 512KB Slow, ostatnio wlutowałem jej pamieć na płytę główna i jakimś cudem Lotus 2 (na Kick 2.04) działa. Zostało mi jeszcze dokupić i wstawić układ 74F139 i będzie z A500 rev 8a.1 Amiga 500+. Fakt bez zegara, ale zegar mam na rozszerzeniu pamięci. Mam nadzieje że po wsadzeniu 74F139 i rozszerzenia pamięci będę miał 1,5MB.  Ale nie śpieszę się z tym przy okazji zamówię ten układzik (który kosztuje 80 gr) jak będę coś więcej kupował. 

 

img_4385-6.jpg?w=824

 

Whload nigdy nie używałem, za mało pamięci wiec nawet nie próbowałem. 

Jak z ACA500 zabierane jest 512KB na Kickstart to faktycznie lepiej za 40 zł kupić pamięć Flash i nawet samemu przygotować sobie Kickstart dorzucając bibloteki typu obsługa dużych dysków. Do 600-ki mam taki: http://www.eliptor.pl/p86,pamiec-flash-29f800-amd-z-adapterem-dil42-z-mozliwoscia-emulacji-eprom-a-27c800.html na razie nagrany standardowym Kickstartem 1.3 i 3.1, ale zamierzam w przyszłości go sobie spersonalizować pod moją A600 - co tam będę potrzebował, aby nie dogrywał bibloteki z dysku tylko brał bezpośrednio z ROM.

 

http://photos-h.ak.instagram.com/hphotos-ak-xaf1/t51.2885-15/10948972_866689603383751_523589627_n.jpg

 

Szlifierką Amigę trochę hardcorowo. Ja jak mam coś poprawić w obudowie to używam okrągłego pilnika.

Na przykład poprawiłem lekko uśmiech w A600:

 

http://www.ppa.pl/images/graffiti/sprzt/robertos231/miniaturka_duza_54d8813055b6e.jpg

Edytowane przez roberto231
Link to post
Share on other sites

Tobie wyszło super to piłowanie plastiku, nie posiadam takich ręcznych pilników ale jak mówisz że to się sprawdza to będę musiał się zaopatrzyć. Multiszlifierka w sumie też daje rade ale jeden zły ruch i robi się niezły bajzel a polerowanie rys z tego amigowego plastiku to jest katastrofa.

 

Co do kickstarta to nie myślałeś żeby sprzedawać takie romy gotowe do instalacji w Amigach ? Sam bym chętnie kupił jak cena była by dobra :)

Link to post
Share on other sites

Tobie wyszło super to piłowanie plastiku, nie posiadam takich ręcznych pilników ale jak mówisz że to się sprawdza to będę musiał się zaopatrzyć. Multiszlifierka w sumie też daje rade ale jeden zły ruch i robi się niezły bajzel a polerowanie rys z tego amigowego plastiku to jest katastrofa.

 

Co do kickstarta to nie myślałeś żeby sprzedawać takie romy gotowe do instalacji w Amigach ? Sam bym chętnie kupił jak cena była by dobra :)

 

Samo zaprogramowanie układu jak widać na stronie sklepu kosztuje +5 zł. Kwestia przygotowania wsadu poprawnie. 

Jak przyjdzie karta CF to najpierw instalacja systemu, później obcykanie co i jak, zakup programatora Willem z podstawką odpowiednia. Jak przygotuje się wsad, przetestuje że działa to można bezpośrednio do sklepu wysłać i zaprogramują.

Link to post
Share on other sites

Masz może jakiś link do opisu wykonania przełącznika romów w A500 tak żeby to na 100% działało z pamięcią do której link podałeś ? 

Znalazłem dwa różne ale niezbyt dokładne opisy, według jednego przełączanie następuje przez zwarcie do masy a według drugiego przez połączenie z Vcc poprzez rezystor 10k.

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...