Skocz do zawartości

Nasze retro zestawy


Recommended Posts

Creative się nie popisał i X-Fi nie ma supportu dla Windows 2000, sterowników brak. PAX'y też nie działają choć teoretycznie są jako "all OS" to w praktyce wymagają minimum XP. Z tego powodu X-Fi wylądowało z Athlonem XP pod Windows XP a wyciągnięta z niego SB Audigy 2 (SB0320) zastąpiła Vibre 16 ISA w zestawie na Pentium II i Windows 2000.

 

Korzystając z okazji sprawdziłem jaki wpływ na wydajność w Quake 3 ma wymiana Vibry ISA na Audigy 2 i różnicy praktycznie nie ma żadnej. Przy ustawieniu jakości grafiki na najwyższą i rozdzielczości 1152x864x32 wynik to 32,2fps vs 32,8fps.

 

Co do X-Fi to jednak nie jest XtremeMusic, tego modelu nigdy nie sygnowano jako Fatality. Nie zgadzała się też ilość kości pamięci (foto). To jest "X-Fi Xtreme Gamer-Fatal1ty Pro Edition" (dłuższej nazwy już chyba nie mogli wymyślić :> ) która była opisana na b3d http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/X-Fi_Xtreme_Gamer-Fatal1ty_Pro_Edition-573.html

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...
Cześć wszystkim!
 
Powoli kończę składać swój retro zestaw. docelowo będzie to:
1. Procesor Pentium MMX 233 MHz (docelowo chcę 266 jeśli będzie kompatybilny)
2. Pamięci 4x32 EDO
3. Płyta A-Trend ATC-5000 Socket7
4. Grafika S3 Virge 4MB
5. Akcelerator: SLI 2 identyczne sztuki Helios 3D Voodoo 2 12MB wersja 2455P o dziwo pamięci 110MHz jak w wersji C
6. Dźwięk: Sound Blaster AWE32 CT3620 +2x1MB 30pinn SIMM
7. Dźwięk 2: Sound Blaseter AWE64 CT4520 (bardziej do kolekcji)
 
Chciałem wstawić foto... ale mam jakiś problem :) to mój drugi wpis na forum więc wybaczcie... :)
 
- Poszukuję kilku rzeczy / kilku innych mogę się pozbyć - umieściłem wpis w temacie "Giełda"...
 
Pozdrawiam Was!
Link to post
Share on other sites

Pentium 1 czy 2. Bo jedynka zdecydowanie za słaba do voodoo 2 a tym bardziej SLI. 

 

Pentium "1" MMX... ale o taktowaniu 233 więc tyle co pierwsze dwójki - które z tego co czytam wcale jakieś szybsze nie były... Póki co jakoś nie widzę aby nie domagał - choć zaznaczam że nie testowałem jeszcze tak bardzo mocno, cały czas coś zmieniam...

 

Dwójki nie chcę. Jakoś wolę czasy gdy procesory miały nóżki a nie sloty czy inne wynalazki... Póki co działa mi to (teraz tylko zmieniłem drugą kartę w SLI na taką samą Helios Voodoo 2 12 MB - wcześniej drugą miałem 8MB)...

 

Mam świeżą portcję "aktualnej" wiedzy ;p bo wygrzebałem z piwnicy starą kolekcję Secret Service'ów (wszystkie od 6go do ostatniego) i po kolei pochłaniam części o hardware...

Link to post
Share on other sites

Jasne że tak... i to max do 550 lub 600 Mhz... (kiedyś nawet taki miałem...) Z tego co pamiętam to tam była jeszcze podstawka "Super Socket 7" która radziła sobie z większą ilością pamięci już dram i to były bardziej rozwiązania pod K6...

 

Ale ja dobieram bardziej z nostalgii... jam miałem te 10 lat to na prawdziwego mmx'a nie było $$$ więc trzeba było mieć jakieś Cyrixy... Więc teraz sobie odbieram od życia :)

 

Ja ten komputer kupiłem w większości jakieś 3 lata temu... (np. za 12mb voodoo 2 zapłaciłem 30zł :) - sprzedający jeszcze nową mysz na com9 dorzucił w gratisie...) teraz jak widzę to ceny poszły bardzo mocno... w każdym razie przypomniałem sobie o tym prawie skończonym zestawie, komplecie "SServiceów" i postanowiłem dokończyć sprawę :)


Cześć,

Kto z Was ma w swojej kolekcji Pentium MMX 266?

 

Jestem pewien, ze widziałem foto ale nie mogę go teraz znaleźć... Mam kilka pytań choćby o kompatybilność z normalnym Socket 7 (czy on nie potrzebuje już Super Socket 7 jak AMD K2)? Oczywiście chętnie złożyłbym również ofertę kupna.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Super Socket 7 to tylko nieformalna nazwa dla nowszych płyt Socket 7 obsługujących podwójne napięcie zasilania CPU (rdzeń i I/O). Pentium 266 MMX jest pod Sokcet 7 ale z tego co mi wiadomo produkowano go tylko w wersji mobilnej. Różnica względem normalnych wersji to obniżone napięcia do 2V dla rdzenia i 2.5V dla wejścia/wyjścia CPU. Jeśli płyta obsługuje mnożnik 4x, niższe napięcia a bios rozpozna wersje 266 jako Pentium MMX to będzie działać.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Super dzięki za odpowiedź.

No i zdarzały się egzemplarze "z nóżkami" a nie takie zintegrowane / już wlutowane. Takie które można włożyć w socket 7. Już wiem że powinien działać na płytach ga-5ax, asus p5a w wyższych rewizjach. Ciekawe jak z jego wydajnością w porównaniu z "tradycyjną" 233...

 

Jest kilka egzemplarzy na eBay w cenie z dostawą poniżej lub w okolicach 100zł chciałbym sobie taki sprawić jako "ciekawostę"... robię teraz jednak rozeznanie czy taki egzemplarz byłby w ogóle "uruchamialny" w zwykłym blaszaku...

 

Tymczasem ciekawostka... Pentium 300 MMX pod socket 7 (Tillamook)...możliwe że fake ale "legendy" o takim modelu montowanym w jakichś dziwnych Dellach się pojawiają. Podobne sztuki widziałem w kolekcjach na kilku forach retrocomputingu... Ciekawe jak się miała jego wydajnoś (lub takiej 266'tki) do analogicznych modeli Pentium II... w końciu PII 233 i 266 miały taką samą szynę czyli 66MHz... dopero powyżej 300 wprowadzono 100...

 

http://mixeurpc.free.fr/SITE_x86-guide/Photos/Grandes/17/TillamookFake.jpg


i jeszcze kilka foto poniżej...

 

http://canoro.altervista.org/cpu/galleria/intel/pentium/intelpentiummmxtillamook-300fakemio.jpg

 

http://mixeurpc.free.fr/SITE_x86-guide/Photos/Petites/17/TillamookFakeb.jpg

Link to post
Share on other sites

Ciekawe jak z jego wydajnością w porównaniu z "tradycyjną" 233...

 

Różnica trochę mniejsza względem procentowej różnicy w taktowaniu. Jak chcesz szukać białego kruka P266MMX głównie w celach kolekcjonerskich to OK ale jeśli bardziej stawiasz na maksymalną wydajność z Pentium MMX to łatwiej będzie kupić P200 MMX działający na 2,5x100.

 

 

Ciekawe jak się miała jego wydajnoś (lub takiej 266'tki) do analogicznych modeli Pentium II... w końciu PII 233 i 266 miały taką samą szynę czyli 66MHz... dopero powyżej 300 wprowadzono 100

 

 

Różnice pomiędzy Pentium MMX a Pentium II to trochę więcej niż taktowanie :) Istotna zmiana dla wydajności to dużo szybszy dostęp do cache L2 który Pentium II ma zintegrowany na karcie procesorowej a Penitum na płycie głównej. Ten w PII jest taktowany połową częstotliwości procesora a ten na płycie dla Pentium korzysta z szyny systemowej (66Mhz). Pentium II bliżej do Pentium Pro niż do Pentium MMX który jest nieco podrasowaną wersją Pentium (większy cache L1, jednostka przewidywania skoków z Pentium Pro, dodane instrukcje MMX).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

a propos testów. Ostatnio robiąc dogłębne porządki, znalazłem w biurku karteczkę z testami po zmianie platformy ;)

http://zapisz.net/images/505_c360_2016_07_07_15_52_32_012.jpg

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Hoho... prawdziwy rarytas takie oryginalne porównania...Ja muszę wygrzebać stare dyski i dyskietyki... pamiętam, że zapisywałem "dla potomnych" swoje save'y z diablo 1 czy screeny z wynikami z 3d marka 99 z takiego dema w stylu Wipeout jeśli ktoś tą grę jeszcze kojarzy...

Link to post
Share on other sites

@@batyra

 

Jakiś czas temu ( http://forum.benchmark.pl/topic/142725-nasze-retro-zestawy/?p=1566423 ) testowaliśmy Quake 1 na P166 i P166 MMX i wyszło że Q1 nie robi użytku z instrukcji MMX. Test na Q1 byłby więc testem nie uwzględniającym MMX.

 

Można też spróbować cpu test z 3DMark'a99 który na pewno obsługuje MMX. W grze MDK jest benchmark który sprawdzi się do procesorów tej klasy. Do testu w 16 bitowym środowisku polecam klasyka - Norton Sysinfo. 

Posiadam wersje 8.0.20 i Pentium 200MMX@250 (2,5x100) daje taki wynik:

 

http://oi63.tinypic.com/hv3pl0.jpghttp://oi67.tinypic.com/2m2i7us.jpg

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

MDK... wogóle zapomniałem o tym tytule... będzie sobie trzeba sporo tytułów przypomnieć po złożeniu blaszaka...

Dzięki za screen. Zrobię porównanie z 233 (choć pozostałe pozdespoły jak pamięci i płyte mam inne) może nie będzie to miało w tym benchmarku akurat takiego wpływu...

 

Dzięki!

Link to post
Share on other sites

Wygrzebałem na strychu to wrzucam fotki ;)

 

Stary monitor 14 calowy o oszałamiającej rozdzielczości 1024 x 768 60 Hz , i pomyśleć że swego czasu byłem pod wielkim wrażeniem obrazu wyświetlanego przez ten monitor. Po przesiadce z Amigi 600 podłączonej do TV. Sprawny co ciekawe dalej ;)

 

 

 

http://i66.tinypic.com/2dj17pg.jpg

 

http://i64.tinypic.com/34o1ws8.jpg

 

 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Plastik w naturalnym kolorku się zachował :)

 

Akurat pisałem przed chwilą w wątku o monitorach z tamtych lat... 1997 to akurat moja bajka :) - Teraz mam "tymczasowego" Nec'a "15 też z 1997... Zapraszma do mojego post'a.

 

Jeśli chodzi o stary plastik to będę niedługo testował metodę z h2o2 w kremie i lampą UV (lub słońcem :) ... na kilku forach związanych z Amigą i starymi Mac'ami że jest to idealna metoda aby "odżółcić" plastiki...Będę testować i chętnie to opiszę wraz z galeria.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Uważaj z wodą utlenioną.

 

A dokładnie, na co?

 

Mam koncentrat 18% w kremie. Nigdzie nie spotkałem się z informacjami, że np. plastik robi się bardziej kruchy czy coś takiego? Wszędzie raczej pozytywne opinie o rezultatach.

Link to post
Share on other sites
Jeśli chodzi o stary plastik to będę niedługo testował metodę z h2o2 w kremie i lampą UV (lub słońcem ... na kilku forach związanych z Amigą i

 

Na ppa.pl pisali również że jest to metoda nietrwała. Podobno plastik po takim wybielaniu jest jeszcze bardziej wrażliwy na UV i bardzo szybko wraca do stanu przez wybielaniem a czasami nawet żółknie jeszcze bardziej.

Link to post
Share on other sites

Na oczy i skórę uważaj. Lekko żrące.

 

racja!

Na ppa.pl pisali również że jest to metoda nietrwała. Podobno plastik po takim wybielaniu jest jeszcze bardziej wrażliwy na UV i bardzo szybko wraca do stanu przez wybielaniem a czasami nawet żółknie jeszcze bardziej.

 

Ja spotkałem się z informacją (na YouTube) że to przede wszystkim zależy od rodzaju plastiku / tworzywa. Szczególnie te bardzo stare plastiki (z C64 czy starutkich Mac'ów) reagują różnie... jedne lepiej a drugie ale rzeczywiście żółkną po pewnym czasie bo metoda nie chroni przed żółknięciem od UV tylko wybiela to co już pożółkło - nie ma tutaj jakiejś konkretnej reguły. Dlatego nowe (z kickstartera) obudowy do Amig są już z innego tworzywa niewrażliwego na UV... Ogólnie przetestuję to zobaczę... i dam Wam znać.

Link to post
Share on other sites

Na ppa.pl pisali również że jest to metoda nietrwała. Podobno plastik po takim wybielaniu jest jeszcze bardziej wrażliwy na UV i bardzo szybko wraca do stanu przez wybielaniem a czasami nawet żółknie jeszcze bardziej.

 

Po kuracji można by to trysnąć delikatnie lakierem anty UV takim jak do reflektorów samochodowych.

 

Ten Optiview to z tego co pamiętam OEMowy Hyundai robiony dla Optimusa. Ten już ze sterowaniem cyfrowym.

Edytowane przez cooger
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Póki co wybieliłem zestaw głośników Cambridge Soundworks... Efekt rewelacyjny... łącznie z przewodami... białe jak nowe. Sam muszę przyznać, że byłem zaskoczony. Niedługo złożę je to się pochwalę...

 

Ale pracować trzeba koniecznie w rękawiczkach - bardzo można sobie ręce zmarnować. Niektóre elementy trzeba dwa razy zrobić (na cały dzień na słońcu)...  no i sa problemy z elementami metalwymi tj. np. na siatkach od głośników - pięknie rozjaśniły się, ale tam gdzie była choćby najmniejsza "dziurka" w  farbie od razu poszła rdza - w sumie utlenianie to właśnie rdzewienie - więc ten proces też zachodzi szybciej przy tej metodzie.

 

Zobaczymy jak z trwałością - póki co polecam bardzo!

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...