Skocz do zawartości

Recommended Posts

Drodzy koledzy jest taki problem :wariat:

Znajoma ma 1 laptop i 1 stacjonarny oba komputery są podłączone do sieci Wi-Fi :D

ale osoba niepożądana która przychodzi do jej siostry do domu ze swoim laptopem ściąga filmy,gry itp. blokując jej sieć tak więc ostateczne pytanie jak zrobić żeby do internetu były załączone tylko 2 komputery znajomej a ten niepożądany był zablokowany czy coś.

 

Takie nietypowe pytanie, ale liczę na waszą pomoc :menda:

Link to post
Share on other sites

Włącz szyfrowanie przynajmniej WEP, najlepiej WPA (WPA2 nie jest konieczne a bardziej zwalnia internet) i ustaw jakiś klucz dostępu, tak około 8znakowy. Wiadomo im trudniejszy, typu @FSE44sg$$ itp. to tym trudniej go złamać przez niepowołaną osobę. Szyfrowanie włącza się w menu routera, poczytaj instrukcje obsługi to będzie pisać dokładnie na ten temat.

Link to post
Share on other sites

Nie znam się kompletnie na Wi-Fi, ale czy tam nie mozna tak jak w sieciach przewodowch ustalic jakies regułki na MAC Adresy tych dwóch komuterków?

Też można.
No to chyba najprostsze rozwiązanie, bo wtedy uzytkownicy nie musza nawet haseł pamietac i podawać. Ja tak mam u siebie w domu i tylko mój komp i zony laptop mają prawo korzystac z internetu.
Link to post
Share on other sites

Nie znam się kompletnie na Wi-Fi, ale czy tam nie mozna tak jak w sieciach przewodowch ustalic jakies regułki na MAC Adresy tych dwóch komuterków?

Też można.
No to chyba najprostsze rozwiązanie, bo wtedy uzytkownicy nie musza nawet haseł pamietac i podawać. Ja tak mam u siebie w domu i tylko mój komp i zony laptop mają prawo korzystac z internetu.

Do momentu jak ktoś wysniffuje te MACi i sobie podmieni na Twój.

Link to post
Share on other sites

(WPA2 nie jest konieczne a bardziej zwalnia internet)

Nie wiem na jakim sprzęcie testowałeś, ale niektóre routery potrafiły przepchnąć więcej z włączonym AES niż wyłączonym. Poza tym jakiego neta to ma spowalniać? Zazwyczaj pasmo radiowe jest znaaaacznie szersze niż prędkość łącza. No chyba, że ktoś podłącza łącze 25Mbps pod router klasy G.

Link to post
Share on other sites

(WPA2 nie jest konieczne a bardziej zwalnia internet)

Nie wiem na jakim sprzęcie testowałeś, ale niektóre routery potrafiły przepchnąć więcej z włączonym AES niż wyłączonym. Poza tym jakiego neta to ma spowalniać? Zazwyczaj pasmo radiowe jest znaaaacznie szersze niż prędkość łącza. No chyba, że ktoś podłącza łącze 25Mbps pod router klasy G.

Wszystko zależy od sprzętu. Na najnowszych routerach i kartach WiFi najlepiej spisuje się szyfrowanie WPA2, a na innych różnica w porównaniu do wyłączonych zabezpieczeń lub do WEP jest wyraźna. Ale generalnie to już bardziej mit z przeszłości, bo u siebie mam laptopa Dell, który ma już jakieś 4-5lat i router Tp-Link W8910G i ustawione szyfrowanie WEP z AES, w porównaniu do ustawień bez szyfrowania nie widać różnicy. Ale warto to sprawdzić też u siebie.

Link to post
Share on other sites

Już momencik skontaktuję się z znajomą i wam podam wszystko+ będę musiał wam jeszcze coś dopisać :menda: dzięki za zainteresowanie na pewno wystawię pozytywy :D

 

Tak więc model to Air live 802.11G tak mi napisała ale jutro będę musiał ją chyba odwiedzić bo takiego routera nie kojarzę xD

 

Teraz wam napiszę trochę o jej połączeniu, ma ona radiówkę podłączoną do tego czegoś, dostawca ma własny kod WAP2 czy jakoś tak. Do sieci są włączone 2 laptopy i jeden stacjonarny. Z czego jeden laptop niechciany (sprawy rodzinne nie ma co się rozpisywać :D ). I czy jest szansa zablokować połączenie tylko z tym laptopem.

Jak by były wam potrzebne jakieś dodatkowe dane to piszcie, model dokładny podam wam jutro bo ta nazwa brzmi dość dziwnie :wariat:

Link to post
Share on other sites

Zrób tak: Włącz przeglądarkę, najlepiej Internet Explorer, w polu adresu wpisz 192.168.1.254 i wciśnij enter. Zostaniesz zapytany o użytkownika i hasło dostępu. W polu login wpisz admin, w polu password wpisz airlive. Po wejściu w menu konfiguracyjne routera szukaj opcji Mac Filtering lub podobnej (musisz przeglądnąc wszystkie zakładki, łącza itp). Jak znajdziesz to w odpowiednie pole wpisz adres/adresy MAC karty sieciowej wszystkich komputerów łączących się z internetem za pomocą tego routera. Jak sprawdzić adres MAC dowiesz się z tego art. http://www.ci.ae.katowice.pl/phpmyfaq/c ... iowej.html Potem tylko zapisanie ustawień i restart urządzonka. Jakby coś pisz na forum

Link to post
Share on other sites

Model podała mi złą nazwę to air live jest podłączone do routera (nie wiem do czego to służy) belkin http://www.electroworld.pl/?mod=produkt ... at=&prt=66

Już chyba rozumiem jak to zrobić ale mam pytania znowu.

Ona nie zna tego hasła WAP czy WEP jak pomyliłem nazwy to przepraszam a chce to zrobić dyskretnie, czyli bez wzywania usługodawcy.

I teraz jej pytanie do was czy jeśli coś nie tak pójdzie to będzie szło to odwrócić mówiła coś że po ostatnim restarcie routera były jakieś problemy z siecią.

Dzięki za zainteresowanie tematem :menda:

Link to post
Share on other sites

Dopóki nie zrobisz resetu/przywracania domyślnych ustawień w routerze to wszystko bedzie ok. Na spodzie tego routerka masz podane IP routera, nazwe użytkownika i hasło. Wpisujesz numerek IP do przeglądarki, jak zapyta o hasło i login to wpisujesz to co jest na spodzie routera i szukasz tej opcji MAC Filter lub podobnej ze słowem MAC. Jak znajdziesz to w odpowiednie pole wpisz adres/adresy MAC karty sieciowej wszystkich komputerów łączących się z internetem za pomocą tego routera. Jak sprawdzić adres MAC dowiesz się z tego art. http://www.ci.ae.katowice.pl/phpmyfaq/c ... iowej.html Potem tylko zapisanie ustawień i restart urządzonka.

Link to post
Share on other sites

A jeśli to się nie uda to można wejść znowu w przeglądarkę i jakoś to odwrócić kasując te filtry ?

Domyślam się że pewnie tak ale wolę wiedzieć :menda:

 

I jeszcze jedno jeśli wpiszę te dwa adresy to inne automatycznie będą blokowane a żeby je odblokować to wystarczy je wpisać do listy ?

 

Jeśli tak to super :wariat: I wielkie dzięki za pomoc :D

Link to post
Share on other sites

Ze skasowaniem nie będzie problemu, jak znajdzie te opcje to z tym też sobie poradzi :menda:

Zasada działania filtrowania MAC jest taka jak opisujesz. Standardowo jest wyłączona w routerach. Po jej włączeniu musisz dodać adresy MAC kart sieciowych do wyjątków aby połączenie do nich było nieblokowane. Oprócz tych na liście żaden inny komputer nie będzie się mógł połączyć z siecią. Oczywiście dopóki nie dodasz go do tej listy.

Filtrowanie MAC da się złamać, jednak dla mało wprawnego włamywacza będzie wystarczającym utrudnieniem.

U mnie w Tp-Linku opcje dotyczące filtrowania MAC wygladają tak: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... aa98b.html

Jeśli chciałbym żeby tylko mój komputer mógł się łączyć z moją siecią to klikam na Add, wpisuje adres MAC swojej karty WiFi i wybieram Allow-zezwalaj zamiast Diasabled-wyłączone. Zapisanie ustawień i szafa gra 8-)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...