Skocz do zawartości

Programowanie, przyszły informatyk


Recommended Posts

Otóż obecnie jestem uczniem 2 klasy technikum informatycznego (po wakacjach trzecia). Zacząłem kurs C++ (chcę kiedyś programować) na YouTube, a dokładniej ten:

https://www.youtube.com/user/MiroslawZelent/videos

Teraz ja pytam, rozumiejąc jako tako ten język, to co dalej? Jak się sprawdzać w tym zakresie? Można powiedzieć "Twórz programy", ale nie każdy ma wyobraźnię i wie jaki program chce zrobić. Czy warto kurs języka C++ wesprzec jakąś książką? Jeśli tak to co polecacie?

Link to post
Share on other sites

Na stronie http://pl.spoj.com/problems/latwe/ jest dużo ciekawych zadań. Nauczysz się nie tylko klepać kod, ale przede wszystkim rozwiązywać problemy :-)

A co do pomysłu na program, to choćby kółko i krzyżyk, snake, wisielec, statki. Wszystko można zrobić w konsoli, w wersji tekstowej. Na statkach można nawet fajnie poćwiczyć OOP. ;-)

Link to post
Share on other sites

To sklonuj coś co istnieje. Ja w gimnazjum zrobiłem strzelankę kosmiczną a'la R-Type, a w Twoim wieku platformówkę jakich wiele. Nie trzeba od razu tworzyć jakiś super oryginalnych gier jak np. Braid.


 

 

A co do pomysłu na program, to choćby kółko i krzyżyk, snake, wisielec, statki. Wszystko można zrobić w konsoli, w wersji tekstowej. Na statkach można nawet fajnie poćwiczyć OOP. ;-)

 

OOP w C++, ała... 

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...
Gość kubajka

Powiem od siebie, że nie warto się pakować w jakiekolwiek książki jeśli chodzi o programowanie, tworzenie stron i tak dalej. Warto jak najszybciej załapać podstawy i brać się za działanie. Kursy jak najbardziej, ale przepisywanie kodu z książki nie ma dla mnie sensu.

Link to post
Share on other sites

Szczerze powiedziawszy, Luki91, zacznijmy od tego jakim programistą chce się zostać :)

 

Rozwiązywanie problemów, czy też pisanie zadań ze spoja to jest oczywiście nauka logiki, a głównie są to problemy matematyczne. Oczywiście warto mieć taki wstęp, lecz jednak w głębsze i trudniejsze zadania bym nie wchodził. (chyba że chcemy startować w różnorakich konkursach czy tworzyć algorytmy)

 

Co do tego wszystkiego, otworzenie sobie średnio zaawansowanego kodu też jest bezsensu ... Każdy że tak powiem ma inny styl "klepania kodu". 

Ja przerzucałem się z różnorakich języków na różne poprzez samouka c++, potem pascal(swoja drogą świetny do algorytmów, choć stary), poprzez liźnięcie C# (na własne potrzeby launchera) i skończywszy na javie której zupełnie nie ogarnąłem do tej pory, a aplikacje/grę stworzyłem (sygnaturka).

 

Było to na zasadzie prób i błędów. Warto na samym początku jednak mieć podstawy i "myślenie programistyczne" - jak za pomocą powiedzmy zwykłych pętli, modów etc. można wiele ździałać.

Potem jeżeli chcemy coś napisać - wystarczy wklepać zagadnienie po angielsku w internet i analizować, zazwyczaj ktoś kiedyś miał jakiś problem z czymś podobnym. I do wszystkiego na zasadzie dedukcji można dojść. Tylko jeżeli się zaprzestanie to się traci pamięć tak jak i ja ;) - Posadzili by mnie przed powiedzmy notatnikiem, i bym nic nie napisał bo nie pamiętam komend i struktur, lecz jednak sama logika myślenia zostaje. Wieć na sam początek zadania ze spoja są w sam raz (chociaż nawet i te łatwe mogą być zbyt trudne)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...