Skocz do zawartości

Kilka pytan o LC


Recommended Posts

Witam,

 

przeczytalem podwieszony temat o LC, ale nie znalazlem tam tego co mnie interesuje. Nie jestem na to chlodzenie jeszcze zdecydowany, wiec kwestie techniczne mnie poki co nie dotycza. Moje pytania sa nastepujace:

 

1. Moim bezwzglednym uber priorytetem jest cisza. Czyli w gre wchodzi mocne przewymiarowanie chlodnic i puszczenie wentylatorow na minimum. W takim srodowisku moze zaczac halasowac co innego czyli pompka. Zatem pytanie - czy przy nieslyszalnych puszczonych na np 600rpm Silentwingsach 2 pompka bedzie slyszalna?

 

2. Co z mostkiem polnocnym i sekcja zasilania CPU? Czy sa na to bloki, czy trzeba to rozwiazywac AC?

 

3. Ile moze wyniesc przykladowy koszt LC zakladajac spore przewymiarowanie chlodnic i nastawienie na cisze? Bez wliczania w to ceny wentylatorow i bez cudowania z super wygladem elementow. CPU, 1 x GPU, mostek polnocny i sekcja zasilania (jezeli to mozliwe patrz punkt 2). Z rezerwuarem. O 300zl nie chodzi, tak na oko niech bedzie zebym rzad wielkosci znal. Dodam ze na ciszy nie oszczedzam, wiec niech pompka bedzie naprawde cicha :) Nie ukrywam tez ze powinna byc wydajna, bo nie wiem jeszcze jak rozwiaze problem z chlodnicami. I tak puszcze je na zewnatrz obudowy wiec rownie dobrze moze mnie najsc wpakowanie pod biurko... malego grzejnika :D Choc to wszystko jest w fazie rozmyslan. Tak czy siak - na ciszy nie oszczedzam.

 

Pozdr.

Edytowane przez verul
Link to post
Share on other sites

1. Zależy jaka pompka , ale wszystkie da się skręcić i tak np moje mcp355 na 2k rpm jest nie slyszalna, hałasować mogą jeszcze dyski i zasilacz

 

2. Na niektóry płyty są zrobione bloki wodne, ale spokojnie  oryginalne radiatory będą spełniać swoje zadanie

 

3. Średnio lc na cpu+gpu to koszt 1,5k pln w góre, jeśli chcesz do tego dorzucić sekcje i mostek to trzeba liczyć 400-500zł ekstra za bloki

Link to post
Share on other sites

Dzieki za odp. Piszesz o skreceniu pompki czyli jest to element ktory mozna regulowac (w sensie wydajnosc)?

 

Nie planuje co prawda (ale tez nie wykluczam) dowalenia w przyszlosci drugiej grafiki wiec chcialbym zeby ta kalkulacja to uwzgledniala (mam na mysli wydajnosc pompki, a nie cene blokow).

Dyski (ciche) mam w SQD boxach, zasilacz BeQuiet Dark Power Pro 10  wiec o to sie nie martwie.

 

Ogolnie wywalenie 3k PLN na chlodzenie mnie nie przeraza (choc potencjalny koszt dobrze by znac). Interesuje mnie poki co efekt - czy bedzie dla mnie slyszalna roznica wzgledem AC. Na wzgledach wizualnych mi nie zalezy wiec jedynym kryterium oplacalnosci jest dla mnie cisza.

Edytowane przez verul
Link to post
Share on other sites

560mm chłodnica i mogę grać z wentylami na 0. Mnie nie przeraża temperatura rzędu 70 stopni na CPU i 55 na gpu więc takie praktyki to u mnie norma. 

Nie wiem do jakiej budy chcesz wepchać chłodzenie. 360mm powierzchni chłodzącej to minimum a im więcej tym lepiej jeśli chcesz maks cicho i wydajnie

Link to post
Share on other sites

Bude mam Antec p182 wiec chlodnice poza buda musza byc.

Ewentualnie moge zmienic bude jezeli chlodzenie sie do niej w calosci zmiesci - wowczas bede wdzieczny za propozycje. Jednak w dalszym ciagu priorytetem jest cisza, a nie to by to ladnie wygladalo za oknem.

Link to post
Share on other sites

Wymienilem zarowki na halogenowe bo energooszczedne mi bzyczaly. Mam cos wiecej dodac?? ;)

Jeden picuje kompa by super wygladal inny by byl bezglosny, Moja klawiatura jest bardzo glosna, bo mechaniczna. Wentyle mam obecnie wkurzajace bardazo, bo skrecone na 700 terkocza. Wiec zapewne bede je wymienial na SilentWingsy 2. Ale rozpoznaje temat LC, bo to rozwiazanie w miare kompleksowe problemu. Pozniej tylko co zmiana platformy top zmiana blokow, a to juz nie taka znowu tragedia.

Edytowane przez verul
Link to post
Share on other sites

@Verul pompkę normalnie podłączasz pod kontroler obrotów i ustawiasz sobie ją tak jak Ci odpowiada

 

@xprzemcio, bez przesady :P U siebie zaobserwowałem jak były takie upały to jedynie temp w idle mi wzrastała jakoś odczuwalnie, podczas grania itp to nie było większej róznicy

Link to post
Share on other sites

Przy potworze jakim jest MORA3 jak rozumiem odpada problem wentylatorow, bo dziala pasywnie. Ale czy biorac pod uwage koszt mozna dokonac lepszegp wyboru uwzgledniajac cene wentylatorw pokroku BQ SilentWings2 razem z kosztem chlodnicy?

 

W sumie 800zl i spokoj brzmi kuszaco... Ma to jakies haczyki?

Link to post
Share on other sites

Jaki haczyk? To normalna chłodnica z tym, że gigant. Na takie można założyć 180,140 i 120mm wentyle. Przy 180 by było najciszej a i z pasywem powinna sobie dobrze radzić

 

Nie porównywałem ani nie widziałem porównań gigantów do zwykłych chłodnic

Link to post
Share on other sites

Dlaczego zaproponowałem taką chłodnicę? Pół żartem, pół serio :)

 

Aktualnie ma zwodowanego Phenoma X6 3,8GHz, mostek i Radeona HD 5780. Podczas grania zestaw łyka prawie 400W... Mam pompkę DDC 1T i dwie chłodnice 2x120 i 1x120.

 

Mogę tyle napisać, że pompka jest ustawiona na minimum i nie wpływa to na temperaturę układu. Jak dam na maksa to mam to samo jak przy 10% obrotów...

 

Wniosek mój taki jest, że musi być dobra chłodnica + jakikolwiek ruch powietrza. Drgnę tylko wentylatorami to temperatury od razu się zmieniają.

 

Dlatego planuje chłodnicę gigant np. z Ursusa C 330 ;) + minimalny nawiew.

Chłodnica ta kosztuje ok. 300zł + 100zł przeróbka (złącza pod rurki i obudowa/stojak z profili) a chłodnica potrafi schłodzić traktor to co dopiero PCta ;)

 

 

@Velur. Nawet z dużej chłodnicy nie zrobisz pasywnej ... musi być delikatny, choćby minimalny ruch powietrza

Edytowane przez xprzemcio
Link to post
Share on other sites

Ja niedawno zalałem komputer. Chłodnica bardzo skromnie, bo tylko 280mm gruba wentyle mogą chodzić nawet na 1000obr/min to nie ma żadnego znaczenia. Nawet jak dasz sobie pasywną chłodnice, to dysku twardego nie wyciszysz. Dodam że zamknąłem go w scythe himuro, a i tak dziada słychać.

Link to post
Share on other sites

Himuro jest po to by dysk schlodzic, a nie wyciszyc. Ja dyskow nie slysze - jeden mam w Scythe SQD, a drugi w bitumenboxie wlasnej roboty. Oba zreszta sa ciche z natury (Green i Red). System jest na SSD.

Dzieki za odpowiedzi odnosnie LC. To mnie wlasnie zastanawialo, czy pompka ktora przeciez musi chodzic przy bezglosnej reszcie nie bedzie slyszalna, ale skoro mozna ja skrecic bez jakiejs wiekszej utraty wydajnosci tak zeby byla cicho to ok :) Minimalny ruch powietrza na chlodnicach moze byc, w koncu wentylatorka puszczonego na 600 rpm w zasadzie nie slychac.

Jak rozumiem takie puszczenie wentylatorkow na minimum przy wielkiej chlodnicy zapewni wydajnosc wystarczajaca zeby schlodzic mocno kreconego kompa?

Link to post
Share on other sites

Mam u siebie 360 i 240, na 360 wentylatory push-pull, 240 tylko pull. Rpm ok 600rpm. i5 4670k oc na 4,6@1,276v, gtx 770 oc na 1315 mhz. I tak wczoraj po ponad 3h grania w diablo3( tak wiem, nie jest jakiś wymagający tytuł) miałem na cpu 37-38st, gpu 29-30 st. W idle cpu ma ~28 st, gpu ~26 st

Link to post
Share on other sites

No wlasnie do takiego wniosku dochodze, ze dawanie zewnetrznej chlodnicy nie ma wiekszego sensu skoro 360 i 240 jest w stanie schlodzic kompa na cicho i zmieszcza sie w srodku obudowy... Oczywiscie nie mojej, ale pewnie jakies budy sa do ktorych to wejdzie ;]

Mam temat do rozmyslan. W sumie duzo zalezy od Wieska 3 ^^ Jak bedzie wymagal zmiany ode mnie GPU na cos duzo cieplejszego niz 7850 to i bedzie powod do wodowania.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...